Вятський дупель-2012

Ринг англійських сеттерів, 1947 рік. Фото з архіву родини Злобін.

Може бути, для деякої частини нашої інтелігенції це і здасться дивним, але до Великої Вітчизняної війни у ​​нас не тільки ловили диверсантів, вишукували ворогів народу, засилали в табори, а й працювали, відпочивали, і в тому числі на полюванні з лягавим собакою.

У 1939 році на екрани кінотеатрів нашої країни вийшов фільм «Помилка інженера Кочина» з Михайлом Жаровим в головній ролі. Нещодавно його показав один з російських телеканалів. Мене зацікавив не детективний сюжет і боротьба з ворогами і шпигунами, а полювання з пойнтером по осіннім висипку вальдшнепів, показана в кінці цього фільму.

Приємно було бачити головних героїв після успішно завершеної операції відпочиваючими не в барі або шинку, а на полюванні, причому на одній з найпрекрасніших і поетичних - на осінній .. Може бути, для деякої частини нашої інтелігенції це і здасться дивним, але до Великої Вітчизняної війни у ​​нас не тільки ловили диверсантів, вишукували ворогів народу, засилали в табори, а й працювали, відпочивали, і в тому числі на полюванні з лягавим собакою.

Щоб зрозуміти, наскільки популярна була ця полювання, досить заглянути в каталог Х ювілейної Ленінградської обласної виставки мисливських собак, що проходила з 4 по 7 червня 1940 року. У ньому було записано 205 лягавих, в тому числі 80 англійських сеттерів і 63 пойнтера. Гончих записано в цей каталог 92, а лайок всього 60. Тільки призів, заснованих для лягавих собак від різних організацій, на цій виставці було близько сотні! Тоді ще не було шоу-виставок, і тому мисливських собак тримали тільки для полювання.

Кіровські обласні виставки мисливських собак почали регулярно проводити в Кірові з 1927 року. На виставках спочатку переважали, як і в Ленінграді, лягаві собаки і гончаки. Зараз становище дещо змінилося. Лідерами за кількістю, так і за якістю, стали лайки і гончаки.

Першу чистокровних лягаву собаку - пойнтера - привіз в Кіров в 1929 році лікар С.А. Драверт. У тридцятих роках серед вятских мисливців з'явилося досить багато любителів полювання з лягаві собаками. Цьому всіляко сприяла і місцева влада. У «Правилах полювання на звірів і птахів на території Нижегородського краю» (до 1934 року Кіровська область входила до його складу), затверджених постановою Нижегородського крайисполкома від 21 лютого 1930 р № 22, говориться, що полювання на лісову (глухар, тетерев, рябчик , біла куріпка), водоплавну і болотяну дичину дозволяється з 1 серпня по 15 лютого. Пункт 8 правил свідчив: «Натаскування лягавих собак без рушниці дозволяється за болотної дичини - з 10 травня, на борову - з 10 липня, наганіваніе гончих - з 10 вересня. На спеціально відведених ділянках натаскування і наганіваніе собак може допускатися земельними органами та поза строками »

В результаті вже в 1931 році на Кіровській обласній виставці собак експонувалося 19 пойнтерів, 13 англійських, 15 ірландських, 6 шотландських сеттерів і два курцхаара, і хоча переважна кількість цих собак було без родоводів документів, але їх кількість (55!) На провінційної виставці говорило про великий інтерес мисливців до цієї групи порід. На перших десяти Кіровських виставках з 1927 по 1938 рік виставлялося 313 лягавих, але поголів'я цих собак без планомірної племінної роботи, як і буває в таких випадках, виродилося.


фото Сьоміна Михайла

Великим любителем пойнтерів був і один з голів Кіровського ООіР Степан Данилович Криницина, що сприяло завезення цих собак в Кіров. У 1936 році в місті з'явилася червоно-ряба Аза Н.Є. Россихина, в 1938 - Пюрсель-Люлі М.М. Пермінова і інші собаки, але полювання з лягавої в області не пішла, так як підготовка такого собаки до полювання вимагає певних знань і культури. На початку сорокових років в групі польових переможців виявилося лише три собаки: пойнтера Джильда і Нора і ірландський сетер Дарлінг.

У післявоєнні роки в Кіровській області, як і в інших регіонах, лягаві користувалися популярністю. У 50-х роках ірландських сеттерів культивували великі любителі цієї породи В.В. Філімонов і Н.М. Рилов, що тримали нащадків Дара 85 / і. В цей же період в Кіров в обмін на гончих був завезений англійський сетер від собак московського заводчика А.А. Воробйова. До початку 60-х потомство цього сетера без цілеспрямованої племінної роботи повністю виродилося.

Скорочення кількості лягавих сприяло і зміна термінів полювання. У Правилах виробництва полювання і ведення мисливського господарства на території Кіровської області, затверджених рішенням Кіровського облвиконкому від 5 травня 1958 року № 342, терміни відкриття полювання на птахів перенесли на 15 серпня. А на сьомий сесії Кіровської обласної Ради депутатів трудящих від 16 жовтня 1962 року було затверджено нові терміни полювання на пернату дичину. Пункт 26 був такий: «Літньо-осіння полювання на пернату дичину дозволяється з вечірньої зорі третьої суботи серпня місяця». Але і цей термін відкриття полювання на пернату дичину дотримувався далеко не завжди. Часто відкриття полювання по перу переносилося на вересень чи жовтень через посух, тривалої збирання хлібів і пріпоздавшіх сінокосів.

Перебазування в Кіров ВНІІОЗ знову підштовхнуло розвиток полювання з лягавої. З'явилися породні класні англійські сетери: ч. Теймураз 6020 / а, Даль, Перфект-Лушка 1526 / ас, елітний пойнтер ч. Алка один тисячі сто дев'яносто шість / п, дратхаар Чара - все собаки співробітника ВНІІОЗ і експерта по лягавих М.П. Павлова. Розплідник собак ВНІІОЗ завіз в 1959 році двох ірландських сеттерів Асту (від Арго 135 / і) і її дочка від Кардинала 244 / і Найн. В результаті робота з лягаві пожвавилася. На Кіровських виставках мисливських собак в період з 1969 по 1971 рік було виставлено 50 лягавих собак відомого походження, і тільки три з них отримали оцінку «задовільно». Собак в поле і на виставках оцінювали місцеві експерти-кінологи по породам і випробувань лягавих собак: М.П. Павлов, А.П. Нікульцев, В.А. Бородавкін.

Стали запрошуватися і відомі московські експерти по лягавих собак. Однак до середини вісімдесятих років інтерес до острівних лягавих зважаючи на численні обмежень полювання практично зник. Англійських і частково ірландських сеттерів продовжували культивувати лише справжні ентузіасти: В.А. Кочуров, М.П. Павлов, Е. С. Злобіна. Тільки з 1981 року, коли в силу вступили правила випробувань по качці, почалося зростання чисельності дратхаарів, а коли в 1986 році дозволили пільгову полювання з лягаві собаками з 1 серпня, пожвавився інтерес і до острівних лягавих.

Почався новий виток роботи з лягаві собаками в нашій області. Запрошений з Москви експерт В.І. Солганик провів пробні комплексні змагання районного рівня по болотяній і борової дичини, а експерт з Чебоксар А.М. Брагін показав методику випробувань континентальних лягавих по кров'яному сліду.

У 1988 році експерт Всеросійської категорії з мисливського собаківництва з м Халтуріна (нині м Орлов) Володимир Олексійович Попов при активній підтримці Кіровського обласного товариства мисливців організував перші в Російській Федерації змагання лягавих собак по комплексу випробувань (болотно-Лугова дичину, водоплавна дичина, кров'яної слід). У змаганнях взяли участь дратхаари і один англійський сетер. З тих пір змагання континентальних лягавих по комплексній програмі «Вятскиє зорі» проводилися майже щорічно аж до 2006 року.

З ліквідацією ферм великої рогатої худоби близько Орлова, через відсутність викошених лугів і, як наслідок, нечисленності дупеля змагання припинилися. Досить сказати, що на останніх комплексних змаганнях довелося терміново формувати другу комісію для випробування собак по болотної дичини, щоб встигнути перевірити роботу собак у відведений час при дуже обмеженому числі дупеля.

За останні роки в Кірові сформувалася група ініціативних власників лягавих, готова брати участь в змаганнях по болотної дичини будь-якого рівня. Щоб їх підтримати і дати поштовх до подальшої роботи з популяризації полювання з лягаві, активом секції лягавих собак було висловлено пропозицію про проведення змагань по болотної дичини на території Кіровської області. Голова ГО Кіровське ООіР Е.А. Братухін і кінолог В.В. Шатунова підтримали дану ініціативу, включивши змагання лягавих в проект плану роботи на 2012 рік, а рада Кіровського суспільства цей план затвердив. Зараз вже можна сказати, що в період з 24 по 27 травня 2012 року в Кіровській області пройдуть Кіровські змагання лягавих собак по болотної дичини «Вятський дупель-2012».

Олександр Гур'єв 4 березня 2012 о 22:15