Вчені Пермі виступили на захист Гірничозаводський гілки. У прибережній зоні почнуться зсуви, городяни застрягнуть в пробках
Вчені Пермського державного національного дослідницького університету (ПГНІУ) написали відкритий лист до представників органів законодавчої та виконавчої влади Росії і Пермського краю з питання збереження руху поїздів по ділянці Гірничозаводський гілки залізниці від Пермі II до ст. Мотовіліха . Для обґрунтування рішення про демонтаж рейок для облаштування культурного простору на набережній Ками, яке з подачі губернатора Максима Решетникова було схвалено Володимиром Путіним, крайові чиновники використовують неповну і перекручену інформацію, впевнені автори листа.
Читайте також:
Звернення підписали доцент кафедри соціально-економічної географії, кандидат географічних наук Сергій Меркушев, доцент кафедри світової та регіональної економіки, економічної теорії, кандидат економічних наук Галина Кутергін, доцент кафедри соціально-економічної географії, доцент кафедри світової та регіональної економіки, економічної теорії, кандидат географічних наук Роман Миколаїв і ще 15 співробітників університету. Копія звернення є в розпорядженні Накануне.RU .
Значення Гірничозаводський залізниці у вантажних відправленнях дійсно різко зменшилася, погоджуються автори листа з основним аргументом Мінтрансу Прикам'я. Кількість прийнятих вантажів на станції Перм I зменшилася з 187 тис. Т в 2006 році до 21 тис. Т в 2017 р, відправлення вантажів за той же період скоротилася з 127 тис. Т до 32 тис. Т. Вантажообіг на Полтавщині II теж знизився. Але по-іншому справи йдуть з пасажирськими перевезеннями: Гірничозаводська гілка - це єдиний транспортний коридор на лівому березі Ками, що дозволяє гарантовано менш ніж за 1 годину забезпечити зв'язок віддалених мікрорайонів Орджонікідзевського району Пермі з центром міста, Дзержинським і Кіровським районами крайового центру.
"Збереження пасажирського сполучення по ній вимагає конфігурація нашого міста, його витягнутість уздовж річки і обмежені можливості автобусів по прийняттю на себе додаткових пасажиропотоків, що виникають на основному лінійному напрямку завдяки істотному зростанню багатоповерхового житлового будівництва, що розгорнувся в мікрорайонах КамГес, ГДК, Левшин, Гайва і інших . Під час введення в дію нових житлових комплексів проблема транспортного забезпечення жителів Орджонікідзевського району стоятиме ще більш гостро, ніж зараз ", - б'ясняют вчені.
Нагадаємо, що Мінтранс каже про низький відсоток використання можливості міської електрички в зачиненій напрямку. Пасажирам запропоновано пересісти на автобуси. Співробітники ПГНІУ вважають причиною скорочення пасажиропотоку дії влади, які робили акцент на розвитку автобусних маршрутів замість екологічно чистого та більш зручного для жителів віддалених районів міста залізничного транспорту. Недостатність фінансової підтримки, незручне розклад, мала кількість рейсів внаслідок їх скорочення - все це призвело до перетоку пасажирів міських електричок.
До 2022 року в Мотовіліхе з'явиться транспортно-пересадочний вузол, до якого будуть курсувати автобуси, і у віддаленій перспективі - трамвай. Колись вокзал Перм I, визнаний непотрібним, теж був великим ТПУ, нагадують вчені, через станцію проходив великий потік пасажирів. Немає впевненості, що Мотовіліха не повторить долю вокзалу.
"Замість використання переваг ТПУ" Перм I "проектується новий вузол, що передбачає (а правильніше написати - змушує) населення пересідати на з.п. Мотовіліха на автобусні маршрути, які, як передбачається, будуть їх розвозити по основних районах" великого центру "міста . А тепер треба уявити тисячі дачників з поклажею для садів і городів, зібраним урожаєм, які будуть по неділях повертатися в місто і пересідати на автобуси, які повезуть їх від ТПУ "Мотовіліха", наприклад, в мікрорайони Нагорний, Володимир кий, на вул. Карпінського та ін. Автобусний транспорт при всіх своїх перевагах має і ряд недоліків: він залежить від трафіку руху в місті, "застряє" в міських пробках, є більш задушливим в літній період. Крім того, на наш погляд, тимчасові витрати людей, пересідають з електропоїзда на автобус, будуть набагато більшими, ніж вони є зараз ", - описують майбутній колапс в зверненні вчені.
На їхню думку, навіть при існуючому пасажиропотоку у години пік знадобиться не один, а до десятка одночасно поданих автобусів, щоб перевезти всіх бажаючих. Незручності знизять кількість пасажирів електрички до ст. Мотовіліха і ж / д маршрут, ймовірно, буде повністю ліквідований.
Інший наслідок рішення - збільшення особистого автотранспорту жителів міста. Частина навантаження на себе має взяти трамвай, але стан трамвайної мережі міста досягло такого ступеня зносу, що з 1 листопада 2017 р швидкість руху трамваїв впевнено наближається до пішохідної, відзначають автори листа.
Інший аргумент на користь припинення руху по Гірничозаводський гілці - залізниця "закриває" огляд Ками і знижує можливість відвідування набережної. Автори листа наполягають, що ступінь інтегрованості набережній в міське життя не залежить від наявності або відсутності залізниці. Крім того, через суворий клімат Пермська набережна затребувана лише в літній період.
Залізниця - зона підвищеної небезпеки, вказували крайова влада, що заважає її включенню в суспільно-культурний простір набережній. У відповідь на це вчені нагадують про плани запустити швидкісний трамвай по тому ж маршруту. Безпека відвідувачів набережній могли б забезпечити коннектори - коридори, що зв'язують вул. Монастирську і простір у Ками.
"У зв'язку з вищесказаним виникає питання: може, демонтувати залізницю не варто, але варто поекспериментувати з трамваєм? Але при цьому нехай нові і більш естетично і технічно привабливі" Ластівки ", може бути," Іволга "або навіть білоруські" Штадлер "перевозять людей! Ось і Краснодар, який залізниця фактично розрізає на дві частини, не «зносить" її, а прибирає тільки вантажний рух. У Волгограді, що має метротрам, зберігається і розвивається залізниця, на великому протязі що йде паралельно останньому. Пере д Чемпіонатом світу з футболу 2018 року там запустили рейси електропоїздів в аеропорт, в тому числі і з віддаленого Красноармійського району міста (в наших умовах це називалося б Голованова - аеропорт Велике Савіно) ", - сказано в листі.
Разом з проектом ліквідації пасажирських перевезень між ст. Перм II і Мотовіліхе "піариться" проект Північного залізничного обходу Пермі, дорога Березники - Пальники - Перм, призначена для вивезення вантажів з підприємств Березниковско-Солікамського промислового вузла в обхід греблі Камською ГЕС.
Проблема впливу ж / д складів на греблю Камською ГЕС виникла не вчора, тому необхідність будівництва СЖДО тільки через бажання захистити греблю ГЕС і місто від можливого її порушення / руйнування вчені ставлять під сумнів. Крім того, вони нагадують про замороження будівництва Південного залізничного обходу міста, про що раніше писав Сергій Меркушев .
"Крім зазначених недоліків і невикористаних можливостей в проекті ліквідації залізничного сполучення на ділянці Перм II - Мотовіліха, ми можемо виділити ще один, який також має відношення до безпеки багатьох жителів міста, що мають свої будинки, квартири в багатоповерхових будинках або господарські споруди поряд з воткинск водосховищем . В умовах вологого клімату, близького залягання грунтових вод, поширеності легкоразмиваемих порід, пересеченного рельєфу міській місцевості, пов'язаного з протіканням малих річок, падаючих в Каму в межах міста, можуть активізуватися процеси зсувних зносів гірських порід, на яких розташоване місто, і підмивання берегів водосховища в результаті річковий абразії. Далеко за прикладами ходити не треба: зсувні процеси вже сприяли розселенню частини будинків по вул. Гашкова в мікрорайоні Вишка II ", - йдеться в листі.
Наявність залізниці стримує зсувні процеси і підмивання берегів, так як служби станцій Перм I і Перм II займаються зміцненням залізничного полотна, схилів річкових терас. Після демонтажу рейок витрати на зміцнення полотна повинен взяти на себе бюджет, але такої статті в проекті документа не закладено.
Автори звернення впевнені, що необхідно шукати інші способи інтеграції міській набережній і залізниці в міський простір, паралельно вирішуючи питання безпеки, облаштування історичного центру міста, реалізації сучасних транспортних технологій, формування його нового іміджу, створення міського туристичного історико-культурного кластера:
"Не варто думати, що примарні позитивні сторони реалізації цього проекту, а також будівництво ТПУ" Мотовіліха "можуть стати ефективним шляхом вирішення транспортних, планувальних проблем історичного ядра міста і позитивно вплинути на просторову структуру всього міста. З ліквідацією залізничного сполучення по Гірничозаводський гілці ми" обрізаємо "собі потенційні можливості зробити міський центр по-справжньому зручним, красивим і корисним, обмежуємо наші стратегічні переваги, які бачили багато наших редшественнікі, але не бачать багато наших сучасників ".
У зв'язку з вищесказаним виникає питання: може, демонтувати залізницю не варто, але варто поекспериментувати з трамваєм?