2 червня 1847 в англіканській церкві Святого Петра в місті Тівертон, графство Девон, на південному заході Англії, відбувалося вінчання Дороті Керью і Томаса Деніела.
Наречений і наречена люди були прості, нікому невідомі, і про це весілля ніхто і ніколи б не згадав, якби на ній вперше в історії не пролунав в якості весільного музики знаменитий «Весільний марш», написаний німецьким композитором Феліксом Мендельсоном (цю музику в форматі mp3 можна скачати безкоштовно, посилання в кінці статті).
Однак власне весілля Фелікса Мендельсона проходила взагалі без будь-якої музики, та й «Весільний марш» з самого початку не призначався для того, щоб слухати його на весіллях.
Життя диригента і композитора Фелікса Мендельсона фактично проходила у відрядженнях - він постійно їздив по різних містах Німеччини, Великобританії, Італії та Франції, куди його запрошували на гастролі, і думати про весілля йому було просто ніколи, поки в 1836 році він не приїхав в німецьке місто Франкфурт, звідки походить знаменита сім'я Ротшильдів.
До Франкфурту 27-річний Ф. Мендельсон прибув для того, щоб диригувати оркестром Хору Святої Сесілії, і давати благодійні концерти для хворих. І треба ж було такому статися, що в період роботи з Хором Святої Сесілії Мендельсон познайомився зі своєю майбутньою дружиною, яку теж звали Сесілія!
Вільне місто Франкфурт від інших німецьких міст відрізнявся тим, що там жила велика громада французьких гугенотів - протестантів, вигнаних з Франції в 1685 році.
Серед франкфуртских гугенотів найбільш впливовим вважалося сімейство Суше де ла Дюбуасьер, і однією з чільних його представниць була Вільгельміна Елізабет Жанрено (уроджена Суше де ла Дюбуасьер), внучка Жана Даніеля Суше де ла Дюбуасьер, колишнього глави гугенотської громади Франкфурта, і вдова гугенотського пастора Огюста Жанрено , який помер в 1819 році.
У Огюста і Елізабет Жанрено була молодша дочка, якій на момент смерті батька було всього два роки, а на час знайомства з Феліксом Мендельсоном виповнилося 19 років. Звали її Сесілія Шарлотта Софі Жанрено. Саме їй судилося стати дружиною композитора, чиє повне ім'я звучало як Якоб Людвіг Фелікс Мендельсон Бартольді.
Погляньте на портрети Фелікса Мендельсона і його майбутньої дружини Сесілії Жанрено:
Композитор вже в ті роки був знаменитістю, «зіркою», як зараз би сказали, тому його запрошували в гості в кращі будинки Франкфурта. І одного разу він був запрошений в фамільний будинок сімейства Суше де ла Дюбуасьер, розташований в Старому Майнцському провулку біля міських воріт Франкфурта. Саме в цьому будинку проживала вдова Жанрено з дітьми.
Таким чином 27-річний Фелікс і 19-річна Сесілія познайомилися, і полюбили один одного з першого погляду.
Кілька років тому в одному з жіночих журналів була опублікована романтична історія, в якій стверджувалося, що Мендельсон познайомився з майбутньою дружиною в лісі на пікніку, і було їй 17 років. Однак в німецьких джерелах нічого подібного не міститься. Знайомство відбулося будинку, а не в лісі, і Сесілії було не 17, а 19 років.
Більш того, знайомство на пікніку було неможливо навіть теоретично. Серед гугенотів по частині взаємини статей були настільки суворі звичаї, що якраз порівнювати з ісламськими фундаменталістами, і вдова пастора Жанрено швидше б повісилася, ніж відпустила дочку на пікнік з компанією сторонніх чоловіків.
З цих же причин ніякі позашлюбні відносини між Феліксом і Сесілією були в принципі неможливі, і вони, зрозумівши, що закохані, стали готуватися до весілля.
Однак тут виникла перешкода релігійно-конфесійного властивості. Мадемуазель Жанрено, як уже говорилося, була гугеноткой. До речі, гугеноти - це простонародна назва, а офіційно ця релігійна громада іменувалася як Французька реформатська церква.
Фелікс Мендельсон був народжений в іудейській родині, однак, коли хлопчикові було 7 років, його сім'я прийняла хрещення в Лютеранської церкви, так як його батько, банкір Авраам Мендельсон, хотів шляхом хрещення домогтися більш легких умов для ведення бізнесу.
Шлюби між представниками різних релігійних громад не допускалися, так що або нареченому, або нареченій потрібно поміняти віру. Гугеноти від своєї віри ніколи і ні за яких умов не відмовлялися, а для Мендельсона це було вже не вперше, і він перейшов з Лютеранської церкви до Французької реформатської.
9 вересня 1836 року пара побралася, а 28 березня 1837 року під Французької реформатської церкви міста Франкфурта відбулося вінчання Фелікса Мендельсона і Сесілії Жанрено, при цьому по гугенотської традиції на весіллі не було ніякої музики взагалі.
Після весілля Сесілія Жанрено взяла прізвище чоловіка, і стала Сесілією Мендельсон Бартольді. Сім'я переїхала в Лейпциг, і щасливо там прожила протягом 10 років, народивши п'ятьох дітей (три сини і дві дочки).
У 1843 році, через 6 років після весілля, композитору Ф. Мендельсону замовили написання музики для постановки п'єси Шекспіра «Сон в літню ніч». За сюжетом цієї п'єси, там відбувається весілля, тому спеціально для сцени весілля Фелікс Мендельсон написав «Весільний марш» в тональності «до мажор», який значиться в списку його музичних творів як «Опус 61».
Що цікаво, музику для п'єси «Сон в літню ніч» Мендельсон писав уже вдруге в житті - перший раз він це зробив ще в 1826 році, в 17-річному віці, і в перший раз ніякого «Весільного маршу», або будь то іншої спеціальної музики для сцени весілля, він тоді не написав, мабуть, в 17 років юнак про весілля навіть не замислювався.
Однак в 34-річному віці, на 6-му році щасливого шлюбу, він повністю переробив все музичний супровід п'єси, і створив той самий «Весільний марш», під який одружуються мільйони людей по всьому світу, не виключаючи і Росію.
Тим часом, дуже важливо розуміти, що Ф. Мендельсон написав «Весільний марш» саме для постановки конкретної театральної п'єси, і зовсім не планував використовувати його в якості музики для реальних одружень!
Вперше ідея узяти шлюб під звуки «Весільного маршу» Ф. Мендельсона прийшла в голову саме Дороті Керью і Томасу Деніелу, про які говорилося на самому початку статті.
З огляду на, що наречені жили в Англії, а композитор Мендельсон - в Німеччині, і останній раз він приїжджав до Великобританії на початку травня 1847 р за місяць до весілля, невідомо, чи знав він взагалі про те, що його «Весільний марш» буде використаний не для театральної, а для реальної весілля, і чи давав він на це згоду.
Перше весілля під звуки маршу Мендельсона відбулася 2 червня 1847 р а 4 листопада того ж року композитор помер від інсульту у віці 38 років. Сесілія пережила чоловіка всього на 6 років, і померла 25 вересня 1853 року, о 36-річному віці, залишивши сиротами п'ятьох маленьких дітей. Вихованням дітлахів довелося займатися їх дядькові, брата покійного композитора, Паулю Мендельсону.
25 січня 1858 року мала місце другий випадок в історії, коли «Весільний марш» Ф. Мендельсона використовувався під час реального, а не театрального, одруження. Це сталося на весіллі англійської принцеси Вікторії, старшої дочки знаменитої королеви Вікторії, і спадкоємця прусського престолу, кронпринца Фрідріха Вільгельма.
Принцеса Вікторія ще в дитячому віці познайомилася зі знаменитим композитором: Фелікс Мендельсон під час гастролей по Англії в травні 1847 року був запрошений до королівського палацу, і грав свої твори спеціально для королівської сім'ї, в тому числі і для 7-річної принцеси.
Однак кронпринц Фрідріх Вільгельм був шанувальником іншого німецького композитора, Ріхарда Вагнера, і наполягав на тому, щоб під час весілля звучав «Весільний хор» - фрагмент з опери Вагнера «Лоенгрін», прем'єра якої відбулася в 1850 році.
В результаті наречений і наречена знайшли компромісне рішення, і під час одруження принцеси Вікторії та кронпринца Фрідріха Вільгельма 25 січня 1858 року прозвучали обидва твори - «Весільний хор» Вагнера грали, коли наречений і наречена входили до церкви, а «Весільний марш» Мендельсона - коли вони виходили звідти, вже ставши чоловіком і дружиною.
Під впливом цієї історичної весілля виконання під час одружень спеціальної весільної музики стало загальноприйнятим, і в західних країнах закріпилася наступна традиція: під час входу молодят до церкви або до палацу одружень виповнюється «Весільний хор» Ріхарда Вагнера, а під час виходу - «Весільний марш» Фелікса Мендельсона.
Після Другої світової війни в деяких країнах Європи, наприклад, у Франції, відмовилися від весільної музики Вагнера (так як його твори дуже любив слухати Гітлер), і на реєстрації шлюбу в меріях тепер звучить тільки «Весільний марш» Мендельсона. Однак хотілося б відзначити наступне: музика не винна в тому, що її любив послухати якийсь лиходій. Якщо Гітлер мив руки перед їжею, це ж не привід для того, щоб в знак протесту відмовитися мити руки і ходити з брудними руками, чи не так? Питання тільки в тому, яка музика підходить для весільної церемонії більше, ніж інші мелодії.
Яка з двох згаданих весільних мелодій краще, «Весільний марш» Мендельсона або «Весільний хор» Вагнера, важко сказати, в кінці статті є посилання для скачування обох творів, так що можете самі порівняти.
Крім композицій Вагнера і Мендельсона, на Заході зрідка використовуються і інші варіанти весільної музики. Так, на весіллі британського принца Чарльза і Діани Спенсер звучав «Марш принца Датського» Єремії Кларка, на єврейських весіллях виконуються мелодії «Барух Хаба» і «Сіман Тов», а на весіллях шотландських горців - гельської мелодія «Весілля Мейрі».
В СРСР весільна музика набуває поширення тільки з 1959 року, коли в країні стали будувати Палаци одружень.
Використовувати на радянських церемоніях одруження «Весільний хор» з опери Ріхарда Вагнера «Лоенгрін» було неможливо з ідеологічних міркувань, так як Вагнер, як уже говорилося, був улюбленим композитором Гітлера. Тому загальноприйнятою шлюбної музикою в Радянському Союзі став «Весільний марш» Фелікса Мендельсона. Після розпаду СРСР традиція збереглася і в Росії, і в країнах СНД.
Завантажити «Весільний марш» композитора Фелікса Мендельсона в форматі mp3 можна безкоштовно на цьому сайті .
Для порівняння: завантажити «Весільний хор» композитора Ріхарда Вагнера з опери «Лоенгрін» в форматі mp3 можна безкоштовно на цьому сайті .