Вибори 2012: Веб-камери за 15 млрд. Не врятують від фальсифікацій

За лічені дні до президентських виборів Мінкомзв'язку відрапортував, що проект установки веб-камер на виборчих дільницях реалізований майже на 100% За лічені дні до президентських виборів Мінкомзв'язку відрапортував, що проект установки веб-камер на виборчих дільницях реалізований майже на 100%. На всю роботу по встановленню та суміжних заходів пішло близько двох місяців і 15 млрд бюджетних коштів. І все заради однієї мети - максимально знизити ймовірність фальсифікацій на виборах 4 березня. Редакція Першого антикорупційного ЗМІ вирішила за допомогою експертів проаналізувати доцільність вкладених коштів ...

Чи не панацея

«Ми вперше маємо такий досвід впровадження технічних засобів на виборах. Остаточно судити про ефективність, правда, можна буде тільки після виборів, але, на мій погляд, це врятує від фальсифікацій. В першу чергу тому, що камери фіксуватимуть все, що відбувається на виборах, а після підрахунку голосів члени комісії повинні будуть показати протокол з результатами голосування на веб-камеру, а також зачитати його вголос. Не можна, звичайно, гарантувати, що все пройде чисто, без порушень і провокацій, але тут важливо врахувати, що масштаб цих порушень помітно знизиться », - розповів pasmi.ru член Громадської палати (ОП), виконавчий директор Асоціації по захисту виборчих прав «Громадський контроль» Георгій Федоров.

Іншої думки дотримується член комітету ГД з конституційного законодавства і державного будівництва, есер Дмитро Гудков. «Сума, витрачена на веб-камери, звичайно, значна, але у нас кожен день розкрадається корупціонерами 30 млрд, тому тут складно порахувати. Можливо, дійсно, був сенс зараз стільки вкласти, щоб запобігти більші втрати. Але у нас все, як завжди, робиться без комплексного підходу. Самі по собі веб-камери не можуть дати великого ефекту для боротьби з порушеннями і корупцією. Потрібно було проводити комплекс заходів, стежити за всіма сторонами виборів », - пояснив pasmi.ru депутат.

До слова, вже зараз в ряді ЗМІ є інформація про те, що веб-камери можливо зламати і замінити картинку. Коментувати ці факти в ВАТ «Ростелеком», який займався встановленням обладнання, відмовилися.

Відомо також, що установка веб-камер неоднозначно сприймається поруч американських експертів. Деякі з них, зокрема, вважають, що веб-камери не зможуть кардинально вирішити проблему, оскільки питання з транспарентністю виборів виникають не на рівні ділянок.

Підтверджує цю інформацію і депутат Дмитро Гудков: «Зараз у нас винайдена нова технологія фальсифікацій, яка буде використовуватися на виборах. Технологія ця пов'язана з підміною виїзних урн. Створюються просто-напросто брати-близнюки тих урн, які є, і в машині вони підміняються. За Росії у нас може бути понад 300 тис. Виїзних урн, якщо вкинути по 50 бюлетенів в кожну, вийде 15 млн, або 15% ».

Виїзних урн, якщо вкинути по 50 бюлетенів в кожну, вийде 15 млн, або 15% »

ілюзія прозорості

Проте, не можна заперечувати, що впровадження веб-камер в Росії - ноу-хау в якійсь мірі вимушене. Множинні мітинги і протести проти фальсифікацій поставили владу перед фактом: суспільство вимагає прозорих виборів. Правда, в результаті вийшла швидше ілюзія прозорості.

«Веб-камери були впроваджені саме зараз тому, що у суспільства дозрів запит на чесні вибори. І потрібно було провести роботу оперативно. Можна було б у нас ввести систему інтернет-голосування - Центрвиборчком давно про це говорить, але свого часу на це не змогли виділити потрібну кількість грошей. До того ж, треба визнати, що у нас високий рівень недовіри в суспільстві і для багатьох громадян вибори через інтернет були б нелегітимними », - пояснив pasmi.ru виконавчий директор Асоціації по захисту виборчих прав «Громадський контроль» Георгій Федоров.

У лютому голова ЦВК РФ Володимир Чуров заявив, що дистанційне голосування ввести можна, але поки тільки для волевиявлення росіян, які перебувають за кордоном або у віддалених, важкодоступних місцевостях. Він визнає: за дистанційним голосуванням майбутнє.

проста арифметика

До інтернет-виборів зараз йде Європа. У Швейцарії, Великобританії, Франції, Канаді вже впроваджується голосування через Інтернет. Особливо просунулася в цьому питанні Естонія, де такий спосіб голосування прийнятий на рівні закону. Для голосування там використовується система подвійного кодування, яка забезпечує граничний рівень захисту інформації. Для її злому буде потрібно мінімум 20 років. Слідом за Естонією рішення використовувати глобальну мережу для проведення виборів прийняла Литва. За попередніми підрахунками, реалізація цього проекту в Литві і покупка відповідного обладнання з програмним забезпеченням буде коштувати близько 7 млн ​​літів (понад 2 млн євро).

Редакція Першого антикорупційного ЗМІ вирішила порахувати, у скільки може вилитися інтернет-голосування для Росії. Обчисливши різницю в площі Росії і Литви, ми помножили це число на плановані Литвою 2 млн євро, перевели для простоти в російську валюту і отримали в результаті трохи менше 21 млрд рублів. Не виключено, що саме цю суму, а, можливо, і менше, довелося б витратити Росії на інтернет-голосування, до якого ми рано чи пізно все одно прийдемо.

Якщо врахувати, що на проведення березневих виборів в цілому виділено понад 12 млрд рублів і додати 15 млрд, витрачених на веб-камери, виходить 27 млрд., Що на 6 млрд. Більше гіпотетичних витрат на інтернет-голосування.

Надія Россихина

Художник: Костянтин Брансвік