Вилікувати депресію можна і мистецтвом. Саме так вважають в Російському музеї. Більше десяти років співробітники музею проводять заняття з арт-терапії для дітей. А в цьому році можливість «лікуватися мистецтвом» на спеціальних заняттях з'явиться і у дорослих. Музей розширює коло арт-програм для бабусь, дідусів, молоді та майбутніх мам.
img0.liveinternet.ru
Вилікувати депресію можна і мистецтвом. Саме так вважають в Російському музеї. Більше десяти років співробітники музею проводять заняття з арт-терапії для дітей. А в цьому році можливість «лікуватися мистецтвом» на спеціальних арт-заняттях з'явиться і у дорослих. Музей розширює коло арт-програм для бабусь, дідусів, молоді та майбутніх мам.
Вперше термін «арт-терапія» застосував англійський фізіолог Арчибальд Хілл в 1938 році. Він займався з хворими на туберкульоз: малював, ліпив і паралельно вивчав з ними культурні надбання різних епох. Але раніше Хілла про цілющу силу мистецтва говорив ще Аристотель. Давньогрецький філософ створив цілу теорію - теорію «катарсису», згідно з якою душа людини очищується саме завдяки мистецтву.
Розмірковував про природу образотворчого мистецтва і російський поет Олександр Блок. Наприклад, в статті «Фарби і слова» він так: «Живопис вчить дивитися і бачити, - писав він у статті« Фарби і слова ». - Завдяки цьому живопис зберігає живим і недоторканим те почуття, яким відрізняються діти ». Не випадково психологи радять займатися арт-терапією саме дітям.
«Заняття мистецтвом дуже допомагає розвивати і зміцнювати в собі особистісний початок, - вважає психолог і арт-терапевт Російського музею Ольга Платонова. - Ці заняття допомагають розкрити свій творчий потенціал. А також під час занять дитина вчиться спілкуватися з людьми і довіряти оточуючими світу. Я сама займаюся арт-терапією і можу сказати, що це ефективно ».
Ось деякі з «показань до застосування» у терапії мистецтвом: внутрішні конфлікти, розвиток творчого потенціалу, подолання негативних психологічні станів, депресії, підвищення навичок спілкування з оточуючими людьми, довіра до світу.
Перші арт-терапевтичні заняття в Росії стали проводити у нас в Петербурзі на базі Російського музею в 1991 році. З тих пір в музеї розробили кілька програм, які орієнтуються і на проблеми, з якими в той чи інший віковий період стикається дитина Зараз в групах займаються діти від 2 до 12 років. Сеанси арт-терапії проходять в творчих студіях і на експозиціях Російського музею раз в тиждень по 1,5 години. Коштує це 2,5 тисячі рублів за місяць. Якщо батьки не зовсім розуміють, на яку програму слід віддавати дитину, то фахівці можу провести додаткову консультацію за 600 рублів.
Є і програми для маленьких дітей і їх батьків. Наприклад, «У музеї з мамою». Під час занять мати і її чадо разом гуляють по музею і грають в різні ігри, які сприяють розвитку творчого мислення. В цілому ж арт-терапія в музеї передбачає знайомство з творами мистецтва, а також інтерактивні форми спілкування: ігри, музикування, створення замальовок, начерків, ескізів та драматизаций.
Особливою популярністю користуються заняття для вагітних «Красу пізнаємо до народження». Раз в тиждень для вагітних жінок проводять безкоштовні екскурсії (треба тільки купити вхідний квиток за 350 рублів). Майбутнім мам показують картини, які «піднімають їм настрій і позитивно впливають на психологічний стан».
Експерти вважають, що «арт-терапія позитивно позначається і на стані жінки, і її плоду». «По-перше, жінки спілкуються в групі собі подібних, - розповів« Фонтанці »доцент кафедри психології розвитку і освіти ЛДУ ім. О.С.Пушкіна Денис бажаний. - По-друге, гуляти по музею краще, ніж ходити по магазинах. Особлива і правильна добірка експонатів реально може вплинути на психологічний стан людини. А у випадку з вагітними жінками і на плід дитини. Адже стан жінки безпосередньо програмує розвиток дитини в утробі ».
Критерії, за якими відбирають «твори мистецтва для вагітних» сформулювати не складно. «Головне - це емоційна наповненість і глибокий внутрішній символізм картини, - вважає Ольга Платонова. - Адже арт-терапія - це розмова на символічній мові про образотворче мистецтво ». З конкретних творів мистецтва в цьому випадку краще роботи Рафаеля, наприклад. Цей художник в своїх роботах оспівує красу жіночого тіла.
А ось твори авангардистів і абстракціоністів психологи вагітним дивитися не рекомендують. «При підборі творів, треба пам'ятати про те, яким був художник або скульптур, - радять Денис бажаний. - Адже психічний стан людей мистецтва завжди накладає відбиток на їхні твори. Тому варто звертати особливу увагу на психічне здоров'я художника ».
Деякі жінки, які вже стали мамами, вважають, що арт-терапія «дійсно допомагає знайти гармонію». «Під час вагітності я досить часто відвідувала музеї, гуляла по історичному центру міста і малювала, - розповіла« Фонтанці »мама 9-річного Юри Катерина. - Я сама за освітою психолог, і прекрасно розумію, як важливо бути спокійною в цей період. Навіть свій день я починала з прослуховування позитивної класичної музики - заводила будильник на музичному центрі і прокидалася під вальси Штрауса. З особистого досвіду можу сказати, що все це дуже заспокоює і допомагає зберігати душевну рівновагу ».
Заняття арт-терапією зараз стали доступні не тільки для малюків і вагітних, а й для інших груп населення. Наприклад, найближчим часом на базі музею почнуться безкоштовні заняття для пенсіонерів. Запис ведеться в центрі музейної педагогіки, в тому числі і по телефону.
«Ми орієнтуємося на запити, які до нас надходять, - сказала старший співробітник центру музейної педагогіки Альфия Шагиев. - Головне, щоб набралася група з 8 чоловік. Час занять ми можемо скоригувати з бажаючими займатися ». Вартість занять арт-терапією для дорослих людей від 400 рублів за 1,5 години. Короткостроковий курс такої терапії, на думку експертів, має включати від 8 до 10 занять, а довгострокові - від 2,5 місяців.
У молоді особливою популярністю користується прогулянка по Михайлівському саду в сутінковий час. Перед прогулянкою під чуйним керівництвом творчих співробітників учасники терапії прикрашають ліхтарі (їх закуповують для арт-терапії спеціально), а потім відправляються на екскурсію в Михайлівський сад. Вартість такого заняття - 400 рублів.
Валерія Петрова
© Фонтанка.Ру