Матеріал вперше був опублікований в друкованій версії журналу Russian Gap (№2, 2015) .
Ми постійно чуємо про те, що Лондон - найдорожче місто світу, і виховання дитини обходиться тут в кругленьку суму. Особливо якщо врахувати, що бабусі - далеко, сади і школи дорогі і черги в них майже радянські. Скільки ж саме витрачають сім'ї щомісяця на дітей? Ми порушили правила англійської етикету і запитали російських мам безпосередньо. Їду в розрахунок не брали, і цифри вийшли різні!
£ 2700 Катерина, Денис
Діти: Поліна (10 років) і Юля (6 років)
Наше життя в Лондоні розпочалася трохи менше трьох років тому, і перші два роки пройшли в центральному Лондоні. Нам було дуже важко звикнути до цін, особливо до вартості житла. Але те, що Лондон дає понад цього: безкоштовні музеї, парки, дитячі майданчики, відносно теплу зиму, - все це з лишком покриває негативні відчуття від дорожнечі.
У весняно-літній період ми намагаємося записати дівчат на заняття тенісом. Групові заняття цілком доступні: один раз на тиждень протягом одного семестру обходяться приблизно в £ 100 на людину. Але це, звичайно, просто гарне проведення часу. Якщо займатися спортом серйозно, необхідні приватні уроки два-три рази на тиждень, а це вже набагато дорожче.
Ми довго вибирали школу. У певний момент ми переїхали подалі від центру, тим самим зменшивши витрати на проживання, і знайшли оптимальну приватну школу, з високим рівнем викладання, хорошою, але розумною навантаженням, і дешевше приватної школи в центрі приблизно на третину. Додатково з цього року ми пішли в російську школу, так що субота тепер у нас теж навчальний день.
У Лондоні дуже багато безкоштовних освітніх майданчиків: музеї, галереї, театри. Я просто в захваті від дітей, що сидять на підлозі перед "Стільцем" Ван Гога в Національній галереї і роблять замальовки великого полотна!
Я не веду чіткого бюджетування, хоча було б дуже корисно. Так що можу назвати приблизні цифри. Оскільки діти вже великі, наші витрати на іграшки знижуються, але з'являються витрати на книги - £ 30 в місяць. Музеї - безкоштовні. Квитки в театри досить дорогі, тому ми ходимо на мюзикли, в основному, раз на семестр. Досить часто діти ходять в театр з класом.
Одяг я купую в простих магазинах, таких як M & S і Next. Це, припустимо, ще £ 100 в місяць. Школа з'їдає приблизно £ 2300 на двох, російська школа - £ 200 на двох. Плюс, витрати на подарунки дітям і їх однокласникам, коли вони ходять до кого-то на день народження.
Порада: Для маленьких цінителів живопису по неділях в Національній галереї проводяться безкоштовні лекції-розповіді про картинах і майстер-класи з малювання та виробам.
£ 1200 Даша, Ангел
Діти: Деніс (8 років) і Арсеній (7 років)
У нас два хлопчика, тому, звичайно, спорт займає велике місце в нашому житті. Тенісом ми займаємося на безкоштовних кортах (така опція буває майже у всіх парках Лондона), в футбол теж граємо з дітьми самі. Часто відвідуємо музеї та галереї - не тільки для того, щоб подивитися постійні експозиції, а й відвідати численні заняття з малювання або якісь інтерактивні заходи. Дуже любимо William Morris Gallery і Vestry House Musum, які знаходяться недалеко від будинку. Плюс, ходимо в різні аукціонні будинки на попередньому показі того, що буде продаватися. До речі, на таких передаукціонна показах всі експонати можна оглянути поблизу і навіть іноді помацати руками! Я працюю в світі мистецтва та для мене важливо, щоб для моїх дітей відвідування музеїв і галерей було нормою.
Діти поки вчаться в державній школі, але далі ми плануємо приватну освіту або Grammar School. Також хлопчики займаються в російській школі і ходять на карате. Ще музика. Арсеній грає на піаніно, а Денис на кларнеті. Додатково Денис займається математикою та англійською з репетитором.
В цілому, ми витрачаємо на дітей £ 1200 на місяць, включаючи витрати на гуртки, репетитора, шкільну форму, послуги няні. Одяг ми практично не купуємо. Нам пощастило: у нас багато родичів, які задаровують дітей одягом та іграшками. На розваги і театри в Лондоні майже не витрачаємо, тому що всі канікули намагаємося проводити в подорожах. Тут, звичайно, виходить не зовсім економно, але, на наш погляд, подорожі дуже важливі для розвитку, вони так багато чому вчать наших дітей!
Якщо діти не зможуть вступити до Grammar School і підуть в приватну старшу школу, то від подорожей доведеться відмовитися.
Порада: Якщо ви хочете беплатно займатися музикою, зверніться до місцевого council і запишіться на програму Music Services. Це не індивідуальні заняття, а гра в оркестрі, але вона допомагає розвивати музичні навички, а також дає досвід виступів на публіці і гри з іншими музикантами. Детальніше про музичну освіту в Англії
£ 2500 Анна, Саймон
Діти: Деніел (11 років) і Джеймс (9 років)
У нас дуже активні діти, їх тиждень розписана по хвилинах. На базі школи молодший бере уроки музики, шахів, футболу і доджбола (щось на зразок нашої дитячої дворової гри "вишибали"). Старший ходить в науковий і роботостроітельний клуби. Після школи ми ходимо на плавання, джиуджитсу, до репетиторів з російської та англійської мов, на уроки гри на гітарі. Я мама-таксист, який розвозить дітей по гуртках. Скільки це все коштує? Якщо чесно, ніколи не замислювалася над цим ... За середніми підрахунками, дитячі гуртки та репетитори обходяться нашій родині приблизно в £ 700 в місяць. Нам пощастило - в нашому районі багато хороших державних шкіл, обидва сини вчаться безкоштовно і поруч з будинком.
За освітою я історик-мистецтвознавець і працюю в сфері туризму, тому моїй родині теж «дістається» культ-походів. Вже багато років ми члени National Trust, це дозволяє відвідувати багато палаци і замки по всій країні безкоштовно.
Всього в нашій родині на дітей витрачається близько £ 2500 фунтів на місяць, враховуючи театри, парки розваг, одяг і гуртки. У Лондоні складно на чомусь економити, все дорого: транспорт, їжа, розваги. Іноді намагаюся заощадити на розпродажах або промокодом, але не завжди виходить. На чому ніколи не економимо, так це на якості їжі - намагаємося купувати найякісніші та органічні продукти.
Порада: Вступивши в суспільство National Trust або English Heritage, можна цілий рік відвідувати замки, музеї і парки, що входять в це суспільство, безкоштовно. Плюс, для членів зазвичай є знижки в кафе і магазинах при музеях.
£ 100 Тетяна, Дмитро
Син: Олександр (2,5 року)
Ми любимо Лондон за те, скільки можливостей він пропонує нам і нашій дитині. Багато парків, безкоштовних музеїв, занять, причому будь-яких! Ось ми вирішили вивчати китайську - і знайшли курси недалеко від будинку. Гімнастика? Не проблема!
На що витрачаються гроші? Дитина поки маленький, і витрати припадають, в основному, на розвиваючі заняття. Саша займається гімнастикою, £ 55 за 14 занять. Китайська - £ 80 за десять занять. Плавання - £ 16 в місяць, плюс, безкоштовні заняття в дитячому центрі при місцевій церкві. Багато хто думає, що для того, щоб відвідувати безкоштовні заняття при церквах, потрібно бути віруючими, але в Британії такі ігрові групи не пов'язані з релігією, просто зазвичай це досить просторе приміщення з великим вибором іграшок, заняттями, пісеньками та смачними печивом. Зараз дитина в садку. Куди йти вчитися далі - поки не знаємо. Схиляємося до державній школі, але глибоко ще не вивчили це питання. Сподіваємося, що з 13 років він буде вчитися в приватній школі, можливо, напівпансіон. Хотілося б, щоб дитина займалася футболом і тенісом.
Порада: З маленькими дітьми можна проводити час в безкоштовних ігрових групах при церквах або в місцевих органах управління. Інформацію можна подивитися на сайті місцевого council.
£ 800 Анна, Данило
Діти: Матвій (7 років), Єва Даніелла (3 роки) і Адріан Данило (1,5 року)
Незважаючи на те, що Лондон є одним з найдорожчих міст у світі, для дітей тут багато безкоштовно. Наприклад, мій син ходить в безкоштовну державну школу, де немає ніяких зборів та внесків, але разом з тим освіту на дуже високому рівні. Там багато клубів і гуртків після навчального дня. Таке буває не скрізь, і ціни теж різняться. Мій син протягом року відвідував бадмінтон, футбол, крикет, регбі та гандбол. Гуртки такі проводяться раз на тиждень і коштують всього £ 1,5 за заняття. Тобто в місяць йде приблизно £ 6 за один клуб. Також син ходить раз на тиждень в басейн - £ 20 в місяць за чотири заняття. Раз в тиждень кількох учнів з нашої школи возять до сусідньої школи, щоб займатися хором. Найулюбленіший гурток - це скаути по п'ятницях.
У грудні минулого року до хлопців приїжджала Кейт Мідллтон і півтори години грала з хлопцями у спортивному залі.
Так як садок і школа у нас безкоштовні, а півторарічна дитина цікавиться поки тільки мамою, то грошей на виховання і розваги йде досить небагато. £ 150 в місяць - на гуртки. Коли почнеться музика у старшої дитини, сума подвоїться. Іграшки у нас купуються рідко, ми багато часу проводимо на вулиці, в парках і музеях. Одяг купуємо в дні великих розпродажів, виходить приблизно £ 50 на трьох дітей на місяць. Книги беремо в бібліотеці, в музеї намагаємося ходити безкоштовні, дні народження у старших дітей в серпні, і зазвичай ми в цей час гостюємо у бабусі, відзначаючи свято простим тортиком. На подарунки ми ніколи не витрачаємо більше £ 50 на дитину. Старший син отримує щотижня кишенькові гроші - £ 1, за місяць він збирає £ 4 і на ці гроші купує собі футбольні журнали і солодощі. Я вмію здорово заощаджувати на брендах і кількості одягу. Чи не витрачаємо на дорогі іграшки для дітей типу Айпад, ігрових приставок і іншої електроніки (у нас і звичайного телевізора немає!), Вважаю за краще по максимуму проводити час з дітьми, спілкуватися, грати, виїжджати кудись, придумувати маленькі традиції. Наприклад, кожну п'ятницю у нас «Fantastic Friday» - ми купуємо велику піцу і їмо її всі разом після школи. Це дуже просто, чи не затратно, але діти з таким нетерпінням чекають цього дня!
Решту витрат включають шкільну форму, памперси для малюка, взуття, предмети дитячої гігієни, подарунки однокласникам.
Порада: Подорожувати по Англії (і не тільки) краще в кемпінгах. Місце потрібно бронювати заздалегідь: в гарну погоду вдалі місця розлітаються як гарячі пиріжки, коштують вони від £ 13 і вище. За додаткову плату бувають розетки, можна підключити маленьку похідну плиту на одну-дві конфорки і на ній готувати.
Фото: Євгенія Басирова, Ірина Галкіна
Текст: Ірина Галкіна
Скільки це все коштує?
Гімнастика?
На що витрачаються гроші?