Видатні виконавці: Денис Мацуєв виконує 1-й концерт П. І. Чайковського для ф-но з оркестром. Обговорення на LiveInternet

Цитата повідомлення Barucaba Денис Мацуєв: ЛЮБОВ НА ВІДСТАНІ

MsTataka   (   Іскусство_звука   )   всі записи автора MsTataka ( Іскусство_звука ) всі записи автора

На доленосний музичний конкурс в рідному Іркутську цей схиблений на футболі хлопчисько йти не хотів. Які можуть бути виступи, якщо у дворі намічається відповідальний матч? Але мама з татом знайшли потрібні слова.

Але мама з татом знайшли потрібні слова


Але ж могло скластися і по-іншому: шанс, з якого почалася творча доля піаніста Дениса Мацуєва, був би втрачений ... І тоді це була б зовсім інша історія.
Попелюшка З Байкалу

- Денис, це правда, що ви категорично відмовлялися брати участь в конкурсі?
- Не те слово! Пам'ятаю, влаштував батькам страшний скандал, але тато мене все-таки вмовив. Я не розумів тоді, що це історичний момент в моєму житті, адже саме з нього все і почалося. Я і в Москву не хотів їхати. Ні в яку! Коли мене прослухали і прийняли в Центральну музичну школу при консерваторії, заявив: немає - і все! Футбол у мене стояв на першому місці, і ніякої переїзд в плани не входив. Але батьки пішли на хитрість, сказавши мені: «Ти можеш ходити в Лужники, на домашні матчі« Спартака ». І я клюнув! (Посміхається.)
- А якби не клюнули, як думаєте, стали б великим футболістом?
- Навряд чи. (Сміється.) Тому що там довелося б більше орати, а я, як і кожен талановитий російський, жахливий ледар. Тут мені Бог допомагав в тому, що я дуже швидко вчу, а всі ці збори, тренування я б, звичайно, не витримав. Але без футболу не можу, до сих пір живу цією пристрастю. Якось навіть стояв за воротами, коли наші грали з Німеччиною. Мені дали майку фотокореспондента, і я бачив все в безпосередній близькості. Приголомшливі відчуття. Я страшний фанат московського «Спартака». З 1983 року стежу за їх результатами, веду статистику. Коли тільки приїхав в Москву, ходив на кожен їх домашній матч, для мене це завжди було величезною подією. Шкода, сьогодні концертний графік дозволяє відвідувати матчі лише кілька разів на рік.
- Чим ще запам'яталися перші роки в Москві?
- Наприклад, наша перша квартира, яку ми знімали на проспекті Маршала Жукова. Це була одиничка на першому поверсі. З одного боку - сусід-алкоголік, з іншого - ліфт. У цьому був свій позитив - хто б мені ще дозволяв нескінченно репетирувати? А тут сусід приходив і казав: «Можеш зіграти пісню з кінофільму« На семи вітрах »? Я грав і міг гарантовано займатися всю ніч, тому що той засинав і нічого вже не чув. А моїм першим інструментом було піаніно «Тюмень», більше пристосоване для зберігання банок з-під малосольних огірків, ніж для гри. Пам'ятаю, одразу після перемоги на конкурсі Чайковського до мене приїхала знімальна група з Японії. Їм було цікаво, в яких умовах я займаюся. Так вони не повірили, що на цьому «кориті» я дійсно граю ... Потім вже з'явилися різні спонсори. Була справа, я отримував аж по 300 доларів на місяць! На ті часи величезні гроші. Я міг собі дозволити ходити в ресторан «Прага». Так Так! Збирав друзів, таких же школярів, як і я, і ми йшли обідати. Ще пам'ятаю, як Борис Миколайович Єльцин вручав мені премію. Потиснув руку, простягнув конверт і довірливо так сказав: «Долари» ...


Потиснув руку, простягнув конверт і довірливо так сказав: «Долари»


- Обраним себе не відчули? Перевірку славою пройшли гідно?
- Можливо, якби не мої батьки, все було б по-іншому. Але вони у мене чудові люди, і саме завдяки їм я навчився ставитися до будь-якого стану і статусу з іронією. Будь то слава, будь то провал. Насправді, звичайно, не все так гладко і просто було, як здається з боку. Мовляв, Попелюшка з Байкалу, як мене називали на самому початку журналісти, приїхав і підкорив столицю. Всяке траплялося, і складності, про які не вважаю за потрібне сурмити на кожному розі. Але наш сімейний драйв, сплетіння почуття гумору з таким здоровим, що не штучним оптимізмом і дозволили мені залишитися таким же, як раніше.
- Денис, ви живете за графіком, розписаним на кілька років вперед, значну частину часу проводите в літаках. На які ще жертви в ім'я мистецтва доводиться йти?
- В першу чергу, я практично не граю в футбол. Друга жертва - мало сплю. По-третє, не сплю в своєму ліжку - зазвичай в Москві я буваю не більше двох місяців. Ну і, звичайно, ще одна важлива жертва пов'язана з тим, що я до сих пір вкрай рідко говорю слово «ні». Але сцена, сценотерапія, як я її називаю, лікує від усього. Від перельотів, переїздів, недосипання ... Вона лікує, заряджає, надихає, дає сили. Поки я не уявляю собі, як можна на рік відмовитися від концертів і займатися чимось іншим.
- Цікаво, як сьогодні сприймають на малій батьківщині відомого на весь світ піаніста Дениса Мацуєва ті, хто знав його простим хлопчиком?
- Якраз на них я і перевіряю, наскільки змінився. Коли я приїжджаю до Іркутська, ми точно так же, як і раніше, ходимо в баню з однокласниками, відпочиваємо на Байкалі, веселимося. Більш того, як тільки я починаю спілкуватися зі своїми старими друзями, миттєво переймаю їх манеру говорити. Іркутський говір, він такий швидкий-швидкий, з скороченням закінчень, є в ньому щось бурятское. У Москві я так вже не кажу. (Посміхається.)
ЗАПАХ ЩАСТЯ
- Припускаю, що через напружений графік у Іркутську ви рідко буваєте.
- Саме так, раз в сезон, під час фестивалю «Зірки на Байкалі». Відкрию вам секрет: я фестиваль і задумав для того, щоб хоча б раз на рік бувати вдома, у своїй квартирі, яку не тільки не продав, але навіть зберіг в первозданному вигляді. До сих пір не дозволяю робити там ремонт, тому що мені дуже дорогі ця атмосфера, цей запах мого дитинства і щастя.


До сих пір не дозволяю робити там ремонт, тому що мені дуже дорогі ця атмосфера, цей запах мого дитинства і щастя


- Запахи для вас важливі?
- Так, я дуже ласий на запахи. Це мої асоціації. Наприклад, до сих пір пам'ятаю, ніж пахла Москва почала 80-х, коли я сюди приїжджав з батьками. Це аромат кави з Елісеевском гастроному, запах пепсі-коли, фанти, копченої ковбаси ... Зараз нічого цього немає, все «заглушила» проза життя - вихлопні гази і бензин. Москва тепер не пахне нічим приємним, як, наприклад, Париж, в повітрі якого завжди витає аромат смажених каштанів, або Нью-Йорк з його повсюдним солодкуватим запахом ... невідомого походження. А як пахло московське метро! Раніше у кожної станції був свій «аромат». Наприклад, вся «сіра» лінія мала якийсь особливий солодкуватий запах, а від «Сокольников» до «Парку» - це вже зовсім інші флюїди ... А яка насолода я отримував, чуючи стару московську мову! Я їхав в метро і чекав, коли оголосять наступну станцію таким правильним, протяжним, некомканим говіркою. Це було так приємно. На жаль, зараз так мало хто говорить.
«Я БУВ, Є І БУДУ Сибіряк»
- Не любите сучасну Москву? Чому ж тоді не поїхали на Захід, як багато ваших колег?
- Хто вам сказав, що я Москву не люблю? Це моє місто, який мені дорогий, незважаючи ні на що. Хоча москвичем я себе не вважаю. Я був, є і буду сибіряком. Тому що це діагноз, спосіб життя, склад характеру. А чому не поїхав ... Відповім так: я приїхав в Москву в 90-і роки, коли все, навпаки, звідси виїжджали. Скажу чесно, було багато можливостей, щоб закріпитися за кордоном. Але вся справа в тому, що я вважаю за краще жити вдома, нехай навіть всього і два місяці на рік. (Посміхається.) Найголовніше для мене - будинок, мої батьки, які завжди зі мною, і та теплота, яка завдяки їм зберігається. Так, доводиться мало не щодня міняти міста, країни, континенти, адже це моя робота, частина мого життя, і я щасливий, що це так. Але коли стюардеса в літаку оголошує: «Ми приземлилися в Москві», це кожен раз таке щастя.
- А ніколи не виникає бажання кинути все - і назад в Іркутськ? Тільки чесно!
- Звичайно, виникає. І я цього не приховую. Я настільки сентиментальна людина - мене досі тягне до Іркутська. Часом дійсно хочеться кинути все, приїхати туди, в свою стару квартиру, вимкнути всі телефони, повспоминать, подумати. Зазвичай після фестивалю «Зірки на Байкалі» я ще довго відчуваю той заряд, який отримав там. Всім раджу: хочете поміняти внутрішні «батарейки» - побувайте на Байкалі, зрозумієте, що це таке. Це не казка, а дійсно диво, чудодійний явище.
КАЗКА ІНОДІ ТРАПЛЯЄТЬСЯ ...
- А ви романтик ...
- І пишаюся цим! Зараз романтизм пішов з нашого життя. І це сумно. Сьогодні в наявності те, що в музиці називається атональность. Це коли немає гармонії - повний авангард.


Це коли немає гармонії - повний авангард


- Денис, хтось уже з дитинства мріє стати великим. А ви могли подумати, що у вас буде така цікава життя?
- Ні, ну що ви! Якби я комусь сказав, що буду грати в Карнегі-холі в Нью-Йорку, в Мюзік ферайн у Відні, в Концертгебау в Амстердамі, працювати з Лорін Маазель, Юрієм Теміркановим, Валерієм Гергієвим, Володимиром Співаковим, стану переможцем конкурсу імені Чайковського , ясна річ, мені б відповіли: так ти ненормальний! Звичайно, деколи буває відчуття, що все це не зі мною. Але казка іноді теж трапляється. Хоча так просто нічого не приходить.
- Чи є інструмент, який особливо вам доріг?
- Звичайно, це моє перше піаніно «Тюмень». А другий - це рояль Рахманінова, на якому я грав, коли жив в будинку композитора в Швейцарії. Зараз є думка вивезти цей унікальний інструмент в концертні зали, організувати невелике турне. Думаю, онук композитора Олександр Борисович підтримає нашу ідею. Адже на цьому роялі в умовах концертного залу ніхто ніколи не грав, але його звук повинні чути глядачі, тому що він неповторний.
ЛЮБОВ НА ВІДСТАНІ
- Вас ніколи не намагалися заманити в світ попси? Напевно надходили пропозиції виступити в дуеті з ким-небудь з нинішніх зірок? Це нині модно.
- Так, це було. Ще надходила пропозиція організувати щось типу «Фабрики зірок» для класичних музикантів. Вдумайтеся: навчити людину за кілька місяців професійно грати на музичних інструментах! По-моєму, абсурдніше нічого не можна придумати.
- Значить, ви все-таки вмієте говорити «ні»?
- Так. Ось це якраз і називається винятком з правил. (Сміється.)


)


- У вас є «маленькі» радості?
- Та багато чого радує, навіть одразу й не пригадаєш. Перемога в спорті, радість за якісь досягнення близьких, звичайно ж, перемога над новими творами. А ще радість - побачити красиве дерево або красиву дівчину.
- Ось, до речі, про дівчат. Чи є у вас муза?
- Є, але не та, на яку ви натякаєте. Головна муза для мене на сьогоднішній момент - це мої батьки. Я дивлюся на багатьох великих музикантів, з якими мені довелося спілкуватися і працювати, їх оточують люди, що принесли себе в жертву. В першу чергу це, звичайно ж, дружини. А мені дуже не хотілося б, щоб моя майбутня дружина принесла себе в жертву і, кинувши все, їздила зі мною по світу. Я хочу, щоб вона була незалежною, займалася своєю справою. А вона така і буде! Тому що всі мої дівчата були особистостями самостійними і самодостатніми.
- Але любов на відстані - не міцне почуття.
- А це неможливо передбачити. Я і планувати нічого не збираюся ...
Розмовляла Марія Єгорова

Денис Мацуєв і Державний академічний симфонічний оркестр Росії під керуванням Марка Горенштейна виконують Чайковського, Перший концерт для фортепіано з оркестром.



джерело

Які можуть бути виступи, якщо у дворі намічається відповідальний матч?
А якби не клюнули, як думаєте, стали б великим футболістом?
Чим ще запам'яталися перші роки в Москві?
У цьому був свій позитив - хто б мені ще дозволяв нескінченно репетирувати?
А тут сусід приходив і казав: «Можеш зіграти пісню з кінофільму« На семи вітрах »?
Обраним себе не відчули?
Перевірку славою пройшли гідно?
На які ще жертви в ім'я мистецтва доводиться йти?
Цікаво, як сьогодні сприймають на малій батьківщині відомого на весь світ піаніста Дениса Мацуєва ті, хто знав його простим хлопчиком?
Запахи для вас важливі?