Калузька область в останні роки утримує високий темп розвитку промислового виробництва.У 2011 році цей індекс склав 125,7 відсотка.Зростання валового регіонального продукту оцінюється на рівні 109 відсотків до 2010 року.Регіон займає третє місце в ЦФО за рівнем заробітної плати: за підсумками 2011 року вона склала 19729 рублів.Стабільно збільшуються реальні доходи населення, в минулому році зростання склало 3,2 відсотка.
Про те, як вдалося досягти таких результатів, ми попросили розповісти губернатора Калузької області Анатолія Артамонова.
Інвестиції - в створення нових виробництв!
Успіх в першу чергу зумовлений правильно обраним курсом на відкриття в області нових підприємств, які виробляють високотехнологічну продукцію: легкові та вантажні автомобілі, різні автокомпоненти, телевізори, будівельні матеріали, лікарські препарати.
Сьогодні у нас працюють автозаводи відомих автоконцернів «Фольксваген», «Вольво», «Пежо Сітроен Міцубісі», великих компаній «Самсунг», «Джон Дір», «Нестле», «Хемофарм», «Лотте», «Л'Ореаль», «Дженерал Електрик» та інших.
Пожвавлення промислового сектора економіки сприяла і відносна стабілізація фінансово-бюджетної сфери країни. Динаміка індексу промислового виробництва в регіоні в поточному році складається на рівні 111 відсотків. Найбільшу вагу мають підприємства машинобудівного комплексу, частка якого на сьогодні становить понад 70 відсотків. З приходом в галузь нових передових технологій динамічно розвивається і традиційне виробництво. Для підвищення конкурентоспроможності своєї продукції калузький підприємства реалізують програми модернізації, встановлюють партнерські зв'язки з іноземними виробниками. Завдання влади при цьому полягає в сприянні даним процесам, формуванні у регіональній бізнес-середовищі сприятливого ділового клімату.
Найважливішим компонентом нашої промислової політики є стимулювання інвестиційної діяльності в реальній економіці. Саме значний приплив інвестицій в створення нових виробництв забезпечив економічні успіхи регіону. Цьому передувала велика робота по формуванню відповідної нормативно - правової бази, створення інвестиційної інфраструктури у вигляді індустріальних парків та технопарків, з організації ефективних інститутів розвитку. Зокрема, ВАТ «Корпорація розвитку Калузької області» і ГАУ «Агентство регіонального розвитку Калузької області» забезпечують індивідуальний супровід кожного інвестора, створення нових і розвиток діючих індустріальних парків, організацію фінансування проектів. Для реалізації завдань щодо розвитку транспортно-логістичної інфраструктури створено ТОВ «Індустріальна логістика».
Без бюрократії і посередників
Сьогодні Калузька область має унікальний досвід створення сприятливого інвестиційного клімату. В основі нашої взаємодії з інвесторами - прості принципи довіри. Головні з них - ніякої бюрократії, ніяких посередників, ніяких бар'єрів. Ми з інвестором - одна проектна команда.
З початку реалізації великих проектів в економіку регіону залучено 5,27 млрд. Доларів СЩА тільки іноземних інвестицій. Зокрема, в 2010 році вони склали вісім відсотків всіх прямих іноземних інвестицій, які прийшли в країну.
Не можна не відзначити, що промисловий комплекс області змінився докорінно. Ще кілька років тому його основу складали підприємства машинобудування і оборонки. За п'ять років нам вдалося створити принципово нову для регіону промислову сферу діяльності - автомобілебудування. У 2011 році в Калузі було випущено близько 186 тисяч автомобілів, це більше 10 відсотків всіх вироблених в Росії машин.
Зрозуміло, ми розуміємо, що в автопромі у нас серйозна конкуренція, і, приділяючи увагу тільки одному напрямку, забезпечити подальший стабільний розвиток регіональної економіки практично неможливо. Тому ми одночасно розвиваємо таку важливу сферу, як life science. В область приходять великі фармацевтичні компанії, що займаються розробкою наукових ідей і впровадженням нових технологій.
Шляхом створення кластерів
Проводячи політику диверсифікації, ми йдемо по шляху кластерного розвитку. Синергетичний ефект від тісних економічних зв'язків між учасниками кластера забезпечує їх конкурентоспроможність. Виходячи з цього, важливим завданням для нас є залучення більшого числа місцевих компаній і виробництв до цього об'єднання. Ключовими напрямками в контексті кластерної політики для нас є автопром, фармацевтика і логістика. Але це не означає, що виключно вони є предметом нашої уваги.
Більш активний розвиток отримує автомобільний кластер регіону. Його основу складають сьогодні три найбільші виробники: Фольксваген, Вольво, Пежо Сітроен і Міцубісі. Слідом за ними в регіон стали приходити постачальники автокомпонентів другого і третього рівнів: 15 компаній вже запустили свої виробництва, ще сім - в стадії будівництва. Для нас дуже важливо, що вироблені цими підприємствами комплектуючі надходять безпосередньо на калузький автозаводи.
Відомо, що ТОВ «ФОЛЬКСВАГЕН Груп Рус» підписало угоду з Мінекономрозвитку Росії про роботу в режимі «промислова збірка» на нових умовах. До теперішнього часу найбільший відсоток локалізації має автомобіль VW Polo Sedan (близько 40 відсотків). ТОВ «ПСМА Рус» в цьому році планує почати виробництво автомобілів в режимі CKD.
Для підготовки кадрів на заводи автокластера створений профільний навчальний центр. Найближчим часом в автопромисловому галузі Калузької області буде зайнято більше 10 тисяч чоловік.
Спільно з Мінкомзв'язку Росії в Обнінську створюється технопарк у сфері високих технологій, базовими спеціалізаціями якого стали біотехнологія і фармацевтика. Спільно з Мінздоровсоцрозвитку Росії на базі Обнінського медичного радіологічного наукового центру планується організувати федеральний високотехнологічний центр медичної радіології.
Активному розвитку фармацевтичного спрямування сприяє тісна співпраця регіону з такими відомими компаніями, як «Хемофарм АД» (група компаній STADA, Німеччина), Berlin-Chemie (група компаній Menarini, Італія), «Ново-Нордіск» (Данія), «Ниармедик Плюс» (Росія), «АстраЗенека» (Швеція) і іншими.
В напрямку створення нових матеріалів і нанотехнологій ми щільно взаємодіємо з ВАТ «Роснано». За участю корпорації в регіоні заплановано реалізацію трьох перспективних проектів, обсяг інвестицій за якими може скласти понад 8 млрд. Рублів.
Кадри для економіки, що розвивається
Основними джерелами поповнення трудових ресурсів в регіоні є випускники наших вузів і установ профосвіти. З-за кордону в область прибуло понад десяти з половиною тисяч наших співвітчизників. Ми залучаємо додаткові ресурси з так званих трудоізбиточних регіонів, з якими уклали відповідні угоди. Моніторинг ситуації на великих підприємствах області показує, що там працюють громадяни з 74 російських регіонів, в тому числі зі столичного. Наприклад, на ТОВ «Самсунг Електронікс Рус Калуга» в загальній кількості іногородніх фахівців майже половина з Московської області.
Працюють у нас і іноземні громадяни, які прибули для тимчасової трудової діяльності. В основному це робочі, а також фахівці та працівники сфери обслуговування.
Крім того, враховуємо необхідність працевлаштування молодих людей, які завершили службу в армії, більшість з яких мають профільну освіту.
Система професійної освіти області в повній мірі зорієнтована на потреби нашої економіки. Найбільш затребувані інженерно-технічні спеціальності: автомеханік, слюсар з ремонту автомобілів, технологія машинобудування, експлуатація транспортного електроустаткування і автоматики і ряд інших. Підвищений інтерес до даних спеціальностями відзначений в системі вищої професійної освіти.
Випускники, які мають диплом інженера, не відчувають у нашому регіоні проблем з працевлаштуванням. Їх охоче беруть як підприємства традиційної економіки, так і інвесторів.
До нової якості життя
У цьому році в області буде реалізовано відразу кілька великих проектів. Відбудеться запуск першої черги електрометалургійного заводу. На повний виробничий цикл вийде автозавод «Пежо-Сітроен». Розгорнеться активне будівництво цементного заводу компанії «Лафарж».
Продовжиться модернізація регіональної економіки та її адаптація до завдань інноваційного розвитку. Для посилення інвестиційної привабливості отримають подальший розвиток індустріальні парки. Інвестиції очікуються і в аграрну галузь, при цьому велика увага ми будемо приділяти соціальному облаштуванню села, щоб молоді хотілося жити і працювати на малій батьківщині.
Наша бюджетна і податкова політика зосереджена на тих напрямках, від яких безпосередньо залежить якість життя населення. У поточному році понад 3 млрд. Рублів передбачено на підвищення заробітної плати бюджетників. Обсяг фінансування дорожніх робіт збільшиться в порівнянні з 2011 роком майже на 35 відсотків, що дозволить відремонтувати понад 170 км доріг. Істотно зростуть темпи житлового будівництва. Особливий подарунок - новий спортивний комплекс з льодовою ареною і двома басейнами - отримає перший російський наукоград Обнінськ.
Тетяна МИХАЙЛОВА
м Калуга
<Повернутись до змісту
VIP # 03-2012Коментарі користувачів
Останній коментар