Відбулася презентація Календаря знаменних і пам'ятних дат

Для багатьох новосибирцев це видання є настільною книгою.

Стало вже доброю традицією: щороку в кінці грудня виходить у світ «Календар знаменних і пам'ятних дат по Новосибірській області». Спільне дітище бібліографів відділу краєзнавчої бібліографії Новосибірської державної обласної наукової бібліотеки та Державного архіву Новосибірської області з кожним роком ставало все повновагі і цікавіше. Однак, вже другий рік новосибірці отримують одразу два календаря, випущених окремо і бібліотекою, і архівом. До слова сказати, видання не повторюються, а лише гармонійно доповнюють один одного.

«Календар ...» має давні традиції. Перший його друкарський випуск був здійснений в 1967 році. Це була тоненька книжечка, швидше за призначена для співробітників бібліотек. У 1969 і 1970-му вона дещо збільшилася в обсязі. У ній з'явилися дати навіть з Омська і Томська.

Далі йшов перерву. З ідеологічних міркування на це видання було накладено табу. Однак в 70-80-х роках обласна бібліотека продовжувала випускати перелік дат зі списками рекомендованої літератури, тиражувати для бібліотек області. Творчий союз з архівом відновився в 1998 році. Календар знайшов нову форму і нового змісту. Він відбивав найбільш значні події з історії краю, його економічної, наукової, культурної життя, а також факти з життя та діяльності видатних людей, чиї імена пов'язані з історією області.

У підготовці статей «Календаря ...» брали участь архівісти, співробітники музеїв, фахівці районних адміністрацій і т.д. В основу бралися, перш за все, архівні матеріали.

НГОНБ, крім друкованої версії «Календаря», видає його в електронному вигляді. Обидва варіанти видання продаються в одному комплекті. Крім того, «Календар» можна подивитися на сайті обласної бібліотеки.

Знахідкою бібліографів є те, що в якості заставок до кожним календарним місяцем, підібрані репродукції картин відомих новосибірських художників з видами міста: Касаткіна, Нестеренка, Бурханова, Васильєва.

Укладачі «Календаря ...» постійно намагаються зробити видання більш цікавим і комфортним для читання. Даний випуск присвячений 120-річчю м Новосибірська. Текстовий матеріал ілюстрований вкладками з кольоровими і чорно-білими фотографіями, кожен розділ випереджу барвистими шмуц-титулами. Як і раніше до його складання залучається широке коло авторів: співробітники бібліотек і архівів, викладачі, вчені, фахівці в галузі сільського господарства, медицини, мистецтва, журналісти ...

Серед найбільш важливих ювілейних дат 2013 р .: 300 років з початку будівництва Чаусского острогу; 120 років Новосибірську (1893); 100 років від дня народження (1913-1985) маршала авіації, тричі Героя Радянського Союзу Покришкіна Олександра Івановича; 80 років Новосибірському обласному театру ляльок (1933); 90 років з дня проведення перших міжміських зимових змагань в Новоніколаєвську; 90 років тому (1923) у Новоніколаєвську відкрилася перша в Сибіру трудова ощадна каса; 90 років видавничо-поліграфічному підприємству «Радянська Сибір»; 70 років від часу відкриття (1943) в Новосибірську командного річкового училища ім. С.І. Дежньова; 25 років тому (1988) на МЖК «Молодіжний» урочисто відкрита вулиця ім. Володимира Висоцького ...

Подібні календарі випускаються в багатьох регіонах, вони користуються незмінним успіхом у краєзнавців, істориків, журналістів, педагогів, державних службовців. За визнанням фахівців, новосибірський «Календар ...» є одним з кращих, так як поряд з історичними подіями відображає і події сучасні - це вигідно відрізняє його від інших видань подібного характеру. Для багатьох своїх читачів він став настільною книгою, незамінним помічником у їх роботі.

В ході презентації «Календаря знаменних і пам'ятних дат по Новосибірській області» на 2013 рік виступили укладачі, автори статей про ювілейні дати 2013 року, ювіляри, відбулася демонстрація документального фільму про м Новосибірську «Кіно - дзеркало історії».

Кандидат історичних наук, доцент МДПУ Баяндин Володимир Ілліч розповів про ювілей Героя Радянського Союзу Олександра Івановича Покришкіна, доктор історичних наук, професор, співробітник Інституту історії СО РАН Красильников Сергій Олександрович - про 70-річчя з моменту виходу постанови Ради Народних Комісарів СРСР «Про організацію Західно Сибірський філії Академії наук СРСР ».

Події, описані в Календарі, цікаві по-своєму. Одні викликають спогади, інші - здивування, гордість, треті - смуток від думок про важкі часи в історії області. Але головне, до чого прагнули автори і упорядники цього видання, - викликати бажання вивчати і пам'ятати історію своєї Батьківщини.

Новий випуск Календаря - це не тільки книга для цікавого, пізнавального читання, а й цінне довідкове видання, придбати яке може будь-який мешканець Новосибірську в Новосибірській державній обласній науковій бібліотеці.