- Залишилися питання щодо матеріальної відповідальності? Відповідь знайдеться в системі Юрист
- Бухгалтер звільнився: хто відповість за помилки?
- Притягнути до відповідальності можна не завжди
Прошу пояснити яку відповідальність несе головний бухгалтер ТОВ після припинення трудових відносин? Після звільнення головного бухгалтера було виявлено суттєве порушення в період її перебування на посаді, що призвело до дуже великого збитку для компанії - пропущений 3-х річний термін для відшкодування ПДВ. До якою мірою відповідальності можна притягнути колишнього головного бухгалтера? Чи припустимо звернутися до суду з цивільно правовим позовом? Його заснування?
Стягнути збитки з звільненого головного бухгалтера не можна, так як це не підпадає під визначення матеріального збитку.
Під прямою дійсною шкодою розуміється реальне зменшення наявного майна роботодавця або погіршення стану вказаного майна (в тому числі майна третіх осіб, що знаходиться у роботодавця, якщо роботодавець несе відповідальність за збереження цього майна), а також необхідність для роботодавця провести витрати або зайві виплати на придбання, відновлення майна або на відшкодування шкоди, заподіяної працівником третім особам. Неодержані доходи (упущена вигода) стягненню з працівника не підлягають ( ст. 238 ТК ).
Залишилися питання щодо матеріальної відповідальності? Відповідь знайдеться в системі Юрист
Гість, знайомтеся - Правобот !
Інтелектуальний сервіс для підбору судової практики . Думає, як юрист, тільки швидше.
Познайомитися ближче
Бухгалтер звільнився: хто відповість за помилки?
пунктом 1 статті 6 Федерального закону від 21 листопада 1996 № 129-ФЗ «Про бухгалтерський облік» встановлено, що відповідальність за організацію бухгалтерського обліку в компанії і дотримання законодавства при виконанні господарських операцій несе її керівник.
Головний же бухгалтер підпорядковується безпосередньо керівнику організації і несе відповідальність за формування облікової політики, ведення бухгалтерського обліку, своєчасне представлення повної і достовірної бухгалтерської звітності ( п. 2 ст. 7 закону № 129-ФЗ ).
У разі ухилення від ведення бухгалтерського обліку в установленому порядку, спотворення звітності та недотримання термінів її подання та публікації керівник компанії та інші особи, відповідальні за організацію та ведення бухгалтерського обліку, можуть бути притягнуті до адміністративної чи кримінальної відповідальності відповідно до законодавства РФ. Така норма міститься в статті 18 закону № 129-ФЗ.
Притягнути до відповідальності можна не завжди
Розглянемо докладніше види відповідальності і можливості їх застосування.
адміністративна відповідальність
Відповідальність за правопорушення в галузі фінансів, податків та зборів встановлена в розділі 15 Кодексу РФ про адміністративні правопорушення. Конкретні заходи покарання залежать від виду порушення.
Так, несвоєчасне подання податкової декларації тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб в розмірі від 300 до 500 руб. ( ст. 15.5 ).
Таке ж покарання передбачено і за неподання в установлений строк до податкових, митних органів та органів державного позабюджетного фонду документів або інших відомостей, необхідних для здійснення податкового контролю, а також подання їх в неповному обсязі або в спотвореному вигляді ( п. 1 ст. 15.6 ).
Грубе порушення правил ведення бухгалтерського обліку та подання бухгалтерської звітності тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб в розмірі від 2000 до 3000 руб.
Під грубим порушенням розуміється:
- спотворення сум нарахованих податків і зборів не менше ніж на 10 відсотків;
- спотворення будь-якої статті (рядки) форми бухгалтерської звітності не менш ніж на 10 відсотків.
При цьому постанова за порушення законодавства про податки і збори (а також митного, валютного та деяких інших видів законодавства РФ) не може бути винесено після закінчення одного року з дня вчинення адміністративного правопорушення.
Таке правило міститься в статті 4.5 Кодексу РФ про адміністративні правопорушення.
Роз'яснення з приводу визначення конкретної посадової особи, з якого слід стягувати штрафи за наведеними вище статтями, дані в постанові Пленуму ВС РФ від 24 жовтня 2006 № 18 . Зокрема, в пункті 24 сказано, що суди, розмежовуючи адміністративну відповідальність керівника компанії і головного бухгалтера, повинні керуватися правилами статей 6 і 7 закону № 129-ФЗ. Тобто суддям доведеться детально розбиратися з розподілом службових обов'язків в конкретній організації. Воно зазвичай встановлюється локальними нормативними актами (наказами, розпорядженнями, посадовими інструкціями і т. П.).
Матеріальна відповідальність
Чи можна залучити звільнився бухгалтера до матеріальної відповідальності?
У частині компенсації працівником втрат від заподіяної їм організації шкоди (наприклад, у зв'язку зі сплатою податкових санкцій - штрафів, пені та т. П.) Подібна можливість чинним законодавством передбачена. Зазначені питання регулюються, перш за все, нормами законодавства про працю. так, статтею 238 Трудового кодексу РФ передбачено, що працівник зобов'язаний відшкодувати роботодавцю заподіяну йому пряму дійсну шкоду. А ось неодержані доходи (упущена вигода) стягненню з працівника не підлягають.
Збиток повинен бути реальним. Під прямою дійсною шкодою розуміється реальне зменшення наявного майна роботодавця або погіршення стану вказаного майна, а також необхідність для роботодавця провести витрати або зайві виплати на придбання, відновлення майна. Таким чином, обов'язковою умовою застосування матеріальної відповідальності є наявність реального збитку.
Реальним збитком від помилок бухгалтера можуть бути, наприклад, податки, пені, штрафи, нараховані за результатами перевірки. Але тільки фактично сплачені. адже згідно статті 246 Трудового кодексу РФ, збитки виникає при втраті майна. Тобто щодо донарахованих податків і нарахованих штрафних санкцій - в момент їх сплати компанією в добровільному порядку на підставі вимоги податкового органу, або в момент списання грошових коштів з розрахункового рахунку організації на підставі рішення про стягнення, або в момент задоволення вимог зарахунок майна платника податків.
Матеріальна відповідальність працівника повинна бути передбачена. Матеріальна відповідальність у повному розмірі заподіяної роботодавцю шкоди може бути встановлена трудовим договором, що укладається з головним бухгалтером. Про це сказано в статті 243 Трудового кодексу РФ.
При цьому необхідно врахувати наступне.
згідно статті 6 закону № 129-ФЗ, головним бухгалтером можна бути лише в тій організації, де створена бухгалтерська служба (в підпорядкуванні у головбуха знаходяться заступники, бухгалтери та їх помічники). А якщо цієї служби в компанії немає, в штат вводиться посада бухгалтера, до якого положення статті 243 Трудового кодексу РФ не застосовуються. При створенні бухгалтерської служби в подальшому такий бухгалтер може бути переведений на посаду головного бухгалтера з дотриманням процедур, визначених трудовим законодавством. Тоді у роботодавця з'являється право на застосування до працівника положень про стягнення матеріальної відповідальності в повному розмірі.
На підставі сказаного можна зробити такий висновок: застосування матеріальної відповідальності в розмірі заподіяної роботодавцю шкоди можливо тільки до головного бухгалтера за умови, що в трудовому договорі з ним є відповідне положення.
Порядок стягнення. Оскільки працівник організації вже звільнився, залучити його до матеріальної відповідальності можна тільки через суд.
Розірвання трудового договору після заподіяння шкоди не тягне за собою звільнення винної сторони цього договору від матеріальної відповідальності, передбаченої Трудовим кодексом РФ або іншими федеральними законами.
Моментом виявлення шкоди є день отримання акта за результатами перевірки. Компанія має право звернутися до суду протягом одного року з дня виявлення заподіяної шкоди ( ст. 392 Трудового кодексу РФ ).
Якщо організація пропустила строк для звернення до суду, суддя вправі відмовити в позові.
Зверніть увагу: якщо реальна сплата недоїмки, пені, штрафу сталася пізніше (наприклад, через відсутність коштів), момент виявлення шкоди і момент його виникнення можуть значно відрізнятися. У цьому випадку суддя не має права відмовити в прийнятті позовної заяви з мотивів пропуску роботодавцем річного строку. На це вказано в постанові Пленуму ВС РФ від 16 листопада 2006 № 52 .
Однак пам'ятайте: для звернення до суду організація повинна мати у своєму розпорядженні докази провини звільнився бухгалтера.
До них відносяться:
- недотримання норм податкового і бухгалтерського законодавства, що призвело до заподіяння шкоди, підтвердженого актом перевірки, рішенням про притягнення організації до відповідальності;
- наявність і розмір заподіяної шкоди, підтверджені платіжними документами;
- трудовий договір, де має бути вказано, що в обов'язки головного бухгалтера входить дотримання норм податкового законодавства РФ. Крім того, трудовий договір повинен містити положення про повну матеріальну відповідальність.
Якщо договором не передбачена повна матеріальна відповідальність, то працівник несе за завдану шкоду матеріальну відповідальність в межах свого середнього місячного заробітку ( ст. 241 Трудового кодексу РФ ). В такому розмірі шкоди можна стягнути через суд ».
Залишилися питання щодо матеріальної відповідальності?До якою мірою відповідальності можна притягнути колишнього головного бухгалтера?
Чи припустимо звернутися до суду з цивільно правовим позовом?
Його заснування?
Залишилися питання щодо матеріальної відповідальності?