Відпустка без проблем


Відповідальність туроператорів повинна бути застрахована.

У приватники страхового ринку повернулися до ідеї введення обов'язкового страхування відповідальності туроператорів. Крім того, для захисту мандрівників пропонується створити фонд захисту потерпілих, а координувати роботу страховиків повинен буде спеціально створений страховий пул. Втім, самі учасники ринку вважають такі ініціативи недоцільними - буде досить просто наявності страховки у туроператора.

Туроператори і страхові компанії хочуть підвищити безпеку мандрівників. Для цього вони пропонують розробити єдиний порядок і умови страхування відповідальності суб'єктів туристичної діяльності за шкоду, заподіяну життю і здоров'ю туриста або його майну. Також вони радять підвищити вимоги до фінансового забезпечення туроператорів і створити фонд захисту потерпілих, з коштів якого буде надаватися екстрена допомога туристам.

Ще однією ініціативою учасників ринку є створення страхового пулу по турстрахування, в рамках якого буде діяти єдина цінова політика, - наприклад, 1% від вартості туристичних послуг фізособі.

Добре забуте старе


Ці ідеї вже неодноразово обговорювалися учасниками ринку. Введення обов'язкової відповідальності туроператорів планувалося впровадити ще в 2010 році після банкрутства «Карія Тур Юкрейн» і Zeta. Тоді ж туроператори почали добровільно укладати договори страхування на випадок банкрутства. Крім того, обговорювалася можливість введення лімітів відповідальності страховика в залежності від річного обсягу валового доходу туроператорів - від 50 тис. Євро до 1 млн. Євро.

Вже на початку поточного року Кабінет міністрів схвалив проект змін до закону «Про туризм», який встановлює для всіх туристів, що виїжджають за кордон, незалежно від країни перебування, мінімальний розмір страхової суми за договором медичного страхування в розмірі 30 тис. Євро. При страхуванні від нещасного випадку страхова сума складе від 3 тис. Євро. Стаття 16 закону визначає, що страхування туристів (медичне та від нещасного випадку) є обов'язковим - страховку купує суб'єкт туристичної діяльності або сам турист. Але в законі немає обмежень по страховій сумі. Для туристів, що виїжджають в країни Шенгенської зони, сума покриття повинна бути не менше 30 тис. Євро.

зайві руху


Учасники страхового ринку згодні далеко не з усіма пропозиціями туроператорів. «Не потрібні в країні обов'язкові види страхування в такій кількості, а потрібні вимоги до обов'язкової наявності страховки», - вважає голова комісії зі страхування Українського товариства фінансових аналітиків В'ячеслав Черняховський. «Страхування відповідальності не потрібно робити обов'язковим видом. Коли в Україні кожен інцидент буде закінчуватися або грошовим стягненням, або кримінальною відповідальністю, система запрацює сама. Її результатом стане не стільки збільшення страхування відповідальності, скільки порядок і цивілізований похід », - вважає глава правління СК« PZU Україна »Мачей Шишко.

«Ми імплементуємо європейське законодавство, а там немає обов'язкових видів страхування, по кожному з яких потрібно отримувати ліцензію. Це тільки наш нагляд міг придумувати нескінченну кількість видів обов'язкового страхування, щоб весь час допускати в нього і так неплатоспроможних страховиків за додаткові гроші. При цьому в Європі є вимога наявності страховки при здійсненні видів діяльності, в яких споживачеві може бути завдано шкоди. Наприклад, якщо туроператор може завдати шкоди, взявши гроші, але не надавши послуги, то цей ризик потрібно страхувати. Але змусити це зробити можна тільки законом », - пояснює генеральний директор Української федерації убезпечення Галина Третьякова.

Ще один спірний момент - створення пулу. «Створювати пул чи ні - страховики розберуться самі. Для цього не потрібні закони. Пул - це механізм перерозподілу ризиків за певними правилами, механізм захисту страховиків, відповідно саме вони повинні приймати рішення », - говорить Галина Третьякова. В'ячеслав Черняховський вважає недоцільним створення ще одного пулу: «Для страхування таких дрібних ризиків пули не потрібні».


Автор: Вікторія Руденко
джерело: FinMaidan