- Відпустка за сумісництвом і підстава для його надання
- норми законодавства
- Скільки днів відпустки належить суміснику
- Додаткова відпустка
- Декретна відпустка
- Навчальна відпустка
- Оплата відпустки за сумісництвом
- Як проводиться розрахунок відпускних
- Компенсація за відпустку
На сучасних підприємствах нерідко зустрічається сумісництво. Тобто співробітники виконують будь-які додаткові обов'язки не в основний робочий час, а у вільний. Причому роблять це регулярно, отримують регулярну оплату, і трудові відносини їх регулюються трудовим договором, в якому прописані всі нюанси: обов'язки сторін, оплата праці, права сторін, надання відпустки суміснику, термін дії договору і так далі.
Зміст статті
Відпустка за сумісництвом і підстава для його надання
Підписаний трудовий договір забезпечує суміснику ті ж права і обов'язки, що і працівникам, що виконують основну роботу. Наприклад, відпустка. Більш того, порядок надання відпочинку прописується в документі. Черговий відпустку суміснику (внутрішнього або зовнішнього) повинен бути зазначений в графіку відпусток підприємства. Зазвичай співробітники намагаються заздалегідь попередити роботодавців про терміни відпочинку на основному місці роботи, щоб поєднати два відпустки.
До змістунорми законодавства
Особливості надання відпустки описані в статті 286 Трудового кодексу Російської Федерації «Відпустка при роботі за сумісництвом». Зокрема, там зазначено, що відпочинок повинен бути щорічним і оплачуваних. Відпустка працівникам за сумісництвом повинен збігатися з їх відпусткою за основним місцем роботи по датах. Якщо співробітник ще не відпрацював покладені півроку, відпочинок йому надається авансом.
Тривалість відпустки за сумісництвом повинна збігатися з кількістю днів за основним місцем роботи. Якщо відпустку за основним місцем роботи довше, ніж за сумісництвом, то співробітникові надаються дні за свій рахунок до тих пір, поки буде тривати відпустку на основній роботі.
До змістуСкільки днів відпустки належить суміснику
Деякі роботодавці вважають: якщо сумісник працює неповний робочий день (а по законодавству його діяльність не повинна перевищувати чотирьох годин), то і відпустка його потрібно ділити навпіл. Це абсолютно невірно. Відпустка за сумісництвом такий же, що і у основного працівника, передбачений для даної професії. Наприклад, якщо основний співробітник і сумісник викладачі, їх відпустка триває п'ятдесят шість календарних оплачуваних днів. Незалежно від того, мова йде про внутрішньому або зовнішньому сумісництво.
До того ж відпустка сумісника не може бути менше двадцяти восьми днів - встановленого державного мінімуму. При цьому враховуються всі календарні дні, включаючи вихідні (крім свят).
Варто також пам'ятати, що невикористання відпустки протягом декількох років є порушенням трудового законодавства - як з боку роботодавця, так і з боку працівника.
До змісту
Додаткова відпустка
Сумісник також має право на додаткову відпустку в таких випадках:
- за ненормований робочий день;
- в якості заохочувальної заходи з боку роботодавця;
- за стаж роботи;
- за особливий характер виконуваних робіт.
Зокрема, останній пункт включає діяльність на шкідливому виробництві. Але при цьому враховується кількість відпрацьованих годин. Додаткова відпустка за шкідливість надається на умовах повного робочого дня, тому, щоб отримати зайві дні відпочинку, сумісникам доведеться попрацювати довше.
До змісту
Декретна відпустка
Тривалість і порядок такої відпустки збігаються з наданням декретної відпустки за основним місцем роботи. Більш того, співробітниця має право на декретні виплати на двох місцях роботи - якщо пропрацювала там протягом двох останніх років (навіть якщо по датах трохи недопрацювала).
Керівництву за сумісництвом має бути надано лікарняний лист - в цьому випадку в медичному закладі їх просять виписати за кількістю роботодавців. Правда, державну допомогу по догляду за дитиною можна отримувати тільки за одним місцем роботи (жінка сама вибирає, де саме), а декретні виплати за кожним місцем роботи не можуть перевищувати максимальний встановлений розмір.
Відпустка внутрішнього сумісника в цьому випадку також нічим не відрізняється від відпустки зовнішнього. Декретна відпустка за сумісництвом триває стільки ж, скільки і за основним місцем роботи.
До змісту
Навчальна відпустка
Згідно із законодавством (ст. 287 Трудового кодексу), навчальний відпустка надається тільки за основним місцем роботи на підставі документів з навчального закладу. Отже, на роботі за сумісництвом працівник може на цей період або оформити відпустку за свій рахунок, або продовжувати виконувати свої обов'язки - порушенням законодавства це не буде, адже він працює в свій вільний час.
У тій же статті 287 ТК ( «Гарантії і компенсації особам, які працюють за сумісництвом») чітко вказано, що учнівські пільги діють лише за основним місцем роботи, тому оплата навчальної відпустки сумісникам не передбачена законодавчо. Єдине, в чому роботодавець може піти назустріч, - дозволити працівникові в цей період виконувати свої обов'язки, за умови, зрозуміло, неповного робочого дня і без відриву від навчання.
До змістуОплата відпустки за сумісництвом
Оплата відпустки сумісників проводиться на загальних підставах, точно так же, як основним працівникам. Зрозуміло, якщо співробітник взяв кілька днів за свій рахунок, щоб підігнати відпустку під відпочинок на основному місці роботи, ці дні йому не оплачуються. Може виявитися, що відпустка за основним місцем роботи коротше, ніж за сумісництвом. У такому випадку при звільненні компенсація за невикористану відпустку проводиться в грошовому еквіваленті.
До змісту
Як проводиться розрахунок відпускних
Розрахунок відпускних основним працівникам проводиться на підставі середньої заробітної плати. Оскільки оплата праці сумісників зазвичай нараховується на підставі відпрацьованих годин, то і розрахунок відпускних сумісникам відбувається на підставі середнього денного заробітку. При цьому також враховуються всі надбавки і коефіцієнти. Відпускні при сумісництво повинні бути виплачені так само, як і основним працівникам - мінімум за три дні до початку відпочинку.
До змісту
Компенсація за відпустку
Як уже згадувалося вище, сумісник отримує компенсацію при звільненні за невикористані дні відпустки незалежно від причини звільнення. Зрозуміло, якщо працівник постійно брав відпустку авансом і перевитратив належні йому дні, з нього, навпаки, утримають виплачені раніше відпускні.