Відвідувачам покажуть Парк Горького 1930-х років

Відвідувачі Парку Горького дізнаються, яким він був в найраніші свої роки - 1930-ті. У четвер, 1 лютого, в музеї, розташованому в арці головного входу, відкривається виставка «Парк Горького. Початок". Ця подія - перше в рамках великої ювілейної програми, приуроченої до 90-річчя парку.

Здійснити прогулянку по експозиції можна буде в супроводі аудіогіда - він створений на основі мемуарів «Свято завжди з нами» першого директора парку Бетті Глан. Запис озвучена актрисою Міріам Сехон, відомої за картинами «Сонячний удар» (2014 року) Микити Михалкова і серіалу «Петро Лещенко. Все, що було ... »(2013) Володимира Котта.

«Ми хочемо показати, наскільки незвичайною і сміливою для свого часу була концепція першого радянського парку культури і відпочинку. Саме при Бетті Глан тут провели перший масовий карнавал, відкрили ковзанку, площа якого сягала 125 тисяч квадратних метрів, і побудували першу в світі 35-метрову парашутну вишку, звідки кожен міг зробити стрибок. За свою 90-річну історію парк значно змінився, тому у відвідувачів виставки з'явиться унікальна можливість зануритися в атмосферу 30-х років минулого століття », - розповіла Ксенія Владимирова, куратор виставки, начальник музейно-виставкового підрозділу Парку Горького.

Повернутися в минуле допоможуть фотографії, оригінальні афіші парку 1930-х років, а також креслення і схеми альтанок, ліхтарів, основних павільйонів і навіть історичного туалету. Він побудований в 1933 році за проектом архітектора Олександра Власова і відкритий до цього дня. Крім того, відвідувачі зможуть познайомитися і з планами, які так і не були втілені в життя. Наприклад, з проектом затоплення території «Лужників» і створення на цьому місці величезного гідропарку зі штучним архіпелагом у вигляді точної копії карти світу. Ця ідея також належить Олександру Власову. Щоб краще розглянути креслення і схеми, надруковані на кальці, потрібно буде надіти спеціальні рукавички і докласти графічні зображення до лайтбокси.

Щоб краще розглянути креслення і схеми, надруковані на кальці, потрібно буде надіти спеціальні рукавички і докласти графічні зображення до лайтбокси

Також гості виставки зможуть побачити макет «Острова танцю» розмірами 55 на 55 сантиметрів. Так називалася сцена із залом для глядачів на 800 місць, яка була побудована на острівці Великого Голіцинського ставка. Під відкритим небом проходили балетні та оперні постановки, в тому числі за участю артистів Великого театру. При створенні макета використовувалися архівні фотографії комічного балету «Марко Бомба» Е. Яворського і А. Шатина.

Ще одна інсталяція - книжкова стіна, складена з більш ніж сотні видань бібліотеки Парку Горького, нагадає відвідувачам виставки про те, що в парку з моменту відкриття прагнули прищепити москвичам любов до читання. Там працювали бібліотека-читальня на 300 місць і філія Бібліотеки імені В.Л. Леніна (зараз - Російська державна бібліотека), а на алеях зони відпочинку розташовувався книжковий базар, де письменники самі торгували своїми книгами і спілкувалися з відвідувачами.

Любителі караоке зможуть познайомитися з його радянської версією. У гостей виставки з'явиться можливість проявити свої вокальні дані, заспівавши гімн Парку Горького того часу. Для цього потрібно буде підійти до стійки з плакатом, на якому написаний текст пісні, і включити аудіогід. Він не тільки розповість про історію створення гімну, а й виконає його. А відвідувачі, дивлячись на текст, зможуть підспівувати.

Розглянути архівні фотографії можна буде за допомогою попередника 3D-окулярів - стереоскопа (оптичний бінокулярний прилад для перегляду об'ємних зображень). Крім того, тут покажуть кадри кінохроніки про першу п'ятирічку роботи зони відпочинку і першому масовому карнавалі, який пройшов в 1935 році.

Частина експозиції присвячена відомим гостям парку. Гості опиняться в архіві, де зібрано безліч рукописних заміток з книги відгуків і пропозицій. Серед авторів знаменитий англійський письменник Герберт Уеллс, лауреат Нобелівської премії з літератури Ромен Роллан і багато інших. Оглянувши виставку, гості зможуть піднятися на оглядовий майданчик музею і по-іншому поглянути на парк і центр столиці.

Бетті Глан (1903-1992) стала першим директором Парку Горького (до 1933 року - Центральний парк культури і відпочинку) в 1929 році. До цього працювала стенографісткою у наркома освіти РРФСР Анатолія Луначарського. Очолювала парк до 1937 року, потім була заарештована за звинуваченням у троцькізмі. Провела в ув'язненні і засланні 17 років.

У 1955 році її було реабілітовано і відновили в партії. Після цього Бетті Глан працювала помічником генерального секретаря Союзу композиторів СРСР і директором Всесоюзного бюро пропаганди Спілки композиторів. Потім була заступником голови Ради з масових уявленням при Світовій організації торгівлі.

Бетті Глан брала участь в підготовці і проведенні Олімпіади-80. Її мемуари «Свято завжди з нами» були опубліковані в 1988 році і перевидані в 2013-му.

Парк Горького був заснований в 1928 році. Головним архітектором, проектували територію від головного входу до Ненудного саду, став авангардист Костянтин Мельников. У 1932 році до проекту реконструкції парку приступили архітектори Олександр Власов і Олексій Щусєв.

У 2013 році парку передали частину території природного заказника «Воробйови гори» і частина території Московського державного університету, а в 2015-му в його склад увійшов і парк мистецтв «Музеон», найбільший в Росії музей скульптури під відкритим небом.

У цьому році один із знакових об'єктів парку - ажурна альтанка, побудована в 1950-і, стала доступна для відвідувачів після реставрації .