Виховання полікультурності та патріотизму на уроках фізики та інформатики

ВИХОВАННЯ полікультурності та ПАТРІОТИЗМУ НА УРОКАХ ФІЗИКИ І ІНФОРМАТИКИ

Кравченко Світлана Василівна

ДУ «СШ №22 відділу освіти акімату міста Костанов», м Костанай, Казахстан

«У душі кожної дитини є невидимі струни.

Якщо їх зачепити вмілою рукою, вони красиво зазвучать ».

В.А. Сухомлинський

«Патріотизм - початок творче, початок, яке може надихнути все життя людини: обрання ним своєї професії, коло інтересів - все визначати в людині і все висвітлювати. Патріотизм - це тема, якщо можна так сказати, життя людини, його творчості. Патріотизм неодмінно повинен бути духом всіх гуманітарних наук, духом всього викладання ... Я дотримуюся того погляду, що любов до Батьківщини починається з любові до своєї сім'ї, до свого дому, до своєї школи. Вона поступово зростає. З віком вона стає також любов'ю до свого міста, до свого села, до рідної природи, до своїх земляків, а, дозрівши, стає свідомої і міцною, до самої смерті, любов'ю до своєї країни і її народу. Не можна перескочити через будь-яку ланку цього процесу, і дуже важко скріпити знову весь ланцюг, коли що-небудь в ній випало або, більше того, було відсутнє з самого початку ». / 1; 14 /

В процесі викладання будь-якого предмета, зокрема - фізики та інформатики, вчитель використовує великі можливості для виховання в учнів:

ü любові до своєї Вітчизни;

ü гордості за рідну науку і техніку;

ü глибокої поваги до тих, хто своїм розумом, знаннями, працею примножив славу нашої Батьківщини - Казахстан, хто у важкій сутичці з ворогом віддав за неї своє життя.

Виховання патріотизму буде дієвим тоді, коли в цьому будуть задіяні абсолютно всі, керівник країни - не виняток.

Нурсултан Назарбаєв зустрівся з учнями випускних класів шкіл Астани: група з 22 хлопців і дівчат отримала можливість прослухати урок патріотизму від Глави держави.

Починаючи урок, Президент в першу чергу привітав школярів з початком нового навчального року і розповів, що по всій країні відчинили двері 7 700 навчальних закладів, за парти сіли 2 млн. 540 тисяч учнів.

«К1 вересня було відкрито 77 нових шкіл, в тому числі п'ять Інтелектуальних шкіл, а до кінця року буде здано ще 82 навчальних закладів, - розповів хлопцям Нурсултан Назарбаєв. - Такого в історії нашої держави ніколи не було. За період незалежності в нашій країні народилося понад 6 мільйонів дітей. І озвучену мною Стратегію розвитку Казахстану до 2050 року буде реалізовувати саме ваше покоління. Сьогодні наша країна динамічно розвивається, завдяки спільній роботі ваших батьків і всіх громадян ми продемонстрували успіхи Казахстану всьому світу ».

Президентський урок проходив на базі школи-ліцею №64, яка була побудована в рамках ініційованої Главою держави програми «100 шкіл, 100 лікарень», однак на зустріч з Нурсултаном Назарбаєвим зібралися учні різних шкіл, які показали високі досягнення в навчанні, спорті та творчості. Патріотизм як головна тема було обрано не випадково: сьогоднішні школярі завтра стануть дорослими людьми, на плечі яких ляже турбота про державу.

«Любов до Батьківщини починається з поваги до державних символів, - зазначив Президент. - Державний прапор втілює собою історію, традиції нашого народу, а також характеризує прагнення молодої нації на досягнення всіх поставлених цілей і завдань. Герб символізує наш спільний дім, де шанирак із зіркою - це древній зразок світу і захисту від посягань на рідну землю. Не можна плутати патріотизм з націоналізмом. Патріот той, хто любить свою країну і до інших держав відноситься з повагою ».
Особливим проявом патріотизму Нурсултан Назарбаєв назвав любов до столиці нашої країни - Астані. Як підкреслив Президент, столиця - це обличчя держави, символ його процвітання, і коли гості з-за кордону відвідують Астану, бачать її прекрасну архітектуру, чисті, доглянуті вулиці, у них складається враження про країну в цілому.

Президент звернув увагу учнів на любов до рідних і близьких, повага до батьків як на ще один символ казахстанського патріотизму. Крім того, він наголосив на важливості вивчення історії власної країни і рідного краю в патріотичному вихованні молодого покоління. «Бути справжнім патріотом можна без знання історії рідної землі, рідної мови, своїх коренів. У казахстанців є земля, на якій вони народилися, - це наша Батьківщина. Необхідно систематизувати всі відомості про історію країни і розробити її канонізованих версію, - сказав Президент Казахстану ».
Варто зазначити, що починаючи урок, Нурсултан Назарбаєв запропонував хлопцям розповісти, як вони самі розуміють патріотизм, який зміст вкладають в це слово. І багато з того, що розповіли школярі, було схоже на висловленим Главою держави ідеям. Патріотизм - це носити батьківщину в своєму серці, вчитися і працювати на 100%, поважати державні символи, бачити і вірити в майбутнє своєї країни, вболівати за спортсменів, які представляють твою країну на міжнародній спортивній арені ... Ось тільки мало хто з відповідей хлопців. Формулювали свої думки школярі по-різному, але лейтмотив кожної відповіді був загальний: патріот - це людина, яка любить свою Батьківщину.

«Мені здається, що у фізики і патріотизму є багато спільного, - незвично почав учень 11-го класу школи-ліцею №64 Айтмухамбет сійте, звертаючись до Глави держави. - Наприклад, один з основних законів фізики - це закон тяжіння. Я у Вашій книзі «Казахстанський шлях» прочитав про те, що сотні тисяч наших співвітчизників після здобуття країною незалежності почали повертатися на свою історичну батьківщину, в Казахстан. Тому основним законом патріотизму також є закон тяжіння - тяжіння до своєї Батьківщини ».

Як відзначали після закінчення зустрічі її юні учасники, цей урок і цей учитель залишаться в їх пам'яті на все життя. Озвучені Президентом слова та ідеї знайшли в їхніх душах живий відгук, змусили ще раз задуматися над своїм майбутнім у контексті майбутнього своєї країни, адже для справжнього патріота ці поняття завжди взаємопов'язані. / 2; 1 /

Виховання патріотизму, перш за все, пов'язано з вихованням вдячної пам'яті до героїчного минулого нашого народу. Патріотичне виховання - це вплив не тільки на уми школярів, а й на їхні почуття. Цікаво підібраний, яскраво іемоціонально піднесений матеріал пробуджує у дітей благородні почуття, залишає в свідомості глибокий слід, а завдання для самостійного розгляду цих вопросові створення різних проектів за темами, дозволяють глибоко осмислити досліджуваний матеріал.

У конкурсі «Школа майбутнього» організованим ГККП «Міська школа дитячої творчості» взяв участь учень 10 класу нашої школи - Бєлов Олександр і завоював перше місце зі своєю творчою роботою У конкурсі «Школа майбутнього» організованим ГККП «Міська школа дитячої творчості» взяв участь учень 10 класу нашої школи - Бєлов Олександр і завоював перше місце зі своєю творчою роботою. Завдання конкурсу: Виховання патріотизму та єдності; Підвищення рівня активності школярів; Розвиток навичок конструктивного творчого мислення і уяви в ході розробки конкурсних матеріалів і навчання школярів роботі в команді.

Школярам було запропоновано описати, зобразити в макеті і розробити в мультимедіа своє уявлення про те, як будуть вчитися вже їхні діти і внуки.

Ідея Олександра: його внучка розповідає про свою школу нового формату, проводячи одночасно паралель зі школою, в якій навчався її дідусь.

В умовах полікультурного суспільства формування почуття патріотизму на уроках інформатики встановлюється у вигляді міжпредметних зв'язків з казахським, російським і іноземним мовами і здійснюється через:

1) збагачення словникового запасу термінологією з інформатики;

2) використання правил орфографії і пунктуації при створенні текстового матеріалу;

3) використання текстів, пов'язаних з національним фольклором, при роботі з текстовим процесором;

4) розвиток мови в процесі захисту проекту, в процесі участі в дискусії і при усній відповіді;

5) закріплення навичок володіння англійською мовою при вивченні операційних систем і мов програмування;

6) розуміння синтаксису мов програмування, оволодіння комп'ютерною термінологією, вільний доступ до широкого спектру літератури;

7) телекомунікаційні ресурси як інструмент вивчення іноземних мов. / 3; 65 /

1) використання правил орфографії і пунктуації при роботі з проектною діяльністю;

2) збагачення словникового запасу термінами з галузі інформатики та інформаційних технологій, в тому числі міжнародними;

3) розуміння синтаксису мов програмування, оволодіння комп'ютерною термінологією;

4) використання телекомунікаційних ресурсів як інструментів вивчення іноземних мов. / 4; 57 /

В умовах полікультурного суспільства формування почуття патріотизму на уроках фізики встановлюється у вигляді міжпредметних зв'язків з рідною мовою (казахською, російською) і здійснюється через:

1) лексика мови;

2) устнаяіпісьменнаякоммунікація (розповідь, есе, твір, реферат,

3) творчий проект);

4) комунікативна культура;

5) знаніеосновнойтермінологііфізікі, развітіеречевойкультури

6) учнів з використанням фізичних термінів. / 5; 69 /

У процесі глобалізації, інтенсифікації міжкультурних контактів представників різних країн намітилися нові тенденції розвитку світової спільноти в рамках полікультурності, толерантного ставлення до культурному різноманіттю і культурним особливостям інших народів. Так, в умовах інтенсивної інтеграції культурних спільнот значно трансформується модель виховання, яка при збереженні своїх базових основ починає генерувати і освоювати нові ідеї. Однак з таких нововведень проявляється у стійкій тенденції формування полікультурного виховання, яке представляє собою дієвий механізм, який сприяє розвиткові демократичного типу мислення і поведінки, комунікативних навичок і толерантності у взаємодії соціальних суб'єктів. / 6; 13 /

Зміст полікультурного виховання многоаспектно і відрізняється високим ступенем міждисциплінарності, що дозволяє розглядати проблеми тримовність виховання в складі навчальних дисциплін гуманітарного, природничо-наукового, художньо-естетичного циклів і спеціальних курсах з історії та культури окремих народів. / 7; 92 /

Підводячи підсумок, слід зауважити, що для формування комунікабельною позитивної особистості, здатної до активної і творчої життєдіяльності в полікультурному і багатонаціональному середовищі, що володіє розвиненим поніманіемі почуттям поваги один до одного, до інших культур, вміння жити в мирі та злагоді, необхідно патріотичне і полікультурне виховання .

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ

1. Лихачов Д. С. Земле рідна. - М .: Просвещение, 1983. - 190 с.

2. Магер Ю. Президентський урок патріотизму. // «Казахстанська правда». 04.09.12 р / джерело http://pricom.kz/?p=25233

3. Міністерство освіти і науки Республіки Казахстан. Національна академія освіти ім. И.Алтинсаріна. Навчальні програми з предметів освітньої галузі «Математика та інформатика» рівня основного середньої освіти (5-9 класи) - Астана 2013. - 88 с.

4. Міністерство освіти і науки Республіки Казахстан. Національна академія освіти ім. И.Алтинсаріна. Навчальні програми з предметів освітньої галузі «Математика та інформатика» рівня загальної середньої освіти (10-11 класи суспільно-гуманітарного та природничо-математичного напрямів) - Астана 2013. - 63 с.

5. Міністерство освіті і науки Республіки Казахстан. Національна академія освіти ім. И.Алтинсаріна. Навчальні програми з предметів освітньої галузі «Природознавство» рівня основного середньої освіти (5-9 класи) - Астана 2013. - 102 с.

6. Основи сучасної цивілізації / під ред. Л. М. Боголюбова. - М .: Академія, 2008. - 49 с.

7. Агранат Ю. В. тримовність освіта: теорія і методологія. - Алмати: Білім, 2008. - 343 с.

Kz/?