- Перелік ВНЗ Петербурга з військовою кафедрою
- Навчання на військовій кафедрі у ВНЗ
- Що дає військова кафедра
- Історія створення військової кафедри
Вузівські військові кафедри сьогодні - досить велика рідкість. Сьогодні отримати вищу освіту і одночасно освоїти навички військової служби без призову в армію можна не більше, ніж в чотирьох десятках вітчизняних вузів, приблизно третина з яких знаходяться в місті на Неві.
Як правило, в таких закладах вище конкурси і вступити в них не тільки складно, але й престижно. У сьогоднішньому огляді ми розповімо про всі плюси військових кафедр і про петербурзьких Вузах, які поряд з вищою професійною надають і військову освіту.
Перелік ВНЗ Петербурга з військовою кафедрою
Отримати паралельну освіту на військових кафедрах можна в наступних Санкт-Петербурзьких державних університетах:
- Головному Державному університеті - СПбГУ;
- Політехнічному університеті;
- Гірничому університеті;
- Університеті аерокосмічного приладобудування;
- Морському технічному університеті;
- Університеті телекомунікацій ім. проф. М.А.Бонч-Бруєвича;
- Національному дослідницькому університеті інформаційних технологій, механіки і оптики;
- Електротехнічному університеті - ЛЕТІ ім. В.І. Ульянова (Леніна);
- Балтійському технічному університеті (знаменитий Военмех імені Устинова);
- Російському державному гідрометеорологічному університеті;
- Санкт-Петербурзькому філіалі Національного дослідницького університету «Вища школа економіки».
Навчання на військовій кафедрі у ВНЗ
В наші дні навчання на військовій кафедрі та отримання другої - військової спеціальності носить менш формальний характер і пов'язана з дотриманням певних умов:
- По-перше, існує обмеження за віком - кафедра приймає придатних за станом здоров'я молодих людей, які перейшли на третій курс, вік яких не перевищує 30 років;
- По-друге, щоб стати претендентом, потрібно вчитися по основній вузівській програмі;
- Отримати право на навчання на військовій кафедрі можна тільки після проходження медичної комісії у відповідному військкоматі за місцем приписки.
Одного бажання студента недостатньо - потрібна наявність російського громадянства.
Спочатку претендент надає на кафедру наступні документи:
- Приписне посвідчення (копію);
- Паспортні дані (ксерокопії);
- Довідку, що підтверджує факт навчання в даному навчальному закладі - її видає деканат;
- Заліковку.
Після цього йому надається зразок для заповнення заяви, в якому необхідно вказати бажаний ВУС (військову спеціальність). Адресатом є ректор цього навчального закладу.
Цікаве відео про проходження служби на військовій кафедрі:
Тільки після цього претенденту видається направлення для проходження медкомісії, за підсумками якої йому присуджується придатність першої або другої категорій (повністю здоровий або є незначні обмеження по здоров'ю). Далі, вже на кафедрі фізкультури молоді люди, що пройшли відбір, проходять відповідні випробування, після чого підсумкова документація здається на військову кафедру.
Останнім кроком є укладення договору з кафедрою, після якого студент зараховується на неї слухачем.
За інших рівних умов перевага надходження надається дітям-сиротам, членам сімей військовослужбовців і громадянам, які встигли пройти дійсну військову службу.
Кілька слів про те, що з себе представляє власне навчання. Теоретична підготовка включає в себе звичайні лекційні заняття, практична - стройову і вогневу підготовки, вивчення видів зброї і військової техніки.
Заключним «акордом» стають тридцятиденний військові збори, що закінчуються державним іспитом.
Після його успішного складання і прийняття військової присяги студенту присуджується відповідне звання і він зараховується в запас вітчизняних ВС. Дворічне успішне навчання надає право на отримання сержантського звання, 30-місячне - лейтенантського. Якщо ж у молодої людини вистачило бажання і терпіння лише на півтора року навчання, він повинен задовольнитися званням рядового запасу.
Цікаве відео про ВНЗ, де немає військових кафедр:
Що дає військова кафедра
Головною перевагою є отримання другої спеціальності - військової. Для деяких роботодавців це є додатковим плюсом.
Крім цього, строкова військова служба в мирний час такого випускнику більше не загрожує - якщо, звичайно, він сам того не побажає.
У разі ж такого бажання він має можливість оформити армійський контракт на посаду офіцера, благо необхідність в грамотних офіцерів в армії була і буде завжди.
У деяких вузах є навчальні військові центри - не слід їх плутати з військовими кафедрами! Основна відмінність - навіть закінчивши їх, доведеться відправитися на дійсну військову службу.
Ще один важливий момент: в принципі, навчатися на військових кафедрах і отримувати нецивільних спеціальності можуть і дівчата.
Для цього необхідні наявність ВУС-а, відмінна фізична і психологічна підготовка, а також готовність проходження всіх випробування нарівні з чоловіками!
І останнє. Іноді запитують: а чи можна навчаючись в одному вузі отримувати другу військову спеціальність в іншому? Такий варіант можливий лише теоретично, але ніяких привілеїв не дає, оскільки отримати звання і звільнитися від дійсної служби в армії громадяни можуть тільки, якщо отримають військову освіту в «своєму» вузі.
Історія створення військової кафедри
Історія перших військових кафедр в навчальних закладах нашої країни обчислює майже 100 років. Вони з'явилися в двадцятих роках минулого століття з конкретною метою: вирішити питання комплектування збройних сил країни молодшим командирським складом, оскільки військових вузів тоді просто не вистачало.
Студенти проходили теоретичну військову підготовку, яка завершувалася двомісячними польовими військовими зборами.
Останнім етапом ставала дев'ятимісячна армійська служба, здача іспитів і поповнення рядів молодшого командного складу ЗС Російської Федерації.
Надалі такий порядок був дещо змінений і в пізні радянські роки після закінчення місячних зборів молодим людям присуджувалося звання лейтенанта запасу.