Підготовка офіцерів-розвідників здійснюється Військово-дипломатичної академією (колишня Академія Радянської Армії), а в народі її називають «Консерваторія». Академія розташована недалеко від станції метро «Жовтневе поле». В академії є кілька факультетів, на яких здійснюється підготовка розвідників як для роботи за кордоном, так і для служби в розвідорганах армії країни.
На рис. 2.19 наведено організаційну структуру академії з її факультетами та спеціалізованими кафедрами.
Набір нових офіцерів в академію по давно апробованою схемою (процедурою) проводиться, як правило, в кінці кожного року. Керівництво академії розсилає по військах і флотам своїх представників для набору слухачів. Перевага віддається боєздатним військовим частинам і з'єднанням Військово-морського флоту і Військово-повітряних сил.
Прибуваючи в дивізію, бригаду або армію, викладачі академії ГРУ в першу чергу детально знайомляться з особистими справами офіцерів у віці до 35 років і з військовим званням не нижче капітана. Ті офіцери, особові справи яких задовольняють викладачів академії ГРУ, після початку нового року викликають у Москву на співбесіду. Деяким з них пропонується здати вступні іспити, які проводяться з січня по травень, а в вересні витримали вступні іспити починають навчання в академії.
Військово-дипломатична академія займає гідне місце в підготовці офіцерів-розвідників для багатьох видів діяльності як всередині країни, так і за кордоном. Академія в своєму складі має висококваліфікований професорсько-викладацький склад, який має багатий досвід військової розвідки, в тому числі і за кордоном - на нелегальній роботі.
Практика показує, що в процесі навчання, яке триває три роки, багато хто з слухачів відсіваються з професійної непридатності до розвідувальної діяльності. Особлива увага приділяється вивченню іноземних мов тих країн, в які належить виїхати даному офіцерові.
На рис. 2.20 показана технологія (алгоритм) відбору, оцінки і «вербування» офіцерів з військових з'єднань для навчання в академії.
Хотілося б зупинитися на окремих деталях підбору і оцінки майбутніх слухачів в академію ГРУ. Представнику ГРУ доручається відбирати не більше 10 офіцерів, але йому доводиться перевіряти близько 100 чоловік, щоб знайти цей десяток най-най. Ряд майбутніх слухачів набирають з числа випускників військових академій. Такий підбір виправдовує зусилля представників ГРУ, і дійсно 90% з них зараховуються до Військово-дипломатичну академію.
Один з етапів перевірки полягає в тому, що представник академії ГРУ приходить на квартиру кандидата і веде з ним, як правило, звичайна розмова. При цьому важливе значення надає і оцінці дружини кандидата. Іноді буває, що дружина не підходить з якоїсь причини, наприклад за інтелектом або надмірної емоційності. А це означає, що як би не був хороший сам офіцер - розвідником йому не бути. Необхідно підкреслити, що представники ГРУ є настільки досвідченими, що по першому погляду на домашню обстановку розуміють - прийшли марно або розмова має сенс продовжити.
Основні критерії, якими керуються представники групи відбору, наведені на рис. 2.21.
Після приїзду в Москву відібрані представниками ГРУ кандидати перед здачею іспитів піддаються перевірці за допомогою різноманітних перевірок і тестів. Частина цих тестів, а їх досить велика кількість, наведена на рис. 2.22. Серед них є тести на пам'ять, на здатність до вивчення іноземних мов, на увагу, на «стійкість». Як правило, кандидати проходять через сотні тестів, з 9 години ранку до 17 години вечора протягом цілого тижня.
Під час тестування викладач може, наприклад, сказати фразу чужою мовою і попросити її повторити. Або, наприклад, показує поспіль в досить швидкому темпі десятки фотопортретів і представляє їх на прізвище Іванов, Петров, Сидоров, Васильєв ... Потім фотографії перемішують і знову швидко показують, а офіцер повинен поставити номера у заздалегідь написаних ПІБ, яким тепер за рахунком номером стали Петров, Сидоров ... Або кажуть ряд слів з рядка і просять повторити, не змінивши порядку слів.
Практика показує, що 100% -ного кількості офіцерів, які пройшли випробування, як правило, не буває. Тобто частина відібраних кандидатів випробувань не витримують. Звичайно, бувають випадки, коли деякі офіцери проходять всі тести з позитивним успіхом.
Тому беруть в академію офіцерів і частково не пройшли тести. Слід зауважити, що офіцерів, які пройшли всі тести з великим успіхом, як правило, не беруть в академію. У розвідці діє принцип: розвідник не повинен виділятися своїми надмірними здібностями серед інших.
Як я вже писав, після проходження тестів майбутні слухачі зобов'язані здати конкурсні іспити. Найчастіше на іспитах проявляється здатність до вивчення іноземних мов.
На останньому етапі з майбутніми слухачами проводять співбесіду, яке відбувається в урочистій обстановці, як правило, у великому залі. На співбесіду запрошуються фахівці академії, в тому числі психологи, і задаються різні цікаві для них питання. У числі них, наприклад, чому ви вирішили йти в розвідку? Або що ви п'єте з спиртних напоїв і скільки? Чи любите жінок і як до них ставитеся?
Є і одна міцно усталена особливість. У процесі відбору абітурієнти бачать тільки свою групу, з якою доведеться вчитися. А всіх тих, хто здає тести, різними коридорами розводять по окремих кабінетах.
В академію не беруть осіб, які самі приходять, але іноді все ж «блатні» є. Це, як правило, офіцери, у яких є високопоставлені начальники ГРУ, Генштабу, Міноборони і т. Д. Як не подбати в такому випадку, особливо коли з'являється можливість працювати в дипломатичних представництвах за кордоном.
Після проходження вищевикладених процедур офіцери стають слухачами першого курсу одного з факультетів Військово-дипломатичної академії ГРУ . Слухачі включаються в навчальний процес, при цьому найсерйознішу увагу приділяється вивченню іноземних мов. Раніше я вже писав, як і яким чином фахівці-мовознавці навчають іноземних мов. Я приводив свій особистий приклад з вивчення арабської мови з капітаном Н. Майбурова і івриту з А. Рубінштейном .
На жаль, деяким слухачам практично не даються такі мови, як арабська, перська, китайська, в'єтнамська, тоді їх доводиться після першого ж семестру відраховувати і відправляти в війська за місцем колишньої чи іншої іншої служби. Вивчають і інші предмети, серед яких країнознавство, спецтехніка, водіння автомобіля та інше.
Професорсько-викладацький склад в академії докладає значних зусиль, щоб найбільш якісно підготувати офіцерів-розвідників.
На рис. 2.23 вказані ті основні навчальні дисципліни, які належить освоювати майбутнім військовим розвідникам, які виїжджають в тривалі відрядження до зарубіжних країн.
Особлива увага приділяється методам і способам тренування кожного. Так, щоб запам'ятати 50 слів, треба скласти розповідь з цими словами, в якому активно діє сам слухач. Вчать мистецтву спілкування з можливими агентами і мистецтва йти, коли за тобою слід «хвіст», тобто представник контррозвідки країни перебування. Значна увага приділяється вивченню процесів агентурної роботи. Це закрита тема, і не прийнято розкривати технологію навчання слухачів агентурної роботи. Це свого роду ноу-хау військової розвідки будь-якої країни світу. Все ж певні моменти слід викласти.
Так, наприклад, ще на першому курсі всю Москву ділять на сектори і кожному слухачеві виділяють свій сектор. У виділеному секторі слухач повинен підготувати маршрути з явками, місцями перевірки. Маршрути, як правило, відпрацьовуються до автоматизму з метою своєчасно «засікти наружку», яка вистежує «агента» - слухача академії. Ведуть агента кілька людей, які мають між собою радіозв'язок. Важливо запам'ятати, що якщо «агент» злегка пригальмовує і пару раз з-за рогу вилітають якісь громадяни, то краще піти з даного маршруту.
Або, припустимо, «агент-слухач» вистрибнув з вагона метро в останній момент перед закриттям дверей і раптом виявив, що десь ще одні двері вагона запізнилося грюкнули, знову-таки ризикувати не варто. Але якщо «ти пішов», то в будь-якій країні «наружка» тебе обов'язково підставить, наприклад спровокує бійку, ще чого-небудь. І ти автоматично потрапиш в довідник «Хто є хто» і стаєш персоною «нон грата», тобто тобі світить виїзд з країни протягом 24-72 годин.
Пригадую випадок, який стався з одним з моїх друзів-розвідників. Це було в 60-70-ті роки в Австрії. Там працював наш радянський розвідник під дипломатичним прикриттям. Одного разу він трохи випив і, щоб не потрапити в яку-небудь незвичайну історію, вирішив зловити таксі і відправитися до місця проживання. А за ним, мабуть, вже стежили. Він зупинив таксі і сів у машину. Водій зачепив з місця з великою швидкістю, і тільки тоді наш розвідник помітив, що поруч з ним на задньому сидінні сидить молода красива жінка.
Розвідник не знав, що вирішити: або їхати мовчки, або зупинити машину і вийти. Не встиг він осмислити те, що відбувається, як ця молода жінка спробувала сісти йому на коліна і розстебнути кофтинку, а під кофтиною був заздалегідь знятий бюстгальтер. Раптом водій поправляє переднє дзеркало і бачить цю парочку в усій красі. Тоді він негайно підвозить їх до найближчого поліцейського відділку. Як тільки машина зупинилася, двері відкриває поліція і всю картину фотографує.
Далі викладати вже немає сенсу. Наш офіцер, досвідчений і продуктивний в роботі, протягом 24 годин змушений був вилетіти в Радянський Союз.
Досвід показує, що піти розвіднику від «наружки» досить складно. Особливо в останні роки, коли можна прикріпити до автомобіля крихітний датчик і «наружка» вже не потрібна. Під час навчання в академії «наружку» виконують офіцери КДБ (ФСБ). Іноді, з метою навчання спеціально дається команда взяти «слухача» при закладці схованки або при русі його по маршруту на зустріч з «агентами». Комітетчики дуже серйозно ставляться до таких тренувань і все записують на відео, а потім передають керівництву академії.
Вибір схованки - справа дуже серйозна. Важливо, щоб до нього були вдалі підходи, а інформація повинна моментально закладатися і вилучатися.
З практики моїх колег по розвідці приведу один приклад. Мій колега, з яким я навчався у Військовому інституті іноземних мов, був направлений в одну з арабських країн на нелегальну роботу. Отримавши добре відпрацьовану «легенду», у віці 24 років цей молодий лейтенант після прибуття в країну купив на ринку намет для ремонту жіночого взуття. Цей намет і була місцем явки агентів і його схованкою. Приходила жінка або дівчина і просила полагодити каблук її туфлі.
Лейтенант брав її туфель, відкручував каблук і вилучав донесення і туди ж вкладав інше завдання. І так тривало кілька десятиліть. За кордон він поїхав лейтенантом, а на Батьківщину повернувся вже полковником. До речі, система підготовки офіцерів-нелегалів здійснюється за іншою схемою і в інших приміщеннях, наявних на балансі ГРУ. На рис. 2.24 показана приблизна схема підготовки офіцерів-розвідників для роботи в нелегальних умовах.
Навчальні заклади, в яких проходили підготовку майбутні офіцери ГРУ, наведені на рис. 2.25.
Заключним моментом в навчанні розвідників є «проникнення» на режимний об'єкт в м Москві, в даному випадку в один з «поштових скриньок», до того ж легально. А привід для проникнення він повинен придумати сам. Відомо, що режимні підприємства завжди строго охоронялися і без пропуску туди потрапити практично неможливо. А як це зробити, майбутній розвідник повинен сам вирішити, крутитися, шукати знайомства. Крім того, він повинен «завербувати» свого агента, здатного дати йому необхідну інформацію про роботу підприємства, структурі об'єкта, про прийнятих на ньому рішень і т. Д.
Але при всьому цьому жорстко діє одне обмеження - слухач не має права вирубувати осіб жіночої статі. Необхідно також відзначити, що «завербовані агенти» не несуть будь-якої відповідальності, так як ГРУ цю інформацію не розкривають взагалі. На цьому навчання в Військово-дипломатичної академії ГРУ закінчується, і випускник відправляється до місця служби за рішенням спеціальної комісії.
У реальній практиці офіцерам-розвідникам за кордоном доводиться вступати в різні контакти, основні з них вказані на рис. 2.26. У всіх цих ситуаціях розвідники повинні бути обережними, щоб не наразити на небезпеку виконання завдань, покладених на них ГРУ.
Безсумнівно, найскладніша робота дістається саме офіцерам-нелегалам, які в чужій країні повинні жити і виконувати покладені на них розвідувальні завдання.
Не знайшли те, що шукали? Скористайтеся пошуком:
У числі них, наприклад, чому ви вирішили йти в розвідку?Або що ви п'єте з спиртних напоїв і скільки?
Чи любите жінок і як до них ставитеся?
Не знайшли те, що шукали?