На початку грудня в Сиктивкарі пройде перший республіканський конкурс виконавців східного танцю «Таїнство Сходу 2016». Про те, хто і навіщо займається в Комі східними танцями і яка географія учасників, БНК розповіли організатори конкурсу - керівник танцювальної студії «Шанталь» Анастасія Матвєєва і головний тренер з сучасним танцювальним напрямкам студії «Ритм» Валерія Кавун.
Фото з особистого архіву Анастасії Матвєєвої
- Склад учасників конкурсу вже зрозумілий?
Анастасія: Близько 80 осіб у віці від 8 до 70 років. Це групи, дуети, солісти. Чим і прекрасний східний танець, його можна виконувати в будь-якому віці.
До нас їдуть Котлас, Сосногорск, буде багато представників Сиктивкара.
На жаль, про конкурс було оголошено пізно, і тому багато хто просто не змогли вчасно зорієнтуватися. Захід відбувається на рахунок організаційних внесків, для деяких це серйозні суми, плюс потрібно вирішити питання з проїздом і зшити костюми, що теж недешево.
- Хто буде судити конкурсантів?
Анастасія: Судити будуть дві танцівниці - чемпіонки і призерки чемпіонатів світу і Європи зі східних танців з Москви. Крім того, буде ще наш хореограф Олена Шульц.
Валерія: Олена Шульц дуже багато років займається розвитком бальних танців в республіці. Думаю, в журі вона стане тим самим критиком, суворим суддею, який буде дуже жорстко, але справедливо оцінювати конкурсантів.
Як в будь-якому конкурсі у нас є жорсткі критерії оцінки: техніка, образ, композиція танцю. Все це повинно бути гармонійно пов'язане: музичний супровід, костюм, макіяж, зачіска. Всі елементи повинні відповідати і віком, і типу жінки. Так, дівчинка восьми років точно не зможе розповісти історію про драму, нещасливе кохання і пристрасті.
- Східний танець - все-таки національне явище. Хто його танцює на Півночі?
Валерія: Все-таки у дівчат зі східними країнами щось таке є в крові, що їм пластика східного танцю дається легше. Але і наших, російських танцівниць, дуже люблять за привнесені елементи російського народного танцю, класичної хореографії.
Анастасія: Вже навіть є таке поняття, як російський східний танець, він відрізняється особливим колоритом і емоціями. У російських і українських танцівниць є особлива харизма, вони в своєму танці віддаються повністю емоціям. А будь-який танець - це передача історії, розповідь про переживання. Східний танець починається цінуватися не так через техніки, скільки через подачу. Він тоді буде живим і багатим, коли танцівниця передасть в русі свої досвід і погляд.
Зараз стає дуже популярним східний танець під сучасну популярну музику, коли НЕ рамок техніки, а є імпровізація, фантазія, почуття і емоції. У нас на конкурсі теж буде номінація «Імпровізація». Її всі бояться, але вона дуже важлива, тому що виконати від початку і до кінця вивчений танець простіше, ніж вийти і створити свій танець прямо на сцені, заволодіти публікою, суддями і не втратити себе.
- Східний танець - це ...
Анастасія: ... і спорт, і мистецтво одночасно.
Сучасні танцівниці вважають за краще виступати не в кабаках або на вечірках, а на сцені. Як і в бальних танцях для виступів шиються складні дорогі костюми, продумується хореографія, макіяж, світло.
У сучасному східному танці закладено безліч елементів класичної хореографії, він став не менш складний, ніж інші види танців. Танцівниці змушені шукати майстрів і вчитися. Справа в тому, що неправильна техніка виконання східного танцю може привести до серйозних проблем зі здоров'ям, в першу чергу з хребтом.
Валерія: Силовий формат, модний нині - не найкращий варіант для жінок. Робота над собою, над своїм тілом, відбувається в танці. А це складно. А ми на Півночі ліниві, нам холодно, важко і колись. Ось так суспільство і втрачає жіночу частину своєї культури, її унікальну красу. Саме тому хотілося б провести в республіці цей конкурс, дуже красивий, видовищний, казковий. Його повинні побачити багато, щоб почати сприймати культуру східного танцю, як мистецтво.
- Танцюють тільки жінки?
Валерія: Ні, є вже і хлопчики у нас, які виконують східні танці. На конкурс приїдуть чотири хлопчика з Сосногорська, їм по 10 років.
Анастасія: Східний танець у виконанні чоловіків - більше фольклорний. Це дуже складна техніка, для неї потрібна особлива пластика, гнучкість, сила.
- А якщо подивитися на це заняття з точки зору спорту?
Валерія: Дуже актуальна тема для жінок. Це дуже корисно для репродуктивної системи. Що займається східними танцями жінка навіть ходить по-іншому: вона швидше пливе, ніж крокує, стає дуже жіночною.
Анастасія: Її тіло починає жити окремо, вона пурхає, жоден інший вид танцю не здатний дати таку пластику, це робота кожної частини тіла, настройка дихання, поліпшення кровообігу.
Валерія: Я все свідоме життя займаюся танцями. Зараз у нас розвивається дуже багато різних видів танців, багато спорту. А так, щоб заняття було і спортивним, і жіночим одночасно - немає. Хотілося б щось спеціально для дівчаток, східні танці в цьому плані їм підходять ідеально. Це і пластика, і фізичне навантаження, і культура танцю, і історія величезного культурного пласта. Ми народилися, щоб бути красивими. Наше тіло - наш єдиний будинок, даний на все наше життя. І тому його важливо підтримувати в хорошому стані.
- У більшості танцювальних напрямків є свої федерації та асоціації. Чи планується щось таке створити для східних танців?
Анастасія: У Росії є Ліга професіоналів, де майстри навчають східним танцям. У них навіть є залікові книжки, щоб дійти до рівня професіонала, танцівниця повинна набрати певну кількість балів. Найближчі до нас - в Архангельську, Кірові, Ярославлі, Іжевську. Хотілося б запросити цих людей до нас, щоб вивести напрямок східних танців на міжрегіональний рівень. До нас із задоволенням приїдуть люди.
Валерія: Комі просто мало охоплена розвитком східного танцю, наші колеги з інших міст зацікавлені в тому, щоб цей напрямок в республіці було представлено сильніше. Коли ми почали готувати конкурс, ми отримали безліч порад, відчули підтримку колег з інших міст.
Нас вже підтримали в Будинку дружби народів Комі, в міністерстві національної політики республіки і Мінкульті Комі. Також ми розраховуємо на підтримку міністерства освіти і молодіжної політики. Якщо буде державна підтримка, діти, підлітки будуть бачити всі можливості східного танцю. Вже зараз ми розуміємо, що захід буде щорічним, а не одноразовим. Нам запропонували його внести в офіційний календарний план республіканських заходів і Будинок дружби народів Комі, і Мінкультури, а це вже важливо.
*** Республіканський конкурс «Таїнство Сходу» пройде 3 грудня в Національному музично-драматичному театрі.
Початок змагань - о 9.00, гала-концерту - о 18.30.
Хто буде судити конкурсантів?Хто його танцює на Півночі?
Танцюють тільки жінки?
А якщо подивитися на це заняття з точки зору спорту?
Чи планується щось таке створити для східних танців?