- Які пред'являються вимоги до твору на ЄДІ, і критерії оцінювання даної частини екзаменаційної роботи
- Як оцінюєте ТВІР
- зміст
- мовне оформлення
- грамотність
Які пред'являються вимоги до твору на ЄДІ, і критерії оцінювання даної частини екзаменаційної роботи
ВИМОГИ ДО творів
Для того щоб гідно виконати одну з найбільш важких завдань іспиту (частина 2) - написати твір, вам слід добре знати вимоги, що пред'являються до цього виду роботи, і критерії оцінювання твору.
Важливо підкреслити, що твір, який вам пропонується написати, вимагає не тільки розуміння тексту - джерела, а й вміння сформулювати власну думку з приводу тексту, розвинути її в аргументують судженнях, підтвердити в заключній формулюванні. Пропонована робота повинна мати досить жорстку композиційну структуру.
У творі вам потрібно сформулювати і прокоментувати одну з проблем, поставлених автором вихідного тексту. При цьому не рекомендується захоплюватися цитуванням даного для аналізу тексту. Навпаки, ви повинні оволодіти деякими засобами аналітичного опису мовного твори, які передбачають його значну перефразування.
Далі вам пропонується сформулювати позицію автора (оповідача), а також висловити згоду або незгоду з його точкою зору і пояснити причини згоди або незгоди. Фактично, кажучи про згоду або незгоду, слід висловити свою точку зору на поставлену в тексті проблему.
Нарешті, вам доведеться викласти аргументи - аргументи на захист висловленої вами точки зору. Рекомендується навести два аргументи на основі наявних у вас знань - життєвого і читацького досвіду. Підкреслимо, що два посилання на твори російської літератури - два літературних аргументу - демонструють кругозір випускника і дають йому шанс отримати високі бали за твір.
Аргументи з життя складні, оскільки вимагають від учня вміння уявити «життєву ситуацію» як суспільно значуще явище, оцінити цю ситуацію об'єктивно і викласти так, щоб перевіряючий експерт зрозумів: цей учень вміє бачити в приватному явище загальне і від загального переходити до частковостей. Крім того, «життєва ситуація» повинна бути викладена коротко і в той же час ясно для читає твір експерта. Як показує практика, «аргументи з життя», що вимагають журналістських навичок, - труднопреодолімих для учня завдання, тому краще використовувати в пошуку аргументації свій читацький досвід.
Інша справа - аргумент-вказівка на будь-яке значуще історична подія. Такий «аргумент з життя» слід визнати правомірним і бажаним. Учень згадує важливу подію, епоху, співвіднесені з ним, і діячів, які брали участь в ньому. У разі коректного виконання даного завдання: точної вказівки факту, часу, учасників - ви отримаєте шуканий бал за аргумент.
назад
Нагадаємо:
- обсяг твори повинен становити не менше 150 слів. Слід, однак, мати на увазі, що твір, що претендує на високий бал, швидше за все дещо перевищить цей обсяг. Як показує практика, оптимально задовольнити всі вимоги вдається в тексті, що містить до 300 слів;
- роботу слід писати з опорою на текст-джерело, в іншому випадку твір не оцінює;
- переказаний або переписаний вихідний текст без творчої переробки - аналізу, коментаря, власних умовиводів - оцінюється нулем балів;
- слід писати твір акуратно, розбірливим почерком і орієнтувати його на експерта, оцінює текст. Випускник повинен добре знати критерії перевірки і оцінки твору (завдання С1).
назад
Як оцінюєте ТВІР
Твір оцінюється за трьома позиціями: з точки зору змісту, з точки зору мовного оформлення і грамотності. Максимальна кількість балів, яку ви можете отримати за письмову роботу, дорівнює 23.
зміст
Для того щоб ваше твір задовольняло критерієм К1, вам необхідно виділити і правильно сформулювати одну з проблем початкового тексту і не допустити фактичних помилок, пов'язаних з розумінням і формулюванням проблеми. Якщо ви коректно сформулювали виділену в тексті проблему, ви отримуєте 1 бал.
Після того як проблема сформульована, вам необхідно її прокоментувати з опорою на текст: ви повинні показати своє вміння аналізувати вихідний текст і викладати, чи не переказуючи, його зміст з використанням аналітичних описових засобів. При цьому важливо, щоб ви коментували саме ту проблему, яку сформулювали, без фактичних помилок і спотворень міститься в тексті інформації. За коректно виконану коментують частина ви отримаєте 2 бали за критерієм К2, але, якщо в коментарі допущена 1 фактична помилка, пов'язана з розумінням вихідного тексту, - 1 бал. Комментирующая частина твору повинна завершитися тезою, в якому ви викладаєте позицію автора тексту з даної проблеми. Позицію автора тексту можна назвати також «головною думкою тексту» або «точкою зору автора». Важливо мати на увазі, що сформульована в творі проблема вихідного тексту і точка зору автора повинні перегукуватися один з одним, причому в викладі головної думки повинен бути представлений деякий відповідь на проблемне питання, поставлене на початку. Якщо ви висловили позицію автора чітко і грамотно, то отримуєте 1 бал за критерієм КЗ.
Далі вам слід здійснити перехід до другої частини твору - аргументують. При цьому, по-перше, ви погоджуєтеся з автором або коректно заперечуєте йому, по-друге, включаєте в текст твору свою точку зору.
• В наступній частині роботи ви обгрунтовуєте свою думку щодо проблеми двома аргументами, які вам слід витягти зі свого читацького або життєвого досвіду. Передбачається, що один з доводів з'явиться прикладом з відомого вам літературного твору, інший буде заснований на факті, що мав місце в житті. За коректне виконання даної частини роботи ви отримуєте 3 бали за критерієм К4. Якщо ж ви лише частково виконаєте поставлене завдання, тобто приведете один аргумент з художньої літератури, ви отримуєте 2 бали. Якщо ваш аргумент ґрунтується на життєвому досвіді, ви отримуєте 1 бал. Якщо аргументи в вашому творі взагалі відсутні, бали за дану частину роботи вам не нараховуються.
назад
мовне оформлення
• За критерієм К5 твір оцінюється з точки зору смислової цілісності (цілісності), мовної зв'язності і послідовності викладу. Для того щоб твір характеризувалося цілісністю, воно повинно мати одну головну думку, яка об'єднає всі інші, причетні їй думки. Іншими словами, ви не повинні йти від теми, навпаки, вам потрібно чітко слідувати обраному шляху, заявленому в формулюванні проблеми вихідного тексту. Щоб текст твору був зв'язковим, важливо стежити за тим, щоб перехід від однієї підтеми до іншої був плавним і містив мовні засоби, що характеризують зв'язність.
Послідовність викладу в цій роботі досягається чітким дотриманням складеним планом і турботою про те, щоб наступне логічно випливало з попереднього. Надзвичайно актуально в зв'язку з цим нагадати про важливість не тільки загальної ідеї вашого твору, що об'єднує всі думки, в ньому містяться, а й про розмежування думок - про поділ тексту на абзаци, які свідчать про рух, розвиток ваших думок, про їх логічному порядку. Крім того, надзвичайно важливо створити також невелике висновок, який ще раз підкреслить головну ідею вашого тексту і продемонструє те, що іменується цілісністю і послідовністю думки. Якщо ваш текст являє собою чіткий мовне ціле, в якому відсутні логічні помилки, ви отримуєте 2 бали. У разі часткового виконання умов цілісності, зв'язності і послідовності - 1 бал. Якщо у вашій роботі не проглядається комунікативного задуму - загальної ідеї, вона оцінюється нулем балів.
Ваша робота буде оцінюватися також за критерієм точності і виразності мовлення - КБ. Точність мови - це використання в даному конкретному тексті слів, адекватних виражається змістом. Для того щоб виконати цю умову, вам необхідно мати уявлення про синонімії, антонімії, паронімії в російській мові. Не слід вживати в своєму тексті жаргонних, просторічних, діалектних, а також деяких запозичених слів, які не мотивовані умовами контексту. Виразність мови досягається за рахунок доречного використання мовних засобів і їх різноманітності. Слід пам'ятати, що в поле зору перевіряючого буде не тільки лексика, а й граматика твори: у вашій роботі повинні бути різні структури пропозицій, простих і складних, що буде свідчити про вашому мовному розвитку і культурному розвитку в цілому. Якщо ваше твір характеризується точністю вираження думок і різноманітністю граматичних структур, ви отримуєте за даним критерієм 2 бали. Якщо ваш текст побудований на однотипних граматичних конструкціях, хоча і досить точний за мовою, ви отримуєте 1 бал. Якщо ваша мова бідна і невиразна, відрізняється убогістю граматичної будови, бали за цим критерієм вам не нараховуються.
назад
грамотність
Орфографічна грамотність оцінюється за критерієм К7. Орфографія - це правопис, тобто правильне написання слів, закріплене в словниках і довідниках. Орфографічна помилка - це порушення правил правопису. При перевірці твори помилки в правописі діляться на грубі і негрубі: дві негрубі помилки вважаються однією полнозначного помилкою. До негрубим помилок зазвичай відносять важкі випадки правопису, які є спірними навіть для фахівців, а також ті орфограми, які рідко зустрічаються в шкільній практиці. Враховується і однотипність помилок: при повторюваності однотипної помилки враховується лише одна помилка. Якщо у вашій роботі не зафіксовано орфографічних помилок, ви отримуєте 3 бали за критерієм К7; якщо ж виявлено 2 помилки, ви отримуєте 2 бали; якщо 3-4 помилки - 1 бал; більше 4 помилок - 0 балів.
• Якщо у вашому творі немає пунктуаційних помилок, тобто помилок на знаки пунктуації, або допущена одна негрубі помилка, ви отримуєте 3 бали за критерієм К8. У тому випадку, якщо ви допустили не більше 3 помилок на пунктуацію, ви отримуєте 2 бали; якщо ви зробили 4-5 помилок, ви отримуєте 1 бал; якщо у вашій роботі виявлено понад 5 помилок, за критерієм К8 вам бали не нараховуються.
• Критерій К9 існує для того, щоб оцінити використання і побудова мовних одиниць у вашій роботі - слів, словосполучень і пропозицій. При відсутності мовних помилок екзаменований отримує 2 бали, при наявності більше двох помилок - нуль балів.
Граматична помилка - це помилка в утворенні форми слова, в структурі словосполучення, в побудові пропозиції. Типи граматичних помилок представлені, зокрема, в цілому ряді завдань частини 1 ЄДІ.
• Перевірка твори за критерієм К10 аналізує мовні норми вашої роботи. Мовна помилка - це неправильне використання мовної одиниці, перш за все слова. Цей критерій перегукується з критерієм КБ і передбачає більш детальний перегляд твори з точки зору вживання слів. Так з'ясовується, чи розрізняє автор твору відтінки значень тих чи інших слів; вживає слова в властивих їм значеннях чи ні; допускає необґрунтовані повтори; порушує сполучуваність лексичних одиниць; чи використовує літературну лексику або допускає наявність просторіччі, діалектизмів або жаргонізмів; бачить різницю в пароніми; чи не помиляється у виборі антонімів; адекватно призводить фразеологізми. Якщо ви не допустили мовних помилок або допустили одну помилку, ви отримуєте 2 бали, якщо вами допущені 2 або 3 помилки, ваша робота оцінюється 1 балом. Якщо в роботі більше трьох помилок, вона оцінюється нулем балів за даним критерієм.
• Критерій К10 перевіряє твір з точки зору етичності пише. Якщо ви з повагою відзиваєтеся про автора і його позиції, уникаєте різких, категоричних висновків, не допускаєте жаргонної і лайливої лексики, то ви отримуєте 1 бал за твір за даним критерієм.
• Оцінка твори за критерієм К12 означає перевірку вашого тексту з точки зору того, наскільки коректно ви використовували матеріал, наведений в аргументах: цитати, дати подій, факти біографії автора, героїв, прізвища, по батькові і т.д. Відсутність помилок додає до наявних у вас балів ще 1 бал; наявність помилок призводить до оцінки «нуль балів» за даним критерієм.
назад