Він же пам'ятник: розповідаємо про конкурс «Московська реставрація»

  1. Письменники в бронзі
  2. Москва-Київська
  3. Дві садиби і квітники ВДНГ
  4. «Московська реставрація»

Робоча група конкурсу «Московська реставрація» визначилася з учасниками. У цьому році на премію за кращий проект в галузі збереження пам'яток культурної спадщини подано рекордну кількість заявок - 100 штук. Оцінюватимуться роботи по 45 відреставрованим об'єктів столиці. Також передбачені спецпремії і премія, яку вручать почесні реставратори міста Москви.

«Московська реставрація» - це конкурс столичного Уряду на кращий проект в галузі збереження і популяризації об'єктів культурної спадщини. Журі оцінюватиме результати реставраційних робіт, які велися в 2016-2017 роках. Лауреатів 2017 го назвуть 7 грудня.

Серед проектів, які претендують на нагороду, - садиба фон Рекк на П'ятницькій, пам'ятники Пушкіну і Горькому, квіткові партери і арка північного входу ВДНГ, зал приміських поїздів Київського вокзалу, ансамбль Різдвяного монастиря, садиба Остафьево і багато інших.

Конкурсанти змагаються в наступних номінаціях:

- «За кращий проект реставрації та / або кращий проект пристосування до сучасного використання»;

- «За високу якість ремонтно-реставраційних робіт»;

- «За кращу організацію ремонтно-реставраційних робіт»;

- «За науково-дослідницьку роботу та / або науково-методичне керівництво».

Також організатори вручать спеціальну премію за відтворення історичного архітектурного ансамблю станцій Московської окружної залізниці (зараз - Московське центральне кільце).

Ще одним спеціальним призом стане премія, яку з рук почесних реставраторів Москви отримають молоді фахівці.

Письменники в бронзі

Роботи з реставрації пам'ятника Олександру Пушкіну, який встановлений на Пушкінській площі, стартували влітку 2016 року. Спочатку в майстерню відправили ланцюга огорожі. У квітні 2017 го почали відновлювати підставу і ступені монумента. Залізобетонна підстава пам'ятника зміцнили, блоки ступенів переклали, а облицювання очистили від забруднень. Тріщини запечатали скріплює складом. Від клумби по периметру пам'ятника відмовилися, так як авторська задумка її не припускала, квіти з'явилися за радянських часів.

Потім фахівці зайнялися бронзовою скульптурою поета. Її очистили від пилу, сажі та кіптяви, видалили пізні поверхневі мастіковкі, які закривали нерівності і дефекти металу.

На завершальному етапі реставратори зробили локальне хімічне патинування (штучне зістарювання предметів). На поверхню скульптури завдали спеціальний склад, щоб вирівняти колір, усунути відблиски і різкі колірні переходи. Рішення про те, що патину (тютюновий наліт, який утворюється на предметах з міді і бронзи в результаті окислення) з поверхні пам'ятника знімати не можна, взяли на об'єднаному науково-методичній раді Департаменту культурної спадщини міста Москви . Експерти вирішили зберегти її і зелений колір пам'ятника. Напередодні Дня міста з нього зняли риштування. Як обіцяють реставратори, тепер як мінімум 50 років реставрація Олександру Сергійовичу не знадобиться.

В кінці липня на своє історичне місце - площа Тверська Застава - після реставрації повернувся пам'ятник Максиму Горькому. Робота над ним йшла в кілька етапів. Спочатку - очищення скульптури від продуктів корозії, воску і лакофарбового покриття, а також усунення дефектів поверхні. Потім фахівці посилили каркас і кріпильну арматуру підстави скульптури, виконали декоративне оздоблення поверхні. Паралельно з реставрацією відновлювали гранітні блоки стилобату і постаменту пам'ятника.

Москва-Київська

У конкурсі бере участь проект реставрації будівлі Київського вокзалу приміського сполучення. Відновлювали як фасади, так і інтер'єри. Причому вокзал на час реставрації не закривали, а щоденний пасажиропотік тут - близько 100 тисяч чоловік.

Деякі ділянки стін і деталі декору були в аварійному стані, втрати по фасаду склали понад 15 відсотків. Однак фахівцям вдалося зберегти більшу частину італійського мармуру, використаного в його облицюванні. А втрачений замінили мармуром, привезеним з Італії і близьким до оригінального.

Також на фасадах відреставрували кладку, аттик, карнизи, пинакли (декоративні башточки), шпиль, ступені, балюстраду і інші елементи.

Всередині будівлі відновили двері, люстри, ліхтарі, живопис і ліпнину. Деякі елементи відтворили. Серед них дверні решітки, вікна та декоративні панелі тамбура.

Будівля Київського вокзалу поетапно оновлюють вже кілька років. Наприклад, відреставрували Червоний і Рожевий зали. У різних приміщеннях фахівці відновили ділянки стін, колони, пілястри, металеві та кам'яні скульптури. Також відремонтували цегляну кладку фасадів. Оновили і майоліки на фронтоні - зображення покровителя столиці Георгія Побідоносця. Її розчистили від бруду і рослинності, відновили втрачені фрагменти.

У залах далекого прямування відновили розпис. Відреставрували овальне панно на стелі з великими літерами МКВ і датами 1914 і 1916. МКВ - Московсько-Києво-Воронежская дорога, а дати - час початку будівництва вокзалу і приблизна дата завершення.

МКВ - Московсько-Києво-Воронежская дорога, а дати - час початку будівництва вокзалу і приблизна дата завершення

Дві садиби і квітники ВДНГ

Будинок з левами

Особняк садиби фон Рекк на П'ятницькій вулиці, відомий також як Будинок з левами, був побудований в 1897 році на замовлення Вільгельміни Іванівни Рекк. Вона була дружиною Якова Андрійовича Рекка, глави Товариства Никольских рядів і засновника Московського торгово-будівельного акціонерного товариства.

Будівництво особняка завершили в 1897-м. Це пишне ліпниною будівля з монументальним портиком, колонами коринфського ордера і парадним вікном з двома каріатидами. Ліва частина будівлі являє собою восьмикутну вежу. Її прикрашають рустовані напівколони і круглі вікна, а також лускатий купол оригінальної форми.

Своє неофіційну назву будинок отримав завдяки скульптурам лежать левів справа і зліва від парадного портика. Особняк був багато декорований не тільки зовні, але і всередині: збереглися кілька витончено оформлених парадних залів. Серед них дзеркальний, мавританський, барочний, музичний, прохідний.

Під час реставрації була проведена серйозна робота. Видалили пізні перегородки між залами, зі стін зчистили нашарування і фарбування, за якими з'являлися фарбувальні шари, посилили штукатурку стелі. Також відреставрували вікна, двері і паркет, ліпний гіпсовий декор (в тому числі з золоченням і срібленням там, де це було необхідно), живопис на картушах і під куполом одного з залів.

садиба Остафьево

Архітектурно-парковий ансамбль «Остафьево» - один з небагатьох збережених прикладів підмосковній садиби кінця XVIII - початку XIX століття. Протягом довгого часу садиба належала князям Вяземським і їх спадкоємцям. Протягом 12 років в Остафьеве жив і працював автор «Історії держави Російської» Микола Карамзін.

За свою більш ніж двохсотлітню життя садиба зазнала значних змін. Її зовнішній вигляд сильно спотворився, була практично повністю втрачена внутрішнє планування. Зараз це об'єкт історичної та культурної спадщини федерального значення.

У 2010 році з'явилася концепція розвитку території садиби. Вона включала не лише пристосування під сучасне використання. Був розроблений генплан, на якому позначені всі музейні зони і їх перспективний розвиток.

З 2011 року велися ремонтно-реставраційні роботи. Над головним будинком садиби оновили бельведер. За планом 1822 року встановили альтанку «Храм Аполлона». Відновили геометрію зводу Овального залу, а під ним, на цокольному поверсі, зробили конференц-зал. За фотографіями початку XX століття з фонду музею садиби відреставрували штучний мармур Овального залу і профільований карниз.

У 2014-2015 роках печі садиби облицювали кахлями, в сходовій прибудові східного ризалита зробили гідравлічну платформу для відвідувачів з обмеженими можливостями, а в Овальному залі встановили полуциркульное вікно.

Закінчили ремонтно-реставраційні роботи в головному будинку садиби в 2016 році. Саме ця частина проекту бере участь в конкурсі. Фахівці відтворили архітектурний декор в приміщеннях першого і другого поверхів будинку, встановили колони малого ордера в спальні і диванної. У восьми парадних залах поклали художній паркет. Також доробили облицювання печей, пофарбували стіни у всіх приміщеннях.

квітники ВДНГ

Цілий рік ландшафтні архітектори і дизайнери працювали над квітковими партерами ВДНХ. Їх завданням було відродити квітники, які прикрашали виставку в 1954 році. Фахівці відтворили малюнки квіткових композицій і візерунки озеленення. Рослини використовували подібні історичним, але більш стійкі до сучасної екологічної середовищі.

Всього висадили 50 тисяч кущів, 200 дерев і понад два мільйони квітів. А загальна площа квітників становить 20 тисяч квадратних метрів.

«Московська реставрація»

З 2011 року столичне Уряд проводить конкурс «Московська реставрація». У ньому беруть участь реставраційно-проектні майстерні, інженерні та виробничі організації, власники і користувачі об'єктів культурної спадщини. А також інші організатори і учасники ремонтно-реставраційних робіт на об'єктах культурної спадщини.

«За минулі сім років у столиці відреставровано 890 пам'ятників. Протягом останніх трьох років до реставрації активно підключаються інвестори: наприклад, в 2016 році більше 50 відсотків об'єктів відреставровано за рахунок їх фінансування. Також потрібно особливо відзначити появу в минулому році премії молодим реставраторам - це свого роду знак визнання заслуг талановитої молоді досвідченими експертами реставрації. Професія стає популярнішим, чому багато в багато сприяє "Московська реставрація". Завдяки цьому конкурсу ми розповідаємо про те, як високо цінуються фахівці, які займаються відновленням історичного вигляду об'єктів культурної спадщини, і як важливо якість їх роботи », - розповів керівник Департаменту культурної спадщини міста Москви Олексій Ємельянов .

Переможцями минулого конкурсу «Московська реставрація» зокрема стали проекти реставрації особняка Берга, скоропечатня Левенсона, Казанського вокзалу, собору Донського монастиря.