Винославська Василь Миколайович. До 90-річчя від дня народження

14 січня 2010 року виповнюється 90 років від дня народження заслуженого працівника вищої школи УРСР, лауреата Державної премії України, професора Василя Миколайовича Винославська, який протягом багатьох років був деканом гірничого та факультету гірничої електромеханіки та автоматики Київського політехнічного інституту (27 років) і завідувачем кафедрою ( 35 років).

Василь Миколайович народився в 1920 році на чудовій українській землі в селі Лука-Барська Барського району Вінницької області. Тут пройшло його дитинство. Він любив цю землю, з захопленням розповідав про неї колегам по роботі, часто навідувався до рідного дому і при нагоді запрошував своїх колег в рідне село, з любов'ю показував пам'ятні місця дитинства.

У 14 років він починає працювати в автоколоні «Шляхбуд» в м.Києві, а з 1935 по 1938 навчається в середній школі № 73 м.Києва, після закінчення якої вступив до Київського політехнічного інституту на електротехнічний факультет за спеціальністю «Електричні мережі і системи» .

Коли фашистська Німеччина напала на Радянський Союз, В.Н. Винославська пішов добровольцем на фронт. У 1941-1942 роках він - слухач військового факультету зв'язку Червоної Армії в Ташкенті, після закінчення якого був призначений начальником зв'язку 1368-го зенітного артилерійського полку 25-ї дивізії Центрального фронту. Влітку 1943 року він брав участь у важких боях під Понирями на Курській дузі, де був тяжко поранений.

Після одужання в 1944 році капітан В.М. Винославська був демобілізований у зв'язку з важким пораненням. Він повертається в свій рідний Київський політехнічний інститут студентом і закінчує його з відзнакою в 1946 році.

Закінчивши інститут, В.Н. Винославська працює асистентом кафедри електричних мереж і техніки високих напруг. Крім педагогічної роботи в цей період (1946-1948 рр.), Він виконує велику і відповідальну громадську роботу, працює секретарем комітету комсомолу КПІ і членом партійного комітету КПІ.

В період 1948-1952 рр. він є аспірантом кафедри електричних мереж, після закінчення аспірантури в 1952 році захищає дисертацію з присвоєнням ступеня кандидата технічних наук.

Ще будучи аспірантом, Василь Миколайович разом з П.Ф. Рибченко направляється для роботи на кафедру гірничої електромеханіки недавно створеного гірничого факультету. Вони активно включилися в навчальний процес, виконали значну роботу з розробки спеціальних дисциплін електротехнічного напрямку і створення відповідної лабораторії, з підготовки навчально-методичного забезпечення дисциплін для навчання фахівців за прискореною програмою (2,5 року), яка почалася в цей час.

У 1953 році В.М. Винославська отримує звання доцента і призначається на посаду доцента кафедри гірничої електромеханіки, а в 1954 році стає завідувачем кафедрою, яку очолює до 1988 року. За ці роки кафедра тричі змінювала назву: електрифікації і автоматизації гірничих робіт, електропостачання гірничих підприємств, а потім і до сих пір - електропостачання.

На кафедрі значно активізується наукова робота, інтенсивно проводяться наукові дослідження з регулювання напруги в електричних мережах, удосконалення систем електропостачання шахт, розробці спеціальних трансформаторів з регулюванням напруги під навантаженням, розробці пускових агрегатів для електросвердел і ін.

На кафедрі працює науково-дослідна група, проводить наукові дослідження на замовлення Конотопського заводу «Червоний металіст», комбінатів «Укрзахідвугілля», «Укрбурвуголь» і ін. У цей період на кафедрі зароджується школа електропостачання підприємств, яка пізніше стала відомою в усьому СРСР.

З 1955 року В.М. Винославська виконує обов'язки заступника декана, а в 1958 році призначається деканом гірничого факультету і працює їм з урахуванням структурних змін до 1988 року (гірський, автоматики та приладобудування, гірничої електромеханіки та автоматики).

Для Василя Миколайовича завжди характерним був творчий підхід до виконуваних обов'язків з урахуванням актуальності проблем, які є нагальними Для Василя Миколайовича завжди характерним був творчий підхід до виконуваних обов'язків з урахуванням актуальності проблем, які є нагальними. Так, за його ініціативою в 1959 році з числа студентів груп гірських електромеханіків почалася підготовка фахівців за спеціальністю «Автоматизація та комплексна механізація гірничої промисловості», випуск якої відбувся в червні 1961 року. Значна частина випускників цього випуску в подальшому отримала вчені ступені і звання. Під керівництвом В.М. Винославська для нової спеціальності вперше в країні були розроблені навчальні плани, програми дисциплін електромеханічної, електротехнічної підготовки і по автоматизації. Авторський колектив кафедри (В. Винославська, П.Ф. Рибченко, М. Попович, Н.А. Полянський, Г.І. Данильчук) підготував і вперше в країні видав навчальний посібник «Автоматизація виробничих процесів вугільних шахт». У 1964 році спеціальність «Автоматизація та комплексна механізація гірничої промисловості» перейменована в спеціальність «Електрифікація і автоматизація гірничих робіт» з відповідною зміною назви кафедри.

Будучи завідувачем кафедри, деканом і з огляду на недоліки кадрів на факультеті, залучення значної кількості викладачів з проектних, наукових організацій, Академії наук, Василь Миколайович проводив значну роботу з підготовки та омолодження складу науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації, залучення до педагогічної роботи випускників факультету.

На кафедру гірничої електромеханіки ще в 50-ті роки прийшли випускники Н.А. Полянський, В.Б. Подаревскій, Г.І. Данильчук, В.В. Яснопольский, М.Г. Попович, С.Н.Карпов, В.Л. Язєв, І.С. Рябенко, А.І. Соловей, М. Борисюк, пізніше - В.Д. Лепорський, В.Ф. Скриль, А.В. Праховник, В.М. Кононцев, В.Я. Пащук, А.Д. Голь, С.П. Шевчук, Ю.І. Шульга, В. С. Лісовський, Є.І. Алтухов, М.В. Печеник, В.В. Прокопенко, Л. І. Несен та інші.

Ця тенденція тривала протягом усього часу роботи Василя Миколайовича. Їм особисто було підготовлено 34 кандидати наук, при його активній допомозі захищено 5 докторських дисертацій.

У 1972 році він затверджений у вченому званні професора. За високі досягнення в підготовці фахівців в 1974 році професор В.Н.Вінославскій отримує почесне звання «Заслужений працівник вищої школи України». Під його керівництвом на кафедрі створена наукова школа з питань електропостачання, визнана як в Україні, так і за її межами. На кафедрі досліджувалися проблеми створення засобів регулювання напруги, оптимізації режимів електропостачання, систем електропостачання гірничих підприємств, апаратів бездуговой комутації, розроблені підсистеми «Електропостачання» в системах АСУП для великих промислових об'єднань Білорусі та Уралу. Кафедра проводила дослідження і співпрацювала з виробничими об'єднаннями «Укрзахідвугілля», «Белорускалій», «Уралазбест», Київським інститутом автоматики, УкрНІІпроект, ВНДІВЕ, МакНДІ, Конотопським заводом «Червоний металіст» та іншими.

Кафедра підтримувала тісні зв'язки зі спорідненими кафедрами інших навчальних закладів СРСР: Московського, Свердловського, Дніпропетровського гірських інститутів, Донецького, Тбіліського політехнічних, Криворізького гірничорудного, Комунарського гірничо-металургійного інституту та ін.

Василь Миколайович підтримував ділові та особисті стосунки з провідними вченими цих навчальних закладів. Між кафедрами факультету та цих навчальних закладів склалися стійкі форми співпраці, які допомагали в проведенні наукових досліджень, сприяли вдосконаленню навчального процесу, узгодження навчальних планів і програм, обміну досвідом роботи, проведення спільних семінарів, конференцій.

У 70-ті роки з ініціативи В.Н.Вінославского успішно розвивається наукове та навчальне співробітництво кафедр факультету з закордонними вузами. Особливо успішно в цьому плані співпрацювала кафедра електропостачання з Вроцлавської політехнікою, Лейпцігській вищою технічною школою, Висмарско вищою школою: проводяться спільні наукові дослідження, конференції, обмін досвідом в навчальному процесі, читання лекцій, здійснення обміну практикою студентів, публікуються загальні результати досліджень, розробляються і захищаються кандидатські дисертації, готуються і видаються російською і німецькою мовами три навчальних посібники з відповідними грифами міністерств освіти.

Визнанням успіху кафедр факультету в справі підготовки фахівців було також те, що в перебігу багатьох років професор В.Н.Вінославскій очолював гірську секцію науково-технічної ради Мінвузу України, був членом президії Навчально-методичної ради з гірського утворення СРСР. Очолюючи гірську секцію, Василь Миколайович багато уваги приділяє вдосконаленню навчального процесу при підготовці фахівців для гірничо-видобувної промисловості, узгодження та поліпшення навчальних планів і програм дисциплін, що читаються в гірських вузах України. Він регулярно практикує виїзні відкриті засідання секцій в гірських вузах України, на яких здійснюється обмін досвідом підготовки фахівців, обговорюються проблеми гірничої освіти, вивчається стан освіти і матеріальне забезпечення навчального процесу в конкретних вузах, проходять зустрічі членів секції з професорсько-викладацьким колективом приймаючого вузу.

Особливою заслугою В.М. Винославська є організація роботи по створенню нової матеріально-технічної бази факультету. В період 1963-1966 рр., Коли кафедри гірничого факультету були переведені на факультет автоматики та приладобудування, було втрачено значну частину кадрового складу кафедр і лабораторної бази, відчувався гострий дефіцит приміщень. Завдяки зусиллям колективу кафедр, за особистою ініціативою В.Н.Вінославского було знайдено підтримку ректора та Вченої ради КПІ у відновленні факультету як факультету гірничої електромеханіки та автоматики. Радою Міністрів України було прийнято рішення про фінансування будівництва корпусу факультету і гуртожитку для студентів за рахунок переважно Мінвуглепрому і Мінпромстройматеріалов.

Під керівництвом декана факультету В.Н. Винославська була проведена велика організаційна робота з проектування, будівництва та отримання інвестицій на будівництво. У 1974 році будівництво навчального корпусу факультету і гуртожитку було закінчено. У корпусі розташовані і оснащені новими меблями велику кількість приміщень, аудиторій, кафедр, лабораторій, допоміжних підрозділів і ін. Розширені зв'язку кафедр з підприємствами, підтримка зв'язків з випускниками дозволили отримати нове гірниче обладнання, електрообладнання, необхідну вимірювальну та обчислювальну техніку.

Корпус факультету № 22 (нині Інститут енергозбереження та енергоменеджменту) є справжнім пам'ятником всьому колективу факультету того часу і особисто декану факультету професору В.Н.Вінославському, пам'ятна дошка якого зустрічає нас на вході в корпус.

Працюючи на посадах завідувача кафедри і декана факультету, професор В.Н.Вінославскій був головою ради із захисту дисертацій, головою гірської секції республіканського Будинку економічної і науково-технічної пропаганди, членом науково-технічної ради інституту «АВТОМАТУГЛЕРУДПРОМ».

Останні роки свого життя (з 1988 по 1992) Василь Миколайович працював професором кафедри електропостачання факультету електроенергетики та автоматики. Учасник і інвалід Великої Вітчизняної війни, професор В.Н.Вінославскій за бойові дії і трудові досягнення нагороджений орденами Пошани, Жовтневої Революції, Вітчизняної війни першого ступеня, 11-ю медалями. В.Н. Винославська викладав дисципліни: «Електропостачання підприємств», «Підстанції і мережі», «Вступ до спеціальності» і ін. Їм опубліковано 126 наукових робіт, в тому числі монографія «Розрахунок електричних розподільних мереж», чотири навчальні видання з грифом Мінвузу України. У 2005 році Василь Миколайович за підручник «Перехідні процеси в системах електропостачання» отримав (посмертно) звання лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки (авторський колектив: В. Винославська, Г.Г. Півняк, Л.І. Несен, А. Я. Рибалко, В.В. Прокопенко).

На завершення слід зазначити, що успіхи колективів кафедри і факультету, які очолював професор В.М. Винославська, були обумовлені не тільки його високим професіоналізмом, а й його людськими якостями, створенням в колективі творчих, робочих, дружніх, доброзичливих відносин. Йому були притаманні людяність, справедливість, відкритість, щирість, висока внутрішня культура, чуйність, небайдужість до людей, які працюють поруч, турбота про них. Він був мудрою людиною, вмів чути людей, був уважний до чужої думки, для нього було характерно почуття реальності. Також йому була притаманна вимогливість як до співробітників факультету, так і до студентів, але він не любив читати нотації, докоряти через дрібниці, він звертався до совісті, боячись образити, контролював кожне своє слово. Його любили студенти за його ставлення до них, з любов'ю вони називали його «Папа Вася». Незважаючи на те, що йому як інваліду було нелегко, він був оптимістом, ніколи не скаржився на своє здоров'я, був прикладом для співробітників. Він жив за принципом: жити, мріяти, любити, бути оптимістом, робити людям добро. Минуло 17 років, як Василя Миколайовича немає поруч з нами, але не випадково на всіх урочистих заходах в ІЕЕ його завжди згадують з теплотою.

І.С.Рябенко, доцент ІЕЕ