Віра Петрова - Моральне виховання в дитячому садку. Програма та методичні рекомендації. Для дітей 2-7 років

В. І. Петрова, Т. Д. Стульніков

Моральне виховання в дитячому садку. Програма та методичні рекомендації

Бібліотека «Програми виховання і навчання в дитячому садку»

Під загальною редакцією:

доктора педагогічних наук Т. С. Комарової,

кандидата педагогічних наук В. В. Гербовий.

Програма «Моральне виховання в дитячому саду» друкується за текстом книги «Програма виховання і навчання в дитячому садку» під редакцією М. А. Васильєвої, В. В. Гербовий, Т. С. Комарової.

Це видання є частиною методичного комплекту до «Програмі виховання і навчання в дитячому садку» (під редакцією М. А. Васильєвої, В. В. Гербовий, Т. С. Комарової. - 4-е изд., Испр. І доп. - М .: Мозаїка-Синтез, 2006), яка відповідно до сучасних завдань дошкільної освіти передбачає всебічний розвиток дитини на основі його вікових можливостей та індивідуальних здібностей.

Провідні цілі «Програми» - створення сприятливих умов для повноцінного проживання дитиною дошкільного дитинства, формування основ базової культури особистості, розвиток психічних і фізичних якостей, підготовка дитини до життя в сучасному суспільстві, до школи.

«Програма» рекомендована Міністерством освіти і науки Російської Федерації для закладів дошкільної освіти.

До «Програмі» підготовлені короткі «Методичні рекомендації» (М .: Видавничий дім «Виховання дошкільника», 2005; М .: Мозаїка-Синтез, 2006), що розкривають особливості організації та методики роботи з усіх основних розділів виховання, навчання і розвитку дитини в дитячому садку на різних вікових етапах дошкільного дитинства.

Більш докладні методичні керівництва до «Програми» містяться в базових методичних посібниках: Комарова Т. С. «Образотворча діяльність в дитячому садку» (М .: Мозаїка-Синтез), Гербова В. В. «Розвиток мови в дитячому садку» (М. : Мозаїка-Синтез), Теплюк CH, Лямина Г. М., Зацепіна М. Б. «Діти раннього віку в дитячому садку» (М .: Мозаїка-Синтез), Комарова Т. С., Куцакова Л.В., Павлова Л. Ю. «Трудове виховання в дитячому саду» (М .: Мозаїка-Синтез) і ін.

Посібник «Моральне виховання в дитячому саду» продовжує серію видань даного навчально-методичного комплекту. Книга включає програму морального виховання дітей 2-7 років і методичні рекомендації до неї.

У програмі моральне виховання розглядається як одна з найважливіших сторін загального розвитку дошкільника. Воно здійснюється у всіх видах дитячої діяльності, тому реалізація завдань морального виховання передбачена у всіх розділах програми.

Зміст програми покликане забезпечити виховання у дитини з перших років життя гуманного ставлення до навколишнього світу, любові до рідної сім'ї, рідним домом, краю, місту (селищу), Батьківщини, повагу до людей різних національностей, державну символіку (гімну, прапору, гербу Російської Федерації ).

У процесі морального виховання у дитини розвиваються гуманні почуття, формуються етичні уявлення, навички культурної поведінки, соціально-громадські якості, повагу до дорослих, відповідальне ставлення до виконання доручень, вміння дружно грати і працювати, справедливо оцінювати свої вчинки і дії інших дітей.

У програмі визначено шляхи вирішення завдань морального виховання: шанобливе ставлення педагога до кожної дитини, емоційно-позитивне спілкування дошкільнят один з одним, організація повсякденної спільної творчої діяльності дітей і дорослих. Спираючись на ці принципи, вихователь формує у дітей соціально-комунікативні вміння і навички, дружні почуття, колективні взаємини, створює сприятливі умови для виховання чуйності, співчуття, турботи, доброти.

Перша молодша група (від двох до трьох років)

Сприяти накопиченню досвіду доброзичливих взаємин з однолітками: звертати увагу дітей на дитину, яка виявила турботу про товариша, який висловив співчуття йому; формувати у дитини впевненість в тому, що дорослі люблять його, як і всіх інших дітей.

Виховувати негативне ставлення до грубості, жадібності; вчити дітей вмінню грати не сварячись, допомагати один одному і разом радіти успіхам, красивим іграшок і т. п.

Продовжувати вчити дітей вітатися і прощатися (по нагадуванням дорослого); викладати власні прохання спокійно, вживаючи слова «спасибі» і «будь ласка».

Формувати вміння спокійно вести себе в приміщенні і на вулиці, виконувати прохання дорослого.

Виховувати уважне ставлення до батьків. Привчати дітей не перебивати мовця, вміти почекати, якщо дорослий зайнятий.

Формувати дбайливе ставлення до природи.

Друга молодша група (від трьох до чотирьох років)

Забезпечувати умови для морального виховання дітей. Створювати ігрові ситуації, що сприяють формуванню доброти, уважного, дбайливого ставлення до оточуючих. Привчати дітей спілкуватися спокійно, без крику. Формувати у них доброзичливе ставлення один до одного, вміння ділитися з товаришем, досвід правильної оцінки хороших і поганих вчинків.

Привчати до ввічливості: вітатися, прощатися, дякувати за допомогу.

Вчити жити дружно, допомагати один одному, разом користуватися іграшками, книгами.

Поступово формувати образ Я. Допомагати дітям усвідомлювати себе. Повідомляти їм різноманітні, що стосуються безпосередньо їх відомості (ти дівчинка, у тебе сірі очі, ти любиш грати і т. П.), В тому числі про минуле (не вмів ходити, говорити, їв з пляшечки) і про що відбулися з ними зміни ( зараз вмієш правильно поводитися за столом, вмієш малювати, танцювати, знаєш ввічливі слова).

Продовжувати формувати інтерес і любов до природи.

Середня група (від чотирьох до п'яти років)

Сприяти формуванню особистого ставлення дитини до дотримання (і порушення) моральних норм: співчуття скривдженому і незгоду з діями кривдника; схвалення дій того, хто вчинив справедливо (розділив кубики порівну).

Продовжувати роботу по формуванню доброзичливих взаємин між дітьми (зокрема, розповідаючи про те, чим гарний кожен вихованець групи); образу Я (допомагати дитині якомога частіше переконуватися в тому, що він хороший, що його люблять).

Виховувати скромність, чуйність, бажання бути справедливим, сильним і сміливим; пробуджувати почуття сорому за непорядний вчинок.

Нагадувати дітям про необхідність вітатися, прощатися, називати працівників дошкільного закладу на ім'я та по батькові, не втручатися в розмову дорослих, ввічливо висловлювати своє прохання, дякувати за надану послугу.

Закріплювати навички дбайливого ставлення до речей, вчити використовувати їх за призначенням, класти на місце.

Виховувати дбайливе ставлення до тварин, птахів.

Старша група (від п'яти до шести років)

Виховувати дружні взаємини між дітьми; звичку спільно грати, трудитися, займатися; прагнення радувати старших добрими вчинками.

Виховувати шанобливе ставлення до оточуючих.

Вчити дбати про молодших, допомагати їм, захищати тих, хто слабший. Формувати у дітей такі якості, як співчуття, чуйність.

Продовжувати збагачувати словник дітей ввічливими словами ( «здрастуйте», «до побачення», «будь ласка», «вибачте», «спасибі» і т. Д.). Спонукати використовувати в мові фольклор (прислів'я, приказки, забавлянки та ін.). Показати значення рідної мови у формуванні основ моральності.

Виховувати у хлопчиків уважне ставлення до дівчаток: вчити подавати їм стілець, в потрібний момент надавати допомогу, не соромитися запрошувати дівчаток в гру, на танець і т. Д.

Виховувати у дівчаток скромність, вчити проявляти турботу про оточуючих, з вдячністю ставитися до допомоги та знаків уваги з боку хлопчиків.

Формувати вміння оцінювати свої вчинки і вчинки інших людей. Розвивати прагнення дітей висловлювати своє ставлення до навколишнього, самостійно знаходити для цього різні мовні засоби.

Виховувати дбайливе ставлення до рослинного світу

Підготовча до школи група (від шести до семи років)

Продовжувати виховувати дружні взаємини між дітьми, звичку грати, трудитися, займатися спільно; формувати вміння домовлятися, допомагати один одному; прагнення радувати старших добрими вчинками.

Продовжувати виховувати шанобливе ставлення до оточуючих людей. Пояснювати дітям, що не слід втручатися в розмову дорослих; вчити слухати співрозмовника і без потреби не перебивати його. Продовжувати виховувати дбайливе ставлення до малюків, літнім людям; вчити допомагати їм.

Формувати такі якості, як чуйність, справедливість і скромність.

Розвивати вольові якості: вміння обмежувати свої бажання, долати перешкоди, що стоять на шляху досягнення мети, підкорятися вимогам дорослих і виконувати встановлені норми поведінки, в своїх вчинках слідувати позитивний приклад.

Кінець ознайомчого уривка

СПОДОБАЛАСЯ КНИГА?

В
Ця книга коштує менше ніж чашка кави!
ДІЗНАТИСЬ ЦІНУ