«Вирішення проблеми бідності - це створення сучасної економіки»

Кандидат в президенти Григорій Явлінський 15 березня розповів про шляхи подолання бідності в Росії

Кандидат в президенти Григорій Явлінський 15 березня розповів про шляхи подолання бідності в Росії. Його програма передбачає скасування прибуткового податку для малозабезпечених громадян, створення накопичувальних рахунків для дітей, зміна пріоритетів бюджету і нову податкову політику. Явлінський також обговорив основні проблеми малозабезпеченого населення з експертами.

«Вирішення проблеми бідності - це створення сучасної ефективної, конкурентоспроможної економіки. Такої програми у нинішнього уряду і Путіна немає », - вважає Григорій Явлінський. Кандидат в президенти нагадав, що в останні п'ять років падіння реальних доходів громадян склало 10%, число бідних стало дуже істотним.

Лідер «Яблука» запропонував конкретні шляхи вирішення проблеми бідності в Росії. Зокрема, він підготував проект закону про звільнення від сплати прибуткового податку сімей, в яких дохід на кожного члена нижче прожиткового мінімуму. Також він пропонує створити систему накопичувальних рахунків.

«Розрахунки показали, що в середньому до 18 років на рахунку дитини може бути накопичено близько мільйона рублів. Ця сума може дозволити йому вибрати університет; почати свій бізнес, якщо він захоче; дозволить завести сім'ю; мати якісь можливості для життя. Це буде перший крок по вирівнюванню стартових умов. Рівність можливостей - це сама ключова річ для майбутнього розвитку », - пояснив кандидат у президенти.

Велике значення, на думку політика, має р ешеніем проблем депресивних регіонів. напередодні Явлінський представив карту бюджетної забезпеченості регіонів Росії. Він пропонує створити систему базового доходу в регіонах-банкрутах та містах з середньою зарплатою по 14 тисяч рублів і нижче.

«Необхідно змінити податкову політику, треба надати регіонам можливість самим розпоряджатися коштами від зібраних податків. Сьогодні це безглузда, з точки зору економіки, циркуляція, коли все вилучається і розподіляється - це повністю паралізує будь-яке бажання щось робити в регіоні », - підкреслив він.

Щоб подолати бідність, треба дати людям можливість самим поправляти своє становище, а владі - мислити стратегічно, вважає директор департаменту стратегічного аналізу аудиторсько-консалтингової компанії ФБК Ігор Ніколаєв. «Програма Григорія Олексійовича в значній мірі спрямована на те, щоб дати можливість людям самим заробляти. У програмі є прекрасні заходи, наприклад, звільнити мікробізнес або сімейний бізнес, який не використовує найману працю, від усіх податків, за винятком прибуткового. А я б пішов далі, звільнив би і від прибуткового податку теж. Зараз люди поправлять своє становище, завтра розвинуться в індивідуальне підприємництво, малі підприємства, тоді і податками візьмете », - сказав Миколаїв.

Програма Явлінського передбачає і зміну пріоритетів бюджету з акцентом на перерозподіл коштів від оборонно-поліцейських в сторону соціальних сфер. Соціальні статті, такі як медицина, освіта і наука, він пропонує зробити захищеними, щоб при внесенні змін і правок до бюджету вони залишалися недоторканими.

В ході обговорення цієї частини програми головний науковий співробітник Інституту економіки РАН Тетяна Чубарова підняла питання про комерціалізацію соціальної сфери, зокрема, медицини та освіти, що робить її недоступною для малозабезпечених верств населення.

Далі Григорій Явлінський нагадав про свою програму «Будинки - Земля - Дороги», яка передбачає передачу людям ділянок землі в приватну власність для будівництва власного будинку і створення системи безвідсоткового 50-річного кредитування на будівництво власного будинку. Він підкреслив, що ця програма не вродила інфляцію, але народжує внутрішній попит, створюючи мільйони нових робочих місць (будівництво, текстиль, меблі, транспорт та інше), а значить, зростає і економіка.

На думку професора кафедри політичних і правових навчань МВШСЕН Тетяни Ворожейкіній, бідність багато в чому є причиною наростання різниці в доходах населення, коли мільйонери багатіють, а малозабезпечені зубожіють. У свою чергу, доктор політичних наук, професор РДГУ Галина Михальова, звернула увагу на «фемінізацію бідності» - адже зарплати у жінок нижче, ніж у чоловіків, але вони живуть довше на менші пенсії, так як виховують дітей і часто опиняються в пастці з- за які ухиляються від сплати аліментів батьків.

Справжні масштаби бідності в Росії свідомо приховуються, зауважила голова партії «Яблуко» Емілія Слабунова. «Дуже дорого обходиться і обслуговування бідності - доводиться здійснювати різні соцвиплати, на яких сидить величезна кількість чиновників, які отримують зарплати аж ніяк не на рівні прожиткового мінімуму. Регіони з цим не справляються, беруть кредити в банках - у скільки обходиться обслуговування цих кредитів? »- сказала Слабунова.

Професор Вищої школи Економіки (ВШЕ) Євген Гонтмахер зазначив, що можливості, які відкривалися перед Росією в 2000-і роки, дозволяли якщо не ліквідувати бідність, то досягти іншої якості життя, але цього зроблено не було. Експерти зійшлися на думці, що необхідно навчитися «правильно» рахувати поріг бідності і міняти методику розрахунку прожиткового мінімуму.

«Програма ліквідації бідності - це перший неминучий, найголовніший крок до створення сучасної економіки», - уклав Григорій Явлінський.

«Програма ліквідації бідності - це перший неминучий, найголовніший крок до створення сучасної економіки», - уклав Григорій Явлінський

Регіони з цим не справляються, беруть кредити в банках - у скільки обходиться обслуговування цих кредитів?