Вірменські мелодії і пісні звучали в кримськотатарському театрі

Улюблені народні мелодії та пісні вірмен, а також саундтреки з відомих кінокартин прозвучали на концерті під назвою «Душа абрикосового дерева - дудук», який відбувся 4 травня в Кримськотатарському академічному музично-драматичному театрі.

Як зазначив ведучий концерту, заступник голови Кримського вірменського товариства з питань культури Ваган Вермішян, з абрикосового дерева стародавні вірмени робили національний інструмент - дудук, і саме це дерево дає особливе звучання цього інструмента Як зазначив ведучий концерту, заступник голови Кримського вірменського товариства з питань культури Ваган Вермішян, з абрикосового дерева стародавні вірмени робили національний інструмент - дудук, і саме це дерево дає особливе звучання цього інструмента. «У цьому древньому інструменті душа вірменського народу, душа Вірменії», - підкреслив Ваган Вермішян.

В ході концерту віртуози з Вірменії Саркіс Давтян і Геворг Арутюнян виконали музичні твори на дудук, кларнеті та зурні.

«Прозвучали вірменські народні мелодії у виконанні молодих музикантів Саркиса і Геворга проводять паралелі між минулим і сьогоденням, слухаючи їх ми подумки прокрутити багату історію вірменського народу, повертаємося до 1911 року, коли в Берліні засновник вірменської національної музики, якому вдалося врятувати від забуття порядку 5 тисяч народних пісень, Комітас, отримує найвищу нагороду за виконання творів на дудук », - розповів вірменський художник Грачья Хачатрян.

Він додав: «І не випадково, коли музиканти виконували« Оровел »Комітаса, всі присутні могли доторкнутися до коріння, почути історію нашого народу».

Як він зазначив, вірменський композитор, музичний етнограф, хормейстер і педагог Комітас є основоположником вірменської національної композиторської школи. Він спеціалізувався у вивченні вірменської церковної музики, збирав зразки селянського фольклору різних етнографічних поясів Вірменії.

Також в концерті взяли участь заслужені працівники культури АРК Гаяне Торосян і Гарік Аветисян, які виконали пісні вірменського музиканта, ашуга, майстри любовної лірики Саят Нова та твори з поеми «Сіаманто і Хаджезаре» Оганеса Шираза,

під акомпанемент дудукістов. «Середньовічна музика великого Саят Нова має особливе значення як з'єднала в дружбі три кавказьких народу: вірмен, грузинів і азербайджанців», - зазначив Грачья Хачатрян.

За його словами, зрозуміти і відчути сповна, що таке «дудук» можна, тільки раз почувши його. А почувши, хочеться розповісти, що музика дудука - це те, як співають гори або розмовляють дерева, як плачуть старі або радіють діти, б'ються воїни, граються весілля.

Порадували глядачів Неллі Саруханян і запальні танці у виконанні народного зразкового танцювального ансамблю «Арарат».

Довідка. Дудук - духовий музичний інструмент. Поширений у народів Кавказу, але найбільш популярний у Вірменії, а також серед вірмен, які проживають за її межами.

Традиційна назва вірменського дудука - «ціранапо? Х», що дослівно можна перекласти як «абрикосова труба» або «душа абрикосового дерева».

Оксамитовий голос дудука супроводжує сьогодні багато популярних голлівудських фільмів. Мелодія дудука звучала в більш ніж 18 фільмах, в тому числі в знаменитому «Гладіаторі».

Гра на вірменському духовому інструменті дудук визнана ЮНЕСКО шедевром нематеріальної культурної спадщини людства. Такими ж шедеврами названі ще 42 явища народного мистецтва, повідомляється на сайті ЮНЕСКО.

ЮНЕСКО відзначає, що в останні десятиліття дудук все рідше використовується в народних святкуваннях, поступово переходячи в категорію концертного інструменту. Таким чином, він стає приналежністю «високої культури».

Ельвіда Іслямова

ІА QHA

Традиційна назва вірменського дудука - «ціранапо?