Вища освіта за кордоном: вибір країни, система зарубіжної вищої освіти, вартість навчання

  1. Основні складності і як з ними впоратися
  2. В якій країні краще вчитися?
  3. Система вищої освіти за кордоном
  4. Скільки це коштує
  5. Як вчинити?
  6. Допомога експертів

У 2016 році вчитися за кордон виїхало понад 50 000 росіян. Найпопулярнішими напрямками стали США, Німеччина і Чехія. Кілька цікавих фактів про те, що дає вищу освіту за кордоном (з дослідження IES Abroad):

  • 95% студентів помітили, що стали більш самостійними.
  • 96% студентів відзначили, що стали впевненіше в собі.
  • 98% студентів підтвердили, що досвід навчання за кордоном допоміг їм краще розуміти і приймати чужі культури.
  • 50% студентів брали участь у міжнародних проектах і займалися волонтерською роботою під час навчання, що допомогло їм знайти роботу після випуску.
  • 75% підтвердили, що університетська програма розвитку кар'єри допомогла їм знайти роботу за кордоном після випуску.

Основні складності і як з ними впоратися

Мовний бар'єр і чужа культура. До мови можна почати звикати ще до від'їзду за кордон: записатися на спеціальні курси для абітурієнтів, відвідувати розмовний клуб і читати професійну літературу.

Інший підхід до навчання. Вища освіта в Росії і за кордоном багато в чому відрізняється. Незвичні методики викладання і семінарські дискусії можуть стати справжнім стресом для іноземного студента. Щоб швидше адаптуватися, можна пройти підготовчу програму - такі є у всіх міжнародних вузах.

Вартість навчання та проживання. Навчання за кордоном дорожче, ніж в Росії, але і стартові зарплати випускників вище. Так, випускник швейцарської вищої школи гостинності Glion заробляє від $ 45 000 на рік, при цьому навчання в школі коштує близько $ 36 000 за 2 семестри і включає оплачуване стажування. А проживання в резиденції, як правило, дешевше, ніж оренда квартири.

В якій країні краще вчитися?

Освітні агентства, такі як THE і QS в Європі, USNews в США, Shanghai Ranking Consultancy в Азії, щорічно складають рейтинги найкращих університетів світу. Вони оцінюють вузи за такими показниками:

  • дослідницька діяльність;
  • рівень викладання;
  • думка роботодавців і кар'єрний потенціал випускників;
  • кількість іноземних студентів і викладачів.

Більшість рейтингів за всіма показниками очолюють вузи США (Massachusetts Institute of Technology) і Великобританії (Oxbridge). Проте, невеликі університети , Які часто не входять в топ, готують вузьких фахівців високого рівня. Якщо ви мрієте про світ дизайну і моди, то кращі інститути знайдете в Італії (визнаний лідер індустрії - Instituto Maragoni ). Якщо хочете будувати кар'єру в сфері гостинності - особливо за кордоном - варто звернути увагу на вищу освіту в Швейцарії. наприклад, Les Roches входить в трійку лідируючих інститутів в сфері готельного, ресторанного та подієвого бізнесу, але не веде наукової діяльності, тому не бере участь в рейтингу QS.

Система вищої освіти за кордоном

Сьогодні навчання за кордоном вибирають як випускники середніх шкіл, так і ті, хто вже отримав першу освіту у вітчизняному вузі.

У 2003 році Росія почала реформувати систему вищої освіти відповідно до міжнародних стандартів. Замість 5 років специалітети у нас сьогодні є 4 роки бакалаврату і 2 роки магістратури. У західних країнах існує ще й третій ступінь - докторантура, яка відповідає нашій аспірантурі і триває від 2-х до 6-ти років.

Незважаючи на уніфікованість системи вищої освіти за кордоном, в деяких країнах діють свої правила.

  • У Німеччині та Франції після 2-3 років програми бакалаврату можна отримати професійний диплом ліценціата (Licentiate), який дозволяє викладати без наукового ступеня.
  • У більшості вузів Великобританії магістратура триває всього 1 рік.
  • Деякі спеціальності вимагають поглибленої підготовки - наприклад, архітектура і медицина, - тому мають особливе розподіл на ступені і різну тривалість кожного етапу.

Сам підхід до навчання теж відрізняється в різних країнах. Але загальна характерна риса - упор на самостійну роботу і практичне застосування знань. Випускники ВНЗ повинні бути повністю готові до професійної діяльності, тому крім стандартних академічних дисциплін студенти вивчають основи тайм-менеджменту і роботи в команді, проходять лідерські тренінги, вчаться вести переговори і критично мислити.

Скільки це коштує

Престижність і рейтинговість вузу сильно впливає на ціну. Вартість навчання іноземців в навчальних закладах Oxbridge, що входять в топ-10 всіх світових рейтингів, починається від £ 23 000 на рік. В Harvard University - ще дорожче, від $ 47 000.

Вузи Великобританії і США вважаються найдорожчими, так як більшість з них приватні і є науково-дослідними центрами. А ось в Європі іноземні студенти можуть вчитися і в державних університетах, де вартість навчання нижче. Наприклад, 1 рік в Macromedia University for Media and Communication в Німеччині коштує від € 12 000.

Крім того, в невеликих вузах або коледжах, які також дають відмінні знання і практичний досвід, вартість може виявитися порівнянною з цінником в російських вузах.

Як вчинити?

До вступу в закордонний вуз варто готуватися за 1-2 роки до вступу. За цей час можна підтягнути рівень мови, підготувати пакет документів і отримати візу. Що потрібно зробити?

  1. Визначитися з напрямком, країною, вузом, бюджетом і тривалістю навчання.
  2. Відвідати обраний університет в рамках короткострокової програми - мовних або професійних курсів (не обов'язково, але бажано).
  3. Вивчити вимоги до абітурієнтів.
  4. Записатися на спеціалізовані курси підготовки з іноземної мови та здати міжнародний іспит.
  5. Підготувати пакет документів.
  6. Пройти процедуру зарахування та оплатити навчання.
  7. Оформити студентську візу.

Детальніше про підготовку до вступу та навчання за кордоном читайте тут .

Допомога експертів

Щоб розібратися у всіх нюансах отримання вищої освіти за кордоном , Звертайтеся до фахівців IQ Consultancy. Ми розуміємо, з чим доводиться стикатися іноземним студентам на всіх етапах. Тому з радістю допоможемо вибрати вуз, відповідну програму, підтягнути рівень англійської мови, оформити документи і успішно зарахуватися.

В якій країні краще вчитися?
Як вчинити?
Що потрібно зробити?