- ознака перша
- ознака другий
- ознака третій
- ознака четверта
- ознака п'ята
- ознака шостий
- ознака сьомий
- ознака восьмий
Автор: Юлія
Сьогодні ми пропонуємо вам до прочитання гостьовий пост , Який написала Анастасія Арсенёва, мама і дитячий лікар в одній особі, автор свіжоспеченого блогу «Здорово!» . Анастасія торкнулася дуже цікаву тему: «Вісім ознак хорошого лікаря або як знайти свого лікаря».
«Сарафанне радіо», звичайно, перевірений спосіб визначити який лікар краще але, можливо, якості, перераховані Анастасією, допоможуть вам зробити свій власний правильний вибір.
Мені двічі неймовірно пощастило в професійному житті. Перший раз, коли я вибрала педіатричний факультет в університеті. Під час навчання один наш старший колега часто говорив, що для жінки немає краще професії, ніж дитячий лікар. Тепер, коли я стала мамою, в повній мірі можу з ним погодитися.
Другий раз, пощастило потрапити в ординатуру, а потім і на роботу в Інститут дитячої гематології в Москві (тепер він називається Центром дитячої гематології, онкології та імунології ім. Д. Рогачова). Пощастило не тому, що це престижно чи там багато платять, а тому що там вчать бути хорошими лікарями.
Там майже немає випадкових людей, там з першого дня власним прикладом показують, як потрібно робити цю роботу, там виховують прагнення кожен день бути краще. Тому візьму на себе сміливість сказати, що я знаю, яким має бути хороший лікар. Ось мої вісім ознак, за якими його можна розпізнати.
ознака перша
Ввічливість і виховання. Всім відомо, що слово лікує. А буває навпаки - ранить. Тому хороший лікар повинен бути, перш за все, добре вихований. Він повинен зустрічати з посмішкою, дивитися в обличчя при розмові, бути ввічливим. Не виявляти своєї переваги перед вами в області медичних знань. Охоче пояснити те, що вам незрозуміло, доступною мовою (це відразу говорить нам, що лікар добре володіє предметом).
Звичайно, багато хто зараз згадають знаменитого доктора Хауса, чудового діагноста, але при цьому вкрай неприємну особистість і наркомана. Якщо ви уважно дивилися серіал, то знаєте, що доктор Хаус вкрай рідко спілкується зі своїми пацієнтами безпосередньо, а отримує інформацію від своєї команди (напевно, розуміє, що з ним важко :)
А ми з вами шукаємо лікаря, з яким будемо бачитися досить часто, обговорювати здоров'я своє або своїх дітей. І якщо такий лікар буде з нами грубий і зарозумілий, то ми не підемо до нього знову, незважаючи на те, що він семи п'ядей у чолі.
ознака другий
Голос і мова. Спокійний доброзичливий тон і впевненість в голосі дуже важливі для лікаря. Серед членів спільноти Блоги Мам багато психологів, можливо, вони підтвердять мої слова, є спеціальні техніки, що дозволяють заспокоїтися (або заспокоїти іншу людину) за допомогою плавної розміреним мови. А адже в кабінет лікаря (особливо дитячого) приходять, часом, дуже схвильовані і перелякані люди. І від того, як доктор говорить з ними, залежить їх душевний стан. Так що якщо ви йдете від лікаря заспокоєні і впевнені, то він точно хороший психолог.
ознака третій
Уміння налагодити контакт з дитиною будь-якого віку. Це важливо, перш за все, для дитячих лікарів. Про що нам говорить ця ознака?
- По-перше, такий лікар предметно знайомий з основами дитячої психології, значить добре освічений.
- По-друге, він зуміє набагато докладніше оглянути дитину (кричущого і переляканого дитини оглянути майже неможливо), значить швидко і правильно встановить діагноз.
- По-третє, зможе отримати цінну для діагнозу інформацію від спілкування з самою дитиною, особливо підлітком, які часто приховують її від батьків, боячись покарання.
До речі, якщо ваша дитина підліток (неважливо дівчинка або хлопчик) і він просить вас при огляді вийти (або не вимагає, але ви бачите, що йому незручно при вас роздягнутися або говорити), проявіть такт і дозвольте йому кілька хвилин поспілкуватися з лікарем наодинці.
Ще раз повторюю, це може бути дуже цінно для швидкої діагностики. Тільки не зчиняє потім допит лікаря, якщо дитина вирішить розповісти вам, доктор це і так зробить, якщо ж розповість без дозволу, то втратить довіру свого пацієнта.
ознака четверта
Ерудиція. Її ви легко визначите, поспілкувавшись з лікарем якийсь час. Людина обізнана в інших областях науки, мистецтві чи культурі, ймовірно і за новинами медицини пильно стежить. А для сучасного лікаря дуже важливо вчитися буквально кожен день, тому що знання людства в області здоров'я постійно поповнюються.
ознака п'ята
Готовність прийняти допомогу колег. Чи бувало з вами так, що ви питаєте вашого лікаря, чи можна вам почути ще чиюсь думку з якогось питання здоров'я, а він сприймає це в штики? І роздратовано повідомляє вам, що всі стали занадто розумні і начиталися інтернету? Так ось, хороший лікар не відмовиться обговорити складні питання з колегами.
Часто буває, що в процесі обстеження і лікування виникає необхідність в консультації фахівця іншого профілю, або старших колег. Цього не потрібно лякатися і відразу думати, що доктор нічого не розуміє сам. Просто одна голова добре, а дві або три ще краще!
Якщо ж доктор категорично проти будь-яких рад і спільних консультацій, то він або невпевнений в своїх висновках і не готовий їх відстоювати, або через чур самовпевнений, що теж може призвести до помилки.
Тут прошу не плутати колег лікарів і адептів нетрадиційних методів лікування, народних рад та іншого. Я ні в якому разі не хочу сказати, що все це не допомагає. Але медицина - це наука, будь-які ліки або метод лікування, перед тим, як вийти з лабораторії в практичне застосування, проходить величезна кількість тестів на безпеку, ефективність, побічні ефекти.
Ці дослідження є наукова база тих рішень, які приймає лікар при обстеженні і лікуванні пацієнта. Іншими словами, він в них упевнений. Коли ж мої пацієнти запитують, чи можуть вони приймати мумійо від анемії, я їм чесно кажу, що не знаю, тому що великих і достовірних досліджень в поважній медичній літературі на цю тему немає. Заборонити їм я нічого не можу, хоча звичайно постараюся переконати.
ознака шостий
Здоровий вигляд. Тут вся справа в позитивному прикладі. Безліч хвороб, є наслідком неправильного харчування, малорухливого способу життя або шкідливих звичок. Завдання лікаря не в останню чергу полягає в тому, щоб навчити свого пацієнта правилам здорового способу життя. І коли про ці правила вам каже чоловік із зайвою вагою, без єдиної ознаки наявності спорту в його житті - ви ні за що йому не повірите. Адже якщо він не здатний подбати про себе, що вже говорити про вас.
Особисто моя думка - лікар повинен бути прикладом здорового способу життя для суспільства в будь-якому віці. Так що якщо ваш лікар помічений на пробіжці в парку або в басейні, зверніть на нього увагу.
ознака сьомий
Організованість. Ця ознака охоплює багато речей, від порядку на робочому столі, до того, в якому вигляді ви отримуєте призначення. Фраза: пити 2-3 рази на день, написана на клаптику папірця не підійде.
Якщо лікування має на увазі кілька препаратів і процедур, які ви будете виконувати вдома, вони повинні бути розписані в вигляді можливо докладних рекомендацій (в якій послідовності, через скільки годин, до їжі або після). Цей план говорить про те, що доктор добре знайомий з клінічною фармакологією (складну науку про взаємодію ліків між собою і з нашим організмом). Крім того він віддає собі звіт, що ви не лікар, і вийшовши з кабінету, можете забути все про що вам сказали, а значить і розуміє міру своєї відповідальності за ваше домашнє лікування.
Чому зовнішня організованість важлива? Вона підказує, що і в голові у нашого лікаря все процеси впорядковані. Він краще і швидше проаналізує вхідні дані (у вигляді симптомів і скарг), задасть правильні питання і призначить потрібні аналізи. Немає нічого гіршого величезного списку всіляких досліджень, зроблених на удачу або на всякий випадок. Мало того, що це дорого, так ще і займає багато часу.
ознака восьмий
Ви йому довіряєте. За цю тему я взялася після розмови з однією чудовою майбутньою мамою. Суть його зводилася до наступного: якщо два дуже хороших лікаря мають різні думки з одного й того ж питання, кому з них вірити? Моя порада - зробіть вибор.Еслі ви вже визначилися з тим, що обидва лікаря хороші, виберете того, яким ви хочете довіряти.
Довіра між лікарем і пацієнтом неймовірно важлива річ. Якщо пацієнт повірив в своєму лікарю, він не почне перечитувати страшні історії з інтернету, посилюючи свій емоційний стан, що не буде звіряти свій план лікування з тим, який дали його знайомому. Можливо, навіть не стане читати інструкцію до ліків, тому що впевнений, що лікар сказав йому все, що потрібно.
І найголовніше, якщо щось піде не так, виникнуть побічні ефекти, не наступить поліпшення, він прийде до свого лікаря і запитає що робити далі, не витрачаючи дорогоцінний іноді час на пошуки нового фахівця.
Як бачите, вік, стать і наукові ступені не так вже й багато значать. Хтось хоче блищати в науковому світі і природним наслідком цих прагнень будуть дисертації і високі звання. Хтось трудитися в поліклініці або стаціонарі, але при цьому пише статті в наукові журнали і робить доповіді на конференціях, а до захисту все руки не доходять, тому що потрібно лікувати людей. Але обидва будуть відмінними лікарями, поєднуючи в собі гарну освіту, досвід, науковий підхід до професії і щось невловиме, що називають покликанням.
Кому то здасться, що я вимагаю від лікарів занадто багато чого, але в цьому списку немає нічого понад те, що має на меті визначення інтелігенції, як «суспільної групи людей, яка має критичним способом мислення, високим ступенем рефлексії, здатність до систематизації знань і досвіду».
Я знаю таких лікарів, мені пощастило у них вчитися. Як люди вони абсолютно різні, не з усіма з них я змогла б дружити, але професіонали вони все до одного, здатні залишити за дверима власні проблеми і переживання, і робити справу, незважаючи ні на що.
Звичайно, це виходить не завжди, адже лікарі не машини, а все-таки люди. І будь-який найкращий лікар іноді може дозволити собі бути надто різким, або покритикувати колегу. Але саме що іноді, зрідка, в хвилину високого душевного хвилювання. Якщо ж грубість, зарозумілість і байдужість стають нормою поведінки, такий лікар не принесе користь своїм пацієнтам. Може це через чур ефемерне, але я вірю, що небайдужість і позитивні емоції доктора допомагають лікувати.
Давайте шукати і знаходити тільки хороших лікарів для себе, своїх дітей і батьків. Тоді погані, може бути, переведуться самі собою, за непотрібністю. А якщо ви вже знайшли свого лікаря, поділіться досвідом! Я впевнена, хороші лікарі є не тільки в нашій лікарні, вони є скрізь.
Автор статті: Анастасія Арсенёва.
Вам може бути цікаво:
Джерело фото: keleanz.ru
Чи бувало з вами так, що ви питаєте вашого лікаря, чи можна вам почути ще чиюсь думку з якогось питання здоров'я, а він сприймає це в штики?
І роздратовано повідомляє вам, що всі стали занадто розумні і начиталися інтернету?
Чому зовнішня організованість важлива?
Суть його зводилася до наступного: якщо два дуже хороших лікаря мають різні думки з одного й того ж питання, кому з них вірити?