Вісім кращих вузів Росії

Новий рейтинг вузів, складений Quacquarelli Symonds (QS), порадував поліпшеними позиціями російських університетів. У сотню кращих потрапили вісім навчальних закладів. Всі вони оцінювалися з точки зору якості навчання по 42 предметів.

71 позиція російських вузів

У 2016 році вісім російських вузів зайняли 20 місць в першій сотні рейтингів з різних предметів. У минулому році таких навчальних закладів було вдвічі менше, і вони займали вісім місць в топ-100.

В повний список по кожному предмету увійшли 300 світових вузів. З них 17 - російські вузи, які посіли в цілому 71 позицію.

Найкращий результат показав Московський державний університет ім. Ломоносова. Він зайняв місця в першій сотні з 12 предметів навчання, а в повному списку рейтингу МДУ згаданий 24 рази. Лідируючої дисципліною МГУ є лінгвістика, де вуз піднявся з 35-го на 17-е місце.

МГУ також входить в топ-50 в категорії «Фізика і астрономія» і «Математика», з цих предметів вуз значно зміцнив позиції в порівнянні з торішнім дослідженням. Зниження показників відбулося лише в двох дисциплінах.

як розповів ТАСС ректор МДУ Віктор Садовничий, успіхи пов'язані з прийняттям програм розвитку факультетів: «Головне, що в цих програмах присутній, - це публікується в топ-журналах, які входять в Web of Science і Scopus, видавнича діяльність - наші монографії, книги, участь в міжнародних конференціях. Гуманітарні факультети в цьому сенсі дуже підтягнулися, раніше на це менше звертали увагу. Ну, публікували і публікували, а зараз більш відповідально ставляться до питання, де публікувати, як оформляти, якою мовою ».

Він підкреслив, що у вузі відбувається більш ретельна підготовка до показу наукового потенціалу. «Що стосується природно-наукових факультетів, то тут сил додали наші великі програми, адже всього через кілька тижнів ми запускаємо супутник" Ломоносов ". Це величезний космічний апарат, і він під силу, може бути, єдиним університету - Московському. Це праця багатьох природничих факультетів. Ну, і проект "Ноїв ковчег", коли ми створюємо депозитарій, сховище клітинного матеріалу всього живого. Тут об'єднані всі факультети, і я думаю, що це теж дає нам потенціал в рейтингу », - сказав ректор.

СПбДУ став 26-м в світі і першим серед російських вишів в сфері «Інженерія гірничої справи та видобутку мінералів». Ця предметна область введена в рейтинг вперше в цьому році. Крім СПбДУ в ній значаться ще два російських ВНЗ - Університет нафти і газу ім. І.М. Губкіна та Національний мінерально-сировинної університет «Гірський».

Згідно з рейтингом, в області історії у МДУ і СПбДУ однакові позиції, а місце в рейтингу - в групі з 100-го по 150-е. У трьох предметних областях - «Філософія», «Інформаційні системи» і «Хімія» - СПбГУ другий серед російських вузів після МГУ, в сферах «Політика і міжнародні дослідження» і «Економіка і економетрія» - третій після МГУ і Вищої школи економіки. «Однією з основних причин високої оцінки СПбДУ в області політичних і економічних досліджень стало значне зростання числа публікацій науковців університету, індексованих в базі Scopus», - уточнили в прес-службі.

У тій же категорії, в діапазоні місць 51-100-е, присутні Російський державний університет нафти і газу ім. І.М. Губкіна, Національний мінерально-сировинної університет «Гірський» (Санкт-Петербург). Національний дослідницький ядерний університет «МІФІ» (Москва). Новосибірський державний університет присутні в категорії «Фізика і астрономія» в діапазоні місць 51-100-е.

У топ-100 предметних списків також потрапили Московська консерваторія ім. П.І. Чайковського та Санкт-Петербурзька державна консерваторія ім. Н.А. Римського-Корсакова (27-е і 47-е місця в категорії «Виконавські види мистецтва»).

У 13-й предметний рейтингів Quacquarelli Symonds увійшли російські вузи-учасники Проекту щодо підвищення конкурентоспроможності провідних університетів (Проект 5-100). Лідером серед представників Проекту стала Вища школа економіки, включена відразу в шість рейтингів: «Економіка і економетрика» (діапазон місць 101-150-е), «Соціологія» (101-150-е), «Політика і міжнародні відносини» (101- 150-е), «Філософія» (151-200-е), «Бізнес і менеджмент» (151-200-е), «Математика» (251-300-е). У 2015 році ВШЕ була представлена ​​тільки в чотирьох з них.

Значно поліпшив результат і Московський фізико-технічний інститут (МФТІ), зумівши потрапити в п'ять рейтингів: «Фізика і астрономія», «Механічна, авіаційна і промислова інженерія», «Інженерна справа в електроніці», «Математика», «Обчислювальна техніка».

Новосибірський державний університет експерти QS включили в списки кращих також по п'яти дисциплінах: «Фізика і астрономія», «Математика», «Сучасні мови», «Хімія», «Обчислювальна техніка». У топ-100 з фізики увійшов і Національний дослідницький ядерний університет «МІФІ», який відзначений ще в одному рейтингу - «Інженерна справа в електроніці».

У категорії «Сучасні мови» утримує свої позиції Томський державний університет (діапазон місць 251-300-е). Санкт-Петербурзький державний політехнічний університет Петра Великого вперше потрапив до рейтингу «Інженерна справа в електроніці» (201-250-е місця), з обчислювальної техніки він зайняв позицію в групі 401-500. Новачком предметних рейтингів QS став Казанський федеральний університет, зайнявши досить високе місце в рейтингу з лінгвістики (151-200-е).

У 2016 році лінійка предметних рейтингів QS поповнилася ще шістьма - по антропології, археології, інженерної справи в гірській промисловості та видобутку корисних копалин, медсестринської справи, виконавською видам мистецтва, соціальній політиці та адміністрування. Тепер університети світу ранжуються за сорока двох дисциплін.

«Російські вузи в цілому зайняли 20 місць в першій сотні предметних рейтингів QS, - зазначив заступник міністра освіти і науки Російської Федерації Олександр повалкою. - Знову підтвердили своє лідерство в галузі фізики учасники Проекту 5-100 НГУ і МІФІ, які, нагадаю, в грудні минулого року увійшли в сто кращих і за версією Times Higher Education. Все більше вузів - учасників Проекту потрапляють в число ранжируваних з окремих дисциплін ».

© Ресурс МІА «Росія сьогодні»

Новий рейтинг вузів, складений Quacquarelli Symonds (QS), порадував поліпшеними позиціями російських університетів

Американські та британські вузи знову в лідерах

Перші місця в більшості предметних списків зайняли вузи США і Великобританії. Гарвардський університет і Массачусетський технологічний інститут (MIT) продовжують лідирувати в рейтингу, розділяючи першість по 24 предметів - кожен з них займає по 12 позицій. MIT став першим за такими спеціальностями, як «Фізика і астрономія», «Лінгвістика», «Економіка», «Комп'ютерні науки», Гарвард обійшов конкурентів в таких сферах, як «Юриспруденція», «Бізнес і менеджмент», «Політичні та міжнародні дослідження »,« Медицина ».

Традиційно високі місця займають британські вузи - Оксфорд лідирує з предметів, як «Географія», «Сучасні мови», «Англійська мова та література», Кембридж - «Археологія», «Математика».

Найпрестижнішим вузом в категорії «Виконавські види мистецтва» визнана американська Джульярдська школа.

«Не дивлячись на те, що США і Великобританія продовжують лідирувати, рейтинг показує, що кількість країн, де представлено блискучу освіту, зростає», - сказав Бен Саутер, глава QS Intelligence Unit.

«Я дуже рада бачити в рейтингах QS все більше і більше російських вузів, це, безсумнівно, знак того, що і вони, і ми робимо щось правильно: університети покращують своє міжнародне визнання, ефективніше працюють з експертними співтовариствами і вчаться, як представляти свої наукові успіхи світу, а ми збираємо воєдино більше точних даних, які відображають дійсність, а не ситуацію, 20-30-річної давності », - вважає Зоя Зайцева, регіональний директор QS по Східній Європі та Центральній Азії.