Висоцький в Болгарії

Сьогодні Володимиру Висоцькому виповнилося б 80 років. Але знаменитий бард, поет і актор, відправився в своє найдовше турне, звідки не повертаються, коли йому було лише 42 роки. Бути може, він міг би і сьогодні ще співати і грати, але у долі на його рахунок були інші плани. І реалізувати їх, на жаль, вона змогла не без допомоги і самого поета ... Але це вже інша історія і нехай про неї пишуть інші журналісти. Ми ж, хочемо розповісти вам про те, як сильно любили і продовжують любити Володимира Висоцького у нас, в Болгарії. І хоча нашу країну він відвідав лише один раз, про нього багато пишуть і говорять, влаштовують вечори пам'яті, і не тільки з приводу роковин.

Це було в далекому 1975 році, коли «Таганка», цей воістину сучасний, але дисидентський театр 18 днів гастролював по Болгарії. У Софію, Варну, Велико-Тирново і Стара-Загора він привіз чотири вистави, з яких Висоцький брав участь в трьох - в «Гамлеті», «А зорі тут тихі» і «10 днів, які потрясли світ». Це було перше закордонне турне Театру на Таганці і для Болгарії воно стало воістину знаменною подією.

Чималу роль в цьому зіграла дочку генерального секретаря ЦК БКП Тодора Живкова - Людмила Живкова. За спогадами колишнього в той час кореспондентом БНР і БНТ в Москві Любомира Коларова, на початку 70-х років міністр культури Болгарії Людмила Живкова відвідала Москву кілька разів. І в кожен свій приїзд вона дивилася вистави з Володимиром Висоцьким у Театрі на Таганці. Своїм бажанням запросити театр на турне в Болгарію вона поділилася з міністром культури СРСР Демічевої. Після важких переговорів, адже «Таганка» вважався театром авангардним і невідповідним для показу за кордоном, усвідомлюючи, хто є Людмила Живкова, Демічев поступився. Так, 6 вересня 1975 роки Софія вперше побачила Висоцького. Він спускався по трапу літака, а в руці у нього була вічна гітара.

«Дивитися постановки, спілкуватися з акторами було чимось більшим, ніж нагорода. І хоча зіркою був Висоцький, в Болгарію приїхали і інші чудові артисти - Алла Демидова, Борис Хмельницький, Леонід Філатов, Веніамін Смєхов, Валерій Золотухін, Іван Бортник ... Вони грали сильно, з нервом, давали інтерв'ю, записувалися, співали, пили, доглядали і знову грали. Вони випромінювали енергію, інтелект, гідність, натхнення і свободу. Весь світ був їх сценою. І сцена була їх світом », - згадує в своєму блозі журналістка Павлина Делчева.

Успіх гастролей був настільки великим, що їх продовжили на цілих шість днів. Трупа була приємно здивована теплим прийомом і бурхливою реакцією публіки.

Через 42 роки, в 2017 році, «Таганка» знову приїхала в Болгарію . Тоді, в одному зі своїх інтерв'ю болгарським ЗМІ, Веніамін Смєхов так згадував про ті 18 гастрольних днями: «Раптом ми вперше опинилися за кордоном. І раптом в кожному болгарському місті Висоцького дізнаються. Звідки вони його знають? Болгарія для нас була відкриттям - відкриттям чогось братнього. Потім ми ще багато гастролювали і всюди були титри. У Болгарії в них не було необхідності, але не тому, що вона була частиною табору, які не концентраційного, але соціалістичного, де всі повинні були знати російську мову. Просто ми дійсно були братами. І слов'янською мовою в даному випадку була російська мова. Це було щастя - щастя взаємності ».

Гастролі пройшли, а через чотири роки в Болгарії видали унікальну довготривалу грамплатівку з піснями Висоцького, записаними під час його турне.

Як це вдалося?

Ідея належала генеральному директору Комітету з телебачення і радіомовлення Івану Славкові. Він хотів зняти музичний фільм про знаменитого барда і актора. «Ми дуже хотіли взяти у нього інтерв'ю, а чому б заодно чи не записати і пару пісень для передачі. Тому ми вирішили, що Висоцький швидше погодиться, якщо ми поговоримо в неформальній обстановці, наприклад, у відомому барі телебачення «Лотос», - розповів в інтерв'ю «Радіо Болгарія» наш колега Олександр Александров, в той час працював редактором на Болгарському національному телебаченні. - Зібралися, сидимо, чекаємо. Чекати довелося довго. Але він прийшов, Висоцький. Стрімко спустився по сходах в бар, в чорному поло, без гітари. «Вибачте! Заради бога вибачте за запізнення! Нас затримали на прийомі після вистави, там була і Людміра Живкова, ну як тут вирвешся ?! Я сказав, що мене чекають друзі з телебачення ». І ось він з нами. Вийшла приємна бесіда, він розповів нам про спектаклях, про свою улюблену ролі Гамлета, про друзів в Москві. А потім звідкись взялася гітара. І ... ми взяли інтерв'ю, яке потім увійшло в передачу, підготовлену головною редакцією «Современник». А далі стало ще веселіше, і ми так і не помітили, як Іван Славков повів його від нас. Зізнаюся, тоді я не знав, куди вони пішли ».

А після задушевних посиденьок в «Лотосі» Славков запропонував Висоцькому продовжити вечір в іншому ресторані, але перед цим віддав розпорядження облаштувати Першу студію Болгарського національного радіо під заклад. В ту таємничу ніч тут було все - і столи, і офіціанти, і декорації. Зрозуміло, була і апаратура «ресторанного» оркестру. Після гарячої прохання з боку господарів і декількох тостів, Висоцький погодився заспівати. Його виступ в таємниці записали професійною технікою. «Запис вийшла фантастичною. Це була перша довгограюча платівка, видана за життя Висоцького. Її видала компанія «Балкантон» і вона називалася «Автограф». Пізніше пластинки видавали у Франції, США, але цей альбом був першим і вийшов 20-тисячним тиражем », - напише в своїх мемуарах Іван Славков. (Документальні записи виступу Висоцького в Першій студії Болгарського національного радіо слухайте тут.)

За своє коротке життя, Володимир Висоцький встиг стати душею і легендою цілої епохи. Після себе він залишив понад 800 пісень і близько 1100 віршів, які і сьогодні, вже в зовсім інші часи, співають і читають. «Тому що він беззавітно, безоглядно, з небувалим людським мужністю співав про все, що вважав за потрібне сказати». Це слова Юрія Любимова.


«Для нас він свій», - кажуть жителі Виршец, другого міста за межами Росії, в якому в 2007 році був встановлений пам'ятник поетові (ще один є в Польщі). Жителі цього маленького курортного містечка самі зібрали кошти на триметрову композицію, створену відомим скульптором професором Георгі Чапкиновим. Вони вибрали для неї знакове місце - сонячний сквер в центрі міста. Як сказав ініціатор встановлення пам'ятника, глава адміністрації Івайло Йорданов: Для майбутніх поколінь. Щоб пам'ятали.

Фото: БТА, БНР, архів

Звідки вони його знають?
Як це вдалося?
Нас затримали на прийомі після вистави, там була і Людміра Живкова, ну як тут вирвешся ?

Вилановская библиотека

2019-11-13 13:11:59

С 19 января 2015 года новая штаб-квартира нашей библиотеки по адресу ул. Kolegiacka 3. Открыт для вас 6 дней в неделю (также по субботам). Если вы по-прежнему не возвращали книги в рабочее время, особенно для вас на террасе перед библиотекой, мы подготовили отделение, где вы можете оставлять книги, книги и только книги из университетской коллекции ежедневно и 24 часа в сутки.

Помимо книг, фильмов и аудиокниг в Библиотеке на университете, вы также можете взять напрокат настольные игры и музыку, что является новинкой в ​​нашем предложении. Мы делаем игры доступными на неделю, на депозит, на основании специальных правил. Музыка сдается в аренду на две недели. Кроме того, мы обогатили наши коллекции литературой на итальянском, испанском, французском, русском, немецком и, конечно же, английском языках, а также англоязычными книгами. Три иностранных журнала "New Yorker", "Guardian Weekly" и "Time" также ждут вас с сентября. Это новые продукты в нашем предложении. Библиотека также предоставляет доступ к языковым курсам электронного обучения и читальным залам Legi.

Те из вас, кто хотел бы учиться или работать в мире, приглашаются в Уголок тихого обучения.

Те из вас, кто хотел бы учиться или работать в мире, приглашаются в Уголок тихого обучения

Часы работы

Pn. - пт: 9.00-20.00
Сб: 9.00-16.00

контакт

Аренда № 52 (Главная библиотека)

ул. Университетская 3
Тел. 22 423 57 55
электронная почта: wilanow@bibliotekawilanowska.pl

галерея