Виставка «До 200-річчя перемоги Росії у Вітчизняній війні 1812 року" Недарма пам'ятає вся Росія ... "»

Ювілей Вітчизняної війни 1812 року викликав новий сплеск інтересу до подій 200-річної давності Ювілей Вітчизняної війни 1812 року викликав новий сплеск інтересу до подій 200-річної давності. Російська державна бібліотека внесла свій внесок у відтворення грандіозної панорами однієї з найбільших перемог в нашій історії. З електронними ресурсами РДБ всіх бажаючих знайомить сайт, створений в рамках проекту «Вітчизняна війна 1812 року» . Що зберігаються в бібліотеці видання представляють відразу кілька виставок.

новий сайт допомагає отримати доступ до повнотекстових ресурсів електронної бібліотеки РДБ - електронних копій видань XIX - початку XX століття. Представлено понад 600 документів - книг, образотворчих матеріалів, карт, нот, музичних записів у форматі mp3. Рубрикатор, яким забезпечений сайт, дозволяє шукати інформацію за хронологічним та тематичним ознаками, а також за видами видань. На кожен представлений об'єкт співробітниками бібліотеки написана анотація. Доступ до документів сайту вільний для всіх користувачів мережі інтернет. Але 600 електронних видань - це далеко не всі скарби, якими бібліотека готова поділитися з тими, хто хоче більше дізнатися про події тієї війни.

Читальний зал поточних періодичних видань запрошує на виставку «До 200-річчя перемоги Росії у Вітчизняній війні 1812 року. "Недарма пам'ятає вся Росія" »(15 серпня - 15 вересня). Компактна, але насичена експозиція включає в себе як журнали-старожили, так і з'явилися зовсім недавно. Це історичні, історико-краєзнавчі, науково-популярні, літературно-художні та суспільно-політичні видання: «Батьківщина», «Російська історія», «Старий Цейхгауз», «Знання - сила», «Зірка» та ін. В них дані різнопланові матеріали (репортажі, нариси, мемуари, аналітика, добірки архівних документів), об'єднані прагненням авторів донести об'єктивну інформацію.

На виставковому майданчику на Мармурової сходах відкрилася книжково-ілюстративна виставка з фондів РДБ «Москва-1812» (3-30 вересня), приурочена до Дня міста. Першопрестольна в її грізний час розглядається крізь призму історичних праць і художніх творів. Є видання надзвичайно рідкісні, що додають свої фарби в загальну картину. Таке, наприклад, як «Генеральний огляд совісті Наполеона, або Бесіди Наполеона з совістю: З додаванням віршів під назвою: Осоромлений завойовник світла, або Шалений корсіканец в своєму приниженні» (М., 1813). Особливо важливо те, що зафіксовані враження і оцінки очевидців. Серед подібних видань: «Пожежа Москви і відступ французів в 1812 році» (Автор - сержант наполеонівської армії Андрій Бургонь); «Листи російського офіцера про військових подіях 1812 року, складені Федором Глінкою» ; «Записки про Москву і закордонних пригодах від результату 1812 до половини 1815 року зі додаванням статей: Олександр I і Наполеон, Наполеон і Москва. Твори Сергія Глінки » . Брати Глінки залишили про себе довгу пам'ять. Федір Миколайович - поет, офіцер, учасник декабристських товариств. Сергій Миколайович - історик, публіцист, один з перших московських ополченців.

На виставковому майданчику довідково-бібліографічного відділу (під На виставковому майданчику довідково-бібліографічного відділу (під. 1, пов. 2) розкривається тема «До 200-річчя Бородінської битви: довідкові та бібліографічні видання з фонду ЦСБ» (1-30 вересня). На виставці зібрані військові енциклопедії, бібліографічні покажчики, каталоги, рекомендаційні списки літератури. Увага книголюбів неодмінно привернуть «Ростопчінская афіші 1812 року» (СПб., 1889) і «Російські діячі в портретах, виданих редакцією історичного журналу« Русская старина ». Тема героїчного минулого була дуже затребувана в Велику Вітчизняну війну. Прикладом тому служить виданий ГБЛ в 1942 році «Покажчик літератури з історії найважливіших битв Росії і СРСР з давніх часів по 1940 рік» . У ньому є докладна інформація про протистояння російської армії і наполеонівських військ. З нових видань варто відзначити «1812. Московський календар »(Головне архівне управління Москви, 2012).

До 31 жовтня у відділі нотних видань і звукозапису будинки Пашковаработает виставка «Згадаймо, братці, росів славу! ..»: війна 1812 року в музиці » . Вона представляє найбільш яскраві музичні твори з фондів РДБ, присвячені подіям 200-річної давності. Серед експонатів ноти 1812-1813 рр. ( «Марш на поховання Його Світлості генерал-фельдмаршала князя Михайла Ларивоновича Голенищева-Кутузова Смоленського», «Військова пісня в честь генерала графа Вітгенштейна» і ін.), Пісні, марші, вальси, опери, тексти лібрето і грампалстінкі, що створювалися в різний час , але все без винятку відмічені печаткою щирості і таланту.

В читальному залі відділу картографії в Будинку Пашкова працює виставка з фондів відділу «Недарма пам'ятає вся Росія ... Бородінський бій на військових картах і планах» (3 вересня - 31 жовтня). Вона представляє цілий ряд рідкісних матеріалів: кращий вітчизняний план Бородінської бою, який був складений в 1859 році генералом Володимиром Полторацьким; перший путівник по Бородинскому полю «Супутник екскурсанта № 1» , Виданий в 1911 році; плани Москви - до навали Наполеона і після пожежі (з зазначенням числа згорілих і уцілілих будинків). Також демонструється план, виконаний в Парижі за відомостями французьких офіцерів. Історичне битва займає чільне місце і в сучасних картографічних виданнях, які увійшли до експозиції: це навчальні атласи, туристичні карти і т. П.

В читальному залі відділу газет розміщена експозиція «Бородінського бою 200 років!» (24 серпня - 31 жовтня). Виставка пропонує увазі відвідувачів публікації 1812 року в «Північної поштою», «Московських відомостях», «Додатку до Санкт-Петербурзьким відомостями», де друкувалися донесення генерал-фельдмаршала Кутузова, адресовані імператорові. Представлені статті, які були написані до 100-річчя Бородінської битви авторами «Русского інваліда», «Київської думки», «Південного краю». Широко дається і сьогоднішня періодика, яка висвітлює події 1812 року. Про хід військових дій в Бородіно, учасників історичної битви, урочистостях з нагоди її 200-річного ювілею розповідають газети «Московська правда», «Червона зірка», «Комсомольська правда», «Ветеран», «Аргументи і факти».