Виставка-квест: 100 загадок Дніпропетровського історичного музею

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

20 лютого 2011, 19:12 Переглядів: 20 лютого 2011, 19:12 Переглядів:   Шарманка видає мелодії

Шарманка видає мелодії. Фото М. Скиданова.

Дніпропетровський національний історичний музей вважається одним з кращих в Україні не тільки завдяки багатим фондам, а й воістину креативним працівникам. Музейники роблять ставку на незвичайні заходи, які цілком можуть підстьобнути народ до походу на виставку. Яскравий тому приклад - перша в Україні виставка-квест, яка заробила тут днями.

Співробітникам музею впору стати учасниками телепередачі "Що? Де? Коли?" і на своїх каверзних загадках заробляти пристойні гроші , Ну а гості музею можуть потренувати свій інтелект, вгадавши, що за предмет знаходиться перед ними. Жоден з експонатів нової виставки не підписаний. Увага, питання: з якою метою та чи інша річ використовувалася в минулому? "Для цього на етикетках залишені невеликі підказки з вказівкою матеріалу, з якого зроблений предмет, і вік, яким він датується. Для дорослих це буде вже підказка. А для діток ми написали вірші-загадки, які теж несуть в собі підказки. Ті, кому вдасться розгадати хоча б 50 предметів, отримають приз - квитки на безкоштовне відвідування будь-якої нашої виставки для всієї родини ", - розповіла нам старший науковий співробітник ДІМ Алла Москалець.

Всього експозиція складається з 104 предметів, багато з яких були зібрані ще істориком Дмитром Яворницьким, ім'я якого носить музей. Тут представлені і інструменти кам'яного віку, і побутові предмети XIX століття, і навіть атрибути середини ХХ століття, від яких нас віддаляють всього якихось 50-60 років, але дивлячись на них все одно складно уявити, для чого їх використовували наші дідусі і бабусі . "У центрі залу стоїть загадкова тумбочка з краником. Дуже схоже на сейф, але навіщо йому кран ?! Може, це самовар?" - губилася в здогадах одна з перших відвідувачок нової виставки 40-річна Катерина Семак. Музейники відмовилися від великої кількості експонатів, що існували кілька тисячоліть тому. "Тому що будь-який археологічний предмет викличе запеклі суперечки, адже сучасній людині практично нереально зрозуміти, для чого використовувалася звичайна кістка. Вирішили поберегти нерви людям", - посміхається Алла Москалець. Ми не будемо тут розкривати всі секрети музею, але деякі підказки дамо. Але ж є і такі експонати, щодо яких немає твердої версії і у самих співробітників.

Складні загадки - від медиків

Слід зауважити, що на виставці представлені кілька експонатів, про справжнє призначення яких точно не знають навіть самі співробітники музею. "Буває, до нас потрапляють предмети, які вражають навіть музейників з великим досвідом роботи. Коли ти береш його в руки, ти просто не знаєш, що це таке. Зазвичай, для того щоб предмету надійти на виставку, проходить дуже багато часу. Навколо нього розгортається ціла історія - поїздки у відрядження, вивчення музейних каталогів в пошуках аналогічного предмета, перелопачування всіляких книг ... І все одно не завжди виходить з'ясувати правду ", - розповіла Алла Москалець.

Зокрема, не тільки відвідувачів, але і знавців історії ставить в тупик незвичайний скляну посудину. "За документами він проходить як медична колба. Взагалі, в середовищі музейників є навіть такий жарт, що якщо не знаєш, що перед тобою, значить це відноситься до медицини. Просто багато аптекарі робили для себе всілякі колби і мензурки самостійно. Тому і їх форми були всякими. Але пару років тому хранитель наших фондів знайшла в одному з німецьких каталогів подібний посудину, який проходить там як графин для вина. Причому, це не звичайний графин, а "співаюча чаша". Коли вино розливали по келихах, рідина протікала крізь канальчики в шийці цього графина, і виникав красивий співаючий звук. Тому ми до сих пір не знаємо, яка з двох версій вірна ", - поділилася фахівець.

Така ж історія з ще одним цікавим предметом - металевим півколом. У його документах значиться, що це не що інше як кастет, хоча, наприклад, у Алли Москалець інша версія. "Це не може бути кастет, тому що він дуже незручною форми і їм швидше собі пальці зламаєш, ніж нанесеш шкоду противнику. Мені здається, що це, швидше за все, елемент якогось декору. Але офіційно це поки визнано зброєю", - розвела руками історик.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Виставка-квест: 100 загадок Дніпропетровського історичного музею". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Скиданова Майя

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Співробітникам музею впору стати учасниками телепередачі "Що?
Де?
Коли?
Увага, питання: з якою метою та чи інша річ використовувалася в минулому?
Дуже схоже на сейф, але навіщо йому кран ?
Може, це самовар?