Кореспондент Pravda.Ru побував в Державному музеї образотворчих мистецтв імені А.С. Пушкіна на виставці шедеврів фламандського живопису із зібрання князеві Ліхтенштейну. Виставка стала одним із знакових подій в культурному житті столиці і РФ в цілому. Чому ж мистецтво Північного Відродження залишається все таким же популярним і в наші дні?
Колекція творів живопису, скульптури і декоративно-прикладного мистецтва, зібрана за кілька століть сімейством князеві Ліхтенштейну (їх династія виникла в XII столітті, і її "діючими" представниками є князь Ханс Адам II і його сини Алоїс, Максиміліан і Костянтин), по праву вважається одним з кращих світових приватних зібрань в області мистецтва і оцінюється в кілька мільярдів доларів.
У неї входять найвідоміші твори видатних фламандських живописців XVII століття, таких як представники так званого Північного Відродження Пітер Пауль Рубенс, Антоніс ван Дейк і Жак (Якоб) Йорданс. Зараз колекція постійно експонується у Відні і Евіані. В експозиції ГМИИ представлено 55 полотен, створених знаменитими художниками.
Читайте також: "Винні зірки" - ода підліткового кохання
Російська публіка, звичайно, перш за все йде "на Рубенса", так як з усіх "фламандців" це ім'я найбільш добре знайоме нашим співвітчизникам - хто не чув, скажімо, про "рубенсовских жінок", адже цей художній типаж дає надію на щастя всім жінкам , чиї габарити перевищують встановлені сучасною епохою стандарти ... до складу експозиції увійшли 19 творів великого живописця, що відносяться до різних періодів його творчої діяльності і до різних жанрів. Це в першу чергу портрети, а також релігійні та міфологічні сюжети.
Серед них, зокрема, такі всесвітньо відомі шедеври, як "Портрет Клари Серени, дочки художника" і "Знаходження немовляти Еріхтонія". А відоме Рубенсівського полотно "Марс і Рея Сільвія" експонується одночасно з ескізом до цієї картини і витканою по ній шпалерами, що дозволяло простежити розвиток авторського задуму "по висхідній".
Творчість ван Дейка, який вважається майстром портретного живопису, представлено десятьма полотнами. Найбільш відоме з них - "Портрет Марії де Тассіс".
Читайте також: Алтайська принцеса виявилася європейкою
У творіннях Жака (Якоба) Йорданса вчуваються краса і розмаїття навколишнього світу. Ще один "учасник" експозиції - Франс Снайдерс, творчість якого відносять до анімалістичні жанру. Його написані в динамічної манері полотна послужили зразками для західноєвропейських анималистов XVII-XVIII століть. Взяти хоча б представлену в згаданій експозиції картину "Дари моря", написану в співавторстві з Йорданса.
Відвідувачів, безумовно, привертає і живопис братів Брейгеля, полотна яких є гордістю західних колекцій живопису. Так, в "Пейзажі з Товіем і ангелом" пензля Яна Брейгеля Старшого ( "Оксамитового") органічно і з приголомшливим художнім витонченістю сплетені природна стихія і божественно-людське начало ... "Перепис у Віфлеємі" Пітера Брейгеля Молодшого ( "Пекельного"), в свою чергу, являє собою "ремейк" однойменного полотна пензля його знаменитого батька, знаменитого Пітера Брейгеля Старшого ( "Мужицького").
Читайте також: Хто переможе - класика або cеребреннікови?
Особливість мистецтва епохи Ренесансу в тому, що на чільне місце він ставить людську особистість. Навіть в живопису на релігійну тематику спостерігається відхід від догматичних традицій: художники Відродження, як раннього, так і пізнього, до якого відносяться згадані фламандські живописці, демонструють нам перш за все людську іпостась біблійних персонажів. На картини хочеться дивитися ще і ще: перед нами не звичні плоскі одномірні зображення, нехай і майстерно виконані талановитими митцями, а зовсім реальні, тривимірні, об'ємні образи живих людей!
Як авторам полотен вдавалося цього домогтися? Можливо, їм були відомі чисто технічні секрети, що не дають фарбам тьмяніти з часом і дозволяють їм століттями залишатися такими ж яскравими ... Але цього явно недостатньо. Швидше за все, справа в самій манері письма: жодне з наступних течій в живописі не було настільки вільним і позбавленим жанрових умовностей, наповненим такий безмежною любов'ю до людини ...
Може бути, саме тому і зараз, цілих п'ять століть потому, Відродження залишається для нас унікальним явищем в культурі і поки ще недосяжним зразком для наслідування ...
Чому ж мистецтво Північного Відродження залишається все таким же популярним і в наші дні?Як авторам полотен вдавалося цього домогтися?