Віталій Тимофєєв: "Прийшов термін подати відвідувачам планетарію щось нове"

Фото: m24.ru/Юлия Іванко

Шістдесят років тому, з виходом на орбіту першого штучного супутника Землі, для людства почалася космічна ера. Про сучасних дослідників позаземних просторів, астрономії для будь-якого віку, планетах в доповненої реальності і нових фільмах під найбільшим в Європі куполом розповів в інтерв'ю m24.ru генеральний директор АТ "Планетарій" Віталій Тимофєєв.

- Віталію Вікторовичу, хотілося б дізнатися, які зараз плануються виставки в планетарії?

- Крім основної експозиції музеїв Московського планетарію, у нас постійно працюють тимчасові виставки. Як правило, вони присвячені темі освоєння і вивчення космосу. Нещодавно, до 80-річчя Валентини Володимирівни Терешкової , В музеї Урании відкрилася виставка "Жінки-космонавти" . А в музеї "Лунаріум" працює виставка "Історія повітроплавання", на якій представлені креслення перших літальних апаратів і навіть моделі аеростатів. Влітку відкриється виставка, присвячена 109-річчю Тунгуського явища , А в жовтні - до дати запуску першого штучного супутника Землі - і виставка, присвячена 60-річчю космічної ери.

- Під склепінням планетарію прозвучала "Космічна одіссея" , Планується виступ ArfaSound, а ще якихось музикантів хочете запросити? Може бути, на якісь тематичні вечори?

- Музичні перформанси є невід'ємною частиною нашого репертуару і користуються популярністю у гостей. В цьому році ми вперше представляємо проект - концерти під відкритим небом . Городяни зможуть не лише послухати гарну музику, але і взяти участь в спостереженні планет і зірок. Можу з упевненістю сказати, що такого ще в столиці ніхто не робив.

Концерти пройдуть в "Парку неба" . У музеї, який розташований на даху планетарію, зібрано унікальний комплекс астрономічних приладів та інструментів пізнання Всесвіту. Днем його можна відвідати з екскурсією, а ось в літні вечори він перетвориться в зал для глядачів. Тут можна буде почути звучання непересічних музичних інструментів: арфу, орган, волинку, електричні скрипки. Це наша програма на літо, а восени до нас повертаються з улюбленим слухачам репертуаром "Віртуози Москви". І в кінці жовтня ми плануємо провести черговий концерт групи "Мегаполіс" з проектом ZeroLines .

"Парк неба". Фото: m24.ru/Юлия Іванко

- Які космічні явища москвичі зможуть спостерігати цього літа у вашій обсерваторії?

- Наша астрономічна майданчик "Парк неба" працює з травня по вересень. Регулярно, в теплу пору року і в ясну погоду ми влаштовуємо вечірні спостереження. Цього літа можна буде побачити Юпітер і три-чотири його супутника. Це Ганімед, Іо, Каллісто і Європа. Також можна буде спостерігати подвійні зірки, Сатурн, Місяць. У великій обсерваторії Московського планетарію можна спостерігати Сонце: сонячні плями і протуберанці. Неозброєним поглядом на небі завжди можна побачити Венеру. Вона є другим за яскравістю, після Місяця, об'єктом. Її дуже легко виявити в передсвітанковому небі. А ось в серпні, небо нас порадує найвідомішим зорепадом року - персеїдами . Правда, спостерігати його краще за містом - там немає світлового забруднення і небо темніше - значить, більше шансів побачити "падаючу зірку".

- І в продовження цієї теми: ви запустили курси астрономії для дорослих. Проект новий, але чи можна вже говорити про те, наскільки він популярний?

- Цей проект викликав дуже великий інтерес серед городян. Охочих відвідати курси виявилося в кілька разів більше, ніж планувалося. Зараз відкриті три потоки - це 60 осіб. Набрані дві групи, на червень-липень. Влітку ми зробимо невелику перерву, а ось з кінця серпня продовжимо набір в нові групи.

Фотогалерея

Військові Індії під час ракетного випробування знищили космічний супутник, який знаходився на низькій навколоземній орбіті, оголосив в зверненні до нації прем'єр-міністр країни Нарендра Моді. 1 з 3


- У вас є ще один цікавий проект - авторські екскурсії . Як його плануєте розвивати, які ще теми хотілося б висвітлити?

- Авторські екскурсії можна назвати окремим проектом. Ми проводимо їх регулярно, в зв'язку з історичними та тематичними датами. Вони будуть проводитися і надалі: з історії розвитку космонавтики, з історії Московського планетарію. Деякі наші відвідувачі приходять вже непросто в планетарій, а що називається, "на екскурсовода". У нас працює багато воістину видатних і знаючих фахівців, які буквально заражають людей інтересом до астрономії і космосу.

- Скільки школярів плануєте набрати в астрономічний гурток в цьому році? Планується додаткове взаємодія зі школами? Може бути, виїзні уроки по астрономії від ваших фахівців?

- На перший курс астрономічного гуртка в цьому році ми плануємо набрати 100-150 учнів. Всього три курси. Вчитися у нас цікаво, хлопці зустрічаються з вченими, їздять в експедиції, в найбільші обсерваторії в Росії, беруть участь в астрономічних олімпіадах. Зі школами планетарій співпрацював завжди. На початку навчального року ми проводимо серію конференцій для вчителів московських шкіл, запрошуємо їх в гості, показуємо наші можливості, музеї, зоряне небо. Розповідаємо, як за допомогою планетарію можна розширити шкільну програму освіти.

А виїзні лекції з астрономії в школах вже читаються. Ми плануємо розвивати цей напрямок, так як воно виявилося дуже своєчасним і затребуваним.

- Московські школярі показували хороші знання про планети Сонячної системи. А чи вдалося учасникам вашого астрономічного гуртка зробити яке-небудь відкриття або інші цікаві результати отримати?

- Відповідь короткий. Наші "гуртківці" показують хороші результати в знанні астрономії, а головне відкриття для них - відкриття Всесвіту і космосу. І ці відкриття вони роблять щотижня на заняттях в планетарії.

- Московський планетарій - володар найбільшого в Європі купола. А яке ще унікальне обладнання у вас є? Може бути, плануєте щось придбати?

- Загальна площа нашого купола - тисяча квадратних метрів. Він дійсно найбільший в Європі, а сам Московський планетарій є ще й одним з найстаріших у світі. Старше нас тільки німці, австрійці. Що таке купол, не всі розуміють, я поясню. Це величезний екран, на який за допомогою спеціального обладнання проектується реалістичне зоряне небо. Наші відвідувачі можуть побачити понад дев'ять тисяч зірок, сонячне і місячне затемнення, зорепад, комети, планети Сонячної системи. Міському жителю така картина неба недоступна через світлове забруднення. І в нашому випадку, це ще особливості клімату.

Великий зоряний зал. Фото: m24.ru/Юлия Іванко

Проектор зоряного неба, який встановлений в планетарії, є унікальним обладнанням, і відноситься до проекторів нового покоління. Краще нього поки не придумали. Також в Великому зоряному залі встановлена ​​система проекторів для демонстрації повнокупольне фільмів, акустична система для проведення концертів. В 4D-кінотеатрі є всі можливості для демонстрації стереофільмів , Зі спецефектами, що дають відчуття участі у цих заходах на екрані. В майбутньому ми плануємо розширювати експозиції музеїв за допомогою інтерактивних панелей, елементів додаткової реальності.

- У яких експозиціях буде застосовуватися доповнена реальність? Де поставите інтерактивні панелі?

- Все, що ми бачимо зараз в планетарії - все це встановлено в 2011 році. Об'єктивно, прийшов термін подати відвідувачам щось нове, відповідне передових розробок в області оформлення музейного простору. Додаткова реальність, на сьогоднішній день - дозволяє розширити музейну експозицію при обмеженій площі, оживити її, зробити цікавіше.

- Ще питання з приводу розвитку: чи плануєте ви відкривати філії, може бути, в Тіна?

- Філії ми відкривати не плануємо. Московський планетарій - це самодостатня майданчик. Ми плануємо не розширювати, а розвиватися. Розвивати експозицію музею за допомогою нових експонатів, тематики нових програм, повнокупольне фільмів, створювати фільми своїми силами.

Посилання по темі

- З ким ведете співпрацю? Чи є спільні проекти з музеєм космонавтики? Наприклад, спільні курсу по міжзоряного навігації для школярів?

- На даний момент спільних проектів з музеєм космонавтики немає, але ми завжди готові до співпраці і розглядаємо різні варіанти взаємодії з "спорідненими" музеями. Ми активно співпрацюємо з держкорпорацією "Роскосмос". У нас є кілька успішних спільних проектів з популяризації космічних досліджень.

- У планетарію є власний кінотеатр. Чи готуються там до показу нові фільми? Є така стрічка "Політ над Москвою" - наскільки вона популярна у туристів?

- Цього року в репертуарі Великого зоряного залу з'являться чотири нових фільми. Прем'єру одного з них, стрічки "Зіткнення", ми плануємо показати у міжнародний день астероїда, який відзначається 30 червня. "Політ над Москвою" - це дійсно гарний, успішний проект, цей фільм знятий з незвичайного ракурсу, з висоти пташиного польоту. Глядач оглядає головні визначні пам'ятки міста. Тут показані такі місця, де туристам ніколи самостійно не побувати. Наприклад, нічний метро, ​​царська ложа Великого театру, шпиль МГУ. Дія на екрані супроводжується спецефектами нашого 4D-залу. Поєднання тривимірного зображення, що рухаються крісел, падаючого снігу і бризок води, занурює глядача в сюжет, що відбувається на екрані, і залишає безліч яскравих вражень.

Фото: m24.ru/Юлия Іванко

- У кого більше популярні такі сеанси: у іноземних туристів або російських? Можна навести якусь статистику?

- Всі наші фільми перекладені іноземною мовою, і туристи, приходячи в планетарій, можуть скористатися гарнітурою зі звуковою доріжкою на обраною мовою. Зараз, коли у метро з'являються інфоточкі, іноземних туристів стає більше, але, звичайно, їх кількість не зрівняється з російською частиною аудиторії.

- А скільки мов зараз вже є, які? Може бути, планується якісь додати? Китайський, наприклад.

- Ми пропонуємо екскурсії англійською мовою. Він універсальний, і гості з інших держав його прекрасно розуміють. Але бувають нестандартні ситуації, коли група хоче, щоб екскурсія проводилась на рідній мові. В такому випадку, ми рекомендуємо супроводжуючим групу запрошувати перекладача. А питання розширення мовних діапазонів, в першу чергу, впирається в наявність кадрів. Всі наші екскурсоводи - професійні астрономи, і знайти людину, який би володів досконало китайською мовою, був би при цьому професійним астрономом і плюс ще чудесним оратором - дуже складно. Тому ми, звичайно, плануємо додати проведення екскурсій на інших мовах, але в даному випадку не все залежить тільки від нашого бажання. Зазначу, що в цьому році у нас з'явився безкоштовний аудіогід по музею Уранії англійською мовою. Їм можна скористатися, якщо завантажити на смартфон додаток .

- Скажіть, а які пільги передбачені для соціальних груп громадян? Може бути, планується програма лояльності для відвідувачів?

- У Московському планетарії діє гнучка система знижок і пільг. Основні пільгові верстви населення мають право на знижку в 50 відсотків, діє знижка для студентів, пенсіонерів, дітей, ветеранів праці, іменинників, а діти до шести років в "Лунаріум" проходять безкоштовно. Насправді, твердження, що в планетарії все дорого - це міф, квиток у Великій зоряний зал коштує 650 рублів, в нього входить програма, яка розрахована на два з половиною години. Це екскурсія по музею Уранії, огляд зоряного неба, перегляд повнокупольне фільму, а зараз ще, в теплу пору року, і екскурсія по "Парку неба". В інтерактивний музей "Лунаріум" квиток коштує 450 рублів, в ньому можна провести цілий день, без обмеження. Квиток в Малий зоряний зал коштує від 100 рублів. Тобто, ціни середні по Москві. І це при тому, що програми, які ми пропонуємо, унікальні, ніде більше в столиці такого немає.

- Наскільки розумію, ваша основна аудиторія - це діти. Чи плануються якісь тематичні заходи до Дня захисту дітей і Дня знань?

- Безумовно, діти - велика частина наших відвідувачів. Багато наших заходи ми робимо саме для дітей. У святкові дні ми зазвичай проводимо конкурси, вікторини, даруємо призи. Але це не головне, головне - відчуття захоплення, яке відвідувачі відчувають, коли приходять в планетарій.

розмовляв Віталій Воловатов .

Віталію Вікторовичу, хотілося б дізнатися, які зараз плануються виставки в планетарії?
Може бути, на якісь тематичні вечори?
Проект новий, але чи можна вже говорити про те, наскільки він популярний?
Як його плануєте розвивати, які ще теми хотілося б висвітлити?
Планується додаткове взаємодія зі школами?
Може бути, виїзні уроки по астрономії від ваших фахівців?
А чи вдалося учасникам вашого астрономічного гуртка зробити яке-небудь відкриття або інші цікаві результати отримати?
А яке ще унікальне обладнання у вас є?
Може бути, плануєте щось придбати?
У яких експозиціях буде застосовуватися доповнена реальність?