Владивостоцький медичний інститут організований в 1958 році. Розпорядженням Уряду Російської Федерації від 11 вересня 1992 року № 169-p., Наказом Госкомвуза Російської Федерації від 23 червня 1995 року № 953 інститут першим в Сибіру і на Далекому Сході отримав статус-університету.
П'ятдесят років Владивостоцький державний медичний університет (ВГМУ) готує нові кадри для охорони здоров'я всього Далекосхідного регіону.
Кожні чотири з п'яти лікарів Далекого Сходу є його випускниками.
Першим ректором інституту (1958-1970) був В.М. Шкуродерів.З 1970 по 1984 рік вуз очолював кандидат медичних наук А.С. Тихомиров, нині професор кафедри оперативної хірургії і топографічної анатомії.
У 1984 році ректором був призначений доктор медичних наук, професор Ю.В. Камінський, нині завідувач кафедри патологічної анатомії з секційним курсом. У 2007 році на пост ректора університету обрано доктора медичних наук професор В. Б. Шумата.
ВГМУ - великий науковий і навчально-методичний центр, що включає 11 факультетів, 57 кафедр, що спираються у своїй діяльності на 39 - клінік, що діють у всіх великих лікувально-профілактичних установах міста Владивостока, вісім курсів, а також інтернатуру, аспірантуру, докторантуру та систему довузівської підготовки.
В рамках ВГМУ функціонують п'ять інститутів, утому числі Приморський інститут регіональної патології. Інститут вертеброневрологии і мануальної медицини, НДІ психічного здоров'я, НДІ фізіології і патології дихання.
Університет реалізує дев'ять основних освітніх програм вищої професійної освіти: «Лікувальна справа», «Педіатрія», «Медико-профілактична справа», «Стоматологія», «Фармація», «Сестринська справа», «Клінічна психологія», «Медична біохімія», « Соціальна робота », 24 з 65 кафедр і курсів ВГМУ є випускають.
Навчання проходить за очною формою протягом 5-6 років, як на бюджетній, так і на договірній основі. У 2007 році відкрито підготовку в навчальному військовому центрі при ВГМУ.
За програмами вищої професійної, післявузівської та додаткової освіти в університеті щорічно навчається до 7500 студентів, клінічних та інтернів (19 спеціальностей), ординаторів (28 спеціальностей), аспірантів (23 спеціальності) і лікарів (116 спеціальностей).
З 2001 року ведеться підготовка за програмами додаткової професійної освіти, в числі яких «Перекладач у сфері професійної комунікації», «Підготовка до вступу в вуз», «Викладач вищої школи».
Затребувана протягом багатьох років професійна перепідготовка за профілем основних освітніх профамм вузу по 50 напрямам. Підвищення кваліфікації за профілем освітніх програм здійснюється по 79 напрямам.
Перепідготовка спеціалістів на базі вищої освіти здійснюється з 2000 року за програмами «Лікувальна справа», «Стоматологія», «Клінічна психологія і фармація».
У вузі працюють більше 400 викладачів. Серед них 73 доктори наук, професори, 265 кандидати наук, 119 доцентів. Різні вчені ступені мають 85% викладацького складу.
За результатами наукових досліджень протягом останніх п'яти років опубліковано, в тому числі за кордоном, 44 монографії, шість довідників, вісім посібників, 135 методичних рекомендацій, 71 навчальних посібників, 87 наукових збірників статей, створено 98 комп'ютерних програм, 60 навчальних та наукових фільмів.
Підготовка фахівців з вищою медичною та фармацевтичною освітою в ВГМУ орієнтована на довгострокову перспективу. Забезпечення безперервного професійного розвитку професорсько-викладацького складу на основі парадигми «Освіта через усе життя» здійснюється шляхом науково-педагогічної та професійної підготовки і перепідготовки кадрів.
Це дозволило університету стати основним навчально-методичним центром для Приморського краю, Сахалінської і Магаданської областей. Розширюються зв'язки з навчання лікарів та середніх медичних працівників в Єврейській автономній області, Читі, Саха-Якутії.
В рамках реалізації пріоритетного національного проекту В сфері охорони здоров'я в 2007-2008 роках проведено 15 додаткових циклів, на яких навчено 160 лікарів первинної ланки.
Вищим органом управління вузом є вчена рада. Сформована професором В. Б. Шуматовим молода команда проректорів ефективно впроваджує в життя інноваційні заходи і удосконалює процес освіти і оцінку якості знань учнів вузу.
Центральний координаційно-методична рада ВГМУ координує роботу атестаційної комісії, покликаної здійснювати оперативний контроль відповідності функціонування вузу ліцензійним і акредитаційним вимогам, що є пріоритетним напрямком в області реалізації освітніх програм.
На кожному факультеті створені навчально-методичні поради для координації основних питань організації навчальної, науково-методичної та видавничої деятельності.В управлінні вузом також беруть участь і студенти.
Автономною системою в вузі є студентське самоврядування, форми якого в ВГМУ відповідають принципам і завданням розвитку студентської спільноти.
Традиційно склалися і успішно функціонують такі форми студентського самоврядування, як профспілкова організація, студентська рада, молодіжний центр, студентське наукове товариство, спортивний клуб.
На рівні факультетів, курсів, груп функціонують громадські декани факультетів, старости курсів і старости груп. У 2007-2008 роках в вузі впроваджена система контролю якості освіти.
Однією з форм оцінки якості знань учнів є участь в інтернет-іспиті. У 2007-2009 роках за його результатами студенти освоїли дисципліни соціально-економічного та гуманітарного блоків на хорошому якісному рівні.
Бібліотека ВГМУ - одна з найбільших в регіоні. Її фонд складає понад 370 000 примірників книг.
Число читачів, які користуються бібліотекою за єдиним читацьким квитком, -більш 5000 чоловік.
Читальні зали бібліотеки розраховані на 150 місць, в тому числі 10 робочих автоматизованих місць підключені до інтернету. Для розширення бібліотечно-інформаційних послуг працює локальна мережа з 16 комп'ютерів.
У залі електронного доступу до інформації читачам надається можливість роботи з віддаленими базами даних. У 2005 році підписано договір з компанією EBSCO на використання баз, що включають реферативні і повнотекстові ресурси.
Бібліотека ВГМУ має найбільш повним фондом медичної тематики в місті і краї. На одного студента припадає в середньому 49 підручників. Фонд навчальної літератури поповнюється і за рахунок електронних підручників.
Випускається щомісячний бюлетень нових надходжень, що розсилається на кафедри і представлений на сайті бібліотеки. В університеті здійснює свою діяльність єдиний в Далекосхідному регіоні ліцей при медичному вузі.
Основною ідеєю освітньої діяльності ліцею є теоретична розробка і практична реалізація безперервної освіти «ліцей - медичний університет», створення особливого освітнього простору, в якому до базового рівня середньої освіти надбудовується професійний компонент.
Крім того, ліцей координує профорієнтаційну роботу з медичними заочними класами Приморського краю в містах: Арсеньєв, Знахідка, в селищі Кавалерів.
Основні наукові школи ВГМУ: "Хірургія органів черевної порожнини", "Хірургічна гепатологія" (творці напрямки - лауреат Державної премії Російської Федерації, заслужений діяч науки Російської Федерації, доктор медичних наук BC Шапкін, його продовжувачі професор Л.Т. Малишев, Л.Б. . Сотниченко, І.М. рольщик); "Патоморфологія" (академік РАПН, доктор медичних наук, професор Ю.В. Камінський); "Мікробіологія та імунологія" (заслужений діяч науки Російської Федерації, доктор медичних наук, професор Н.С. Мотавкіна); «Нейроморфолог» (заслужений діяч науки Російської Федерації, доктор медичних наук, професор П.А. Мотавкін); "Регулювання гемодинаміки внутрішніх органів" (доктор медичних наук, професор Н.Д. Татаркіна), "Пульмонологія" (творець - доктор медичних наук, професор Г.М. Суханова) та інші.
Науково-дослідні роботи в університеті ведуться за визначеними пріоритетними для регіону напрямках, таким як «Медичні аспекти біотехнології лікарських препаратів і біологічно активних добавок до їжі з природної сировини», «Нітрооксідергіческіе механізми регуляції вісцеральних систем», «Патофізіологічні та клінічні аспекти остеопорозу», « сучасні технології збереження, розвитку, відновлення здоров'я дітей і підлітків »,« фармакоекономічні дослідження в медицині »,« Наукове обґрунтування і розробити конструкцію тка заходів щодо профілактики масових неінфекційних захворювань населення Далекого Сходу »,« Розробка та впровадження в практичну охорону здоров'я сучасних технологій з профілактики та лікування захворювань внутрішніх органів »,« Клінічна екологія ».
Перспективним підходом до реалізації наукових досліджень є участь співробітників і аспірантів університету в федеральних цільових, регіональних, галузевих програмах інтеграції вузівської та академічної науки.
На основі давно напрацьованих наукових і практичних зв'язків організовується новий Науково-практичний центр ВГМУ, який об'єднає зусилля самого медичного університету, Далекосхідного університету, де ВГМУ курирує відділення медичної фізики, і Медичне об'єднання ДВО РАН.
Для успішної роботи цього навчально-практичного центру вже завезено високотехнологічне обладнання, зокрема 61-тактний комп'ютерний томограф, розроблені програми впровадження інноваційного підходу до навчання студентів медичного профілю.
Інтенсивно розвивається міжнародна співпраця, в основі якого лежить взаємодія з зарубіжними партнерами в формі обміну передовим досвідом в галузі впровадження та розвитку інноваційних освітніх технології, передових наукових і практичних розробок.
На базі ВГМУ в 1992 році створена штаб-квартира Російсько-японського фонду медичного обміну, в 1993 році відкрито Далекосхідне відділення Міжнародної слов'янської академії наук, освіти, мистецтва і культури.
У 1997 році засновані «Тихоокеанський медичний журнал» і Тихоокеанська міжнародна медична академія. До складу академії увійшли представники США, Японії, Південної Кореї, КНР, В'єтнаму і Росії.
Заняття з анатомії
В рамках двосторонніх договорів про співробітництво здійснюється взаємодія з вузами і клініками Китаю, Японії, Південної Кореї, КНДР, Франції, Канади.
З 2004 року в ВГМУ на постійній основі працюють дві обмінні програми для студентів спільно з Харбінським медичним університетом і медичним факультетом університету міста Ніігати.
У 2007 році вступила в дію угода про викладацьких обмінах з Муданьцзянскім медичним університетом, організована Російсько-французька школа остеопатії.
У 2007 році ВГМУ спільно з Тихоокеанським державним економічним університетом виконали ряд науково-дослідних робіт в рамках федеральної цільової програми «Дослідження і розробки за пріоритетними напрямами розвитку науково-технологічного комплексу Росії на 2007-2012 роки».
Ведуться проблемно-орієнтовані пошукові дослідження за участю іноземних наукових організацій в області живих систем, в тому числі науково-дослідні роботи за темами: «Розробка технології та випуск дослідних партій біологічно активних субстанцій з морських організмів в якості основи нових ліків і харчових добавок для корекції оксидативного імунного статусів, ліпідного і вуглеводного обмінів »,« Розробка та експериментальне вивчення ліпосомальних форм біологічно активних препаратів, отриманих з морських гідро Біонт, для стимуляції локального (місцевого) імунітету і антимікробної дії при хронічних формах захворювань дихальних шляхів ».
Специфіка Далекосхідного регіону - це об'єднання східних і західних традицій, які відрізняються своєрідністю і сприяють розвитку традиційної медицини в краї.
У ВГМУ є унікальний досвід викладання голкорефлексотерапії, СУ Джок, мануальної терапії, лімфодренажних технік.
Постійний досвід спілкування викладачів ВГМУ з лікарями і вченими Китаю, Південної Кореї, в тому числі спільна науково-дослідних робіт з Хейлудзянскім медичним університетом і Сеульський медичною академією, дозволяють створити особливу специфічну спрямованість викладання - синтез західного і східного напрямів в медицині.
ВГМУ - перший вищий навчальний заклад в Росії, де створено Інститут східної медицини, а з 1998 року мануальна медицина є предметом електіва для студентів.
Перед колективом вузу стоять нові завдання: підготовка науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації за іншими напрямами науки - педагогіці, клінічної психології, фармації: активізація міжнародної діяльності, посилення виробничої потужності університетського видавництва «Медицина ДВ», вдосконалення форм науково-дослідної роботи для вирішення завдань в рамках пріоритетних національних проектів «Здоров'я» і «Освіта».
У 2008 році Владивостоцькому державному медичному університету виповнилося 50 років.
Це славний ювілей, і найстаршому на Далекому Сході медичного вузу є чим пишатися - це в першу чергу досягнення його випускників, злагоджена високопрофесійна робота його викладачів, грамотно вибудувана регіональна політика та інноваційні підходи до освітнього процесу.
Ректор ВГМУ Шумата Валентин Борисович