У Вінниці, Красноармійську та Сєвєродонецьку біля будівель шкіл, технікумів і заводів шикуються черги. Це ВНЗ-переселенці відкрили свої двері для абітурієнтів на час вступної кампанії-2015. Майбутніх студентів зазивають невисокою вартістю контрактного навчання і запевняють: в новому навчальному році бюджетникам будуть справно платити стипендії; лекції та сесії по Скайпу - мінімізують; питання з гуртожитками для викладачів і президент Петро Порошенко особисто пообіцяв вирішити.
В університети "в екзилі" їдуть поступати з усієї України
Університети, які покинули рідні корпусу через війну на Донбасі, змушені тулитися в приміщеннях шкіл, технікумів, в інших інститутах і навіть в будівлях заводів в мирних містах України.
Донецький національний університет (ДонНУ), велика частина співробітників якого виїхала із зони АТО, тепер мешкає у Вінниці. Тут у ДонНУ кілька будівель - адмінкорпус на території заводу "Кристал", приміщення на базі Університету сучасних знань і ще один самостійний корпус. Як розповів "Обозревателю" керівник прес-служби ДонНУ Сергій Бондаренко, станом на 14 липня університет прийняв близько 1,5 тис. Заяв від абітурієнтів. Вступати в "донецько-Винницький" ВНЗ їдуть з усієї України, і в цьому році, на відміну від минулого, університет сподівається повноцінно завершити вступну кампанію.
"Ми прийняли вже близько 1,5 тис. Заяв на вступ. Найбільшою популярністю користуються такі спеціальності, як міжнародні відносини, менеджмент і право. До речі, коли ми були в Донецьку, то більшою популярністю користувалося право, а ось менеджмент був менш затребуваний" , - говорить Бондаренко.
Читайте: У російських вузах і школах заборонили Facebook, Twitter і Google
Бюджетні місця - під "ніж"
Як і іншим вузам України, ДонНУ в цьому році суттєво скоротили кількість бюджетних місць. За словами Бондаренко, тепер на держзамовлення зможе надійти від 10 до 80% менше абітурієнтів. "На стаціонар бакалаврату бюджет урізали приблизно на 25%, на заочку - приблизно на 50%. У магістрів стаціонару і магістрів-заочників держзамовлення стало на 40% менше. На денній формі навчання фахівців бюджет урізали на 10%, а ось на заочній формі держзамовлення фахівців стало на цілих 80% менше. Ми готуємо звернення до міністерства освіти, щоб якось виправити ситуацію з кількістю бюджетних місць ", - підкреслює керівник прес-служби ДонНУ.
У зв'язку з урізанням держзамовлення, чимала частина майбутніх студентів надходить в ДонНУ на контракт. "Вартість навчання в нашому університеті залежить від спеціальності. Рік навчання на першому курсі бакалаврату на стаціонарі коштує близько 8 тис. Гривень. Десь це може бути 7,2 тис. Гривень, десь - 7,8 тис. Гривень, але , в загальному, в таких межах ", - підсумував Бондаренко.
Читайте: Чудо-диплом від "ДНР" можна згорнути в трубочку: фотофакт
Відносно невисока вартість навчання дійсно привертає майбутніх студентів до ВНЗ-переселенці. Абітурієнт з Краматорська Олександр збирається подавати документи в Донецький національний технічний університет (ДонНТУ), який майже рік тому переїхав в Красноармійськ. "Обозревателю" хлопець розповів, що не сподівається вступити на бюджет через невисокі балів по ЗНО. Зате контракт в ДонНТУ, за словами Сашка, він подужає - мовляв, саме в цьому ВНЗ ціни на навчання в цьому році ніхто не підвищував.
"Я б хотів вступити на спеціальність" Радіотехніка ". Там всього десять бюджетних місць, так що я планую одразу йти на контракт. До речі, в ДонНТУ залишилися всі найкращі викладачі, але вартість освіти, при цьому, не загинають. В рік на будь-якому з факультетів виходить не більше 9 тис. гривень, в той час як в Києві на мою "радіотехніку" контракт варто 12-14 тис. гривень. Плюс мені до Красноармійська їхати близько 80 км - буде зручно вчитися і їздити додому ", - розповів нам абітурієнт.
Викладачі просять зарплату і приміщення
У ВНЗ-переселенців, між тим, не звикли скаржитися на обставини. За останній рік з окупованих Донецька і Луганська в мирні українські міста їх всього переїхало, нагадаємо, понад два десятки. Дев'ять найвідоміших ВНЗ із зони АТО - це: Донецький національний технічний університет (ДонНТУ), Донецький національний університет (ДонНУ), Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Донецький юридичний інститут МВС, Донецький національний медичний університет ім. М. Горького, Луганський національний університет ім. Т. Шевченка, Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля, Луганський державний університет внутрішніх справ, Луганський національний аграрний університет та Луганський державний медичний університет.
Читайте: Російські диверсанти окупували вуз в Луганську. Фотофакт
Міністр освіти України Сергій Квіт говорить, що ВНЗ-переселенці представники відомства намагалися розміщувати в містах Донбасу, підконтрольних Україні. Винятки, хіба що, складають вже згаданий Донецький національний університет (ДонНУ) і Луганський національний педагогічний університет ім. Тараса Шевченка, які перебралися до Вінниці, а також Донецький національний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, який переїхав до Кривого Рогу.
"Із зони АТО ми вивезли всього 26 ВНЗ, з них 16 університетів і 10 академічних інститутів. Люди не хочуть їхати далеко від рідних міст. Вони працюють так, як ніби завтра повернуться в аудиторії. Вони хочуть повернутися", - розповідає Квіт.
У Комітеті ВР з питань освіти і науки 8 липня відбувся круглий стіл про проблеми ВНЗ, евакуйованих з окупованої території. Викладачі більшості з університетів-переселенців в один голос трубили на засіданні, що є колосальні затримки по зарплатах і стипендіях, а також відсутність власних постійних приміщень для лекцій і гуртожитків - ось головні їхні проблеми на прийдешній навчальний рік. Доценти і професори запевняють: навіть позитивна динаміка з боку абітурієнтів не врятує ВНЗ-переселенці від академічної смерті, якщо МОН не надасть їм хоча б стерпні аудиторії і бібліотеки.
"У деяких випадках у нас були лекції в сільських школах, куди нам треба було посадити по 200 осіб. І ми розміщували туди по чотири групи, а з ними викладача з ноутбуком. Нам вкрай необхідно збереження бюджетних місць, тому що ще під час підготовки до вступної кампанії ми об'їхали 152 школи з агітацією, і до нас уже йдуть діти. У нас висить також велика кредитна заборгованість по зарплатах і стипендіях за весь 2014 рік ", - говорить Оксана Чернега, в.о. директора ДонНУЕТ, який переїхав із зони АТО до Кривого Рогу.
Втім, такі настрої панують далеко не у всіх викладачів з ВНЗ-переселенців. Як розповіла "Оглядачу" професор ДонНУ Олена Стяжкіна, їх університет у Вінниці почувається чудово. "У нас дуже хороше будівлю і хороші місця для лекцій. Крім цього, особисто у мене немає ніяких заборгованостей по зарплаті", - запевнила нас Стяжкіна.
Що далі буде з великим списком ВНЗ, яких змусила поневірятися війна, поки неясно. Втім, на прийдешній навчальний рік МОН все-таки пообіцяв студентам мінімізувати віддалені лекції по Скайпу і організувати, наскільки це можливо, постійні місця для занять. А президент Петро Порошенко раніше обіцяв допомогти ВНЗ-переселенцям з гуртожитками для студентів і викладачів.
Підпишись на наш Telegram . Надсилаємо лише "гарячі" новини!