Фото надане прес-службою групи "Арія"
Працювати з симфонічним оркестром для "Арії" не в новинку. У попередній раз вони вже виходили на сцену таким складом, щоб в один з днів святкування "арійського" ювілею обрушити на голови вдячної публіки свої хіти в симфо-металевому обрамленні. Результат так сподобався, що дійство вирішили повторити, і ось 28 квітня на сцену "Крокус Сіті Холу" зійдуть музиканти "Арії" і симфонічний оркестр під керуванням шведського диригента Ульфа Ваденбрандта. Напередодні концерту незмінний учасник колективу Володимир Холстінін розповів оглядачеві m24.ru Олексію Певчеву, як уживаються класична музика і класика музичного металу.
- Коли ви вирішили зробити програму з симфонічним оркестром, ви в більшій мірі відштовхувалися від того, як це робили Metallica, Kiss, Scorpions, Aerosmith, або все-таки вам ближче першопрохідці на кшталт Deep Purple c їх Concert for Group and Orchestra?
- Та взагалі-то ми не звертали уваги ні на кого з них. У нас є один Кирило Уманський, він зробив нам все аранжування. Нам подобається, як він знаходить в наших творах те, чого там немає, і каже, що воно "там є, просто ви не розумієте". За аранжуванні і по загальному духу ми ні на кого не рівнялися. Погодьтеся, ідея відома і загальна. Скажу більше, я навіть не дивився концерти Kiss і Metallica з оркестром. А ось Deep Purple бачив. У їхньому випадку все написано спеціально для оркестру, і група там грала другорядну роль. У нас все навпаки.
- У вас не було ідеї зробити з оркестром НЕ версії "арійіскіх" бойовиків, а написати щось спеціально під нього?
- Ну ні, таких амбіцій ні у кого з нас точно не було. Все-таки писати симфонічну музику складно - треба мати спеціальну освіту. Ми граємо рок-музику, і для оркестру нічого ніколи не робили. Та й не хотіли.
- Так само, як свого часу численні unplugged-альбоми, робота рок-команд з симфонічними оркестрами - явище дуже популярне, хоча є і ті, хто навмисно відмовився від цього. Що рухало безпосередньо вами?
- Важко сказати. Мабуть, ми просто хотіли спробувати, з чистої цікавості, як будуть звучати наші пісні в аранжуванні симфонічного оркестру. Насправді частково інструменти, які є в оркестрі, ми використовуємо в своїх фонограмах, фрагменти оркестрового звучання присутні у нас у всіх піснях в усіх альбомах. З іншого боку, звичайно, оркестр створює зовсім інше відчуття: 50 осіб на сцені, розмах, все це дуже незвично. Тобто чуєш свої пісні по-новому, з абсолютно іншою енергетикою.
Фото надане прес-службою групи "Арія"
- Завжди цікаво спостерігати за участю в таких проектах академічних музикантів на кшталт Майкла Кеймен. Ви працювали зі шведським диригентом Ульфом Вандербрандтом. Відразу ви знайшли спільну мову або деяка зарозумілість класиків щодо рокерів мало місце?
- Ми відразу знайшли спільну мову. Може бути, ще й тому, що він Ульф - сам рок-музикант, барабанщик, грав в рок-групах, часто працює в експериментальних проектах. У нього незвичайна, своєрідна манера диригування. У Москві, до речі, він дасть майстер-класи для молодих диригентів. Ніяких проблем у нас не було, ми відразу знайшли спільну мову, незважаючи на різні мови, на яких ми говоримо. Більше того, він знайшов спільну мову і з музикантами оркестру. Може бути, це відбувається, тому що він на репетиціях такий же безпосередній, як і на концерті. Тобто він поводився настільки енергійно, що всі шість годин репетиції музикантам просто ніколи було нудьгувати. Всі були так заражені його ентузіазмом, що здавалося, на сцені працює справжній генератор гарного настрою. Ніяких складнощів з музикантами теж не було. Повна синхронізація роботи оркестру і групи. Або починає оркестр, або ми, а далі все працюють разом. Сполучною ланкою є ритмічні інструменти - барабани оркестру і наші барабани. Загалом, музиканти дивляться з оркестру на диригента, а ми слухаємо роботу ударних на своїх моніторах.
- Ульф Вандербрандт - швед, судячи з зовнішності, знайомий з важкою музикою не з чуток. Він не пропонував "Арії" посилитися в манері шведських металістів на кшталт In Flames, Dark Tranquillity?
- Ми про музичні пріоритети майже і не говорили. Ульф сказав, що наша йому дуже подобається і він радий, що працюємо разом. Коли у нас був минулий концерт на ювілей групи, ми перший день працювали без оркестру. Ульф весь концерт простояв внизу, в просторі перед сценою, і переглянув звідти весь концерт. Чим невимовно нас здивував, тому що раніше його висловлювання про те, що йому подобається наша музика, ми певною мірою сприймали просто як данина ввічливості. Але щоб ось так весь вільний вечір, замість того щоб гуляти по Москві, простояти весь концерт, слухаючи важкий метал ... Це нас дуже підкупило. Працюється нам з ним легко. Всі наші твори Ульф добре відчуває, розуміє, і в професійному плані ми наче все життя були разом.
- Сет-лист концерту буде змінений у порівнянні з минулим симфонічним концертом?
- Так, ми приготували кілька речей, які раніше не грали. Аранжування написані так, що щоб не повторювати все, що було, по крайней мере. Відсотків на тридцять все змінено.
- Самі зараз що слухаєте?
-Мій улюблений стиль - прогресив, у всіх його проявах. Хард-рок, звичайно ж. Ну і я дуже люблю блю-Грасс.
Фото надане прес-службою групи "Арія"
- Яке враження справила на вас остання платівка Black Sabbath, записана з продюсером Ріком Рубіном? Наскільки я знаю, ви - великий шанувальник цієї команди.
- Я заново відчув те почуття, коли я тільки що закінчив школу і купив диск Black Sabbath! Хоча я вже давно слухаю більш наворочену музику, але Black Sabbath - це моя любов з дитинства. Найраніший їх період я знаю напам'ять і граю рифи Тоні Айоммі під час саундчеку. Всі ті саббатовскіе рифи дуже підходить для перевірки звуку. Дуже хороший для цієї мети Paranoid. Do not Start (Too Late) - друга річ з альбому Sabotage дуже цікава побудована. Прекрасний альбом Master Of Reality! В принципі, будь-який блексаббатовскій риф пережив уже не одне десятиліття, і я граю їх зараз не тому, що це данина минулому, а тому що вони до сих пір дуже свіжі і сучасні. Навіть зараз мало тих, хто може придумати такі складні і незвичайні рифи, як Тоні Айоммі, незважаючи на те, що він все це придумав давним-давно. Вважаю, що вчитися у нього як у приголомшливо ритмічного гітариста можна до сих пір.
- Що стосується сучасної важкої музики. Чи можливий зараз сплеск, подібний до того, коли "Арія", "Чорний Обеліск", "Шах" були уособленням нової хвилі року, чи можливо зараз повернення цьому музики на провідні позиції?
- Уже не займе. Тому що важка музика давно сама по собі стала вже класикою, так само, як і джаз. І нічого з цим не поробиш. Це була революція свого часу, коли нові колективи створювалися практично щороку. Але ось уже кілька десятиліть практично не з'являється яскравих груп. Їх просто не може з'явитися, тому що все, що було зроблено після 1970-1980-х років - це вже використання того, що було створено в тим самі 1970-1980-е. У музиці сучасних груп можна знайти всі ці елементи. Напевно, нічого принципового нового придумати зараз неможливо. Можна тільки вдосконалити виконавську і композиторську майстерність. Звичайно, ця музика перестала бути супермодної, ну хоча б тому, що перестала бути революційною. Вона зайняла свою нішу і наша задача полягає в тому, щоб ця ніша була якомога ширше і більше. Сенс роботи в цьому напрямку зараз - грати хорошу музику і складати гарні пісні, щоб якомога більше людей визнало її своєю коханою.
Дата: 28 апреля о 20:00Місце: "Крокус Сіті Хол"
Ціна: від 800 рублів
сюжети: Інтерв'ю з людьми мистецтва , Персони
У вас не було ідеї зробити з оркестром НЕ версії "арійіскіх" бойовиків, а написати щось спеціально під нього?Що рухало безпосередньо вами?
Відразу ви знайшли спільну мову або деяка зарозумілість класиків щодо рокерів мало місце?
Він не пропонував "Арії" посилитися в манері шведських металістів на кшталт In Flames, Dark Tranquillity?
Сет-лист концерту буде змінений у порівнянні з минулим симфонічним концертом?
Самі зараз що слухаєте?