Вологодський державний університет

Вологодський державний університет (Вогу) - найбільший вуз Вологодської області . Утворений 24 жовтня 2013 роки шляхом перейменування Вологодського державного технічного університету (Вогт), до якого 2 місяцями раніше був приєднаний Вологодський державний педагогічний університет (ВДПУ).

Університет веде свій початок з організації в Вологді вчительського інституту (листопад 1912 року). Підготовка вчителів велася протягом 2 років. 6 грудня 1918 року на базі цієї установи був заснований Вологодський педагогічний інститут. У 1919 році, в зв'язку з відкриттям відділення з підготовки вчителів початкової школи і працівників дошкільних і позашкільних установ, педагогічний інститут був перетворений в Інститут народної освіти, а в 1923 році і зовсім реорганізований в педагогічний технікум.

Паралельно в 1918 році був відкритий Пролетарський університет (розміщувався в будинку Педагогічного інституту - суч. Леніна, 15), який займався підготовкою керівних кадрів для народного господарства з середовища робітників і селян. У складі університету налічувалося 3 відділення: технічне, економічне і сільськогосподарське. Однак після видання Декрету від 17.09.1920 р «Про робочих факультетах» університет припинив своє існування і був перетворений в робітфак Молочного інституту.

21 вересня 1930 року, відповідно до Рішення № 641 Народного комісаріату робітничо-селянської інспекції, в Вологді був заснований Північний Крайової Педагогічний Інститут. 9 липня 1935 за наказом Наркомосу РРФСР № 569 він був перейменований в Вологодський державний педагогічний інститут (ВГПИ).

У повоєнний час у Вологодській області розгорнулася нова хвиля індустріалізації, яка вимагала велику кількість технічних кадрів. Для цього в 1966 році в Вологді був відкритий загальнотехнічний факультет Північно-Західного заочного політехнічного інституту (СЗПІ), в яких містилася тільки вечірня і заочна форма навчання. У 1967 р факультет було реорганізовано в вологодський філія СЗПІ і відкрив денну форму навчання. У 1975 році за пропозицією вологодського облвиконкому вологодський філія СЗПІ був перетворений в Вологодський політехнічний інститут (ВПІ). У 1986 році на базі Череповецького філії СЗПІ був відкритий Череповецький філія ВПИ.

У 1990-ті роки як ВГПИ (1995), так і ВПИ (1999) отримали вищий акредитаційний статус і стали відповідно Вологодським державним педагогічним університетом (ВДПУ) і Вологодським державним технічним університетом (Вогт). В обох вузах зростала кількість спеціальностей, в тому числі і виходять за педагогічний і технічний профілі.

Рішення про створення Вологодського державного університету було прийнято в 2012 році за підсумками перевірки ефективності вузів міста Вологди, яка виявила неефективність Вологодського державного педагогічного університету і Череповецького філії Вологодського державного технічного університету [2] .

У грудні 2012 року уряд Вологодської області і Міністерство освіти і науки прийняли рішення об'єднати Вогт і ВДПУ в єдиний класичний університет [3] [4] [5] . Об'єднання двох вузів за задумом обласного уряду мало відбутися до 1 січня 2014 року, а новий вуз повинен був фінансуватися з федерального бюджету. 28 серпня 2013 року наказом Міністерства освіти і науки № тисячі один Вогт був реорганізований шляхом приєднання Вологодського державного педагогічного університету як структурний підрозділ [6] . 24 жовтня 2013 року було видано наказ Міністерства освіти і науки № 1182 про перейменування Вогт в Вологодський державний університет [7] . Саме перейменування було вироблено 14 листопада 2013 року [8] . Першим ректором Вогу став Леонід Іванович Соколов (займав до цього посаду ректора Вогт). Остаточне з'єднання колишніх структур ВДПУ і Вогт відбулося 11 червня 2014 року: ВДПУ припинив діяльність в якості самостійної юридичної особи і був перетворений в Педагогічний інститут Вогу [9] [10] . Почався процес поступового злиття колишніх структур ВДПУ і Вогт і реорганізація кафедр і факультетів.

Однак процес подальшого злиття структур об'єднаного вишу сповільнилося і фактично зупинився на наступний рік. У вересні 2017 року руки регіональних ЗМІ потрапили витримки зі службової переписки губернатора Олега Кувшинникова з міністром освіти Ольгою Васильєвої , В якій глава регіону просив призначити в. о. ректора начальника Департаменту державної служби та кадрової політики Вологодської області В'ячеслава Пріятелева [11] . Одночасно Міністерство освіти і науки РФ відмовилося погодити кандидатуру ректора Л. І. Соколова, термін повноважень якого спливав 26 грудня 2017 року. Самі вибори ректора фактично були скасовані. До моменту закінчення повноважень ректора Л. І. Соколова Міністерство освіти і науки видало наказ про призначення В'ячеслава Пріятелева виконуючим обов'язки ректора з 27 грудня 2017 року [12] .

Новий керівник відразу ж піддав критиці існуючу структуру університету. Зокрема, йшлося про роздробленість кафедр і факультетів, дублювання окремих напрямів підготовки, відсутності інновацій та зв'язку між науковими розробками і освітнім процесом [13] . Було проведено кілька моніторингів та swot-аналіз вузу, на основі яких стала готуватися масштабна реорганізація установи. Проект реорганізації був представлений в Концепції стратегічного розвитку Вогу 24 квітня 2018 року. Відповідно до неї 14 факультетів Вогу перетворювалися в 7 інститутів, що реалізують комплексні програми вищої освіти. Вологодський машинобудівний технікум, який входить в структуру вузу, перетворювався в багатопрофільний університетський коледж без орієнтиру на машинобудування. Одночасно був розроблений проект створення університетського ліцею, реалізація якого планується в 2019 році. У планах також було установа в рамках Вогу інституту регіонального розвитку на базі міжрегіонального Центру підвищення кваліфікації [13] . Одночасно був скасований колишній Опікунська рада, а замість нього створено Раду зі стратегічного розвитку університету, до якого увійшло понад 20 представників федеральних, регіональних і муніципальних властей, бізнесмени, промисловці і банкіри [14] . Загальна сума витрат складе більше 700 млн рублів, Основну частину коштів розраховують залучити з федерального бюджету [14] . Крім реорганізації університету, голова Ради зі стратегічного розвитку університету сенатор Юрій Воробйов позначив і інші напрямки розвитку установи - опрацювання «чіткої ідеології навчання» на основі патріотичного спрямування, орієнтація студентів на освоєння стратегічних напрямків розвитку регіону, розвиток корпоративної культури (в тому числі введення форми) [14] .

У 2014 році агентство « експерт РА », Включило ВНЗ в список вищих навчальних закладів Співдружності Незалежних Держав , Де йому було присвоєно рейтинговий клас «Е» [15] .

5 липня 2018 року в Вогу був виданий Наказ № 07.01-35 / 0589 «Про реорганізацію кафедр», в якому було затверджено нову структуру університету. Остаточно склади інститутів повинні бути затверджені 1 листопада 2018 року.

  • Інститут машинобудування, енергетики і транспорту
  • Інженерно-будівельний інститут
  • Інститут управління, економіки та юриспруденції
  • Інститут математики, природничих і комп'ютерних наук
  • Інститут педагогіки, психології та фізичного виховання
  • Інститут історії і філології
  • Інститут культури і туризму
  • Машинобудівний технікум - заснований 3 червня 1967 року з метою підготовки кадрів для ГПЗ-23 . Був самостійним навчальним закладом середньої спеціальної освіти. У 2008 році був приєднаний до Вогт . У 2009 році до технікуму був приєднаний Середня технічна факультет Вогт і таким чином технікум зосередив у складі університету підготовку за всіма середньо-спеціальною освітніми програмами. У 2013 році став структурним підрозділом Вогу.

Будівля Адреса Розташовані в ньому
структури університету Фото Навчальний корпус № 1, «скельця»

(З'єднаний з навчальними корпусами № 2 і № 4)

Галкинская, 3-3Б

  • Факультет виробничого менеджменту та інноваційних технологій
  • факультет екології
  • Гуманітарний факультет
  • Факультет заочного та дистанційного навчання
Вологодський державний університет (Вогу) - найбільший вуз   Вологодської області

Навчальний корпус № 2

(З'єднаний з навчальним корпусом № 1)

Галкинская, 1

  • Електроенергетичний факультет

Навчальний корпус № 3 Гагаріна, 81

  • Інженерно-будівельний факультет
  • Економічний факультет

Навчальний корпус № 4, «школа»

(З'єднаний з навчальним корпусом № 1)

Предтеченская, 20

  • аудиторний корпус

Навчальний корпус № 5 Леніна, 15

  • Ректорат
  • Адміністрація університету

Навчальний корпус № 6, «технікум» Миру, 8

  • аудиторний корпус

Навчальний корпус № 7 С. Орлова, 6

  • Адміністрація Педагогічного інституту
  • Факультет прикладної математики, комп'ютерних технологій і фізики (Педагогічний інститут)
  • Факультет соціальної роботи, педагогіки та психології (Педагогічний інститут)

Навчальний корпус № 8 Проспект Перемоги, 37

  • Природничо-географічний факультет (Педагогічний інститут)
  • Історичний факультет (Педагогічний інститут)
  • Філологічний факультет (Педагогічний інститут)

Навчальний корпус № 9 Мальцева, 2

  • Факультет іноземних мов, культур і мистецтв (Педагогічний інститут)

Навчальний корпус № 10 Мальцева, 22

  • Юридичний факультет (Педагогічний інститут)

Навчальний корпус № 11 Проспект Перемоги, 71

  • Факультет іноземних мов, культур і мистецтв (Педагогічний інститут)

Навчальний корпус № 12 Ільюшина, 15

  • машинобудівний технікум

Навчальний корпус № 13 Ільюшина, 15

  • машинобудівний технікум

Вогу розпорядженні 11 гуртожитками, в яких для розміщення іногородніх учнів надається 3145 місць [16] .

Гуртожиток Адреса Факультети Кількість

кімнат

class = "unsortable" | Фото № 1 Міський вал, 24А

  • Факультет виробничого менеджменту та інноваційних технологій

70 70   № 2 Міський вал, 24 № 2 Міський вал, 24

  • Електроенергетичний факультет

86 86   № 3 Міський вал, 26А № 3 Міський вал, 26А

  • факультет екології
  • Економічний факультет
  • Гуманітарний факультет

85 85   № 4 Щетиніна, 2Б, корпус 1 № 4 Щетиніна, 2Б, корпус 1

  • Інженерно-будівельний факультет
  • Економічний факультет

100 100   № 5 Щетиніна, 2Б, корпус 2 № 5 Щетиніна, 2Б, корпус 2

  • Санаторій-профілакторій «Політехнік»
  • Гуртожиток для викладачів

100 100   № 6 Ільюшина, 17 № 6 Ільюшина, 17

  • машинобудівний технікум
  • Гуманітарний факультет

85 85   № 7 Міський вал, 26 № 7 Міський вал, 26

  • Природничо-географічний
  • Факультет прикладної математики, комп'ютерних технологій і фізики
  • Факультет соціальної роботи, педагогіки та психології
  • Факультет фізичної культури
  • Філологічний факультет
  • Гуманітарний факультет

213 213   № 8 Горького, 109 № 8 Горького, 109

  • Історичний факультет (Педагогічний інститут)
  • Факультет іноземних мов, культур і мистецтв (Педагогічний інститут)
  • Юридичний факультет (Педагогічний інститут)

105 105   № 9 Набережна VI Армії, 193   № 10 Набережна VI Армії, 195А № 9 Набережна VI Армії, 193 № 10 Набережна VI Армії, 195А

  • Юридичний факультет

21 21   № 11 Лермонтова, 9 № 11 Лермонтова, 9

  • Гуртожиток для викладачів Педагогічного інституту