Ворони мислять аналогіями

Ворони вміють бачити аналогічні властивості навіть у несхожих один на одного об'єктів. Причому птахи вміють робити це навіть без попереднього тренування.

Вранова користуються незмінною популярністю серед зоопсихологов і взагалі серед всіх, хто хоч якось причетний до досліджень когнітивних здібностей тварин і еволюції інтелекту. І то сказати, ці птахи можуть використовувати знаряддя праці, здатні запам'ятовувати зовнішність і голоси людей (а також птахів інших видів), а соціальна структура і спілкування у них відрізняються великою складністю. При тому не можна сказати, що ми знаємо вже все про інтелект воронових - вони продовжують нас дивувати і беруть нові когнітивні висоти, на підтвердження чого можна навести статтю Анни Смирнової, Зої Зоріної і Тетяни Обозова з МГУ, яку вони разом з Едвардом Вассерманом (Edward Wasserman ) з університету Айови (США) опублікували в Current Biology . Група Зоріної вже давно вивчає когнітивні здібності Вранова, і в нашій недавній статті , Присвяченій пташиному інтелекту, ми вже згадували про деякі їх результатах.

Сірі ворони - звичайні жителі наших міст, номи навіть не підозрюємо, наскільки вони розумні. (Фото Marc Tirl / dpa / Corbis.)

Анна Смирнова і ворона з картками. (Фото МГУ.)

<

>

Відомо, що багато Вранова, і сірі ворони в тому числі, можуть розрізняти предмети за кольором, формою і кількістю. Перша частина експерименту якраз полягала в тому, що двох сірих ворон у віці не старше двох років вчили порівнювати об'єкти за такими ознаками. У клітці, де сиділа ворона, з'являвся піднос з трьома чашками, накритими картками з геометричними візерунками. Середня картка була контрольною, з нею потрібно було звірити дві інші і зрозуміти, яка схожа на середню, а яка ні. Тобто якщо на контрольній картці були намальований два синіх квадрата, то з двох, що залишилися потрібно було вибрати такий же малюнок. Якщо ворона вибирала правильно, вона знаходила в чашці двох черв'яків.

Коли птахи зрозуміли, як вибирати об'єкти за подібністю, експеримент ускладнили. На цей раз їм потрібно було вибирати не за повним подібністю, але за аналогією. Наприклад, якщо картка-зразок була з двома однаковими квадратами, то воронам потрібно було вибрати картку з двома однаковими колами. Альтернатива - картка з двома різними за розміром колами - була невірною. Тобто тут потрібно було виокремити ознака (однаковість розміру) і аналогічно застосувати його до інших геометричних фігур. Коротке відео з експерименту можна подивитися тут .

Провести аналогію для ворон не склало труднощів. Більш того, навіть без спеціального тренування птахи виявилися здатні проводити паралелі між різними предметами. Тобто їм не потрібна була підготовча стадія, під час якої їх вчили розуміти точну відповідність між об'єктами. Взагалі кажучи, розуміння аналогії раніше вважалося властивим тільки людині і вищим приматам. Однак зараз накопичилося вже стільки відомостей про кмітливість ворон, що, напевно, не варто дивуватися навіть їх спонтанним «аналогическим умовиводів». І хто знає, може, коли такий експеримент повторять з іншими видами воронових і з іншими видами пернатих, то виявиться, що розуміння аналогій взагалі саме звичайна справа серед тварин - по крайней мере, серед птахів.