Нерідко вираз «ворожити на кавовій гущі» використовують для того, щоб підкреслити іронічність сказаного, причому передбачається, що все, про що говорилося раніше, навряд чи збудеться, оскільки для цього немає абсолютно ніяких підстав. В принципі, таке скептичне ставлення до різного роду ворожінням і прогнозам в наше століття науково-технічного прогресу і тотальної комп'ютеризації практично всіх сфер життя цілком зрозуміло. Проте, ще відносно недавно, за часів молодості наших бабусь і прабабусь ставлення до ворожіння на кавовій гущі було досить серйозним: вважалося, що з його допомогою в складних життєвих ситуаціях можна звернутися за порадою чи допомогою до якимось потойбічним силам.
Незважаючи на загальне скептичне ставлення до ворожіння на осаді цього чудового напою, є все ж чимало бажаючих дізнатися з його допомогою свою долю. Не будемо вдаватися в те, чи є для цього підстави, а спробуємо розібратися в тому, як же з'явилася традиція ворожіння на кавовій гущі.
Заняття для султанів, королів і царів
Є кілька версій того, як саме з'явилося ворожіння на кавовій гущі. За однією з них, першими стали займатися ним самі високопоставлені особи середньовічних західноєвропейських королівств, а потім за прикладом своїх «начальників» пішли придворні. Згідно з іншим припущенням, гадати на кавовій гущі почали при дворі одного зі східних султанів. Як було насправді, точно невідомо, однак достеменно відомо, що трохи пізніше, з розвитком друкарства, стали з'являтися спеціальні брошури, в яких викладалися правила проведення цієї окультної процедури.
У них, серед іншого, були тлумачення тих малюнків і символів, які проявляються на кавовій гущі в процесі ворожіння на ній. Таким чином, заняття це, що називається, «пішло в маси», і стало досить широко практикуватися. До речі кажучи, в Росії ворожіння на кавовій гущі стало нітрохи не менш популярним, ніж в Західній Європі, і «посібники» по ньому в нашій країні видавалися досить великими тиражами.
Є і ще одна, досить цікава версія щодо того, як же саме з'явилося ворожіння на кавовій гущі. Згідно з цією легендою, з'явилося воно в Італії, в кінці XVIII століття, причому ім'я його автора історія не зберегла. Італійці переконані, що було саме так, причому саме цей невідомий майстер розробив і правила, і тлумачення символів. Вважалося, що у ворожінні на кавовій гущі не обходиться без участі «нечистої сили», і тому на Апеннінах до цієї процедури ставилися вкрай серйозно.
Техніка ворожіння на кавовій гущі
Примітно, що за багато століть існування ворожіння на кавовій гущі, його техніка не зазнала практично ніяких змін. Для початку необхідно ясно і чітко сформулювати те питання, відповідь на який потрібно отримати в ході цієї процедури. Дуже важливо, щоб це було зроблено ще до її початку, тому що, як показує практика, найчастіше вже під час ворожіння люди губляться і просто-напросто забувають, навіщо ж все це справа спочатку затівалося.
Для того щоб ворожіння на кавовій гущі було успішним, напій потрібно приготувати міцним і густим. Робити це краще класичним способом, тобто в турці, оскільки сучасні кавоварки і кавомашини гарні для приготування кави, щоб його пити, але ніяк не для того, щоб на ньому ворожити. Досвідчені віщуни зі знанням справи стверджують, що чим він гущі, тим вірогідніше виходять результати, причому цей принцип, відзначають вони, діє абсолютно завжди. Що стосується пропорції, то вона становить 7 грамів меленої кави (можна і побільше) на 100 мілілітрів води, причому цукор додавати не можна ні в якому разі.
Класична процедура заварювання кави для ворожіння дуже схожа на приготування цього напою по-турецьки. Джезву необхідно зняти з вогню перед тим, як кава закипить, а сам напій треба вилити в чашку і випити, проте не повністю: в ємність має залишитися трохи рідини і приблизно одна чайна ложка гущі. Цю субстанцію слід злегка збовтати круговим рухом, причому для чоловіків - за годинниковою стрілкою, а для жінок - проти неї. Чашку при цьому обов'язково потрібно тримати лівою рукою. Потім її треба накрити блюдцем і перевернути, причому процедуру цю слід провести різко, щоб кава не пролився. Потім треба почекати деякий час, зняти чашку і вивчити ті символи, які утворилися.
Це - найважливіша частина процедури ворожіння на кавовій гущі. Кажуть, що в тих хитросплетіннях узору, який утворюється вздовж стінок чашки, можна прочитати не тільки своє минуле, сьогодення і майбутнє, а й відповіді на найактуальніші та актуальні питання. Символ на чашці - це сьогодення і майбутнє, а на гущі, яка в блюдце - це минуле. Якщо скористатися одним з численних посібників для ворожіння на кавовій гущі (їх зараз, до речі, і в Інтернеті чимало), що можна отримати повну картину свого життя. Вірити цьому чи ні - справа кожного окремого індивідуума.