Кубанські єдинороси визначилися з кандидатами, які мають балотуватися в заксобраніе регіону. Список було оголошено в четвер на засіданні політради і здивував чотирма вільними округами, де ніхто не був висунутий. Про те, які сюрпризи піднесло офіційне оголошення, і про нюанси підкилимної боротьби, супутній виборчої кампанії, читайте в матеріалі «ФедералПресс».
Кандидати в депутати
Насправді, навіть озвучений в четвер список кандидатів не є ще підсумковим . Він ще буде затверджуватися вищим партійним органом в Москві. І якісь персональні зрушення тут не виключені. Втім, зараз фактично кубанське керівництво ЄР озвучило консолідовану думку партії, підкріплене волею адміністрації краю і закулісними домовленостями місцевих еліт. Серйозно скорегувати список кандидатів тепер буде складно. При цьому, що його остання версія виявилася несподіваною як для звичайних спостерігачів, так і для багатьох значущих політичних фігур краю.
Як повідомив секретар регіонального відділення партії Микола Гриценко, висувається 31 кандидат по округах і 100 чоловік по територіальним групам, а також перша трійка крайового списку . «Виходить 134 кандидата на 70 мандатів. З запасом », - зазначив пан Гриценко. Загальнокрайової частина списку, як і повідомлялося раніше, очолюють спікер законодавчих зборів Володимир Бекетов, який відповідає за внутрішню політику в краї віце-губернатор Юрій Бурлачко і один з найвідоміших політиків регіону, глава крайової лікарні №1 Володимир прохань.
Серед відомих єдиноросів, які потрапили в список, можна назвати самого Миколи Гриценка. Крім того, були перераховані діючі депутати : Директор ВДЦ «Орлятко» Олександр Джеус (МО Гірський № 32), голова комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, транспорту і зв'язку Володимир Чепель (лідер територіальної групи в ІС Лінійний № 10), керівник краснодарського реготделенія руху «Безсмертний полк Росії», співголова реготделенія ОНФ Борис Левитський (лідер тер. групи в ІС Західний № 1), ректор КубГАУ Олександр Трубілін (ІС прикубанських № 4), голова комітету з військових питань Євген Шендрик (лідер тер. групи ІВ Бейсгукскій № 14), голова до омітета з питань використання природних ресурсів Андрій Булдін (лідер тер. групи в ІС Гірський № 32), голова Ради молодих депутатів Олександр поголів (лідер тер. групи Східний № 8), глава АТ «АероМАШ - авіаційна безпека Сергій Яришів (ІС Новоросійський №2 8). До їх числа також відносяться гендиректор Лабінський маслоекстракційного заводу Іван Артеменко (ІС Лінійний № 10), гендиректор «Краснодар Сіті» Андрій Сигидин (ІС Калінінський № 5), Юлія Алешкевич (ІС Карасунский № 3), Микола Петропавлівський (лідер тер. Групи ІВ Кубанський № 9).
Голова кубанського заксобрания Володимир Бекетов очолює крайову частину списку
На вибори в нове скликання парламенту висунутий ще цілий ряд діючих парламентарів: Сергій Прокопенко (ІС Єкатеринодарський № 2), Андрій Дорошенко (ІС Армавирский № 7), Петро Савельєв (лідер тер. Групи ІВ Міжрічинський № 11), Олександр Шустенко (ІС Далекий № 15), що йдуть в якості одномандатників і лідера тер. групи в ІС Азовський № 22 Віктор Чернявський і Роберт Паранянц, Олексій сидюк (ІС лиману № 23), Сергій Кізінек (ІС Водний № 24), Костянтин Димитриев (ІС Чорноморський № 29), Андрій Куемжіев (ІС Лісистий № 30), що йдуть в як одномандатників і лідера тер. групи в ІС Морський № 33 Олексій Руднєв і Олексій Сафронов, а ще - Олександр Звягін (ІС Курортний № 35).
Підуть ті, що перемогли на праймеріз віце-губернатори Сергій Алтухов (лідер тер. Групи в ІС Новоросійський № 28) та Сергій Усенко (лідер тер. Групи в ІС Челбасскій № 13), а також глави Дінського району, Анапи і Туапсинському району - Сергій Жиленко (ІС Отаманський № 20), Сергій Сергєєв (лідер тер. Групи в ІС Південний № 27), Володимир Либанєв (ІС Кошовий № 19).
Також серед кандидатів багато відомих персон: сенатор Володимир Харламов (ІС Кубанський № 9), олімпійська чемпіонка Ірина Караваєва (лідер тер. Групи ІВ Кавказький № 12), заступник голови кубанського Мінсільгоспу Сергій Орленко (лідер тер. Групи ІВ Лісистий № 30), глава агрооб'єднання «Кубань» і депутат ради Усть-Лабінський району Володимир Зюзін (ІС Бейсузького № 14), виконавчий директор регіонального відділення РСПП, екс-глава кубанських есерів Едуард Кузнєцов (ІС Передгірний № 31), депутат Армавірської міської думи і син депутата ЗСК Олексій Тіто в (лідер тер. групи в ІС Армавирский № 7), керівник будівельної компанії «Неометрія» Борис Юнань (лідер тер. групи в ІС Козачий № 17).
Крім іншого, в списку кандидатів виявилися одномандатники Тетяна Рой (ІС Чорноморський № 29), Шатохін Сергій (ІС Східний № 8), син депутата ЗСК Олександр Галенко (ІС Міжрічинський № 11), Красенів Борис (ІС Кавказький № 12), лоцманів Дмитро ( ІВ Челбасскій № 13), Сергій Белан (ІС Ейский № 16), Сергій Чабанец (ІС Козачий № 17), син депутата ЗСК Олександр Хараман (ІС Степовий № 18), В'ячеслав Сбітнєв (ІС Кирпільська № 21), Ірина Конграева (ІС Сонячний №2 6).
Керував свого часу виборчком краю, а зараз - внутрішньою політикою, Юрій Бурлачко вирішив податися в заксобраніе
А в число лідерів територіальних груп також увійшли Євгенія Шумейко (ІС Водний № 24), Олег Бойченко (ІС Єкатеринодарський № 2), Олександр Агєєв (ІС Карасунский № 3), Андрій Арендаренко (ІС прикубанських № 4), Аркадій Моїсеєв (ІС Калінінський № 5), Жанна Біловол (ІС Далекий № 15), Роман Стефанов (ІС Ейский №1 6), Сергій Косяков (ІС Степовий №1 8), Сергій Орлов (ІС Отаманський № 20), Володимир Ященко (ІС Кирпільська № 21), Володимир Агафонов (ІС лиману № 23), Андрій Горбань (ІС Виноградний № 25), Алексєєнко Сергій (ІС Сонячний № 26), Безуглий Іван (ІС Передгірний № 31), Л бедев Дмитро (ІС Сочинський № 34), Ратушний Микола (ІС Курортний № 35), а також Юрій Костомаха (ІС Центральний № 6).
Додамо, що разом в групі з 21-річним студентом костомахи третім за списком висунутий відомий кубанський економіст, лідер проекту «наземки» Євген Зміїв. Крім того, фактичними дублерами на цих виборах доведеться виступити депутатам ЗСК Петру Курдюков і Олексію Гусаку, а також депутату міськдуми Краснодара Андрію Раззоренову, які також не потрапили на перші місця своїх територіальних груп. А відомі члени діючого скликання ЗС Микола Кравченко і Віктор Тепляков і зовсім не зможуть претендувати на висування від партії влади, не дивлячись на перемогу на праймеріз.
Передвиборна діалектика кавовій гущі
Без своїх кандидатів єдинороси вирішили залишити на виборах чотири округи - один в Краснодарі, Кримському районі, Анапі і Сочі. Так, не висунуть кандидат по Центральному ІВ № 6, де переміг названий вище Костомаха. Не стала «Єдина Росія» висувати кандидатів і по виноградних ІВ № 25 (куди повністю включена територія Кримського району, а також одне сільське поселення Темрюкського району, перемогу на праймеріз здобув Микола Кравченко), Південному № 27 (що включає територію безпосередньо самої Анапи, а також три найближчих сільських поселення і західну частину Новоросійська, тут переміг мер Анапи Сергій Сергєєв) і Сочинському ІВ № 34 (переміг депутат ЗС Віктор Тепляков).
Секретар кубанської ЕР Микола Гриценко прокоментував «ФедералПресс» відсутність кандидатів на ряді округів. «Це пов'язано з тим, що ми, розраховуючи сили наших кандидатів, виходили з того, що ми в цих округах можемо підсилити агітаційну та організаційну роботу. Ось, у нас по Кримському одномандатному округу Микола Кравченко. Він успішно пройшов попереднє голосування і отримав дуже високий рівень довіри. Але ми прийняли рішення, щоб він висувався як самовисуванець. Тому як сам процес самовисування і збір підписів - вже дуже активна партійна робота, коли очі в очі ми працюємо. Таким чином, ми множимо наші зусилля в цілому по виборчій кампанії і отримуємо мультиплікативний ефект », - зазначив лідер кубанських єдиноросів.
В цілому ж, за словами Миколи Гриценка, зміни в первинному списку обумовлені з процедурою попереднього голосування. Вона передбачає многоступенчатость висунення кандидатів. Завдяки цьому у партії виявився великий резерв кадрів - рівно 100 чоловік. «І робота з відбору буде продовжена», повідомив Гриценко.
Переміг на праймеріз Микола Кравченко піде самовисуванцем
Крім того, в списку можуть з'явитися і нові прізвища. За словами партійного функціонера, цей аналіз буде робити Генеральна рада партії, куди вже відправлені рішення політради. «Ми будемо до цього списку повертатися на нашій конференції. І делегати конференції будуть приймати остаточне рішення. Саме їм дано приймати остаточне рішення, після якого ми йдемо на реєстрацію в крайізбірком. У цьому списку можуть з'явитися нові люди? У партії є право включити в цей список навіть тих, хто не брав участі в попередньому голосуванні. Але користуємося ми цим правом вкрай рідко, тому що наша головна задача - донести оцінку наших виборців, яку вони нам дали, до фіналу. Щоб ці люди потім вийшли на вибори від імені партії. Якщо людина в списку зараз третій, то не факт, що він буде в остаточному? Діалектика нашому житті така, що щось передбачати дуже важко. Це все одно, що гадати на кавовій гущі. Скажу, що ворожіння на кавовій гущі збувається частіше », - акцентував пан Гриценко.
Відзначимо, що підсумкові списки кандидатів в депутати від партії влади будуть затверджуватися на політраді партії 14 липня. Тоді ж єдинороси візьмуть і партійну програму, з якою поведуть свою передвиборчу кампанію.
губернаторський заклик
Поточний процес з визначенням кандидатів-єдиноросів є продовженням лінії губернатора на висунення тих людей, які поділяють його бачення подальшого функціонування ЗСК і розвитку краю в цілому, вважає член експертної ради при уряді РФ, президент Центру прикладної соціології і політології Геннадій Підлісний. За словами експерта, це і призвело до стрімкого відсіву діючих депутатів. У підсумку, в новому парламенті їх число може скласти 27-28 чоловік. В такому випадку губернатор матиме тверду впевненість в тому, що йому вдасться проводити в життя ті рішення, які він намітив, зазначає Підлісний.
У той же час, на думку Геннадія Підлісного, відсутність кандидатів на ряді округів - це вимушений захід, пов'язаний з вимогою законодавства про необхідність наявності в парламенті як мінімум ще однієї партії. Крім того, він не виключає можливість того, що опозиція боротиметься ще за кілька округів, але вже в територіальних партійних групах. Така можливість є видимим в територіальній групі № 6 (де йде Костомаха) і № 18 (де йде Хараман). Питання лише в тому, чи будуть опозиційні партії за ці округи серйозно боротися і чи є у них можливість це зробити, міркує експерт.
«І ось тут цікава та картина, яка вимальовується після минулого політради ЕР. Всього в новий парламент може пройти максимум 30 діючих депутатів (включаючи висунулися по округах і територіальним групам, а також учасників першої трійки). Але їх може бути і менше, якщо йдуть в трійці діючі депутати ЗСК Володимир Бекетов і Володимир прохань «витиснуть» когось із депутатів ЗСК-списочки. Тим самим, з колишнього складу депутатів в новому складі ЗСК їх виявиться не більше 43%. Це своєрідна підстраховка з боку губернатора, яка повинна спрацювати, якщо раптом виникне, наприклад, позаштатна ситуація під час голосування з найважливіших для очільника краю законопроектів », - ділиться Геннадій Підлісний.
Крім того, експерт звертає увагу і на ще один момент передвиборної кампанії. На його думку, останнім часом загострилися скандали, пов'язані з непрошедших праймеріз парламентаріями. Однак Геннадій Підлісний вважає, що в майбутньому кількість протестів з боку тих, хто програв внутрішньополітичну конкуренцію депутатів помітно зменшиться. Адже люди переконалися, що подібні скандали не призводять ні до чого, крім дискредитації їх ініціаторів. «Варто уточнити, що за низкою гучних заяв скривджених депутатів і скандальними публікаціями в ЗМІ варто впливова група московських кубанців, яка після втрати влади намагається розхитати обстановку в краї. Саме ця група підштовхнула ряд не перемогли на праймеріз народних обранців розіграти карту невдоволення «Єдиною Росією». Природно, що крім галасу в ЗМІ нічого конкретного вони не домоглися », - зазначає Геннадій Підлісний.
У цьому списку можуть з'явитися нові люди?Якщо людина в списку зараз третій, то не факт, що він буде в остаточному?