Все про діаманти. Основні якісні характеристики діамантів.

Характеристики діамантів на які варто звернути увагу в першу чергу

Характеристики діамантів на які варто звернути увагу в першу чергу

Зазвичай незалежної сертифікацією каменів у багатьох містах світу займаються спеціальні геммологические сертифікаційні центри та приватні фахівці-геммологи. Але, як би ви не покладалися експертам, при виборі діамантів вам не завадять додаткові знання. Зрозуміло, без суттєвої практики навряд чи вдасться побачити всі тонкощі придбаного каменю, але, тим не менш, ви не заблукаєте в усіх цих буквах-цифрах після ознайомлення з основною інформацією.

Отже, на цінність ограненного алмазу впливає чотири основні характеристики, які складаються в систему «4С». Ця система оцінки діамантів включає в себе такі поняття: «carat» (ct, к) - вага, «color» - колір, «clarity» - чистота і «cut» - огранювання. З поєднання цих характеристик і утворюється ціна каменя.

Оцінка вартості діаманта.

У цьому процесі досить багато тонкощів, але в загальних рисах можна сказати, що вартість діамантів при інших подібних характеристиках завжди в геометричній прогресії зростає зі збільшенням ваги каменю. Чим менше цифра (або ближче до початку алфавіту буква), що характеризує колір і чистоту алмазу, тим він дорожчий. Якість, вид і пропорційність огранки також важливі при оцінці. Фантазійні діаманти оцінюються за особливою шкалою. Далі - нюанси характеристик:

Carat (вага).

Вимірювати вага діаманта в грамах недоцільно. У природі (і в продажу) вкрай рідкісні і дуже дорогі ограновані алмази вагою навіть в районі 1 грама (5 карат), а дрібних і середніх каменів (до 0,2 грама, які як раз і відповідають 1 к) значно більше. Тому ще з давніх-давен прийнята постійна величина вимірювання ваги алмазу, за основу якої прийнято вага 1 насіння караїбського дерева «карат», еквівалентний 0,2 грама.

Для зручності всі камені вагою до 0,29 карата прийнято вважати дрібними, понад 0,3 і до 0,99 карата - середніми, і більше 1 карата - великими. До речі, поняття «солітер» відноситься виключно до великих діамантів. А імена власні ( «Korloff Noir» - 88 ct, «Великий Могол» - 279 ct, «Орлов» - 190 ct і т.д.) даються огранованим алмазів, що важать більше 25 карат. Вага діаманта менше 1/100 (0,01) карата не уточнюється і вважається діамантовою крихтою.

Вага діаманта менше 1/100 (0,01) карата не уточнюється і вважається діамантовою крихтою

Перехідні маси діамантів.

Хоча зі збільшенням маси каменю його вартість і зростає, цей процес йде нерівномірно (стрибкоподібно). Різкий стрибок ціни відбувається на певних значеннях (0,3 ct, 0,5 ct, 1 ct 1,5 ct, 2 ct і т.д.), які і називаються «перехідними масами діамантів». Знання цієї закономірності дасть змогу покупцеві заощадити, придбавши, скажімо, камінь 0,48 ct, а не 0,5 ct - різниця у вазі (і візуально) мізерна, а в ціні - дуже значна.

Color (колір).

Найчастіше обивателю колір діаманта представляється «сталевим», «білим», «прозорим». Для фахівця само важливі всі нюанси кольорів і відтінків - від цього ціна каменя може злітати і падати з величезною різницею. Важливою умовою для визначення кольору діаманта є 10-кратне збільшення і порівняння з еталоном методом підбору, оскільки різниця між «сусідніми» квітами буває досить умовною. Ще складніше визначити колір каменю в виробі - для сертифікації потрібно його вилучення.

Колір ограненного алмаза може коливатися від дуже рідкісного, фактично безбарвного ( «чистої води»), проходити за шкалою відтінків сірого і жовтуватого, і доходити до коричневого кольору.

Окремим видом йдуть фантазійні ( «Fancy») діаманти, які мають явні насичені відтінки - чорні, коричневі, зелені, рожеві, блакитні (самі унікальні - яскраво-червоні і сині). Вони зустрічаються вкрай рідко і оцінюються за іншою шкалою, часто коштують нечувано дорого, затьмарюючи «білі» діаманти. Тут важливо вловити різницю між унікальним фантазійним діамантом і його дешевим темнокольорові «побратимом».

У різних країнах використовуються різні шкали кольоровості діамантів, проте вони легко порівняти і мають подібні критерії.

Система оцінки кольору алмазів в Росії.

У вітчизняній ювелірній практиці має значення вага каменю, тому використовуються три шкали:

  • для діамантів 17-гранной огранки кількість квітів ділиться на 4 групи;

  • для діамантів 57-гранной огранки з групи «дрібних» (до 0,29 ct) кількість квітів варіюється від 1 до 7;

  • для всіх інших діамантів 57-гранной огранки (від 0,3 ct) застосовується інша шкала, що має на увазі 9 груп квітів.

Міжнародна система оцінки кольору діамантів.

Від вітчизняної міжнародна система (GIA) відрізняється відсутністю поділу шкал кольоровості по ваговій категорії каменю.

Від вітчизняної міжнародна система (GIA) відрізняється відсутністю поділу шкал кольоровості по ваговій категорії каменю

Всі колірні значення для «білих» діамантів розташовуються в діапазоні букв від D до Z, де ціна падає зі збільшенням літерного діапазону вправо (і «потемніння» кольору).

Фантазійні кольору діамантів оцінюються за особливою шкалою еталонів кольору, де, навпаки, чим темніше, насиченішим відтінок, тим дорожче камінь.

Clarity (чистота / дефектність).

На якість і, відповідно, ціну діаманта також впливає наявність (відсутність) всередині каменю включень природного походження на кшталт бульбашок, каламутність, тріщин, вкраплень і т.д. Це - цілком природне явище для мінералу, але саме тому велика кількість алмазів має досить низьку вартість. І тільки мала частина видобутої сировини перетворюється в високоякісні діаманти.

Як і з визначенням кольору, для встановлення дефектності каменю застосовується 10-кратне збільшення. Ступінь видимості цих включень через лупу, а також «неозброєним оком» і є критерієм чистоти діаманта.

Вітчизняна система оцінки чистоти діамантів.

Наша система так само, як і з кольором, враховує вагу і огранювання каменю, тільки діапазони груп кілька збільшуються: діаманти 17 і 33 граней- від 1 до 6, для діамантів 57- граней - до 0,29 карат від 1 до 9, для каменів від 30 карат і вище - від 1 до 12.

Міжнародна система (GIA).

На відміну від літерного (в алфавітному порядку) позначення кольору, міжнародна шкала чистоти діамантів позначається абревіатурою з додаванням цифр (ступенів) дефектності каменів. Наприклад, ідеальна чистота діаманта має індекс «F» (Flowless - бездоганний, позбавлений включень), а найгірший варіант позначається буквою «I» (Imperfect - недосконалий, з помітними включеннями) з індексом 1, 2 або 3.

Наприклад, ідеальна чистота діаманта має індекс «F» (Flowless - бездоганний, позбавлений включень), а найгірший варіант позначається буквою «I» (Imperfect - недосконалий, з помітними включеннями) з індексом 1, 2 або 3

Cut (ограновування).

Обробка видобутого мінералу, безумовно, має першорядне значення. У більшості випадків від професіоналізму ювелірного майстра залежить, заграє чи тьмяний безформний камінь дивним блиском або стане посереднім «склом».

Алмаз-сировину може бути ограни поруч способів, з яких кругла «діамантова» ограновування найпопулярніша, бажана більш ніж в 90% випадків, не дивлячись на велику дорожнечу. Цей вид ограновування допускає від 57 ( «класика») до 17 (спрощений варіант) граней. «Діамантова» обробка є найбільш оптимальною для розкриття унікальних оптичних властивостей каменю.

Всі інші види ограновування відносяться до групи фантазійних, які, в свою чергу, бувають кліньевие (кругло-овальні пропорції) і ступінчасті (незграбні, багатокутні).

Найбільш популярними видами фантазійного огранювання є: «овал», «маркіз» (овал з загостреними верхом і низом), «груша» (у вигляді краплі), «принцеса» (квадрат), «серце», «багет» (прямокутник), «смарагд» (багатокутник).

Найбільш популярними видами фантазійного огранювання є: «овал», «маркіз» (овал з загостреними верхом і низом), «груша» (у вигляді краплі), «принцеса» (квадрат), «серце», «багет» (прямокутник), «смарагд» (багатокутник)

Групи якості ограновування діаманта.

Максимальний блиск і гра діаманта досягаються в результаті точного дотримання пропорцій, що обчислюються за певною формулою, в якій враховуються такі співвідношення: глибина - діаметр каменю, діаметр майданчика - діаметр каменю.

За міжнародною системою GIA якість ограновування діамантів може бути: «Ideal» (ідеальним), «Premium» (чудовим), «Very Good» (дуже хорошим), «Good» (хорошим), «Poor» (доброякісним). Зарубіжна система якості ограновування (геометричне відповідність, якість полірування, симетрія) дуже зручна з точки зору наочності, на відміну від вітчизняної, що позначається буквами:

  • для Кр-57 - діапазони від «А» до «Г»;

  • Для Кр-17 і фантазійних форм - «А» і «Б»;

  • нетрадиційні пропорції ограновування прийнято відносити до групи «Б».

До речі, часто пропорції ограновування діаманта порушуються не через непрофесіоналізм майстра, а з огляду на необхідність максимально зберегти розмір каменю.

Що написано на бирці?

Після огляду характеристик, з яких складається ціна діаманта, ми можемо зрозуміти, про що йде мова в прикріпленою до виробу бирці. Характеристика каменю поміщається навпроти графи «вставка». Зазвичай інформація вказується в такій формі:

Бр. Кр. 57 1 шт. 3/4 А 0,07 ct

«Бр. Кр. »- вид огранювання, тут -« діамант круглий »;

«57» - кількість граней;

«1 шт.» - кількість каменів з однаковими характеристиками у виробі;

«3/4» - колір / чистота;

«А» - якість ограновування;

«0,07 ct» - вага в каратах.

Крім того, важливо стан самої бирки, адже вона - «обличчя» виробника, і солідні контори на ній не економлять. Зазвичай бирка розташовується на надміцної нитці, прикріпленої до виробу, де повинна бути пломба-відбиток з емблемою виробника. Вона повинна містити інформацію про заводі-виробнику і його юридичну адресу, найменування вироби, металі і пробі, вставці (характеристики всіх каменів), артикул, нормативних документах, ціною за все виріб, розмірі, мати штамп ОТК.

Зображення: «© Depositphotos.com/Norman Chan»

сторінка

1

2

Часткове або повне копіювання даної статті дозволено тільки при наявності прямого посилання на Shoppingzone.ru

Що написано на бирці?