«Все повинно було скластися»: пам'ятник Рустема Яхіна чекав свого часу чотири роки

16.08.2017

Черги слідом за автором гімну Татарстану в Казані чекають десятки знаменитостей - від Такташов і Катерини II до Вітера і Копилова

«У 90-е було важко, композитор матеріально потребував», - згадували сьогодні на відкритті пам'ятника Рустема Яхіна його шанувальники і учні. «Ми завжди будемо пишатися його творами», - заявив президент РТ Рустам Мінніханов. «Татарський Шуберт» був людиною скромною і сором'язливим: з пресою спілкуватися не любив, а ось за інструментом у нього виростали крила. Як з'ясував кореспондент «БІЗНЕС Online», які проходитимуть у Казані відкриють пам'ятник Хаді Такташов. І це тільки початок.

Відкриття пам'ятника вирішили приурочити до урочистої дати - сьогодні виповнюється 96 років з дня народження видатного татарського композитора і автора музики гімну РТ Рустема Яхіна   фото:   president Відкриття пам'ятника вирішили приурочити до урочистої дати - сьогодні виповнюється 96 років з дня народження видатного татарського композитора і автора музики гімну РТ Рустема Яхіна
фото: president.tatarstan.ru

«ЯК РАЗ НАВПАКИ КОНСЕРВАТОРІЇ, ДЕ ВІН ПРАЦЮВАВ І творять ...»

Сьогодні в сквері за адресою вул. Велика Червона, 35 відбулося урочисте відкриття пам'ятника татарському композитору, піаністу, педагогу і автору музики гімну РТ Рустема Яхіна. Офіційне відкриття за участю президента республіки відбулося ближче до 11 години, але вже о 10:30 невеличкий скверик заповнили казанські діячі культури, радісно вітали один одного. Тут можна було побачити держрадника РТ Мінтимера Шаймієва, голови спілки композиторів РФ Рашида Калимуллина, ректора Казанської консерваторії ім. Назіб Жиганова Рубіна Абдулліна, депутата Держради Рафіла Нугуманова, помічника президента РТ Олесеві Балтусову і багатьох інших. Автор пам'ятника Асія Міннуллін з'явилася перед журналістами під ручку з колегою по цеху - архітектором Германом Бакуліним. Сквер виявився забитий під зав'язку. Тим більше що крім творчої еліти тут розташувалися ще й музиканти, і просто шанувальники творчості Яхина, що прийшли віддати данину пам'яті з гвоздиками в руках.

Відкриття пам'ятника вирішили приурочити до урочистої дати - сьогодні виповнюється 96 років з дня народження Рустема Яхіна, розповів ведучий. Творчий шлях Яхина безперервно пов'язаний з Казанню: закінчивши казанську дитячу музичну школу №1, він вступив до музичного училища при Московській консерваторії, але навчання перервала війна. У роки війни працював піаністом-акомпаніатором в ансамблі пісні і танцю Московського фронту протиповітряної оборони, а після, закінчивши в 1950 році Московську державну консерваторію, повернувся до Казані. Тут він працював в Казанської державної консерваторії, виступав як піаніст-соліст.

Рустам Мінніханов: «Якраз навпаки консерваторії, де він працював і творив, з'явився ось такий прекрасний комплекс, куди можуть прийти наші гості, казанці»   фото:   president Рустам Мінніханов: «Якраз навпаки консерваторії, де він працював і творив, з'явився ось такий прекрасний комплекс, куди можуть прийти наші гості, казанці»
фото: president.tatarstan.ru

«Якраз навпаки консерваторії, де він працював і творив, з'явився ось такий прекрасний комплекс, куди можуть прийти наші гості, казанці», - зазначив, відкриваючи урочисту церемонію, президент РТ Рустам Мінніханов. - Це унікальне, красиве місце. Ми завжди будемо пишатися творами Рустема Яхіна, завжди будемо пам'ятати ... І ще раз хочу всіх нас привітати з тим, що ми сьогодні отримали такий подарунок для нашої столиці. Слова подяки скульпторам, архітекторам, які створили такий гарний образ. Величезне спасибі керівництву міста, Ільсур Раисович, вам », - подякував він стоїть поруч мера.

У 90-Е БУЛО ВАЖКО, Я ЗНАВ, ЩО ВІН МАТЕРІАЛЬНО ПОТРЕБУЄ ...

Присутні дізналися, що творчість Яхина налічує близько 500 пісень і романсів, що з кількісної точки зору можна порівняти, наприклад, з творчістю австрійського композитора Франца Шуберта (в його репертуарі їх понад 600 - прим. Ред.). «Його творчість настільки проникло в кожне серце, що досить просто назвати його ім'я і виникає якась мелодія, яка написана дуже легко, написана так, як ніби бог дарував йому ось цю унікальну можливість написати близько 500 пісень, - взяв слово Абдуллін. - Пісні Яхина - це візитна картка республіки, де б ви не були, ви можете почути його творчість. Він став всенародним композитором, всесвітнім композитором », - резюмував він.

Рашид Калимуллин: «Коли його [Яхина] музика стала гімном нашої республіки, ми вирішили його теж заохотити - знайшли спонсорів, і союз композиторів зробив стипендію»   Фото: Ліліана Набіулліна Рашид Калимуллин: «Коли його [Яхина] музика стала гімном нашої республіки, ми вирішили його теж заохотити - знайшли спонсорів, і союз композиторів зробив стипендію»
Фото: Ліліана Набіулліна

Своїми спогадами про Яхин поділився і голова спілки композиторів РТ і РФ Калимуллин, за життя композитора часто бував у нього в гостях. «Яхин стежив за творчістю наших композиторів, цікавився, в тому числі і моєю творчістю, питав:" Що ти зараз пишеш? "Коли я вчився в консерваторії, мені подобалося грати його твори. Вони такі емоційні, яскраві, романтичні ... Мій педагог, Трубін Борис Миколайович, навчався у Рустема Яхіна, а я є прямим його нащадком », - розповів він. За словами Калимуллина, музика Яхина була затребувана настільки, що на одному із всесоюзних конкурсів трапився фактично курйоз: з 40 учасників 38 включили в обов'язкову програму одне з конкурсних творів Яхина. Можна тільки здогадуватися, яка була реакція журі.

«Ну а коли він вже був у віці - в 90-і роки - було важко жити ... Я знав, що він матеріально потребує. І коли його музика стала гімном нашої республіки, ми вирішили його теж заохотити - знайшли спонсорів, і союз композиторів зробив стипендію. Тоді ще нічого такого не було, це була нормальна сума, і я був дуже радий і щасливий, що ми змогли його матеріально підтримати », - розповів Калимуллин кореспонденту« БІЗНЕС Online ».

До автора пам'ятника Асие Міннуллін (в центрі) вишикувалася ціла черга з бажаючих сфотографуватися   Фото: Ліліана Набіулліна До автора пам'ятника Асие Міннуллін (в центрі) вишикувалася ціла черга з бажаючих сфотографуватися
Фото: Ліліана Набіулліна

«НА Худрада Я ЗАПИТАВ У СКУЛЬПТОРА - ЯКУ САМУ ВІДОМУ ПІСНЮ Яхин ВИ ЗНАЄТЕ?»

Місцезнаходження пам'ятника експерти оцінили як вдале. Сказав про це в бесіді з журналістами і Бакулін, який згадав, що спочатку розглядалося кілька варіантів його розміщення. «Вважаю, вийшло вдало: сусідню будівлю і цей пам'ятник співмасштабним. Планування теж така - традиційного історичного типу. Центр міста - тут ми, на відміну від Хаді Такташов (відкриття пам'ятника поетові заплановано на кінець серпня - прим. Ред.) Обійшлися без модерну », - пояснив Бакулін. А Калимуллин додав, що вийшла якась тріада: консерваторія імені Назіб Жиганова, концертний зал імені Саліха Сайдашева і пам'ятник Рустема Яхіна. «Мені дуже приємно, що вони будуть перебувати в цьому трикутнику, зовсім поруч один з одним», - зауважив він.

Ідею композиції пам'ятника підказав Абдуллін, у чому він з радістю зізнався кореспонденту «БІЗНЕС Online». «Коли був художня рада, я запитав у скульптора - яку ви найвідомішу пісню Яхина знаєте? Вона каже: "Сандугач". Соловей. Так і народилася ця ідея. І місце я запропонував ближче до музикантів », - поділився він. У Абдулліна теж виявилися свої спогади про Яхин - багато пісень композитор довіряв виконувати нинішньому ректору казанської консерваторії, а тоді ще юному піаністу, в перший раз. «Найдобріший душі людина. Сором'язливий дуже. Завжди ховався від преси. А ось коли виходив на сцену і сідав за рояль, у нього виростали крила », - згадує він.

До автора пам'ятника Міннуллін вишикувалася ціла черга з бажаючих сфотографуватися, так що розгорнутий коментар у неї отримати не вдалося. Проте Міннуллін встигла підтвердити - чотири роки відлитий пам'ятник чекав свого часу. «І ось дочекався», - радісно зазначила вона. Абдуллін же пояснив це не готовністю скверу. "Це все дуже важко. Пам'ятник належить міністерству культури, сквер - місту Казані, тому все це повинно було скластися », - розповів він.

У ПЕРСПЕКТИВЕ - ДЕСЯТКИ ПАМ'ЯТОК: ВІД 4-МЕТРОВОГО «КІНЬ-КРАЇНА» ДО ПИСЬМЕННИКІВ, ДИРЕКТОРІВ ЗАВОДІВ І КАТЕРИНИ II

Нагадаємо, що всього в Казані опрацьовується установка приблизно 60-70 пам'ятників. Про це раніше в інтерв'ю «БІЗНЕС Online» говорила головний художник управління архітектури казанського виконкому Жанна Білицька. За її словами, тренд позиціонування об'єктів бізнесу останнім часом явно змінюється, і сприяє цьому в тому числі розворот в бік облаштування парків і скверів. Якщо раніше було прийнято «відзначатися» яскравою вивіскою або навіть банером, то тепер більше уваги приділяють благоустрою - тон тут задають в першу чергу подарункові і квіткові салони.

«Ми працюємо над цим з 2008 року. У нас була розроблена схема розміщення малих архітектурних форм - пропонували близько 60-80 місць. Є і готові макети скульптур, які підприємці могли б встановити », - розповіла вона.

У старообрядницької церкви встановлено перший в Росії пам'ятник митрополиту Андріану (четвергового) Фото: «БІЗНЕС Online» У старообрядницької церкви встановлено перший в Росії пам'ятник митрополиту Андріану (четвергового) Фото: «БІЗНЕС Online»

Що вже є на карті Казані? У сквері «Стамбул» встановлено пам'ятник Садрі Максуді, а у старообрядницької церкви - перший в Росії пам'ятник митрополиту Андріану (Четвергового). Серед пам'ятників і бюстів, за якими обговорюється питання про встановлення, - пам'ятник святим Петру і Февронії на вулиці Чистопольській, гендиректору Казанського авіазаводу Віталію Копилову, поетові і письменникові Фатиху Каріму на алеї письменників у «Татмедіа», директору Казанського моторобудівного заводу Петру Вітеру, композитору Сарі Садиковою, просвітителю Шигабутдинов Марджани. Запеклі суперечки викликали плани установки пам'ятного знака Катерині II , В результаті встановити його планувалося у Порохової заводу, але що тепер буде в зв'язку зі зміною керівництва, сказати важко. З ініціативою встановити в Казані скульптуру «Кінь-країна» виступив її автор, художник Рафаель Сайфуллин , Чиї роботи прикрашають Берлін, Турку і Челябінськ.

З ініціативою встановити в Казані скульптуру «Кінь-країна» виступив художник Рафаель Сайфуллин Фото: «БІЗНЕС Online» З ініціативою встановити в Казані скульптуру «Кінь-країна» виступив художник Рафаель Сайфуллин Фото: «БІЗНЕС Online»

У прес-службі виконкому «БІЗНЕС Online» пояснили, що рішення про встановлення пам'ятника композитору, піаністу, народному артисту СРСР Рустема Мухамет-Хадеевічу Яхин було прийнято ще в 2008 році. В результаті творчого конкурсу на кращий проект пам'ятника переможцями стали скульптори Міннуллін і Андрій Балашов спільно з архітектором Бакуліним. Спочатку пам'ятник передбачалося розмістити в сквері біля державної філармонії на вулиці Павлюхіна. Було запропоновано два варіанти розміщення - або у вигляді бюстів татарських композиторів на алеї, що бере свій початок з боку вулиці Есперанто (Назарбаєва), або на відокремленій території з невеликим майданчиком, розташованої ближче до перехрестя вулиць Назарбаєва і Павлюхіна. Однак у 2015 році ректор Казанської консерваторії Абдуллін звернувся до мера Казані з пропозицією встановити пам'ятник неподалік від консерваторії - на вулиці Великій Червоної. Цей варіант в результаті був затверджений - територія більш камерна і розташована поблизу об'єктів, пов'язаних з діяльністю композитора.

«Яхин стежив за творчістю наших композиторів, цікавився, в тому числі і моєю творчістю, питав:" Що ти зараз пишеш?
«Коли був художня рада, я запитав у скульптора - яку ви найвідомішу пісню Яхина знаєте?