Денис Астахов
Коли ми тільки почали цікавитися темою меппінга, на дворі був 2005 рік - у нас були тільки допотопні слайдові проектори, які ми намагалися модернізувати самостійно і продавати, але по факту дуже повільно зсувалися з мертвої точки. Переломний момент стався, коли після кількох років експериментів компанія «Петрофест» в особі Лева Левінсона запросила нас висвітлювати Русский музей. Це було слайдового-лазерне шоу на 20 днів. А в 2008-му за допомогою цієї ж технології ми зробили відкриття Петербурзького міжнародного економічного форуму на стрілці Василівського острова. Тоді ми фактично і стали тією самою Sila Sveta, яку ви знаєте зараз.
Олександр Ус
У кожного окремого проекту своя історія і тонкощі виконання: жоден з замовлень в нашому портфоліо збігався з іншим. Крім того, поверхні завжди різні, адже ми маємо справу не з рівним полотном екрану: тут не можна просто взяти старий контент і заново його прокрутити. Кейси з однієї сфери, звичайно, мають точки дотику, але унікальні запити клієнтів та інноваційні технології дають нам запаморочливі можливості і простір для створення дійсно унікальних шоу.
Концерти та музичні фестивалі
Візуалізація музики - це практично завжди масштабні світлові інсталяції, якщо мова не йде про акустичні мінімалістичний концертах. Ми часто працюємо з виступами зірок, найяскравіший і недавній приклад - виступ Halsey на фестивалі Coachella. Працювати з закордонними івентами завжди легше: там все йде за суворим планом, тобі дають чіткий бриф і остаточну версію музичного треку / плейлиста, з яким доведеться працювати.
У Росії ж найчастіша схема - розробка «в режимі реального часу», створення світлового супроводу в атмосфері повної імпровізації. Іноді це виходить дуже легко, тут все залежить від виконавця. Іноді ми з натхненням локацією - так було з Sound Up в цьому році. Ми працювали з освітленням концерту в Російській державній бібліотеці і вирішили використовувати старі фоліанти і гравюри з бібліофонда. Ми відсканували їх і створили динамічну мозаїку, яка змінювалася в залежності від ритму і темпу музичної композиції, що виглядало досить вражаюче.
Цікавим досвідом для нас стала робота з Ванею Дорном - ми супроводжували його під час туру по Україні. Коли працюєш з кількома концертами одного артиста, дуже важливо зрозуміти і полюбити його музику, тому ми слухали всі альбоми Вані і переймалися атмосферою. Після такого занурення працювати було легко. Для шоу вибрали геометричний стиль, а саме кубізм як концепцію сцени: важливу роль у виступі грав куб з діодних екранів, підвішений під куполом залу. Ми напхали його світлом і на тлі величезного екрану опускали і піднімали. Крім того, в емоційний момент виступу починала працювати ціла батарея світла, захована в заднику куба (це добре видно на відео). Крім цього, ми «пограли» з завісою - в його ролі виступав проекційний екран, який став частиною шоу; а також спроектували на сцену прозорого сітку і створили динамічний фон з різноманітних геометричних фігур.
Меппінг на архітектурні будови
Може здатися, що на екран виводиться зображення на будівлі - це дуже нелегке завдання: у кожного фасаду є своя фактура, декоративні елементи, вікна. Частково це правда, але завдяки накопиченому досвіду нам іноді навіть не потрібно бути присутнім на місці, щоб оцінити масштаб і запустити проект в продакшн. За роки роботи ми навчилися оптимізувати час, і тепер іноді просто запитуємо розміри площі для проекції, детальні фотографії будівлі плюс беремо дані з детальних карт місцевості навколо - все це допомагає у виготовленні 3D-моделі.
Дуже часто при реалізації проектів в російських містах ми стикаємося з однією і тією ж проблемою, і це насправді навіть трохи кумедно - на великих площах перед будівлями, з фасадом яких нам потрібно працювати, в 50 відсотках випадків стоїть статуя Володимира Ілліча Леніна - і вона нам заважає. Доводиться переміщати техніку, ставити її на узвишші або додавати зайві проектори.
Нашою візитною карткою стало світлове шоу «Лебедине озеро» на фасаді Великого театру, реалізоване в рамках минулорічного «Круга світла». Це рідкісний випадок, коли будівля і шоу пов'язані один з одним безпосередньо, частіше відбувається рівно протилежна картина. Ще однією нашою метою було зробити осучаснений ремікс класики, що в музичному плані, що в візуальному. Ми брали артистів балету, знімали їх на тлі хромакея, а потім занурювали в фантастичні світи, приправляючи щедрою порцією візуальних ефектів.
театр
Проекти, пов'язані з театрами, - наші особисті фаворити. Особливо це стосується танцювальних перформансів: поєднання дії і світлових ефектів з музикою виглядає приголомшливо. Ми робили спільний проект з танцівницею і хореографом Ганною Абаліхіна - «Великий балет» для телеканалу «Росія - Культура». Постановка «Левітація» з виступом Юрія Чулкова стала практично нашою другою візитною карткою після «Лебединого озера». Для нього ми розробили креативну концепцію і візуальне оформлення перформансу: графічний сценарій доповнював хореографію і візуалізував загальну концепцію. Для нас це був чистий експеримент з новими технологіями, які ми створюємо самостійно.
У театрі часто не вистачає грошей на повноцінний продакшн. Напевно, саме це часто стає основною проблемою при реалізації проектів. Нам пощастило, тому що практично всі перформанси, з якими ми працювали, були дуже професійними, і з технічним оснащенням складнощів не виникало. Кращі приклади: дитяча опера Ігоря Ушакова «Налаштуйся на оперу» і серія замальовок «12 подвигів Гагаріна», підготовлена разом з журналом Esquire.
Виставки / Презентації
Ми багато разів працювали з люксовими автомобільними брендами на презентаціях нових моделей. Такі світлові перформанси можуть мати абсолютно різний характер, сюжет і зміст: від стандартного освітлення виставкового простору до повноцінної інсталяції із залученням артистів. Так, в Китаї ми робили проект з новою моделлю BMW X4 - це було ціле окреме шоу, в який входив танцювальний перформанс і меппінг. Люди приходили спеціально, щоб побачити і зняти на свої гаджети презентацію, яка за масштабами була більше схожа на рейв і модну закриту вечірку одночасно.
А коли ми робили презентацію Porsche Macan в Барвисі, то створили справжні джунглі і обплутали артистів світлодіодним шнуром, в якому вони танцювали на сцені. До речі, саме він став тим тригером, завдяки якому піднялася хвиля інтересу до нас як до огранизатор презентацій. Проект став першим нашим досвідом в цій сфері. Він був реалізований два роки тому, і для тих технологій, якими ми мали тоді, вийшов дійсно інноваційним.
Воркшоп «Sila Sveta: як зробити мультимедійне шоу»
ідея спільного воркшопу з інститутом «Стрілка» назрівала давно: ще восени минулого року ми вирішили, що в студії скупчився такий чималий багаж знань, що буде просто несправедливо не поділитися ним з колегами по індустрії. В результаті ми визначилися з концепцією, програмою і знайшли вільні ресурси тільки до весни, відкривши реєстрацію на воркшоп трохи більше, ніж за місяць до його початку.
Ми вперше організували захід у такому форматі: сім днів поспіль з ранку до вечора, професійні вимоги до учасників, конкурсний відбір. З самого початку ми хотіли зробити кілька команд, в кожній з яких будуть і досвідчені Моушн-дизайнери, і арт-директори, і менеджери: своєрідна симуляція маленьких продакшн-студій, кожна з яких в останній день презентує практично повноцінний меппінг-проект. У підсумку відібрали 18 учасників, причому до нас приїхали не тільки москвичі, але й професіонали з Єкатеринбурга, Челябінська, Смоленська та інших міст. Це був неймовірний мікс самих класних людей з різним досвідом і підходом до роботи, але з незмінним креативом, яким вони не тільки ділилися один з одним, але і надихали нас самих з самого першого дня.
Розбивши учасників на команди тільки на третій день воркшопу, ми свідомо поставили їх в дуже суворі часові рамки. За решту кілька днів їм належало розробити і презентувати нам все стадії меппінг-проекту: концепцію і синопсис, мудборд, сторіборди, АНІМАТІКА і фінальний контент. При цьому ми не припиняли теоретичні лекції та іноді навіть підкидали нові завдання, не пов'язані з основними проектами.
За відправну точку для «випускних робіт» ми взяли конкурс «Арт Віжн» Московського міжнародного фестивалю «Коло Світу». Ми і зараз сподіваємося, що якісь команди зможуть довести свої проекти до самого конкурсу, адже до цього є всі передумови. Всі одноголосно вирішили спробувати себе в конкурсі «Арт Віжн Модерн», який цього року пройде на фасаді ЦВЗ «Манеж». Тому в останній день воркшопу ми стали свідками цілих чотирьох крутих меппінг-проектів на макеті «Манежу» - спеціально для цього ми налаштували на «Стрілці» все необхідне обладнання.
Проекти учасників воркшопу
«Чому ворона чорна», команда 4S
Ця команда взяла за основу притчу про ворону, яка раніше була яскравою птахом і жила в саду, але одного разу розгнівала бога, за що назавжди отримала чорне забарвлення. Таку історію дуже складно візуалізувати в рамках хвилинного ролика, але команда однозначно впоралася з пошуком свого власного стилю, створивши приємну, спокійну і трохи філософську роботу.
Three Glorious Bastards, команда FinalFinal
FinalFinal - це дует бунтарів, які не зійшлися в поглядах з командою 4S і вирішили відокремитися і зробити своє шоу за мотивами «Трьох поросят». В результаті заплановані три команди перетворилися в чотири, і у хлопців вийшов кумедний анімаційний меппінг - класний результат роботи удвох за такий короткий термін.
«У печері гірського короля», команда «Тіні»
«Тіні» пішли перевіреним шляхом, відштовхнувшись від саундтрека: «У печері гірського короля» з сюїти «Пер Гюнт» Гріга у всіх на слуху. Команда реалізувала цікавий прийом: статична картинка закриває фасад майже весь час, сворачиваясь під напором музики і оголюючи яскраві глітчевие ефекти: своєрідна алегорія на тему боротьби Добра зі Злом.
«Туман», команда White Spirit
Змінивши на ходу кілька концепцій і сценаріїв, White Spirit зробили цікавий ролик про маленького героя, який потрапляє з таємничого лісу в потужну індустріальну середу, долає її тиск, ламає механізми і в підсумку повертається до життя в єднанні з природою. Хлопці дуже класно пограли з 3D-ефектами, що особливо добре виглядає в меппінга.
«Sila Sveta: як зробити мультимедійне шоу» в Інституті «Стрілка» вже закінчився, але ви можете взяти участь в інших воркшопах. Наприклад, створювати дизайн-концепції брендів н а воркшоп «Авторство і дизайн» навчить світова зірка дизайну Майкл Рок - він працював з такими брендами, як Prada, Apple, MAC.