Кундаліні-йога - різновид йоги, в основі якої лежить усвідомлення жінкою власної цінності в світі. Це практика, що дозволяє по-новому поглянути на своє життя, взаємини з оточуючими людьми і з самим собою. Ніка Дубровська обговорила з викладачами кундаліні йоги Тетяною Волкової і Анастасією Наумової особливості нового напрями та результати практики.
Тетяна Волкова (Москва) - мистецтвознавець, куратор, фем-активістка, недавно надійшла на другу вищу освіту за програмою викладачів йоги «Кундаліні-йога як метод інтегративної тілесно-орієнтованої психології та психокорекції».
Анастасія Наумова (Москва - Феодосія) - сертифікований викладач кундаліні-йоги з п'ятнадцятирічним стажем, автор програми жіночої та сімейної йоги, ведуча йога-семінарів і таборів, дизайнер одягу Yo-Yog, організатор Фестивалю Об'єднаних практик СурьяФест, мама 7-х дітей.
Ніка:
Таня, ми з тобою познайомилися на МедіаУдаре під час виставки «Феміністський олівець», яку ти запропонувала мені провести в рамках фестивалю. Багато з нас виявилися в цьому просторі через особистої кризи. Тепер ти плануєш проекти, пов'язані з кундаліні-йогою. Розкажи, як народилася ідея взаємодії цих двох, здавалося б, протилежних сфер - кудаліні йоги і фемінізму?
Таня:
Розуміння, що у фемінізму і кундаліні-йоги багато спільного, у мене визріло досить давно. Відчуття підтвердила цієї зими Гурмухі Каур, відома йога-Тічер, учениця Майстри кундаліні-йоги Йоги Баджан, в інтерв'ю, яке я взяла у неї в Рішікеше. Вона сказала, що кундаліні-йога дає жінці емпауермента, необхідний для того, щоб вижити в сучасному суспільстві, історично побудованому на насильстві і гнобленні.
Мені завжди було цікаво працювати на кордонах різних сфер, організовуючи їх взаємодія. Виходить, що я займаюся вивченням різних «мов», щоб служити перекладачем, медіатором для різних спільнот. Спочатку це була мова інституційного сучасного мистецтва і мова активізму, з яких я почала майже десять років тому. В результаті цього народився фестиваль активістського мистецтва МедіаУдар і інші проекти як на території активізму, так і на території арт-інституцій. Природно, в активізм голосно звучить феміністський мову, який був не відразу зрозумілий мені, так само, як і багатьом моїм колегам з мистецького середовища, і мені довелося освоїти його ази, що виявилося дуже цікавим. Так, два з половиною роки тому з'явився Фем-клуб. Я дізналася багато нового, зокрема, про себе, наприклад, що я давно мислю феміністськими категоріями, просто, як багато жінок, не знала про це, зате мала масу упереджень проти фемінізму. Потім, як засобу виходу з особистої кризи, в моєму житті з'явилася психологія кундаліні-йоги. Вона виявилася для мене ефективної, і захоплюючою, так що її вивчення стало великою частиною мого життя. В результаті я недавно надійшла на тічерс-курс інтегративної кундаліні-йоги як тілесно-орієнтованої психології, щоб професійно опанувати цими мовами.
Мені цікаво спробувати розробити свою методику всередині традиції кундаліні-йоги, яка б говорила на якомусь більш універсальному, зрозумілому представникам різних сфер мовою. Я бачу великий запит на це навколо себе як в арт-тусовці, так і в сфері активізму та фемінізму - запит на практики самобалансування і саморегуляції, техніки стрес-менеджменту і профілактики емоційного вигорання і інші, але мова, якою говорить кундаліні-йога, досить специфічний, в цих сферах він не читається, потрібна «перекодування». Так само, як жінкам, яким цікаві ведичні теорії і йогические практики, потрібна «перекодування» феміністської лексики на мову, зрозумілу їм з їх досвіду. Феміністська повістка актуальна для кожної жінки, тільки не всі вміють застосувати фем-аналіз щоб зрозуміти: боротьба за повагу до жінки - це і є фемінізм.
При цьому немає ніякого єдиного фемінізму, існує безліч напрямків і видів, часто суперечать один одному, так само, як і напрямки йоги. Наприклад, є рух Екофемінізм, яке з'єднує цілі фемінізму і екології і проводить паралель між домінуванням над жінками і домінуванням над природою, між жінкою і природою як концептуально, так і культурно-символічно, і яке прагне привести світ до первісної гармонії. Це дуже близько до того, чим займається кундаліні-йога.
Саме цій «перекодуванням» ми і збираємося зайнятися з Настею на спільних йога-семінарах, які одночасно будуть йога-експериментами і культурологічними дослідженнями. Вони задумані як «діалог двох культур», умовно позначаються як «ведична» і «феміністська», на яких теорії і практики йоги, тантри, ведичної астрології, психології, фемінізму та активістського мистецтва будуть вступати в полеміку і доповнювати один одного. На наш погляд, головне, що об'єднує ці сфери - прагнення до побудови системи ненасильницьких відносин, як зовні, так і по відношенню до самої себе.
Настя:
Думка з'єднати дві культури народилася із загального поля ідей, які витають навколо. На все я говорю «так». Особливо на проекти, які стосуються возз'єднання. Тому що йога - це і є загальна ідея з'єднання будь-якого об'єкта з будь-яким суб'єктом. Наприклад, мені дуже близька ідея з'єднання людського розуму, людського тіла із загальним, назвемо його божественним, духом або загальним духом всесвіту, або загальним жіночим духом. Колись давно, коли я тільки починала займатися йогою, одна шановна жінка, Харіхар Каур, сказала, що є такий загальний жіночий дух, який охоплює всесвіт, як у фільмі «Аватар», коли у землі і неба було своє свідомість, куди через коріння і через волосся все могли підключитися. Таке ж бачення було у мене, і я відчула фізичне з'єднання цього загального жіночого духу з кожної з нас. І я зрозуміла, що моє життя буде пов'язане з кожної з навколишніх мене жінок, що я повинна передати всім їм це послання. Його сенс у тому, що ми можемо отримати підтримку в будь-який момент часу. Підтримку від загального простору і від кожної з нас зокрема. І точно так само передати цю підтримку. Тому що жінка - це дає істота, і їй важливо не тільки отримати, але і віддати щось. Через це поле і простір ми можемо віддавати свою підтримку будь-який інший з нас, яка цього потребує. Мені здається, що це і є одна загальна ідея, одна жіноча потужна думка, яка з'єднує будь-які мови: мова мистецтва, мова фемінізму і будь-який інший мову.
Прекрасно, що в кундаліні-йоги є конкретні техніки, які можуть стати методологією для досягнення певних цілей, які позначаються в феміністської історії, про які кричать жінки сучасності, і про які раніше мовчали. Тепер цей голос виривається назовні, в соціальні мережі, в мистецтво, в медіа.
У кундаліні-йоги є конкретна пропозиція про те, що кожна з нас може зробити для себе самої, як вона може допомогти сестрі, і як ми разом можемо зробити щось велике. Ми разом можемо зробити щось глобальне для всього жіночого спільноти і всієї планети в цілому, тому що земля підтримується жіночою енергією. Ми всі тут господині і цариці. Цариці Майї. Без нашого благословення, без нашого фізичного, конкретного участі, на жаль, людство зникне, як і сама планета. Тому наше завдання - виправити не окремі особисті сюжети, а весь хід планетарної історії.
Якщо кожна зрозуміє свою відповідальність у цій історії, то разом ми зможемо зробити планету процвітаючою, гармонійною. Ми зможемо окреслити контури людського щастя, на яке ми всі маємо право з народження.
Анастасія Наумова. Фото: Олена Ковальська.
Ніка:
Які проблеми зустрічаються під час так званого «перекодування»?
Таня:
Проблеми нерозуміння і неприйняття чужої мови. Але для мене це не нова проблема. Як тільки ти перетинаєш якісь загальноприйняті межі, ти потрапляєш в поле критики. Так було і з активістського мистецтвом, яке багато експертів в області інституційного мистецтва вважають маргінальним або не мистецтво взагалі, так і з боку активізму, затяті прихильники якого виступають проти його інституціоналізації, показу в музеях. Проте, ці процеси відбуваються природним чином, активістське мистецтво потрапляє в музеї, хочемо ми того чи ні, і, мені здається, потрібно не протидіяти неминучого природному процесу, а використовувати ці ресурси для розвитку. Наприклад, на Трієнале Гаража, де ми показували феміністські роботи, проектом Урбанфемінізм було зібрано близько 150 тисяч рублів для центру допомоги пережили насильство. Ми б ніколи не зібрали таку суму на своїх фем-фестивалях. Це не означає, що не треба проводити внутрішні події, але виходити зі своїм порядком на широку аудиторію теж важливо. Крім збору грошей була пророблена колосальна просвітницька робота серед людей, які не були б на спеціалізовані заходи. На цій же ідеї побудований наш новий проект «Панк Рок Фемінізм», в якому ми взаємодіємо з панк-групою Наїв і займаємося поширенням феміністської літератури на їх концертах.
Для багатьох феміністок вчення про «ведичної жіночності» - це осередок патріархальних і гноблення. І це дійсно можна прочитати так, а можна інакше. Нещодавно в Казані у нас вийшла дуже цікава дискусія про деколоніальний, зокрема, ісламський фемінізм. Фахівці з нього стверджують, що той формат, який прийнято вважати традиційним ісламом, - це, так скажемо, чоловічий погляд на речі, тоді як положення Корану про місце жінки в суспільстві можуть бути витлумачені інакше, і є перевидання Корану через феміністську призму, але, звичайно ж, на Заході, адже в традиційному ісламі жінка не може бути проповідником. Це все, що історично склалися інтерпретації древніх традицій чоловіками, які не хочуть втрачати свої привілеї і не віддадуть їх без боротьби.
Однак серед жінок теж історично, архетипически дуже поширена так звана внутрішня мізогінії, тобто неприйняття жінки жінкою. Коли говорять: «Жінці по її природі не потрібна соціалізація, її самореалізація - це служити чоловікові і дітям. Якщо жінка робить щось інше, вона ненормальна, божевільна феміністка ».
До речі, в йогичеськой традиції виховання дітей вважається, що мати повинна бути з дитиною безвідривно до 3-х років. Це необхідно для того, щоб дати йому відчуття безумовної любові і прийняття. Потім вона відправляється у своїх справах, і дитиною займається батько, який дає йому навички структури і дисципліни, і так до 7 років. Тільки потім дитини з усім цим багажем можна випускати в соціум. Про це розповідає Настя на своїх семінарах з йоги як способу життя, сама вона мати 7-х дітей. До речі, у неї зовсім не «патріархальна» сім'я, на мій погляд, соціальним інтерфейсом в ній є Настя, вона веде семінари, випускає дизайнерський одяг, організовує фестивалі, а чоловік Ігор забезпечує технічну підтримку всіх проектів, не маючи при цьому жодної соціальної репрезентації, його навіть в соцмережах немає. Але при цьому всі рішення приймаються спільно, наскільки я можу судити. Настя, я правильно розумію?
Настя:
Так, в нашій родині все йде саме так. Зовні, на поверхні, як поплавок, з'являється моя голова або, як сказала Таня, «інтерфейс» з моїм зображенням. Насправді, мій чоловік - це людина, з якою я пов'язала своє життя, тепер я вже можу сказати, що назавжди. До цього у мене було три досвіду, три шлюби, від яких народилися перші три сина. І тепер я розумію, що це заключний шлюб. Цій людині я довіряю навіть більше, ніж собі. Саме тому що він своєю мудрістю і м'якістю дозволив мені природно домінувати хоча б в соціальній сфері. Його мудрість, прозорливість і повагу до мене зробили мою фігуру дійсно значущою і нашу сім'ю непереможною, і без упереджень патріархального суспільства ми зайняли ці позиції за обопільною згодою і любові. Якби ми почали боротися один з одним, доводячи свою першість або вимагаючи неможливого, наприклад, домінування чоловіка в фінансовому аспекті, ми були б приречені на провал. Але методи йоги розвинули в нас терпимість, інтуїцію і глибоке взаємоповага. Ми зрозуміли, прийняли те, що нам належить по нашому Дао.
Проблеми перекодування - це проблеми мови. Коли ми захоплюємося однією з ідей, коли вона нам допомагає, ми починаємо вважати її панацеєю, і, скривджені життям, скривджені суспільством, починаємо боротися просто через існування цієї різниці. Тому дуже важливо жінкам розповідати про інших мовах. Розповідати і переводити на їхню мову те, що існує в багатьох традиціях сучасності і старовини. І тоді замість боротьби ми бачимо, що на іншій мові говорять з тією ж любов'ю. Тоді приходить загальне зміщення і розуміння, що все просякнуте істиною. А це вже вихід за рамки звичного, трансцендентність, йога. Це розуміння любові в цілому.
Природа жінки - це м'якість, її властивість скруглять кути і наводити півтони. Чоловік різкий, чоловік дуже контрастний, у чоловіка є «так» і «ні». У жінки є безліч відтінків настроїв, циклів, можливостей, вони набагато ширше, ніж його. Але, скривджені ситуацією, яка затягнулася на п'ять тисяч років в Епоху Риб, в епоху сексуального насильства і спекуляцій на жіночій енергії, жінка знайшла ті ж контрастні риси, які виразилися в сучасному фемінізм. І це дуже відповідає сучасній епосі, яка говорить про абсолютне рівність статей. Це та сама точка на поле інь іншого кольору і та сама точка на поле янь, яка має право бути. І між загальним полем і цією точкою обов'язково повинен відбутися діалог, щоб ми зрозуміли і певний консенсус, тоді все це разом, як магічна мандала, запрацює в наше сучасне Епоху Водолія, в епоху енергії та інформації. В епоху, коли повинні будуть скінчитися війни і буде тотальне взаєморозуміння і взаємоповага. Це те, за що борються феміністки, і те, що нам належить по праву народження.
Ніка:
Розкажіть докладніше про те, що таке тілесно-орієнтована терапія.
Таня:
От саме це я і буду вивчати прийдешні півтора року на програмі з інтегративної кундаліні-йоги! Сенс цієї програми - «Демістифікація» кундаліні-йоги, тобто сучасне наукове обгрунтування роботи стародавнього, колись закритого вчення.
Ідея в тому, що ми всі живемо в тілі, всі наші переживання і стану локалізовані в ньому. Ми всі знаємо, що, наприклад, коли у нас сильний стрес, ми починаємо уривчасто дихати, у нас паморочиться в голові, виникає слабкість, можуть трястися руки, переривається голос, нам стає складно вирішувати елементарні завдання. Через стрес перекривається доступ кисню в мозок. Відповідно, антистрес медитації спрямований на балансування дихання і нормалізацію роботи мозку, на зняття м'язового та слідом за ним психічної напруги. Якщо ви пережили сильний стрес, травму, або якщо живете в хронічному стресі, напруга накопичується в тілі, розвивається депресія - це нормальна реакція організму на перенапруження, як застуда на переохолодження. Але якщо ваш організм «загартований», тобто ви постійно готуєте його до різного роду перепадів і знаєте, як допомогти йому швидко «перехворіти», активувати внутрішні ресурси і відновитися, в більшості випадків ви швидко видужаєте. А якщо організм ослаблений, або стрес дуже сильний, то, пускаючи все на самоплив, ускладнюючи ситуацію деструктивними способами зняття стресу типу алкоголю і наркотиків, кави та інших стимуляторів, виснажують нервову систему, то хроніки не уникнути. Багато хто з нас живуть в такій фонової депресії, тому що не вірять, що може бути по-іншому. Найефективніший спосіб на це впливати - не тільки через свідомість, а й через тіло. Це набагато швидше, ніж, наприклад, походи до психологів.
До речі, багато відкриті для експериментів психологи застосовують в своїх сеансах різні види вправ, які по суті дуже близькі до медитацій. Одного разу мій психолог послала нас, деяких своїх клієнток, на семінар по жіночим даоських енергетичним практикам, якими вона займається, і це виявилося дуже корисним! Провідна цигун-семінару - психоаналітик - розповідала, що часто використовує ці практики для своїх клієнтів, які усвідомлюють, що хочуть змінити в своєму житті, але не можуть реалізуватися через низький рівень енергії, їм просто не вистачає сил вести себе по-іншому, не так, як вони звикли. Йдеться про утворення нових моделей поведінки, тобто нових нейронних зв'язків замість старої «наїждженої колії». Це вимагає досить великих зусиль, і енергетичні практики тут дуже до речі.
Іноді Настя на своих семінарах дает якусь супер-крійя, а потім каже: «заразити ви зекономілі на річному курсі у психолога!». І це зовсім НЕ жарт. Я по собі знаю, наскільки потужно медитації можуть впливати на біохімічні процеси мозку через вплив на роботу залоз, на вироблення гормонів, після класу виходиш в прямому сенсі іншою людиною, з іншим відчуттям себе і всього навколо. У мене було кілька справжніх инсайтов, особливо на початку моєї практики, коли я приходила на заняття буквально в істеричному стані, і раптово в процесі з мене як пелена якась спадала, ставало так спокійно, стійко, благостно.Но це відчуття досить швидко проходить , особливо якщо навколо суцільна турбулентність, його треба підтримувати регулярною практикою, постійної «роботою над собою».
Тетяна Волкова. Фото: Микола пророків.
Настя:
Тілесно-орієнтована терапія - це такий сучасний, зрозумілий, науковий термін, який позначає йогу. Тобто з'єднання. Саме розуміння тілесності - це увагу, звернене в тіло. І методологія, яка використовує тілесні методи, т. Е. Просто рух тіла. А саме поняття терапії містить в собі зцілення, зцілення через тілесні рухи, і це дуже потужний інструмент, який як працював в давнину, так і працює в сучасному світі.
Світлі уми сучасності займаються саме цими питаннями: як поєднати містику і трансцендентність з простим, фізичним, зрозумілим. Тому що нам вже давно стало тісно і плоско в тривимірному світі, і ми почали здогадуватися, що це не все. Не все, що ми бачимо оком, є нашою фізичною реальністю. За цим шостим почуттям є ще багато інших, які нам потрібно об'єднати в загальну картину реальності.
Жінка - дійсно цариця Майя, господиня проявленого Всесвіту. Про це говорить йога, про це говорять писання, про це говорять веди і пурани. Ми є володаркою матеріального світу, занурюємося і витягуємо звідти душі на поверхню проявленого світу, серед наших дітей, серед наших учнів. І ми здатні піклуватися про них, поки індивідуум не стане самостійним і ми не відпустимо його в свободноеплаваніе.
Так ось, йога як тілесно-орієнтована терапія є в своєму роді унікальним, і, з іншого боку, звичайним методом підтягування фізичного, психічного і емоційного планів. Ви рухаєте руками, а в голові перепрошиваються програми. Йога - той метод, який підкаже, скільки потрібно рухатися, поки не активується ця сама «перепрошивка» в мозку. У цьому полягає цінність і велику спадщину тих людей, які на власному досвіді пережили це, запам'ятали, дізналися і записали, щоб передати нам.
Ніка:
Чому ви вибрали саме кундаліні-йогу, адже існує багато схожих практик? Як ви вибирали своїх вчителів? Наскільки важливо в практиці кундаліні-йоги мати вчителя? Може бути, досить дивитися відео, читати книжки, ходити на якісь заняття раз на місяць. Наприклад, я була на одному занятті кундаліні-йоги в своєму спортивному залі в Берліні. Мені здалося, що це трохи схоже на фізкультуру.
Таня:
Ну ось в тому-то і справа, що інші види йоги теж були для мене схожі на фізкультуру, і скільки б я не читала про їх корисність, мені не вистачало мотивації ними займатися, особливо на тлі досить «богемного» способу життя, який я вела, тобто регулярні пізні тусовки, алкоголь, при цьому багато стресу на роботі і вдома. І коли питання про мою психічної стабільності стало руба, я почала шукати практику, яка балансувала б і стабілізувала мене. Тоді я зустріла Настю. Це було майже п'ять років тому, взимку, в Індії. Настя дала мені індивідуальну крійя - комплекс йога-вправ, пранаяму - дихальну медитацію, і сказала робити їх 40 днів. У кундаліні-йоги застосовується ця техніка регулярного повторення протягом певного часу, від 40 до 120, максимум 1000 днів. Вважається, що за цей час можна змінити старі звички і створити нові, так працює система освіти нейронних зв'язків. І це дуже дисциплінує техніка, тому що ти повинен кожен день в будь-яких обставинах знаходити час на себе, ніякі виключення не робляться, пропустила - починай все спочатку.
Я стала займатися цим і поступово відчувала зміни. Паралельно я пробувала і інші енергетичні практики: цигун, тай чи, але самої працюючої виявилася для мене саме кундаліні-йога. Мені здається, так сталося тому, що вона даетпоніманіе того, як працює твоє тіло і твій розум. Семінар кундаліні-йоги - це завжди вступна лекція, в якій викладаються основні постулати з обраної теми з джерел типу навчання Йоги Баджан, головного Майстри кундаліні йоги, плюс провідний часто призводить свою інтерпретацію, ілюстрації зі своєї практики. І коли те, що ти чуєш, накладається на твій особистий досвід, відбувається ось це впізнавання. Ти думаєш: «Точно, я як раз це відчувала, але тепер я знаю, чому це так!». Це дуже круто. Я часто приходжу на семінар з якоюсь проблемою, а йду з її рішенням. Цьому є наукове пояснення: коли ми медитуємо, наш розум перестає діяти за звичними йому програмами, моделям мислення і з'являється простір для виникнення нових ходів.
Після цієї невеликої лекції відбувається «опрацювання» теми на рівні тіла, через спеціальні Крійі і медитації, які ти можеш продовжувати робити вдома. Зараз багато різних онлайн-курсів, і Настя проводить різні тематичні цикли, дуже зручно, що не треба нікуди їздити, але для мене вони працюють тільки в поєднанні з періодичними оффлайн-класами.
Це не означає, що у мене не було відкатів назад і періодів, коли я все закидала, але потім я поверталася з розумінням, що ці практики справді дають мені сили.
Вважається, що в кундаліні-йоги вчення передається від Вчителя до учнів, ніякі самовчителі цього не замінять, вони можуть грати допоміжну роль, але регулярні групові класи з Учителем, нехай навіть по інтернету, необхідні для натхнення, мотивації.
Настя:
Розповім про кундаліні-йогу: чим вона відрізняється від інших практик і чому ми вибираємо саме це. А чому ми взагалі вибираємо щось одне в своєму житті? Чому ми починаємо слідувати одному течією або однієї ідеї? Я думаю, це має коріння глибше, ніж це життя. Обов'язково повинні бути якісь передумови.
Я нічого не вибирала, ніяку іншу йогу, у мене не стояло вибору перед тим чи іншим учителем. Коли в моєму житті сталася криза, причому тілесний, я повністю втратила рухову активність і можливість ходити навіть на колінах, в моєму житті з'явилася кундаліні-йога. Ідея сама вибирає людину, яка хоче щось змінити. Створюється багато передумов, які складаються в промінь з певними якостями. Тому кундаліні-йога - дуже потужне вчення, раджа-йога, тобто царствена йога. Дуже довго вона зберігалася в секреті, тому що людство не було готове до такої шаленої ефективності. Воно могло б застосувати ці сильні методи в корисливих цілях.
Кундаліні-йога впливає на ендокринну систему, а це як внутрішньовенний уприскування - вплив моментальне. Так, вона іноді схожа на фізкультуру. Наприклад, якщо завдання заняття полягає в тому, чтобиподтянуть здоров'я, то на занятті буде багато фізичних вправ. Є й емоційні, «пережівательний» класи, коду ми можемо збагатити саме емоційне життя. Таким чином виліковує наркозалежних Яків Маршак, лікар-біохімік, через якого кундаліні-йога прийшла в Росію. Він емоційним фоном, на рівні гормонів і ендорфінів, перекриває відчуття від наркотиків. Підсвідомість запам'ятовує, що є щось більш яскраве, ніж наркотики, здатне урізноманітнити побутове життя.
Так, в кундаліні-йоги потрібна стійкість. Тому що стійкість - це саме та якість, яка відрізняє нас від приматів. Вона дає нам людяність, бо з стійкості народжується можливість досягати. А з можливості досягати народжується співчуття, що і є основою людяності. Як нікому іншому це притаманне саме жінці, і кундаліні-йога обґрунтовує людяність з точки зору йогичеськой фізіології. У жінок є додатковий німб, якого немає у чоловіків, він дозволяє їй бути турботливою і забувати про власний еге, щоб виростити іншого, самостійного людини.
Часто саме ця здатність прийняття і самопожертви грає з нами злий жарт, про яку я говорю практично на кожному семінарі. Через цю здатності ми іноді дозволяємо засовувати себе і робимо це самі: прибираємо той самий джерело живлення. Забуваючи про самоповагу, стираючи межу між внутрішнім і навколишнім світом, дозволяючи робити з собою неприйнятні речі. Когдами втрачаємо себе, нікому більше піклуватися, нікому більше вирощувати, і нікому більше виховувати цей самостійний індивідуум. Душа волає і просить жінку повернутися, що в формі звичайного людського життя дуже часто виходить в агресію і придушення. Тому що у землян до душі доступу немає, ми відділені від душі. Її голос ми можемо сприймати дуже дивним чином. Чоловік буде мучити жінку, принижувати її, витирати об неї ноги до тих пір, поки вона в собі не скаже: «Досить, я належу собі, я божественна, я божа благодать». І не почне свій гарний граціозний шлях відновлення.
Присутність вчителя в практиці - це як присутність душі і духу в житті. Але кундаліні-йога каже, що ніхто не може ініціювати людини крім нього самого, і тому кундаліні-йога - це той інструмент, який передбачає відкрити вчителя всередині себе, який дозволяє виникнути внутрішньому керівництву, вишикуватися тієї втраченої нейронної зв'язку, яка воскрешає вчителя всередині нас . А цей учитель, цей гуру може відображатися в оточуючих нас людях, в величних прекрасних жінок, в дітях. Ми можемо бачити власне відображення, власного гуру.
Якщо таке пробудження сталося, нехай в егрегор кундаліні-йоги, нехай в будь-якому іншому егрегор - це є одним з найпрекрасніших подій в житті людини. Йому варто приділяти окрему повагу і окрему подяку для того, щоб живити це явище. Якщо його не підживлювати, тяжіння Землі зведе його нанівець і ми знову будемо займатися своїми звичними земними справами і забудемо про всі Інсайт, які з нами сталося. Підживлювати, продовжуючи практикувати, медитувати рано вранці, вчити і шанувати наших фізичних вчителів, від яких сталася фізична передача цього тонкого знання, тонкого досконалості. Ми і в собі підтримуємо можливість передавати знання іншим і стати віддзеркаленням вчителя. Стати дзеркалом для іншої людини, щоб він побачив в наших очах, в наших життях то досконалість, на яке здатний він, і ту велику любов.
Теплая_Зіма 2018. Жіночий йога-семінар. 1-14 лютого 2018, Панган (Таїланд)
НАДІСЛАТІ:
Статті по темі:
Розкажи, як народилася ідея взаємодії цих двох, здавалося б, протилежних сфер - кудаліні йоги і фемінізму?Настя, я правильно розумію?
Як ви вибирали своїх вчителів?
Наскільки важливо в практиці кундаліні-йоги мати вчителя?
А чому ми взагалі вибираємо щось одне в своєму житті?
Чому ми починаємо слідувати одному течією або однієї ідеї?