Хутряний ринок зліг.
З 1 квітня 2016 року в Росії стартував пілотний проект по чіпування шуб. "Затаврувати" свої хутряні вироби поки пропонується в добровільному порядку, проте в другій половині цього року новела стане обов'язковою - за продаж шуби без чипа можна буде поплатитися і позбавленням волі. Разом з кризою це нововведення буквально "перетрусили" ринок Єкатеринбурга: одні готуються підняти ціни, іншим зовсім довелося закритися.
Маркування покликана боротися з контрафактом і неякісними товарами. У проекті беруть участь п'ять країн: Росія, Казахстан, Білорусь, Киргизія і Вірменія. Поки угоду ратифікували не всі держави, маркування є необов'язковою. Зараз чекають тільки Киргизію. Зразковим терміном вступу обов'язкового чіпування раніше називалося 1 липня. А з 1 жовтня за продаж і зберігання товару без чіпів вже можна буде "потрапити" на штраф (до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) з конфіскацією товару або навіть отримати реальний термін позбавлення волі до 6 років.
За словами учасників ринку, в перших рядах лобістів чіпування були мережу магазинів "Снігова королева" і П'ятигорська фабрика "Алеф". Очікується, що це допоможе впоратися з китайськими конкурентами. Як розповів " Уралінформбюро "Керівник пятигорской фабрики" Діана "Рудольф Сафания, зараз на російському ринку близько 70% займає продукція з Піднебесної, причому найчастіше не сама якісна. І тому дешева.
"Нам дуже заважає китайська продукція. Мої шуби не потрібні. Я пропоную на продаж нірку за 40 тисяч рублів, а мені кажуть, що беруть в Китаї за 29 тисяч", - нарікає Сафания. І сподівається, що з введенням обов'язкового чіпування ситуація виправиться.
Поки що пятигорские фабрики чіпи на свої шуби не повісиш. Хоча і здали всі необхідні документи, підключилися до системи і зробили опис товару для податкової.
"Ми повністю підключені, але поки не чіпіруем. Ще нічого не зрозуміло. Електронна система поки навіть не запрацювала", - розповіла менеджер з оптових продажів фабрики Daniel Plus Вікторія Аванесова.
Аналогічна ситуація у фабрик "Алеф", "Аннушка" і "Діана". На виробництвах очікують моменту, коли чіпування стане обов'язковим.
Також поводяться і продавці. кореспондент " Уралінформбюро "Знайшов шуби з чіпами тільки в" Снігову королеву ". Немає їх в" П'ятигорську шубах "," Лапландії "," Білці "," Зима ", Zena," Хутряний ярмарку ", Elena Furs та інших. Там такий товар чекають з 1 липня, за винятком "Лапландії", де називають 1 жовтня.
Тим часом кількість точок продажів помітно скоротилося. У Єкатеринбурзі на самій "шубної" вулиці Свердлова зараз не працює майже половина магазинів. Частина з них тимчасово - нібито не сезон, інші закрилися назавжди. "Світ шкіри та хутра" повісив на двері оголошення про перерву з 11 квітня по 17 червня, "Пітон" - з 15 березня по 1 липня. До 1 липня нічого не можна купити і в Bizon (там зараз йде реконструкція).
Як розповіли в одному з нині працюючих магазинів, далеко не факт, що вони відкриються: "Їх підкосила висока конкуренція і чіпування. Деякі працювали нелегально з контрафактом і брали ціною. Їм довелося піти з ринку, вони вже не повернуться".
Незважаючи на те що, вартість одного чіпа складає близько 30 рублів, ціни за фактом виростуть набагато значніше. "Ми витратили на необхідне обладнання 2 мільйони рублів. Ці витрати, зрозуміло, ляжуть на плечі покупців. Тисяч за 100 може на кожну шубу" накинемо ". Але поки точно невідомо. У будь-якому випадку нам потрібно буде повернути ці гроші", - стверджують в "Білці".
При цьому, якщо витрати на систему у магазинів, які привозять товар з зарубіжжя, значні, то виробники, навпаки, говорять про їх відсутність. На хутряний фабриці "Аннушка" відзначають, що поки що на чіпування не витратило ні рубля: оформлення всіх необхідних документів і замовлення чіпів безкоштовні. Трохи пізніше за них доведеться заплатити, але не багато.
"Гравців стане менше. Якщо людині потрібна шуба, він візьме її і за збільшеною ціною", - вважають в магазині "Білка". Подібної думки дотримуються і на хутряній фабриці "Діана", де очікують зростання продажів на 20-30%.
Не виключено, що в Росії з'явиться хутряний "тіньовий ринок". Без чіпів і дешевше. Адже на кожен закон знаходяться бажаючі його обійти як серед продавців, так і серед покупців.
Алена Ізместьева
Приєднуйтесь до нашого каналу в Telegram для швидкого доступу до новин!