Вступна кампанія-2017 запам'яталася не тільки проблемами з ЕГЕБО , А й тим, що в ній було як ніколи багато різних нашарувань на результати ЗНО (не тільки додаткові бали за підготовчі курси, олімпіади та МАН, але і коефіцієнти, на які множився конкурсний бал вступника). Чи виправдали вони себе?
Аналітики центру CEDOS провели експрес-аналіз результатів вступної кампанії-2017, вивчивши дані Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) та Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЕГЕБО). З цього дослідження випливає кілька висновків.
Перший: сільський, галузевої і регіональний коефіцієнти не виконали покладених на них завдань. Вони не надали такого великого впливу під час вступу, як очікувалося, і не змогли поліпшити якість набору абітурієнтів.
Сільський коефіцієнт. Його вводили для того, щоб підтримати дітей з села, у яких часто немає можливості отримати якісну освіту. Але, за даними CEDOS, цей коефіцієнт пройшов повз більшості сільських дітей. Перш за все тому, що 55% випускників сільських шкіл навіть не намагалися вступати до університетів: хтось не здолав ЗНО, хтось надходив до коледжів, технікумів і профтехучилищ, а хтось просто нікуди не надходив. Отже, цих дітей ніхто ніяк не підтримав?
Подали заяви на вступ 28 тис. Випускників сільських шкіл. З них 38% не змогли набрати необхідної кількості балів, і двері університетів залишилися для них закритими. 23% абітурієнтів з села змогли вступити на бюджет і 36% - на контрактну форму навчання без допомоги сільського коефіцієнта. І тільки для 800 сільських випускників сільський коефіцієнт зіграв роль під час надходження - без нього вони не подолали б прохідний бар'єр на бюджетну форму навчання. Оскільки ЗНО здавали 65 тис. Сільських школярів, то інформація про підтримку державою 800 з них не надихає. Експерти давно говорять, що підтримувати слабших абітурієнтів треба не під час надходження, а перед ним. Треба дати можливість сільським дітям підтягнути свої знання, наприклад на безкоштовних курсах. Виділити їм на час курсів гуртожиток і стипендію.
Регіональний коефіцієнт. Головне його завдання проголошувалася наступним чином: збалансувати кількість вступників по всіх регіонах України. Насправді ж цей коефіцієнт був більш вигідний не абітурієнтам, а регіональним вузам, оскільки повинен був врятувати їх від голоду: адже великі міста з авторитетними університетами висмоктують кращих абітурієнтів з регіонів. Державний же замовлення (а отже, і фінансування) в результаті широкого конкурсу йде в ті університети, які вибрали надходять.
Тому в Києві регіональний коефіцієнт становив 1, тобто конкурсний бал надходять абсолютно не змінювався. У Дніпрі, Львові, Одесі та Харкові він був трохи вище - 1,01. У Донецькій і Луганській областях і переміщених вузах - 1,03. У решті регіонів - 1,02.
Але від регіонального коефіцієнта виграли не ті, хто на нього сподівався, зауважують аналітики CEDOS. Швидше за все, цей коефіцієнт, незалежно від його величини, діє і буде діяти здебільшого на користь популярних університетів. Дані дослідження показують саме таку картину. Найбільше бюджетних місць регіональний коефіцієнт приніс таким потужним університетам, як ЛНУ ім. Франко (223), ХНУ ім. Каразіна (165) і ЧНУ ім. Федьковича (147). Чернівецький університет завдяки регіональному коефіцієнту отримав аж 17,5% свого набору бюджетників.
За даними CEDOS, найбільшими донорами абітурієнтів, які вступили на бюджетні місця в університетах "на чужині", стали Кіровоградська, Рівненська, Черкаська, Хмельницька та Житомирська області. З цих областей виїхали на навчання і стали студентами в інших регіонах 60-70% випускників. З Київської області виїхало 90% випускників, що й зрозуміло, адже поруч - Київ з дуже потужними вузами, з якими регіональним навчальним закладам конкурувати важко.
Найменше майбутніх студентів-бюджетників виїхало з Києва, Харківської, Одеської, Львівської та Чернівецької областей, адже в цих регіонах є чимало авторитетних вузів, а в Чернівцях - великий класичний і медичний університети.
Незважаючи на те, що регіональний коефіцієнт при вступі до київські вузи був найменшим і фактично нічого не змінював в конкурсному балі, багато абітурієнтів з інших міст все ж надходили в столиці. За даними CEDOS, київські університети стали найбільшими реципієнтами абітурієнтів. А найбільшими донорами надходять стали для них, крім самого Києва і Київської області, сусідніх областей - Чернігівська, Черкаська, Житомирська. Найменше в Київ їдуть з Харківської, Одеської, Львівської та Чернівецької областей. З цих регіонів взагалі мало абітурієнтів виїжджає на навчання в інші області, адже тут є чимало своїх великих університетів, пояснюють автори експрес-дослідження.
Галузевий коефіцієнт повинен був підтримати абітурієнтів, які вирішили вступати на природничо-технічні спеціальності. Він застосовувався тільки в тих випадках, коли ці спеціальності були для абітурієнта першим пріоритетом. Передбачалося, що це також підвищить якість набору студентів.
Але на зазначені спеціальності виділявся щодо велике держзамовлення, що полегшувало надходження. Тому галузевої коефіцієнт був потрібен незначної частини абітурієнтів, відзначають експерти CEDOS. За даними дослідження, з присвоєнням галузевого коефіцієнта на бюджетні місця було зараховано 9 тис. 386 абітурієнтів. З них всього
957 осіб не стали б студентами без застосування коефіцієнта. Оскільки на бюджетні місця денної форми навчання на бакалаврат на умовах широкого конкурсу було зараховано всього 32 тис. 446 чол., Отже, завдяки ефекту галузевого коефіцієнта змогли вступити тільки приблизно 3% вступників. Найбільше абітурієнтів з галузевим коефіцієнтом надійшло на спеціальності "Транспортні технології", "Річковий і морський транспорт", "Агрономія" і "Харчові технології". На спеціальностях "Річковий і морський транспорт", "Біотехнології та біоінженерія" абітурієнти, зараховані завдяки галузевого коефіцієнта, складають понад 20% від обсягу державного замовлення.
"Коефіцієнти не виконують покладених на них функцій, оскільки проблеми, які вони намагаються вирішити, лежать глибше, - каже Єгор Стадний, провідний аналітик CEDOS. - Це переважно якість середньої освіти. А щодо регіонального коефіцієнт - ще й суспільну довіру до університетів і якість вищої освіти ".
Висновок другий. Додаткові бали за підготовчі курси, олімпіади та МАН дали, скоріше, позитивний ефект, вважають аналітики CEDOS. Вони не спотворюють конкурс, але популяризують непопулярні спеціальності і підтягують рівень знань (курси), а також стимулюють до участі в олімпіадах і конкурсах (олімпіади і МАН).
Додаткові бали за підготовчі курси. Їх могли отримати тільки абітурієнти, які успішно завершили підготовчі курси при вузах і надходили на інженерні, природничі, математичні, технологічні, педагогічні та аграрні спеціальності. За інформацією CEDOS, бали за підготовчі курси допомогли стати студентом кожному п'ятому з тих, хто їх отримав. Решта вчинили б і без зазначених балів. В абсолютних цифрах це виглядає так: 1. 844 абітурієнта, зарахованих на бюджетні місця, отримали додатковий бал за підготовчі курси. У той же час він допоміг лише 350 абітурієнтів, які без нього не подолали б прохідний бар'єр. Оскільки по широкому конкурсу на бюджетні місця денної форми в цілому було зараховано 32 446 чол., Можна сказати, що завдяки балу за підготовчі курси прохідний бар'єр подолали трохи більше 1%.
Бали за участь в олімпіаді або МАН. На них могли розраховувати призери Всеукраїнських олімпіад та Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук.
За даними CEDOS, тільки 17% олімпіадників та МАНівців потребували додаткових балах, щоб стати студентами. В абсолютних цифрах це виглядає так: 519 абітурієнтів, зарахованих на бюджетні місця, отримали додаткові бали за олімпіади або МАН. З них 89 абітурієнтів не подолали б прохідний бар'єр без цих додаткових балів. Більшість з них надійшло на факультети міжнародного права, міжнародних відносин, міжнародних економічних відносин (54 надходять з 422 місць цієї галузі) і права, де прохідний бар'єр був найвищим - 189-194 балів. Решта 430 вступників потрапили б на бюджет і без додаткових балів за олімпіади і МАН.
Замість післямови. Нещодавно Міністерство освіти оприлюднило для обговорення проект Умов прийому до вищих навчальних закладів на 2018 р ньому пропонується зберегти всі коефіцієнти і додаткові бали. Але є цікава новина щодо регіонального коефіцієнта. Раніше він був найвищим тільки в Донецькій і Луганській областях і переміщених вузах. Тепер до цього переліку хочуть додати ще і Миколаївську, Херсонську та Запорізьку області. Трохи підняли регіональний коефіцієнт для Одеської області.
Чи потрібні при вступі якісь додаткові бали і коефіцієнти? Або ж воно повинно проходити виключно за результатами ЗНО? Питання дискусійне.
Чи виправдали вони себе?Отже, цих дітей ніхто ніяк не підтримав?
Чи потрібні при вступі якісь додаткові бали і коефіцієнти?
Або ж воно повинно проходити виключно за результатами ЗНО?