- У цій статті ми розповімо про російський і світовий досвід організації дистанційних іспитів, а також...
- Які вузи можуть організовувати дистанційні випробування?
- Як проводиться дистанційний іспит?
- Хіба можна проконтролювати, що абітурієнти / студенти не будуть шахраювати на дистанційному іспиті?
У цій статті ми розповімо про російський і світовий досвід організації дистанційних іспитів, а також про прокторінге - системі моніторингу за процесом такого іспиту. Що таке дистанційний іспит?
Якщо студент проходить випробування не в приміщенні навчального закладу, де за ним стежить спостерігач, такий іспит вважається дистанційним. Його можна здавати у себе вдома, в машині, в центрі тестування. Студент може перебувати в іншому місті і навіть в іншій країні.
Головна перевага дистанційного іспиту в тому, що він дає вишу можливості приймати абітурієнтів з усього світу - без їх фізичної присутності. Вузу це розширює аудиторію абітурієнтів і дозволяє вибрати студентів вищого рівня.
Це не означає, що дистанційний формат можливий тільки для вступних випробувань в конкретний вуз. Дистанційні іспити - невід'ємна частина будь-яких успішних онлайн-курсів, які користуються все більшою популярністю не тільки серед студентів, а й серед усіх, хто займається самоосвітою.
Також в ефективній організації дистанційних іспитів зацікавлені будь-яких ВНЗ, у яких є філії, - ми прекрасно розуміємо, що проведення будь-яких внутрішніх випробувань у віддалених філіях потребує додаткового контролю з головної установи.
Так виглядає типовий іспит в останні років двісті.
(джерело: pinterest.com )
Невже дистанційні іспити настільки поширені?
Абсолютно вірно. Цей формат випробувань користується величезною популярністю в провідних країнах світу і є одним з основних освітніх трендів.
Так, в США близько 90% вузів користуються дистанційною формою іспитів. Наприклад:
- Університет Північної Кароліни (UNC, 19 тисяч студентів) проводить до 40 тисяч дистанційних іспитів щорічно;
- Західний Губернаторський Університет (WGU, 78 тисяч студентів) - до 30 тисяч щорічно;
- Громадський Коледж Північної Вірджинії (NOVA, 75 тисяч студентів) - 12 тисяч дистанційних іспитів щомісяця.
Дистанційну форму іспиту використовують також майже всі європейські вузи. Що стосується Росії, то і тут є чимало навчальних закладів, що користуються такою можливістю. Зокрема, це все вузи, які беруть участь у програмі «Відкрита освіта»: МГУ, СПбПУ, СПбГУ, НіТУ «МИСиС», НДУ «ВШЕ», УрФУ, ИТМО і МФТІ (в останньому вже щосили реалізується програма дистанційній магістратури - з віддаленим прийомом і онлайн-навчанням). Але не тільки ці вузи - дистанційні іспити приймають, наприклад, СамГТУ і ЕУСПб.
В. Третьяков
Радник ректора УрФУ
«З 2015 року в УрФУ прийнята практика використання прокторінга при прийомі іспитів в філіях університету. Перші досліди були пов'язані з низкою організаційних і технічних труднощів, але в міру накопичення досвіду - ця система дала свої результати. Підвищилася довіру до результатів іспитів, проведених в філіях УрФУ, а співробітники філій отримали матеріальні докази своєї правоти в разі апеляції студентів до представників УрФУ в Єкатеринбурзі ».
Темпи зростання російського ринку онлайн-освіти високі, і держава зацікавлена в цьому. У пріоритетному державному проекті «Сучасна цифрова освітнє середовище в Російській Федерації» планові показники наступні: число учнів, які пройшли навчання на онлайн-курсах для формального та неформального навчання, має зрости з 140 тисяч чоловік в 2017 році до 3 мільйонів в 2019 році, 6 мільйонів в 2020.
Кінцева мета проекту звучить так: «Створити до 2018 року умови для системного підвищення якості та розширення можливостей безперервної освіти для всіх категорій громадян за рахунок розвитку російського цифрового освітнього простору і збільшення числа учнів освітніх організацій, що освоїли онлайн-курси до 11 млн. Чоловік до кінця 2025 року ».
Не доводиться сумніватися, що в перспективі проведенням дистанційних іспитів будуть займатися всі сучасні вищі навчальні заклади.
Які вузи можуть організовувати дистанційні випробування?
З 2012 року можливість дистанційного навчання офіційно стала актуальною для всіх російських освітніх установ.
Згідно ст. 16 Федерального закону «Про освіту», всі організації, які здійснюють освітню діяльність, має право «застосовувати електронне навчання, дистанційні освітні технології при реалізації освітніх програм в порядку, встановленому федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері освіти ».
А. Райгородский
директор Физтех-школи прикладної математики та інформатики МФТІ
«У рамках роботи з Національною платформою відкритого освіти наш університет привернув тисячі слухачів до своїх онлайн-курсів. Багато з них бажають після проходження курсу отримати сертифікат про успішне освоєння матеріалу. Немислимо було б звалити на плечі наших викладачів таку додаткове навантаження. І для слухачів необхідність приїжджати в МФТІ з місць постійного проживання надто обтяжлива: географія присутності наших слухачів включає в себе країни від Індії до Ірландії і США. У цих умовах онлайн-іспити, визнаний міжнародний формат, стали оптимальним рішенням і для нас, і для тих, хто цікавиться нашими курсами ».
Як проводиться дистанційний іспит?
Звичайно, якісь деталі варіюються в залежності від того, про який тип іспиту йде мова: атестація в філії вузу, вступні випробування або іспит за підсумками онлайн-курсу. Однак є кілька базових правил:
- Учасник іспиту заздалегідь надає дані для зв'язку за допомогою інтернету;
- За кілька днів до іспиту здає зв'язується з представником університету, відповідальним за проведення іспиту, і отримує всю необхідну інформацію по організації випробувань;
- Безпосередньо перед іспитом здає підключається через спеціальне програмне забезпечення (це може бути месенджер типу Skype, а може бути спеціальне ПЗ вузу); упевнившись в тому, що зв'язок з здають стабільна, представник університету починає процедуру іспиту.
Хіба можна проконтролювати, що абітурієнти / студенти не будуть шахраювати на дистанційному іспиті?
Якби способів адекватного контролю за проведенням дистанційного іспиту не було, цей формат навряд чи б став повсюдно використовуватися, чи не так?
К. Платонов
директор центру НДУ ВШЕ в Санкт-Петербурзі
«Дистанційне тестування - історія як і раніше відносно нова для російських вузів. І це завжди ризики зниження якості абітурієнтів. Використання систем прокторінга - єдине вірне рішення в цій ситуації. Прокторінг давно використовується в кращих вузах світу, і ми з задоволенням приєднуємося в цьому клубу. Приймальна комісія залишилася задоволена якістю і рівнем контролю, а абітурієнти визнали систему справедливою. Тому ми і надалі плануємо розвивати використання цієї системи. Адже сучасний університет немислимий без сучасних технологій! »
Система заходів по спостереженню за дистанційним випробуванням і верифікації його результатів називається прокторінгом (від англ. Proctor - людина, яка стежить за ходом іспиту в університеті). Тому в описі проведення дистанційного іспиту, які ми дали вище, необхідні додаткові пункти - то, що пов'язано перевіркою достовірності результатів. А саме:
- Перед початком іспиту повинна пройти процедура посвідчення особи здає за допомогою біометричних даних;
- Протягом усього іспиту за здають має здійснюватися спостереження, його поведінка повинна аналізуватися і в разі підозри на спробу шахрайства здає отримає попередження або іспит буде перерваний;
- Завдяки наявності відеозапису іспиту вже після іспиту вона при необхідності може бути переглянута, наприклад, якщо здає не згоден з результатом.
За кордоном прокторінг з кожним роком використовується все більше і, безсумнівно, стане невід'ємною частиною дистанційного іспиту майбутнього. Наприклад, всі згадані нами американські вузи використовують системи прокторінга, в Європі їх застосовують вже близько 20% вузів.
Ф. Медведєв
директор порталу RUSSIA.STUDY
«В минулому році ми використовували формат дистанційного тестування з прокторінгом для проведення онлайн-олімпіади для співвітчизників. Завдяки дистанційному формату в олімпіаді змогли взяти участь майбутні студенти з десяти країн ближнього зарубіжжя, і це був дуже позитивний досвід як для нас, так і для вузу-партнера, Південно-Західного державного університету. В цьому році ми розширимо застосування цього формату, для нас це пріоритетний напрямок. »
У Росії на даний момент тільки одна компанія забезпечує прокторінг як комерційний сервіс «під ключ» - це сервіс прокторінга «Екзамус» , Який співпрацює з провідними російськими вузами, які проводять дистанційні іспити.
Таким чином, дистанційний іспит на сьогоднішній день - це:
- Апробована і успішно практикується форма здачі випробувань;
- Зручна опція для вузів, які хочуть розширити пул потенційних абітурієнтів, і приваблива можливість для іногородніх або іноземних студентів;
- Форма оцінки в онлайн-курсах, які користуються все більшою популярністю;
- Форма контролю за якістю іспитів в філіях великих вузів;
- Спосіб проведення іспитів, при якому завдяки системі прокторінга і персонального спостереження за здають ймовірність нечесної здачі іспиту зведена до мінімуму.
джерело: https://newtonew.com/higher/distancionnyy-ekzamen-vedushchiy-obrazovatelnyy-trend
Які вузи можуть організовувати дистанційні випробування?Як проводиться дистанційний іспит?
Хіба можна проконтролювати, що абітурієнти / студенти не будуть шахраювати на дистанційному іспиті?
Що таке дистанційний іспит?
Які вузи можуть організовувати дистанційні випробування?
Як проводиться дистанційний іспит?
Хіба можна проконтролювати, що абітурієнти / студенти не будуть шахраювати на дистанційному іспиті?
Якби способів адекватного контролю за проведенням дистанційного іспиту не було, цей формат навряд чи б став повсюдно використовуватися, чи не так?