Вуса нашого Миті, якщо порівнювати їх з Баськінимі, просто видатні. Довгі, відчутною товщини і пружності, яскравого білого кольору і це не «три волосини в чотири ряди». Я нарахував якось з кожного боку моськи по вісім солідних, а є ще й дрібні, напевно зростаючі. І це дивне прикраса, як ні що інше, підкреслює чоловічу стати кота.
Дотик до своїх вусища Митя допускає тільки якщо в милостивому і сам напрошується на ласки, і то в певному напрямку можна гладити - від носика по щічках до шиї. Інша його дратує і це навело мене на думку поспостерігати, а потім і прочитати думку фахівців про котячих вусах.
Спочатку то, що я побачив і зрозумів сам. По-перше, вуса - це антени, які допомагають Миті вловлювати якусь інформацію, завдяки їх коливань потоками повітря, а по-друге, орган ретрансляції емоцій. Стирчать різко вперед при спокійній позі і без оскал - жвавий інтерес до чогось, а разом з бойовою стійкою і шипінням - залякування перед атакою. Розправлені в сторони дають зрозуміти, що кіт спокійно вивчає обстановку. Притиснуті до мордочці коли він їсть, лащиться і дрімає, а й під час бійки теж, щоб не пошкодити. Ворушаться злегка, коли кошак обнюхує щось, напевно доповнюють відомості про об'єкт і натякають на сам процес пізнання. А можуть і вібрувати в напруженому стані, підкреслюючи невдоволення кота. Ось скільки різних положень і емоцій.
А вичитав я такі цікаві відомості.
Наприклад, сільські жителі вважають, що чим довше вуса кішки, тим краще вона ловить мишей, а вчені, які називають вуса вибриссами, стверджують, що вони допомагають тварині добре орієнтуватися в просторі в темряві. І нарахували вони тридцять три вібриси різної довжини, розташовані на мордочці - це безпосередньо вуса навколо пасти, волоски над очима і на щічках.
У підстави вибрисс знаходяться нервові закінчення, завдяки яким кішка може отримувати інформацію про навколишній її світ через відмінність інтенсивності повітряних потоків і їх температуру.
Різке сіпання за вібриси не тільки викликає неприємні відчуття у тварини, а й на кілька годин збиває налаштування природного котячого локатора, роблячи тварина і більш уразливим, і агресивним. Ось, виявляється, чому не треба смикати кота за вуса!
Вуса життєво необхідні кішці, коли вона полює в темряві. Завдяки ним кішка має вражаючу здатність за частки секунди визначати положення нещасної жертви і наносити точний укус. Кінчики вусів «зчитують» детальну інформацію про форму тіла жертви приблизно так, як сліпі читають по абетці Брайля, і коли кішка переносить в зубах здобич, вуса обвивають її, продовжуючи передавати інформацію про найменший порух, якщо жертва ще жива.
Пошкодження або видалення вибрисс викликає біохімічні порушення в організмі кішок, змінює поведінку тварини і пригнічує його психіку. Таким чином, знаменита візитівка кішки - вуса - далеко не прикраса.
А я думаю краса не перешкода, особливо для гордого собою кота. Он як Митя розправив вусища, дозволяючи мені милуватися ними. Розуміє смугастий, що я про нього розповідаю, а не про Басьо. Хоча у рудого теж є пристойні вібриси, але не ті, що навколо пасти, а ті, які начебто брів над очима. Вони роблять виразніше котячу морду, надаючи Басьо вид досвідченого «старшаков», дивиться філософськи на цей метушливий світ.
Євка, березень 2013 р
рецензії
Можна бачити і не розуміти, або не замислюватися, поки не зацікавишся всерйоз. У мене так часто бувало, якщо говорити про кішок. Вони існували окремо від мене до появи своїх, а з ними і інтересу.Дякую за відгук! З повагою, Санич
Сан Санич Евка 13.09.2013 16:42 Заявити про порушення