Сума претензій до Луганському національному аграрному університету - понад 3 млн грн. Стягнути з вузу борги через суд мають намір НАК «Нафтогаз України», податкова інспекція і навіть представники організацій, які працюють на так звану «ЛНР». На прес-конференції в Харківському кризовому інфоцентрі співробітники ЛНАУ розповіли, чому навчальний заклад може закритися, якщо в ситуацію не втрутяться чиновники зі столиці.
Луганський національний аграрний університет переїхав до Харкова в жовтні минулого року. Ось тільки вивезти документи і печатку із зони військового конфлікту адміністрація вузу не змогла, так як ректор ЛНАУ Валентина Ткаченко залишилася в «ЛНР» і навіть була там призначена «міністром науки і релігії». У Харкові викладачам-переселенцям довелося починати все з нуля. Але як тільки вони відновили частину документів, необхідних для роботи, на них посипалися позови від кредиторів.
«Було чотири суди, зараз ще два йдуть, а 13 жовтня заарештували рахунок за позовом організації, яка зареєстрована в Луганську. Заборгованість становить понад 3 млн грн. У підсумку, через розглядів в суді 76 викладачів залишилися без зарплати, - журиться в.о. ректора, доктор технічних наук, професор Микола Брагінець. - Необхідно розблокувати рахунок, в іншому випадку навчальний процес буде зірваний, а вуз закритий. Відправили в різні відомства 22 листи з проханнями нам допомогти і отримали всього дві відповіді ».
За словами юриста ЛНАУ Лілії Йолкіна, НАК «Нафтогаз України» вимагає розрахуватися вуз за поставлений в 2013-му газ, Державна податкова інспекція Київського району міста Харкова - за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску, фірма «Бізнес-гарант» - за охоронні послуги, надані в першій половині 2014 року, підприємець Мінаєв - за вивіз сміття та ін.
«Справи перебувають на різних стадіях, за деякими вже винесли касацію. Складно відстоювати свої права, коли немає жодного документа. Нам нічим підтвердити або спростувати слова опонентів, в результаті суди ухвалюють рішення не на нашу користь. Проблема більше знаходиться не в юридичному полі, а політичному », - вважає юрист.
Співробітники університету підкреслюють: їх переїзд - це скоріше втеча, а не евакуація, тому що державою досі не розроблена спеціальна програма і документи про особливий статус вузів-«переселенців».
«Викладачі та так сьогодні живуть разом зі студентами в шести гуртожитках Харкова. Ми не можемо повернутися назад! Але що робити, якщо нам не будуть платити зарплату? Зараз головне - зберегти кадри. Адже навіть незважаючи на таку ситуацію, у нас захищають і кандидатські роботи, і докторські », - говорить доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історико-філософських дисциплін ЛНАУ Ольга Борисова.
На даний момент в базі університету числиться близько 1,5 тис. Чоловік на денній формі навчання і 2 тис. - на заочній, а також 108 іноземців. У вузі зазначають, що через ситуацію в зоні АТО кількість студентів постійно змінюється.
«Наша основна вимога - закріплення правового статусу переміщеним вузам і звільнення від судових переслідувань до моменту повернення до Луганська», - акцентувала помічник ректора Олена Знаткова.
Нагадаємо, в липні в ЛНАУ спробували скоротити бюджетні місця, але питання вдалося вирішити, коли втрутилися активісти і мас-медіа.
Надія Шостак, Харківський кризовий інфоцентр
підпишіться на TELEGRAM-КАНАЛ накипіло , Щоб бути в курсі свіжих новин.
Але що робити, якщо нам не будуть платити зарплату?