ВЗГЛЯД / Реформа військової освіти

Тези виступу статс-секретаря - заступника міністра оборони Н. А. Панкова на засіданні прес-клубу військових оглядачів Тези виступу статс-секретаря - заступника міністра оборони Н

підготовка офіцерів

Сьогодні підготовку офіцерів здійснюють 64 військових ВНЗ, в тому числі: 15 військових академій, чотири військових університету, 45 вищих військових училищ і військових інститутів. Глибокий аналіз показує, що мережа вузів потребує подальшої оптимізації.

Так, характерною рисою деяких військових вузів є маленька ємність змінного складу. У 30 військово-навчальних закладах навчається від 400 до 1 тис. Осіб.

Як наслідок, 25-30% навчального часу йде на наряди, караули, господарські роботи. У цих вузах малопотужні кафедральні колективи, що налічують 8-10 чоловік. Все це не дозволяє організувати нормальну навчальну, методичну та наукову роботу.

З іншого боку, військові вузи стали надмірно фондомісткість - на утримання та ремонт об'єктів навчально-матеріальної бази щорічно витрачається до 46% від загального обсягу коштів, що виділяються на військову освіту. В абсолютних цифрах це становить до 14-15 млрд рублів. З огляду на, що завантаженість фондів вузів становить не більше 60-70%, то майже третина цієї суми, тобто близько 5 млрд рублів, йде «на вітер».

Широке поширення набуло дублювання підготовки офіцерів за спорідненими військовими спеціальностями у військово-навчальних закладах різної підпорядкованості. Це не тільки збільшує вартість навчання, а й призводить до різних підходів до підготовки однотипних фахівців.

принципи реформи

З огляду на це, а також у зв'язку з системними змінами Збройних сил, приведенням чисельності офіцерського складу у відповідність до потреб військової організації держави нами підготовлені і президентом Російської Федерації 21 липня 2008 року схвалив пропозиції щодо формування перспективної мережі військово-навчальних закладів.

Таким чином, були сформовані принципи реформування системи військової освіти:

- укрупнення вузів, створення військових навчально-наукових центрів, що реалізують освітні програми різних рівнів, профілів і спеціальностей;

- міжвидові і міжродове об'єднання військово-навчальних закладів;

- інтеграція військової освіти і військової науки, збереження наукових шкіл, спеціалізованих учених рад, професорсько-викладацького складу;

- врахування принципу регіональності при збереженні військово-навчальних закладів;

- максимальне використання існуючих інфраструктури та матеріально-технічної бази військово-навчальних закладів і їх подальший розвиток;

- реінвестування в військову освіту коштів, отриманих від реалізації надлишкових фондів військово-навчальних закладів;

- безумовне виконання договірних зобов'язань з підготовки іноземних військовослужбовців, фахівців для федеральних органів виконавчої влади Російської Федерації та інші.

З урахуванням цих підходів до 2013 року Міноборони Росії матиме 10 системоутворюючих вузів, в тому числі: три військових навчально-наукові центри, шість військових академій і один військовий університет.

Першим кроком у формуванні нової мережі вузів стало розпорядження уряду Російської Федерації від 24 грудня 2008 року № одна тисяча дев'ятсот п'ятьдесят одна-р. Всі існуючі військові училища та інститути на першому етапі зберігаються, але приєднуються до системоутворюючим вузам як відокремлених структурних підрозділів без зміни пунктів дислокації.

Відповідно до розпорядження в системі військової освіти формуються військові навчально-наукові центри. Центри створюються на базі військових академій і об'єднують освітні установи, що реалізують освітні програми різних рівнів, а також інші установи та організації, в тому числі і наукові.

реорганізація вузів

Розпорядженням уряду передбачена також реорганізація восьми військових академій та університетів шляхом приєднання до них ряду військово-навчальних закладів:

- до Військової академії РВСП (місто Москва) приєднуються Ростовський і Серпуховской військові інститути ракетних військ;

- у Військово-космічну академію (місто Санкт-Петербург) увійдуть Московський військовий інститут радіоелектроніки Космічних військ і Череповецький військовий інженерний інститут радіоелектроніки;

- Військова академія зв'язку (місто Санкт-Петербург) об'єднає Кемеровській, Новочерскасское і Рязанське вищі військові командні училища зв'язку, Ставропольський військовий інститут зв'язку ракетних військ і Краснодарське вище військове училище;

- до Військової академії військ радіаційного, хімічного і біологічного захисту та інженерних військ (місто Кострома) приєднуються Нижегородське і Тюменське вищі військово-інженерні командні училища і Саратовський військовий інститут біологічної та хімічної безпеки;

- до Військової академії тилу і транспорту (місто Санкт-Петербург) увійдуть Військово-транспортний університет Залізничних військ і військових сполучень, Військовий інженерно-технічний університет, Вольський вище військове училище тилу, Ульяновське вище військово-технічне училище, Військово-ветеринарний інститут і Тольяттинский військовий технічний інститут;

- Військово-медична академія (місто Санкт-Петербург) об'єднає Військовий інститут фізичної культури, Самарський, Саратовський і Томський військово-медичні інститути;

- до Військового авіаційного інженерного університету (місто Воронеж) приєднуються Іркутське і Ставропольське вищі військові авіаційні інженерні училища і Тамбовське вище військове авіаційне інженерне училище радіоелектроніки;

- до складу Військового університету (місто Москва) увійдуть Військова фінансово-економічна академія і Хостел вихованок Міноборони Росії.

Таким чином, мережа вузів буде включати: три військових навчально-наукові центри, 11 військових академій і два військових університету.

Повноваження військово-навчальних закладів

В кінці грудня 2008 року в уряд Російської Федерації внесено проект нового Типового положення про військовий освітній установі вищої професійної освіти.

Відповідно до положення військово-навчальні заклади додатково можуть здійснювати:

- підготовку державних цивільних службовців і цивільного персоналу Збройних сил;

- допризовну підготовку громадян з військово-обліковими спеціальностями солдатів, матросів, сержантів;

- підготовку сержантів-контрактників за програмами середньої професійної освіти;

- підготовку громадян з числа членів сімей військовослужбовців за програмами вищої та середньої професійної освіти;

- перепідготовку за цивільними спеціальностями офіцерів і прапорщиків, які звільняються з військової служби.

стипендії

У 2008 році вперше засновані стипендії міністра оборони Російської Федерації:

20 стипендій для докторантів і ад'юнктів в розмірі 3000 тис. Рублів, 200 стипендій для слухачів і курсантів по 1500 рублів.

Наукові ступені

Підготовка офіцерів в даний час здійснюється по цивільних і військових держстандартам, що передбачають присвоєння випускникам кваліфікації «дипломований спеціаліст».

Говорячи про рівневої системи освіти і федеральних державних освітніх стандартах нового покоління, навчання лейтенантів планується здійснювати за програмами специалітети.

Перехід на навчання за новими державними стандартами планується з 2010-2011 навчального року.

стратегічний план

У 2010 році завершується реалізація федеральної програми реформування системи військової освіти в Російській Федерації. Подальша робота буде здійснюватися відповідно до Стратегічного плану вдосконалення професійної освіти і підготовки військовослужбовців і державних цивільних службовців Міністерства оборони Російської Федерації на період до 2020 року. Він затверджений на спеціальній комісії Міністерства оборони 3 грудня минулого року.

Планом визначено комплекс основних заходів, який включає:

- вдосконалення системи професійного відбору;

- оптимізацію мережі військово-навчальних закладів;

- вдосконалення навчально-матеріальної бази вузів;

- підвищення науково-педагогічного потенціалу військової школи;

- досягнення відповідності рівня військово-професійної підготовки випускників вузів сучасним вимогам;

- вдосконалення організаційного та економічного механізмів управління системою військової освіти;

- надання адресної підтримки найкращим вузам, слухачам і курсантам, докторантам і ад'юнктам, викладачам та науковцям.

джерело: сайт Міністерства оборони Російської Федерації