World music в Чехії

Вже давно world-music або «музика народів світу» привертає загальну увагу. Щоб познайомити наших слухачів з цієї цікавою темою ми звернулися до журналіста і фахівця в області рок і поп-музики Петру Доружке. Петро, ​​не могли б ви на самому початку нашої бесіди дати визначення поняттю world-music - що це - жанр, напрям, або свого роду віддзеркалення світу в музиці?

- World music можна визначити як єдиного напрямку або жанру. Скоріше, мова йде про підхід до музики, який почав розвиватися приблизно з 60-х років минулого століття. Основний його принцип - це визнання рівності культур всіх народів світу.

Засновником руху world music можна вважати ідеолога фестивалю WOMAD, англійської рок-співака, колишнього лідера групи Genesis Пітера Габріеля. Інтерес до музики інших народів визначено прагненням людей до нових вражень. Нерідко саме з народної музики черпають натхнення сучасний поп та рок. Та й для електронної музики незліченні багатства традиційної мелодії і акустичних звуковидобування є справжнім джерелом. А що цікавого можна розповісти про world music в Чехії?

- Для того, щоб відповісти на це питання, необхідно усвідомити, які музичні традиції характерні для Чехії. Я думаю, що перш за все, їх можна знайти в Моравії. І в даний час в деяких селах дбайливо зберігаються народні традиції, створюються ансамблі народної музики.

Серед чеських виконавців world music кого б Ви відзначили?

- Безумовно до їх числа належить Іва Бітова, яка володіє великим импровизаторский талантом. В її жилах тече і циганська кров, яку вона успадкувала від батька, в той же час, в основу її творчості закладена східноєвропейська культура. Далі, це ансамблі, які виконують, в основному, традиційну музику на цимбалах, скрипках та кларнетах. Найбільш відомий серед них - це «Градіштян» Їржі Павліци. Визнання заслуговує і Зузана Лапчікова, яка грає на цимбалах і чудово співає.

Через велику міграцію населення останнім часом переселенці вносять свій особливий колорит в національну культуру. Це помітно, наприклад, у Франції або Великобританії. Чи існує подібна тенденція і в Чехії?

- Певною мірою її можна спостерігати і у нас. Чималою популярністю останнім часом користуються, наприклад, концерти китайської співачки Фенг інь Сонь, яка приїхала до Чехословаччини близько 15 років тому. У Чехії можна зустріти і інші ансамблі, в яких виступають представники національних меншин, в тому числі, можливо, росіяни та українці. Я думаю, що це природне і позитивне явище.

Павло Файт, фото ЧТК   Різні культури зараз зливаються і доповнюють один одного Павло Файт, фото ЧТК Різні культури зараз зливаються і доповнюють один одного. Яскравим прикладом є дует якутської співачки Степаниди Борисової та чеського ударника Павла Файта. Про Степаниде Борисової говорять як про живу легенду у неї на Батьківщині, а на Заході вона відома як зірка world music. Павло Файт є визнаним віртуозом серед виконавців на ударних інструментах і електроніці. Вперше обидва музиканта зустрілися на фестивалі в Будапешті кілька років тому. Розповідає Павло Файт

- Це було навесні 1998 року. На фестиваль я приїхав разом з групою «Плуто». Степанида там виступала з ді-джей номадів. Наш концерт проходив на два дні раніше, ніж її, а тому вона подивилася наш виступ, позитивно відгукнулася про гру ударника ... Через деякий час вона виступала в Празі в джаз-клубі «Желєзна», запросили і мене. Я її послухав, після концерту ми зустрілися, і саме тоді відбувся наш перший розмова про майбутню спільну роботу. Можливість для цього з'явилася восени того ж року. Чеське телебачення в Брно в той час працювало над проектом під назвою «Крещендо», метою якого була організація виступів кількох музикантів. Мене туди запросили в якості драматурга для відбору учасників, і я запропонував їй брати участь в цьому проекті. З тих пір ми іноді виступаємо разом.

Ваші спільні концерти проходять лише кілька разів на рік, як вдається вам досягти такої гармонії?

- На сцені ми, перш за все, довіряємо один одному. Довіряємо і підтримуємо. Думаю, що в нашому випадку, мова йде не про стилях і не про жанрах, а про якусь спільну енергії. Адже, по суті справи, ми - різні люди, яких роз'єднують географічні відстані, національні та культурні традиції. І, одночасно, коли ми знаходимося на сцені, враження таке, що ми знайомі з дитячого садка. Якщо чесно, то дуже рідко вдається зустріти такого музиканта.

Якутські журналісти пишуть про Степаниде Борисової, що вона співає як шаман, що вібрації її голосу магічним чином діють на слухача. При цьому відзначають, що жінки-шамани по якутським уявленням, здавна вважаються в камлании сильніше чоловіків. А ось що нам розповіла про зміст однієї з пісень сама Степанида:

І, навпаки, що думають про який нещодавно пройшов у Празі концерті Борисової та Файта слухачі?

- Природний, дуже сильний голос. Велика енергія.

- Мені дуже сподобалося. На перший план вийшли навіть не музика, не голос, а енергія. Я навіть закрила очі, щоб краще сконцентруватися. Дуже сильне враження.

Зрозуміло, мене цікавила і точка зору гостя нашої сьогоднішньої передачі Петра Доружкі:

- Я високо ціную Павла Файта як музиканта. Степанида Борисова має оригінальний талантом і даром привернути увагу до культури свого народу.

Людство співає різними голосами і на різних мовах, але - дуже часто на схожі теми. І останнє питання Павлу Файт:

Після того, як відбулося ваше недавнє концертне турне по Чехії, чи плануєте ви відвідати Росію?

- У Москві, Алтаї, Владивостоці та, здається, Іркутську наші концерти повинні пройти в липні цього року. Особисто я сподіваюся, що за цей час мені вдасться відвідати Якутію, Батьківщину Степаниди. Мені це цікаво, тому що вона дуже багато розповідала про цей край, про його людей, культурі, так що я буду дуже радий туди приїхати ...

Петро, ​​не могли б ви на самому початку нашої бесіди дати визначення поняттю world-music - що це - жанр, напрям, або свого роду віддзеркалення світу в музиці?
А що цікавого можна розповісти про world music в Чехії?
Серед чеських виконавців world music кого б Ви відзначили?
Чи існує подібна тенденція і в Чехії?
Ваші спільні концерти проходять лише кілька разів на рік, як вдається вам досягти такої гармонії?