XIII Московський міжнародний фестиваль «Віртуози гітари»

Артем Дервоед

Фестиваль «Віртуози гітари» знову запрошує постійних слухачів і нових гостей.

Протягом чотирьох вечорів 20, 21, 23 і 24 березня Концертний зал імені Чайковського знову буде майданчиком, де можна почути гітару - соло, в супроводі оркестру, в ансамблі зі скрипкою або в складі гітарного квартету.

Художній керівник «Віртуозів гітари», відомий гітарист Артем Дервоед, запросив на форум своїх колег, чиє мистецтво вже полюбилося публіці, і нових учасників, таких як Кью-хи Пак, Пабло Гарібай і Марк Топчій.

На роль родзинки фестивалю претендують кілька подій: світова прем'єра Концерту для гітари з оркестром Олександра Чайковського, виступ Європейського гітарного квартету, програма «Іспанські придворні пісні і танці» і не тільки.

Без фестивалю «Віртуози гітари» музичне життя була б набагато нудніше: кілька вечорів слухати класичну гітару - така можливість у Москві видається нечасто. За межами Росії гітара - також не самий частий гість в програмі академічної музики і недооцінена до сих пір.

Тим часом, на будь-якому фестивалі або концерті поява виконавця з гітарою зустрічає особливий ентузіазм. Тим цінніше те, що традиція фестивалю жодного разу не переривалася: в перший раз Московська філармонія провела його в 2006 році і з тих пір проводить щорічно.

Так досягається одна з головних цілей учасників фестивалю: змінити ставлення до свого інструменту в музичному співтоваристві. Аудиторія гітари росте, з'являється все більше талановитих гітаристів, на гітару звертають увагу великі диригенти і музиканти інших професій, чому прикладом і нинішній фестиваль.

Однак яскравих гітаристів в світі все ще менше, ніж піаністів і скрипалів; концерту для гітари з оркестром непросто вклинитися в симфонічну програму нарівні з більш звичними творами.

Якщо тільки це не концерт «Аранхуес» Хоакін Родріго - єдиний твір, яке «Віртуози гітари» представляють щорічно: «золотий цвях програми» будь-якого гітариста, одна з перлин світової класики. Вперше в історії фестивалю «Аранхуес» зіграє жінка - південнокорейська гітаристка Кью-хи Пак; також в програмі концерту-відкриття «Південний» концерт Понсе і світова прем'єра - Концерт для гітари з оркестром Олександра Чайковського.

Кью-хи Пак виступить і в другій вечір, який продовжать гітарист Шав'єр Діас-Латорре і перкусіоніст Педро Естеван (Іспанія) з програмою «Іспанські придворні пісні і танці»: вперше на фестивалі прозвучить барокова гітара.

Третя програма повністю віддана «Європейському гітарного квартету» в складі Зоран Дукіч (Хорватія), Павло Штайдл (Чехія), Томас Феллоу і Рінтко Диркс (Німеччина). З деякими його учасниками постійні відвідувачі фестивалю вже знайомі, але подібний ансамбль «Віртуози гітари» представлять публіці вперше; слухачі зможуть оцінити поєднання звучання класичної та акустичної гітар, а також репертуар від Сергія Прокоф'єва до Джимі Хендрікса.

Заключний гала-концерт, де зіграють всі учасники фестивалю, завжди сповнений сюрпризів; серед них - участь всесвітньо відомого скрипаля, диригента, автора транскрипцій, легендарного музиканта Дмитра Ситковецького.

Ще одна відмінність XIII фестивалю від попередніх - серія безкоштовних майстер-класів, де віртуози гітари зустрінуться зі студентами та педагогами кращих музичних інститутів Росії. Вперше в столиці пройдуть майстер-класи з барокової гітарі, які проведе Шав'єр Діас-Латорре (Іспанія).

Московська філармонія організовує прямі онлайн-трансляції фестивалю на сайті meloman.ru, доступні меломанам в будь-якій точці світу.

20 березня, Концертний зал імені Чайковського, 19.00. Відкриття фестивалю.

Кью-хи Пак (гітара) / Південна Корея /, Пабло Гарібай (гітара) / Мексика /, Артем Дервоед (гітара). Держоркестром України імені Є. Ф. Светланова. Диригент Даміан Іоріо / Італія-Великобританія /.

Россіні - Увертюра до опери «Вільгельм Телль», Понсе - «Південний» концерт для гітари з оркестром, Родріго - «Аранхуес» - концерт для гітари з оркестром, А. Чайковський - Концерт для гітари з оркестром (світова прем'єра).

Чайковський - Концерт для гітари з оркестром (світова прем'єра)

21 березня, Концертний зал імені Чайковського, 19.00.

Кью-хи Пак (гітара) / Південна Корея /.

М. Льобет - Варіації на тему Ф. Сора, Альбенис - Каталонська капричіо, Кордоба, Севілья, Брауер - «Соната мандрівника», Шав'єр Діас Латорре (барочна гітара) / Іспанія /, Педро Естеван (перкусія) / Іспанія /. Іспанські придворні пісні і танці. Музика іспанського бароко Ф. Герау, С. де Мурсія, Г. Санс.

Санс

23 березня, Концертний зал імені Чайковського, 19.00.

Європейський гітарний квартет: Зоран Дукіч (класична гітара) / Хорватія /, Павло Штайдл (класична гітара) / Чехія /, Томас Феллоу (акустична гітара) / Німеччина /, Рінтко Диркс (акустична гітара) / Німеччина /.

П'яццолла - «Літо» з циклу «Пори року в Буенос-Айресі», Концерт для квінтету. Fuga y misterio, Р. Диркс - Rafa. Recuerdo. Danza non Danza, Д. Богданович - Інтродукція та Танець, Хендрікс - Purple Haze, Паганіні - Соната ля мажор, Дві мініатюри із циклу «Примхи», Т. Феллоу - «Пенелопа», «Горпина», «Медуза» - п'єси.

24 березня, Концертний зал імені Чайковського, 19.00. Заключний гала-концерт.

Артем Дервоед (гітара) Кью-хи Пак (гітара) / Південна Корея /, Пабло Гарібай (гітара) / Мексика /, Шав'єр Діас Латорре (барочна гітара) / Іспанія /, Педро Естеван (перкусія) / Іспанія /.

Європейський гітарний квартет: Зоран Дукіч (класична гітара) / Хорватія /, Павло Штайдл (класична гітара) / Чехія /, Томас Феллоу (акустична гітара) / Німеччина /, Рінтко Диркс (акустична гітара) / Німеччина /, Марк Топчій (гітара) / Україна /, Дмитро Ситковецький (скрипка), Ксенія Дежньова (сопрано).

Прес-служба МГАФ